Турција очекува поддршка од Македонија за нејзината офанзива во Сирија

Турција ќе го ратификува протоколот за нашето членство во НАТО

Пристапниот протокол за членството на Македонија во НАТО помина и во парламентарната комисија на турското собрание и наскоро ќе се најде на дневен ред на Парламентот.

„Јутро је“ од Нада Топчагиќ ечеше на прославата за поразот на Ердоган

Кандидатот на Ердоган доживеа голем пораз на повторените избори за градоначалник на Истанбул каде победи Екрем Имамоглу, кандидатот на Републиканската народна партија.

Тој го победи поранешниот премиер, Бинали Јилдирим, кој беше кандидат на владејачката партија на Реџеп Таип Ердоган.

Падот на Едроган предизвика голема еуфорија во Инстанбул каде имаше и големо славје. На Твитер се појави и видео од прославата на кое може да се слушне како се слави и со песната „Јутро је“ од српската пејачка Нада Топчагиќ.

Во Битола одбележани 120 години од дипломирањето на Ататурк

Во Битола беше организирана комеморативна програма по повод 120 години од дипломирањето во Средното воено училиште на големиот турски лидер, Мустафа Кемал Ататурк, јавува Anadolu Agency (AA).

На комеморацијата во поранешното Средно воено училиште во Битола, кое денеска е Градски музеј на Битола, учествуваа заменик-министерот за одбрана на Република Северна Македонија, Беким Максути, заменик-министерот за труд и социјална политика, Ѓонул Бајрактар, заменик-началникот на Генералштабот на Армијата на Северна Македонија, генерал-мајор Азим Нуредин, заменик-амбасадорот на Турција во Скопје, Умут Лутфи Озтурк, делегација на Турските вооружени сили под водство на бригадниот генерал Алтан Ер, пратеници, претставници на турските институции и организации во земјата и други гости.

Церемонијата започна со едноминутен молк и интонирање на химните на двете земји, по кој бригадниот генерал Алтан Ер во своето обраќање истакна дека Средното воено училиште во Битола е значајна образовна установа која дала важен придонес во развојот на лидерскиот карактер на Ататурк.

Вонредни избори во Турција | Дали Мухарем Инче ќе го спречи Ердоган да победи

Во Турција денеска се одржуваат вонредни претседателски и парламентарни избори, на кои право на глас имаат 56 милиони регистрирани гласачи.

Ова ќе бидат први избори одржани во вонредна состојба, која е воведена по обидот за државен удар во јули 2016 година, и откако на 16 јули лани, на референдум беше изгласано воведување претседателски систем во земјата.

Кандидатот на најсилната опозициска Народна републиканска партија, Инче е најгласниот опонент на Ердоган.

 

Јаховиќ за историја: Автогол, па хет-трик на Македонецот во Гезтепе

Адис Јаховиќ испиша историја во фудбалска Турција како прв фудбалер што постигна автогол, а потоа на спротивната страна запишал хет-трик зад своето име.

Гезтепе на Јаховиќ му гостуваше на тимот на Сиваспор, а во главна улога беше токму поранешниот репрезентативец на Македонија, кој го отвори резултатот откако по еден корнер со силен удар со глава ја смести топката по гредата на својот гол.

Сепак, Јаховиќ покажа карактер и самиот направи пресврт, најпрвин израмнувајќи на 1-1, за потоа со два гола да го комплетира својот хет-трик.

Гезтепе со овој триумф се искачи на делба на првото до третото место на табелата, рамо до рамо со Бешикташ и со Галатасарај.

Sivasspor – göztepe ÖZET 24.09.2017

Смешна сцена со џандар во турскиот куп

Случка на мечот МС Синопспор – Јени Амасјаспор (4:2) од турскиот фудбалски куп вреди повеќе од трофејот во ова натпреварување. А толку беше искрен што дури и крена рака да се извини па продолжи да збори к’о ништо да не било. Епски!

https://twitter.com/galadione/status/899975136845201408

ВИДЕО: Апокалиптично невреме во Истанбул, има и повредени

Силно невреме попладнево го погоди турскиот град Истанбул.

Водата однела многу возила, а граѓаните останаа заглавени, враќајќи се накај дома во попладневниот сообраќаен шпиц.

Летовите на Меѓународниот аеродром Ататурк се откажани, а не работни ни метро сообраќајот, соопштија властите.

Македонија 0 – 0 Турција | Поништени 2 гола на нашата репрезентација

Во 19. минута од дуелот, Езгијан Алиоски нафрли од слободен удар Мојсов втрча со глава во шеснаесетникот на гостите, и иако се чини од регуларна позиција, главниот судија на сугестија на својот помошник се одлучи да го поништи поради наводна офсајд позиција.

Офсајд или не. Оштетени или не, проценете сами…!?

Откако во првото полувреме беше поништен голот на Даниел Мојсов во 19. минута, сега во 52. минута главниот судија Станислав Тодоров (Бугарија) го поништи и погодокот на Езгијан Алиоски кој одлично зафати една одбиена топка од 16 метри… Сепак, погодокот беше поништен поради офсајд позицијата во која се најде капитенот Горан Пандев непосредно пред голманот на гостите, Волкан Бабачан…

Turkey Coup Soldier Saved By Police And Pulled To Safety

In the midst of Turkey’s attempted coup, one police officer braved the wrath of angry citizens to defend a pro-coup soldier during the overnight violence that killed over 260 people.

Video footage from the aftermath of Friday night’s clashes shows a police officer coming to the rescue of a soldier who was stuck in a tank and surrounded by an angry crowd.

It is not clear from the video what happened in the moments leading up to the confrontation. In the footage, a man attempts to drag the soldier out of the tank as people throw debris at him, but the soldier manages to resist.

After delivering a few kicks to the soldier’s head, the man leaves him alone as a cloud of tear gas engulfs the tank.

The soldier, who appears dazed, while coughing and struggling to escape the smoke, puts his hands in the air as a sign of surrender.

A police officer wearing a gas mask then comes over to the tank and shouts at the crowd. He pulls the man out of the tank, embraces him and carries him to apparent safety.

Source: www.rt.com

Turkish President Erdogan made a statement on CNN TURK

Prime Minister Recep Tayyip Erdogan came first statement on the military coup. CNN Ankara representative of the Erdogan, who broadcast live via phone Hande Euphrates, came out against the coup; Accused of parallel structures. Erdogan said, “I invite you to challenge our nation,” he said. Erdogan said, “I certainly do not believe that the coup would be successful“.

Ten killed, many wounded in suicide attack at Istanbul airport

Two suicide bombers opened fire before blowing themselves up at the entrance to the main international airport in Istanbul on Tuesday, killing at least 10 people and wounding many more, Turkish officials and witnesses said.

Police fired shots to try to stop the attackers just before they reached a security checkpoint at the arrivals hall of the Ataturk airport but they blew themselves up, one of the officials said.

Speaking in parliament, Justice Minister Bekir Bozdag said that based on initial information he could only confirm there had been one attacker. He said 10 people were killed and around 20 wounded.

“According to information I have received, at the entrance to the Ataturk Airport international terminal a terrorist first opened fire with a Kalashnikov and then blew themself up,” he said in comments broadcast by CNN Turk.

The state-run Anadolu agency said around 60 people were wounded, six of them seriously.

There was no immediate claim of responsibility for the attack.

Source: www.reuters.com

 

Czech Republic 0:2 Turkey‬

Turkey kept alive their faint hopes of reaching the last 16 of Euro 2016 and eliminated the Czech Republic with a hard-fought victory in Lens.

The result guarantees Northern Ireland go through, while Turkey must wait until Wednesday to learn their fate.

A neat finish from Burak Yilmaz put them ahead, prompting Czech pressure which saw Tomas Sivok hit the post.

Volkan Babacan made a string of saves before Ozan Tufan smashed in from 10 yards to move Turkey third in Group D.

Fatih Terim’s side and Albania in Group A are vulnerable on three points and results on Wednesday could see a host of countries in Group E and Group F replace them to qualify as one of the best third-place finishers.

Turkey had not scored in the tournament before Tuesday’s match, but they looked revitalised in northern France and knew that with each goal they scored, their goal difference and hopes of a continued stay improved.

They looked a lot more like the team who arrived at Euro 2016 with just one loss – to England – in 16 matches, and they bravely soaked up what the Czechs threw at them to inflict a defeat which could be the last action of Arsenal goalkeeper Petr Cech’s international career.

Angry Football Fan Smashes His TV and Laptop

Turkish football fan Izzet Salti had wanted some peace and quiet when he sat down to watch a long-awaited Euro 2016 game.

The man tuned in to watch his country play Croatia in their first game of the competition held in France.

But, as the game wore on, Mr Salti became stressed as Turkey failed to make a breakthrough.

When his girlfriend asked him a question, he suddenly lost his temper and demanded she leave the room.

Angered by his belligerent tone, the man’s other half devised a cruel prank to get back at him.

She filmed herself declaring a plan to prank her other half – using a special smartphone app that allows her to control the television.

The ingenious prank plays out with hidden camera footage as Mr Salti turn his focus back to the second-half of the match.

As Mr Salti sits alone watching the match the TV suddenly switches itself off for no apparent reason.

He stands up in confusion and desperately tries to find the remote control.

The Turk also tries banging and hitting the back of the flat-screen television.

The TV turns itself back on and Mr Salti returns to the game – before the footage cuts out yet again.

As the constant disruptions continue, the boyfriend becoming increasingly enraged before losing it completely.

At one point the fan even throws his laptop at the TV, which falls to the ground during his rampage.

Mr Salti then smashes up his flat-screen TV before snapping his laptop in half.

At the end of the ordeal, the girlfriend comes in to berate her partner for destroying their lounge.

Source: www.express.co.uk