Втората сезона на „Фамилијата Марковски“ премиерно на Сараевскиот филмски фестивал

Првите две епизоди од втората сезона од ТВ-серијата „Фамилијата Марковски“ на 22 август (четврток) премиерно ќе бидат прикажани на годинешното јубилејно издание на Сараевскиот филмски фестивал. Првата сезона македонската серија ја имаше во 2017 и наиде на позитивни критики и популарност кај публиката.

„Со самото тоа што новата сезона ќе биде дел од една ваква селекција, на реномиран филмски фестивал како што е Сараевскиот, значи признание за нас, како и за модерната македонска телевизиска продукција. Серијата, секако, ќе се прикажува и во нашата земја, но со оглед дека сè уште се прецизираат деталите, информациите ќе ги објавиме набргу“, велат од продукцијата „Арт проект лаб“, која стои зад серијата „Марковски“.

Премиерно прикажана во 2017, со иницијални осум епизоди, „Фамилијата Марковски“ во фокусот го има секојдневието на едно просечно семејство, чии случувања се рефлексија на актуелното македонско општество. Главните улоги ги толкуваат Александар Микиќ, Силвија Стојановска, Владимир Петровиќ, Тамара Ристоска и Петар Петковски. Режисер на серијата е Даријан Пејовски. Втората сезона е составена од нови осум епизоди и ќе се емитува од есен.

Како изгледа најавната шпица за новата сезона на „Беверли хилс“

Носталгијата за деведесетите, денес ја ставаме во петта брзина благодарение на римејкот на култната серија „Беверли Хилс 90210“. Истата ќе започне да се емитува на „Тв Фокс“ и досега во план се шест нови епизоди, од кои и всушност зависи дали новата верзија ќе добие цела сезона или ќе остане мал потсетник на телевизискиот феномен кој остави белег низ генерациите.

Најавната шпица, музиката, кадрите и темата не враќаат во минатото.

Габриел Картерис, Шенон Доерти, Џени Гарт, Брајан Грин, Џејсон Присли, Тори Спелинг и Иан Зеринг се во главните улоги на новата верзија „Беверли хилс“. Од поранешната постава недостасува само Лук Пери, кој почина од мозочен удар во март годинава.

Симпсонови на „руски начин“, и тоа со „Едерлези“

Една од омилените серии, кои на средината на декември ќе го прослават 30-от роденден, доби од неодамна своја „руска верзија“ – „Шимпшони“.

Имено, рускиот аниматор кој се претставува како Лењи Квадратич измислил своја верзија, на оваа секаде во светот популарна анимирана ТВ серија.

Меѓутоа, неговата шпица ниту малку не е забавна, туку прилично депресивна. Додека во оригиналната серија преовладуваат весели бои, Лељиновата шпица е во сиви тонови.

После само три епизоди, серијата Чернобил има подобри оценки од Game of Thrones

Новата НВО мини серија „Chernobyl“ ги воодушеви гледачите до таа мера, што некои уште после првата епизода ја прогласија за една од најдобрите серии на годината.

Иако досега се емитувани само три епизоди (од вкупно петте), серијата веќе има добиено подобри оценки на IMDB и од планетарно популарната Game of Thrones.

Мини-серијата во пет продолженија прикажува што тргнало наопаку во нуклеарната електрана „Чернобил“ во бившиот Советски Сојуз, ноќта на 25. спроти 26. април, 1986 година. Но, прикажува и како дошло до експлозијата, а ги прикажува и последиците.

Очигледно фактот дека е снимена по вистинити настани најмногу го привлекува и задржува вниманието на гледачите, а многумина на социјалните мрежи ја прогласија за ремек-дело.

Chernobyl (2019) | Official Trailer | HBO

Први кадри од најновото продолжение на култната франшиза „Терминатор“

Стигнаа првите кадри од најавената научно-фантастична акција „Terminator: Dark Fate“, во која ќе имаме можност да ги гледаме легендите од култниот прв „Terminator“ од пред 35 години.

Ова ќе биде шесто продолжение од култната франшиза во кое прв пат, после вториот дел „Terminator 2: Judgment Day“ ќе ги обедини Арнолд Шварценегер, Линда Хамилтон и Џејмс Камерон.

Новото продолжение го режираше Тим Милер, познат по хитот „Deadpool“, а приказната ги следи настаните од филмот од 1991 година. Продукцијата е на визионерот Камерон и Дејвид Елисон.

За „Terminator: Dark Fate“ не се познати многу детали, освен дека ќе биде директно продолжение на вториот дел од познатата франшиза. Во филмот, освен споменатиот актерски тандем, ќе се појават и други актерски ѕвезди како Мекензи Дејвис, Натали Рејес, Габриел Луна и Диего Бнета.

Terminator: Dark Fate Teaser Trailer #1 (2019) | Movieclips Trailers

Култната серија “Беверли Хилс 90210” се враќа на 7 август – Излезе првата најава

По најавата дека екипата на култната серија „Беверли хилс“ ќе се собере повторно, вчера вечер излезе и првата најава за серијата која со нетрпение повторно ја очекуваме.

Како што беше и претходно потврдено, а и се гледа во видеото, и Шенон Доерти (Бренда) се приклучи кон екипата. За жал, Лук Пери почина непосредно пред да започне проектот и ќе недостасува во новите епизоди.

Сепак, едно е сигурно дека ова видео буди спомени на едно безгрижно детство. „Беверли Хилс“ обележа цели генерации, така што нема сомнение дека премиерата на 7. август на „Фокс“ ќе биде со неверојатна гледаност.

Објавен првиот трејлер за документарецот за Павароти

Американската компанија „Си-Би-Ес Филмс“ (CBS Films) го објави првиот трејлер за претстојниот документарен филм за оперската легенда Лучијано Павароти, кој е во режија на оскаровецот Рон Хауард. Закажан за 7 јуни, филмот насловен едноставно „Pavarotti“ нуди интимен поглед на животот, работата и делото на италијанската оперска икона, човекот кој успеа да ја доближи операта до пошироката светска публика.

Документарецот содржи снимки од историските настапи на познатиот тенор, интервјуа, како и снимки од приватната архива што досега не биле прикажани. Публиката ќе види и низа студиски и снимки во живо, меѓу кои и изведбата на „Miss Sarajevo“ од хуманитарниот концерт „Павароти и пријателите, заедно за децата од Босна“ (Pavarotti & Friends Together for the Children of Bosnia).

PAVAROTTI – Official Trailer – HD

Објавен е официјалниот трејлер на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“

На неколку дена пред светската премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија”, Продукцијата „Сестри и Брат Митевски“ го објави и официјалниот трејлер.

Инаку, филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ се снимаше 6 недели во Штип во текот на јануари и февруари 2018. Монтажата се одвиваше во Белгија, а звукот, лабараторијата и музиката во Белгија, Франција и Словенија.

Погледнете го трејлерот за македонскиот “Медена Земја”, најдобриот документарец на светот

Македонскиот документарец „Медена земја“ на режисерите Љубомир Стефанов и Тамара Котевска освои три награди на најголемиот американски фестивал на независен филм Санденс, меѓу кои и Главната награда од жирито во програмата Светски филм за документарци, Специјалната награда од жирито за влијание за промена за Котевска и Стефанов како и Специјална награда за камера за Фејми Даут и Самир Љума.

„Медена земја“ е филм за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее со нејзината мајка во централна Македонија. Главна идеја на филмот е да се прикаже припадноста на човекот кон природата и нарушување на природната рамнотежа преку судир на два различни начини на искористување на природните ресурси.

 

ПРЕСПАВ Сезона 3 (Трејлер) „Нов Газда“

После успешните две сезони на хит серијата “Преспав” ќе следува и трета сезона. Премиерата ќе биде на 17 декември 2018година на МРТ1 од 20 часот и 15 минути

Официјална најава за трета сезона на македонската ТВ серија “Преспав”.

Ова е трејлерот на филмот “Ругање Со Христос” кој според Министерството за култура шири омраза

Министерството за култура се дистанцира од филмот „Ругање со Христос“ и го осудува јазикот на омраза, што тој го поттикнува, рече на прес-конференција, ресорниот министер Асаф Адеми.

