Интересно – Усeин Болт побрзо трча 100м отоколу Пол Погба 5м при изведување пенал

Usain Bolt ran the 100m in less time than it took Paul Pogba to ‘run up’ for his penalty.

Усаин Болт ги постигна првите два гола како професионален фудбалер

Светскиот рекордер во спринт на 100 и 200 метри, Усаин Болт ги постигна првите два гола за професионален фудбалски тим.

Тоа се случи при победата на австралискиот Централ Коуст Маринерс со 4:0 над Мекартур Саут Вест Јунајтед.

Јамајканецот, кој е на проба во тимот, го реализира третиот и четвртиот гол на натпреварот и со нив го оформи крајниот резултат.

Untitled

Јусеин Болт не ја заврши неговата последна трка во кариерата

Јамајканецот Јусеин Болт синоќа ја трчаше неговата последна трка во кариерата, финалето во штафетата 4 по 100 метри на Светското првенство во атлетика кое што се одржува во Лондон.

Болт истрча само петнаесетина чекори и таман пред спринтот на правиот дел застана жалејќи се на болка по што легна на патеката.

На штафетата победи тимот на Велика Британија, а Јамајка не успеа да регистрира време, бидејќи Болт не ја помина финиш линијата, а од патеката беше изнесен во количка.

ВИДЕО: Заплака Болт, заплака и Калински – „Ќе се сеќаваме на него како на најголемиот во историјата“

Златко Калински стана синоним за атлетските преноси во нашата земја децении и децении, првенства и Олимписки игри. Последната негова работна задача беше финалната трка на 100 метри на Светското првенство во Лондон, каде полн со емоции ја пренесе последната „стотка“ на „молњата“ Болт и неговиот (не)очекуван пораз.

Професионално и максимално подготвен и за изненадувачкиот исход, Калински си ја заврши работата, а на крајот го надвладеаја солзите при одјавата и поздравот до гледачите.

Погледнето го и чујте го последниот коментар на Златко Калински:

Болт е бронзен, но Златко е ЗЛАТЕН! Калински ја коментираше последната трка пред пензија

Од пред неколку месеци пензионер, Златко Калински – бардот на македонското спортско новинарство доби подарок од неговата матична куќа, Македонската радио телевизија, со трката на 100 метри на Светското првенство во атлетика во Лондон да се прости со стил и онака како најдобро што го препознаваат гледачите.

Погледнете ја легендарната „стотка“ со коментарот на Златко Калински: