Протестите во САД не стивнуваат, Трамп бил евакуиран и однесен во бункер

Демонстрации во САД, полициски час во повеќе градови

Демонстрантите сакаат силите за спроведување на законот овојпат да бидат одговорни за насилната неоправдана смрт откриена со видео кое беше споделено во светот – пренесуваат тамошните медиуми.

Американка за првпат во историјата изведе комбинација која го воодушеви светот на гимнастиката

Американската гимнастичарка Симон Бајлс изведе одлична трипл-дабл комбинација со која ги воодушеви бројните љубители на овој спорт, а воедно стана и првата личност во историјата на која ѝ успеало тоа.

Четирикратната олимписка првенка извела досега невидена комбинација која не е направена ниту во машка конкуренција, а нејзиното двојно вртење стана тема на бројни разговори на социјалните мрежи.

 

Водителка од Калифорнија се сокри под маса за време на земјотресот

Водителка на програма што се емитува во живо на ТВ каналот „Си-би-си“, дисциплинирано одлучи да се сокрие под масата за време на земјотресот од 7,1 степен што ја погоди Калифорнија.

„Чувствуваме многу силен земјотрес. Мислам дека треба да одиме под маса“, вели водителката Сара Дончеј од студиото во Лос Анџелес, држејќи го за рака својот колега и стравувајќи да не им падне нешто врз главата.

Земјотресот се случи во петокот вечерта по локално време и беше втор најсилен земјотрес што ја погоди Калифорнија во изминатите два дена, а најсилен во последните две децении. Потресот бил почувствуван и во Лос Анџелес, на околу 250 километри од епицентарот.

Влатко Стефановски ја свиреше американската химна во чест на американскиот национален празник 4 јули

Македонскиот гитарски виртуоз Влатко Стефановски вчера во Амбасадата на САД во Белград ја изведе американската химна „The Star Spangled Banner“.

Стефановски добил лична покана од американскиот амбасадор во Белград, Кајл Скот да настапи на прославата во чест на американскиот национален празник 4 јули.

Видео што урива рекорди во САД: НФЛ – играч и стави амонијак под нос на спортска новинарка

Играчот на Аризона кардиналс, Лери Фицџералд, направи скандалозен потег, ставајќи и амонијак под нос на новинарката Пем Оливер. Нејзината реакција стана вирален хит низ целиот свет…

17 години подоцна: Ново видео за ужасот од нападите на 11 септември

САД денеска одбележуваат 17 години од терористичките напади во Њујорк и Вашингтон. Во меѓувреме, објавена е нова снимка, која го прикажува ужасот од нападите на терористите самоубијци на кулите близначки на Светскиот трговски центар во Њујорк, на 11 септември 2001 година.

Амбасадата на САД во Белград со видео за 100 години сојузништво со Србија

Амбасадата на САД во Белград со специјално видео им го честиташе на граѓаните на Србија денот на кој е воспоставено сојузништвото меѓу двете земји.

На 25 јули 1918 година за прв пат српското знаме било развиорено на Белата Куќа и тој датум се смета за формален почеток на српско-американското сојузништво кое беше прекинато во 1999 година со војната на НАТО предводена од САД против Милошевиќ

Трамп му го зачисти првутот на Макрон

Макрон заедно со својата сопруга се наоѓа во тридневна посета на САД, а претседателот на САД, Доналд Трамп, му го подзачисти сакото на францускиот претседател, пред да се фотографираат за време на средбата во Белата куќа

Trump jokingly brushes ‘dandruff’ off Macron

Додека во Лас Вегас летаа куршуми на сите страни, погледнете што правеше овој Американец

Додека сите лежеа на земја преплашени, тој се исправи на нозе и започна да го навредува пензионерот кој што пукаше од својата хотелска соба на 32. кат. Еден од присутните на концертот го забележал моментот и го снимил, по што видеото за експресно кратко време се прошири на интернет.

Пензионерот Сивен Педок уби 59 лица и рани над 400 откако од својата хотелска соба на 32-ри кат, отвори оган кон насобраниот народ кој што присуствувал на концерт на кантри музика во Лас Вегас.

(Вознемирувачко видео) Автомобил удри во толпа демонстранти во Вирџинија

Автомобил удри во толпа луѓе кои протестираа против белите националисти во американската држава Вирџинија на 12 август. Едно лице загина, Возачот веше уапсен и обвинет за убиство. (Evan Hen/Facebook via AP)

 

ТРАМП Ѝ ПОКАЖА НА МЕЛАНИЈА КАДЕ ДА СЕДИ: Со својот потег таа уште еднаш докажа дека е балканска жена (ВИДЕО)

На гала-вечерата во пресрет на инаугурацијата на новиот претседател на САД, Доналд Трамп, по говорот на првата дама, неговата сопруга Меланија Трамп имаше една необична ситуација.

Имено, по завршувањето на говорот, нејзиниот сопруг ја испрати од сцената и покажа каде таа да седне, но Меланија ладно ги игнорираше неговите инструкции и мирно зачекори, речиси излегувајќи од салата.

Во тие моменти Трамп се обиде да ја спаси ситуацијата со хумористичен коментар.

– Мислам дека не сака да седи со тебе, Фил. Драга, врати се и седни овде – рече моќниот бизнисмен, а потоа се обрати кон публиката со зборовите „таа верува во препреки, за разлика од нас“. 

Donald Trump and Melania Speak at Luncheon in Washington DC. (1-19-17)

(ВИДЕО) Клинтон и “фрли око“ на Иванка Трамп, Хилари го “стрела со поглед“

По инаугурацијата на Доналд Трамп, на социјалните мрежи се појави интересно видео на кое може да се забележи како Хилари Клинтон го нављудува својот сопруг, Бил Клинтон, како наводно се загледува во Иванка Трамп.

Екс претседателот на САД, неколку секунди со занес одмеруваше некоја личност, на што Хилари Клинтон се сврти кон него и незадоволно реагираше.

Bill Clinton caught staring at Ivanka Trump

ЕКСКЛУЗИВНО – Британска телевизија стигна до Велес: Еве кој ги измислува лажните вести?

Канал 4 е телевизијата која реши да направи прилог за лажните онлајн вести снимани од непозната локација. Со прашањето „кој е зад нив и кој е мотивот?“ британската телевизија стигна до Велес.

Fake online news from Macedonia – Trumps Veles

britanska televizija vo veles lazni vesti

Стивен Колберт до велешани: Македонски тинејџери олабавете!

Еден од најпопуларните американски комичари Стивен Колберт во синоќешното издание на своето лејт најт шоу „The Late Show with Stephen Colbert“ на националната американска телевизија „CBS“ зборуваше за лажните „вести“ кои масовно се споделуваа на Фејсбук во текот на изминатите месеци и влијанието кое тие го имаа врз изборите во САД и победата на Доналд Трамп. Тој директно им се обрати на македонските тинејџери кои објавуваа такви „вести“(Почнува на 5м 15с)

With President Obama Out Of The Country, Stephen Takes Charge

stiven kolbert do veleshani

Погледнете како се тепа новиот претседател на САД (ВИДЕО)

Новиот претседател на Америка Доналд Трамп пред пет години ја избричи главата на Винс МекМахони. Тој учествуваше во WWE, популарното боречко шоу, кое се емитуваше на програмата во Америка.

poglednete kako se tepa tramp

ВИДЕО: Трамп евакуиран сред говор од обезбедувањето

Републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп беше отстранет од агентите на Тајната служба кои го обезбедуваат во текот на говор на бината во Рино, Невада.

USA: Trump rushed off stage in Reno after possible gun-related security threat

Инцидентот се случил откако некој во толпата кренал транспарент со натпис „Републиканците против Трамп“, а некој од толпата извикал „пиштол“.

Веднаш потоа двајца обезбедувачи го фатија за рамењата и го одведоа зад бината, додека полицајците го изнесоа мажот од толпата.

Човекот кој го држел транспарентот, бил приведен, но не било најдено оружје.

tramp evakuiran usa: trump rushed off stage in reno after possible gun-related security threat

Police Officers Caught on Camera Violently Hitting & Dragging Latina

It didn’t take long for another video depicting police violence in communities of color to begin circulating. In Rhode Island, two officers were caught on a cellphone recording brutally dragging a Latina down stairs and across a cement driveway by her hair while smashing the woman several times in the face.