– По објавување на трејлерот на филмот во кој војниците на ОНА се претставени како насилници-силувачи, Министерството за култура објаснува за јавноста дека овој филм нема никаква врска со Министерството и актуелниот состав на Министерството, туку е поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија во 2015 година, истакна Адеми

Пристигна трејлерот за новата македонска комедија „Година на мајмунот“

Необичното пријателство меѓу мајмунот Коко и чуварот на Зоолошка градина Цобе и нивниот живот во превртениот транзициски свет, се центар на дејството на „Година на мајмунот“, новата комедија на реномираниот режисер Владимир Блажевски, автор на култниот македонски филм „Панкот не е мртов“.

Погледнете го трејлерот за најновиот Македонски филм “Исцелител”

Филмот е приказна за еден млад човек, кој ќе украде марихуана од опасни криминалци со цел да му помогне на својот болен татко, што ќе доведе до многу перипетии и бројни необични и апсурдни ситуации.

Светска премиера на „Бикини Мун“ на Манчевски во Бразил, погледнете го трејлерот

Бикини Мун“, петтиот игран филм на Милчо Манчевски, на 21 октомври ќе има светска премиера на фестивалот во Сао Пауло, Бразил, кој е најголем во Латинска Америка и еден од најголемите во светот. Филмот ќе игра во програмата специјални презентации, објави фестивалот. Манчевски ќе биде присутен за разговор со бразилската публика и за дискусија за моралноста и документарниот филм.

„Бикини Мун“ е прв долгометражен филм на Манчевски во САД по епизодата на серијата Прислушкувачи (The Wire) која тој ја режираше за „Ејч-Би-О“ во 2002 година.

“Бикини Мун“ е снимен во Њујорк, и е копродукција меѓу САД, Германија и Канада. Бикини е харизматична, темпераментна и неспокојна поранешна жена-маринец, која се враќа од Ирак и ненамерно станува центар на документарен филм, додека се обидува одново да се интегрира во општеството и да си го поврати старателството врз малата ќерка.

Трејлер најава за новото продолжение на Texas Chainsaw Massacre: Leatherface (Тексашки масакр со моторна пила)

Објавен е нов трејлер за последното продолжение на „Тексашки масакр со моторна пила“, со поднаслов „Leatherface“.

Приказната ги следи натамошните „походи“ на веќе култниот сериски убиец Ледерфејс кој веќе повеќе од 40 години им влева страв в коски на љубителите на овој култен хорор. „Leatherface“ (кожено лице) се однесува на прекарот на главниот негативец и маската од човечка кожа што тој постојано ја носи.

Огромното количество крв и мрачната атмосфера го прават трејлерот морничав, најблаго кажано, а имаше и такви, љубопитни, но помалку храбри, на кои и оваа минута и половина им беше „премногу“.

„Ако филмот биде напола добар како што е овој трејлер, ќе имаме една нова хорор класика”, „Не би лажел, маската навистина ме потресе”, „Драго ми е што не живеам во Тексас”, гласат дел од коментарите на оние што има храброст да го погледнат трејлерот.

Ледерфејс во најновто продолжение го глуми Сем Страјк, а во другите улоги се појавуваат Стивен Дорф, Лили Тејлор, Ванеса Грас, Џејмс Блур, Џесика Мадсен и Сем Колмен. Филмот својата премиера ќе ја има на 20 октомври годинава.

Спилберг прогнозира Оскар за македонскиот филм „Со љубов“

Легендарниот Стивен Спилберг смета дека македонскиот документарен филм „Со љубов“  е најдобриот документарец кој го видел во последните години и заслужува да освои Оскар, пренесува „Docsinsights“.

-Ве позиционира апсолутно во душата на главниот лик, вие не дознавате за деталите на неговото минато или неговата иднина, вие само гледате како луѓето кои се најблиску до него реагираат во неговото опкружување, и ова создава едно запознавање кое е топло и блиско до срцето, рече Стивен Спилберг на премиерата на филмот во Торонто.

