Горан Пандев и Златан Ибрахимовќ стрелци на голови на стадион во Ѓорче во 2001 година

РЕТРО СПОРТ
ПРЕД 19 ГОДИНИ, НА 01.09.2001 – МАКЕДОНИЈА (21) – ШВЕДСКА (21)
СТРЕЛЦИ Zlatan Ibrahimović И Goran Pandev

Ибракадабра шоу во ЛА: Хет – трик против градскиот ривал

Златан Ибрахимовиќ е како виното, како што одминуваат годините е се подобар. Тој им приреди ново шоу на фановите на ЛА галакси на дуелот против градскиот ривал Лос Анџелес. Постигна хет – трик и буквално сам го порази противникот. Мечот заврши 3-2 во корист на ЛА галакси, а два гола за Лос Анџелес постигна Карлос Вела.

Златан повторно на сцена: Нов спектакуларен гол за ЛА Галакси

Фудбалерите на ЛА Галакси синоќа славеа против Ванкувер со 3-0 во МЛС лигата, а повторно на сцена блескаше Златан Ибрахимовиќ со два гола.

Ибрахимовиќ првиот гол го постигна од пенал уште во 4. минута, но вистинското шоу го приреди кон средината на второто полувреме… Со одлична финта исфрли еден противнички фудбалер, а потоа од врвот на казнениот простор „закуца“ во мрежата на Ванкувер…

Ибрахимовиќ го постигна 500-тиот гол во кариерата во негов стил

Ѕвездата на ЛА Галакси, Златан Ибрахимовиќ синоќа го постигна 500-тиот гол (клуб или репрезентација) во својата кариера на неверојатен начин

Со првите два удари на дебито во САД Ибракадабра направи лудачки пресврт

Лос Анџелес е во целосен транс со првиот настап на Златан. Дојде, потпиша, влезе во игра во второ полувреме и го реши градското дерби на маестрален начин.

Златан Ибрахимовиќ ниту на сон не можеше да посака ваков дебитантски настап во МЛС лигата за неговиот нов клуб Лос Анџелес Галакси за кој потпиша на 23 март.

Вечерва се играше дербито меѓу Лос Анџелес Галакси и Лос Анџелес ФЦ на кое гостите прокоцкаа предност од 0:3 која ја имаа до 48-та минута.

Себастијан Летгет и Крис Понтиус во 61-ва и 73-та минута ги вратија надежите барем за бод на овој натпревар, но кога го имаат Ибра кој им дојде на 36 години ништо не се знае до крај.

Влезе во 71-ва минута и по само 6 минути фудбал на американско тло постигна голчиште за 3:3.

When Zlatan Ibrahimovic announced his retirement from international football…

Zlatan Ibrahimovic has announced he will retire from international football at the end of Euro 2016.

gettyimages-497580190

The Swedish international, who has been heavily linked with a move to Manchester United for the start of next season, has won 115 caps for his country – with the potential to win a few more before the end of the tournament.

The Blagult currently sit second last in Group E, with just one point from two games. A win against the Red Devils would put them into second and through to the Round of 16, although a loss is guaranteed to knock Erik Hamren’s team out.

Speaking in a press conference, Ibrahimovic confirmed his final action with Sweden will be at this tournament, rejecting reports that he will be part of their squad for the 2016 Olympics.

He said: “I will not participate in the Olympics so I hope we go as far as possible here. But I will not quit disappointed. I’m very proud to be captain of Sweden.

“I want to thank all the supporters who have helped to achieve what I have done. Wherever I go, I will always take the Swedish flag and be proud of it. Thanks to all.”

Kim Kallstrom and Andreas Isaksson have both also confirmed they will retire from international football at the end of Euro 2016.