The incident, which occurred on May 23 in Providence, a largely Dominican neighborhood, has been gaining attention after footage of the attack was uploaded on Facebook last week.

In the graphic video, Officer Michael Place is heard yelling “get the f**k up” to exotic dancer Carolinmar Torres while yanking the woman from the steps of a front porch. He is then seen slamming her head on the side of the house.

Houseguests, alarmed by the violence, can be heard yelling in English and Spanish. In the video, one screams “what the f**ck?” as another tries to physically quell the situation. The man, currently unidentified, is quickly punched to the ground by a second officer.

According to police reports, someone at the residence called 911 because Torres and another woman were breaking glass on the porch. When the officers arrived, they allege that Torres “became combative,” trying to strike one with an open hand. The cops claim they became forceful once another woman tried to jump on Place’s back.

The video, as with most recordings of police violence, does not show the lead-up to the attack, but should the officers’ claims be true, it still does not absolve them from the excessive force used to arrest Torres.

That hasn’t stopped the Providence Police Department from already trying to justify the officers’ conduct, however.

“Some of the reports I have subsequently read and reviewed after the video came out and then reviewed the video again, so it’s not as shocking,” Providence Public Commissioner Steven Pare said in a statement to NBC 10 News. “Without rushing to judgment, and opining whether it’s justified, whether there could have been other tactics, we need to get all the facts first.”

Police Chief Colonel Hugh T. Clements, Jr. was also hesitant to call the cops’ behavior excessive.

“The people creating the scene at that location were breaking things in the apartment, so the people who called the police were in complete fear. Officers needed to take control,” he said.

While neither officer is currently facing disciplinary action or on administrative leave for the brutal attack, Torres has been charged with a felony assault on an officer.

Read more:www.latina.com

3 Men Shot In Virginia While Streaming Live On Facebook

3 Men Shot In Virginia While Streaming Live On Facebook

Police said the three victims, ages 27 and 29, were taken to a nearby hospital for treatment, with two suffering life threatening injuries.

A Facebook live stream ended abruptly Tuesday when three men listening to music inside a car in Norfolk, Virginia, were suddenly shot by a gunman.

Police said three men, ages 27 and 29, were taken to a nearby hospital for treatment, with two suffering life-threatening injuries.

The video, posted on Facebook by T.J. Williams, shows the trio smoking in a car while listening to music. After about five minutes, a string of gunshots are heard and the camera falls to the ground.

After the gunshots stop, a man can be heard saying, “Call an ambulance, please.” Moments later, a person is heard again asking for an ambulance and providing an address.

A man is then heard repeatedly telling another person to “stay calm, stay relaxed.” He says to “stay with me. They’re all good — we called the paramedics already.” He continues to talk with the presumably injured victims until the ambulance arrives, saying “they are breathing and keep focused on me.”

After about 10 minutes, emergency responders can be heard in the background.

The video continues to roll for more than an hour until the phone appears to run out of battery.

“We are aware of the possible incident recorded live to a Facebook page, and Norfolk detectives are looking into it,” Daniel Hudson, a spokesman for the Norfolk Police Department, told BuzzFeed News.

Police did not have a suspect description and were asking the public for help in locating the gunman.

(warning: graphic images)

www.buzzfeed.com

George Bush dancing during Dallas memorial service

George Bush dancing during Dallas memorial service

George W Bush has been criticised for his behaviour at the Dallas memorial after he was caught on camera dancing along to a sombre hymn.

The ceremony was held yesterday in honour of the five police officers killed in the shootings on July 7.

Holding Michelle Obama’s hand on one side – and his wife Laura’s hand on the other – the former US President was captured by cameras as he swayed during a choir’s performance of ‘The Battle Hymn of the Republic’.

He continuously smiles at the pair while waving their arms around, as Michelle attempts to stand still.

www.mirror.co.uk

#BlackLivesMatter‬

BlackLivesMatter‬

Militarized police have surrounded protesters and community members in BatonRouge‬. Police have been violent, pushing folks off the sidewalk and pointing their guns at community members. Baton Rouge is one of many cities protesting the recent police killings of Alton Sterling & Philando Castile.