Филмот на Илија Цветковски и Атанас Георгиев е приказна за Дионис, професор по биологија пред пензија и неговиот сон. Тој поседува повеќе од сто половни коли, од кои повеќето не функционираат, но тој секоја вечер спие до нив, сонувајќи неговата необична колекција да ја претвори во музеј.

Преземено од Фокус

Младиот папа – Нова серија од 28. октомври

„Младиот папа“ е приказна за почетокот на понтификатот на Пиј XIII. Во серијата игра Џуд Ло во улогата на сложениот и конфликтен Пиј XIII, првиот американски папа, а Дијана Китон во улогата на сестра Мери, американска калуѓерка во Ватикан.

The Young Pope

the young pope младиот папа 

Ghostbusters Official International Trailer #3 (2016) – Kristen Wiig, Kate McKinnon Movie HD

Ghostbusters Official International Trailer #3 (2016) – Kristen Wiig, Kate McKinnon Movie HD

30 years after Ghostbusters took the world by storm, the beloved franchise makes its long-awaited return. Director Paul Feig brings his fresh take to the supernatural comedy, joined by some of the funniest actors working today.

The Legend of Tarzan Official IMAX Trailer (2016) – Margot Robbie, Alexander Skarsgård Movie HD

The Legend of Tarzan Official IMAX Trailer (2016) – Margot Robbie, Alexander Skarsgård Movie HD

“He’s Tarzan, you’re Jane, he’ll come for you.” IMAX/WB has released a new trailer, making this the third official trailer, for David Yates’ The Legend of Tarzan, being released by Warner Bros on July 1st this summer. Alexander Skarsgård stars as Tarzan, along with Margot Robbie as Jane, in this new live-action version of the classic story. The full cast includes Christoph Waltz, Samuel L. Jackson, Casper Crump, John Hurt, and Djimon Hounsou. While this reminds me of Jon Favreau’s wonderful The Jungle Book, it has a much darker, much more sinister feel to it, especially with the footage in this. I actually think it looks fantastic, that opening with the apes is chilling. Will catch this in theaters.

WARCRAFT Movie TRAILER

WARCRAFT Movie TRAILER

The Warcraft movie is a highly-anticipated movie that many fans of the franchise are looking forward to, although admittedly the footage from the trailers we’ve seen has been somewhat mixed. That being said, how would the Warcraft movie look like had Blizzard used World of Warcraft assets?

Turns out it’s actually not too shabby. This is thanks to YouTuber Ivan Kuzkin who managed to recreate footage from the trailer of the movie using World of Warcraft assets, and we have to say that it looks pretty good and he has managed to get it to just about identical, textures/style notwithstanding.

Like we said, there have been some mixed reactions to the Warcraft movie trailer and footage that we have seen. Some have complained that it looks too cartoony and that we could be headed for a movie that will end up being a disaster like the Dungeons & Dragons movie, but at the same time many are holding out in hopes that with Blizzard being involved that we will actually end up with good show.

The movie is set for a release in the US come 10th of June, meaning that we have a little over a month to go before we will be able to find out for ourselves. In the meantime you can watch the side-by-side comparisons in the video above, or watch the video below to see the trailer recreated in its entirety in World of Warcraft.

Official Trailer – Prison Break

Official Trailer – Prison Break

IT’S not due to hit our screens until 2017, but fans have been given their first glimpse of the Prison Break revival series in a trailer for season five – and it promises to deliver as much drama, emotion and tension as the original four seasons.

Prison Break ended in 2009 following a four season run, and saw the protagonist Michael Scofield (Wentworth Miller) seemingly die, in order to break the mother of his son, Sara Tancredi (Sarah Wayne Callies) out of prison. Yet the new trailer shows him very much alive.

In the opening shot, Sarah sits with their son, now seven years older, who asks: “What was my father like? My real father?” It’s already being speculated from this that Sara has moved on and found someone else, who now acts as a fatherly figure to Michael Jr.

“He was like a storm appearing suddenly out of a clear blue sky, and then disappear suddenly,” Sara tells Michael Jr.