President Obama, Kendrick Lamar and Janelle Monáe Sing ‘Happy Birthday’ at Fourth of July BBQ

President Obama, Kendrick Lamar and Janelle Monáe Sing ‘Happy Birthday’ at Fourth of July BBQ

President Obama’s eldest daughter had an extra-special present on her 18th birthday: a round of “Happy Birthday” sung by her dad, with support from Kendrick Lamar and Janelle Monáe.

Malia Ann Obama shares her birthday with another big day – the Fourth of July. Each year, the POTUS hosts a barbecue on Independence Day to celebrate members of the armed services and their loved ones, and for his final BBQ as president, Obama spread some cheer to his own family.

On Monday, Obama invited Kendrick Lamar and Janelle Monáe to perform for White House guests and the pair joined in for an impromptu song for the birthday girl.

After all, it’s the job of a father to embarrass his daughter, Obama quipped.

Earlier, Monáe reportedly performed “Dance Apocalyptic”, “Q.U.E.E.N.”, “Electric Lady” and a cover of Prince’s “Let’s Go Crazy” while Lamar went light on the curse words when he delivered“Swimming Pools (Drank)”, “Money Trees”, “Bitch Don’t Kill My Vibe”, “Poetic Justice”, “A.D.H.D.”, and “Alright”.

Obama also gave high praise to the musicians. “These two I’ve gotten a chance to know and they’re both amazing artists and talented and popular and doing great things,” he said. “But they’re also very conscious of their responsibilities and obligations. They put in a lot of time and effort on behalf of a lot of causes that are important and I’m really proud of them for that.”www.billboard.com

Elizabeth Warren Joins Hillary Clinton on Campaign Trail

In the United States, Massachusetts senator and progressive favorite Elizabeth Warren joined Democratic presidential candidate Hillary Clinton on the campaign trail Monday. On stage with Clinton in Cincinnati, Ohio, Warren took aim at Clinton’s Republican rival, Donald Trump.

Sen. Elizabeth Warren: “Donald Trump calls African Americans ‘thugs,’ Muslims ‘terrorists,’ Latinos ‘rapists’ and ‘criminals,’ and women ‘bimbos.’ Hillary Clinton believes that racism, hatred, injustice and bigotry have no place in our country. She fights for us. She fights for us, and we will fight for Hillary Clinton. She fights for us. Please join me in welcoming to the stage our next president, Hillary Clinton.”

Source:www.democracynow.org

USA‬ 0-4 ‪Argentina‬, Copa Amercia

Lionel Messi surpassed Gabriel Batistuta as Argentina’s all-time goal scorer in Tuesday’s Copa America Centenario semifinal in Houston.

Argentina advanced to the Copa America final for the second consecutive year thanks a comfortable 4-0 win over the United States as captain Lionel Messi became the nation’s all-time leading goal scorer on Tuesday.

Runner-up to Chile last year, 14-time South American champion Argentina reached the decider of the centenary tournament on a night that Messi made more history with his record-breaking 55th international goal.

Messi’s inch-perfect free kick in the 32nd minute saw him surpass Gabriel Batistuta in stunning fashion in Houston.

The five-time Ballon d’Or winner had earlier teed up Ezequiel Lavezzi – who was forced from the field in the second half after tumbling over an advertising board – for the game’s opening goal in the third minute, while in-form striker Gonzalo Higuain completed the rout with a second-half brace at NRG Stadium.

Argentina – seeking to end a 23-year wait for a major trophy – will now face either defending champion Chile or Colombia in the final.

The USA was without three first-team regulars, with Jermaine Jones, Bobby Wood and Alejandro Bedoya suspended for the final-four clash. The trio’s absence meant Graham Zusi, Chris Wondolowski and Kyle Beckerman were called upon, while DeAndre Yedlin also returned to the lineup.

Argentina also had one changed forced upon the team as the suspended Nicolas Gaitan was replaced by Lavezzi in the starting XI.

There were questions asked of Argentina coach Gerardo Martino and his decision to hand Lavezzi just his second start of the tournament, but the China-based forward repaid the faith just three minutes into the match.