Горан Пандев и Златан Ибрахимовќ стрелци на голови на стадион во Ѓорче во 2001 година

РЕТРО СПОРТ
ПРЕД 19 ГОДИНИ, НА 01.09.2001 – МАКЕДОНИЈА (21) – ШВЕДСКА (21)
СТРЕЛЦИ Zlatan Ibrahimović И Goran Pandev

По 28 години, Англија се врати во полуфинале на СП

По 28 години пауза, Англија повторно ќе игра во полуфинале на Светското првенство. „Трите лава“ успеаја да ја совладаат репрезентацијата на Шведска со 2:0 и се пласираа во битката за медали на СП 2018. Погодоците ги постигнаа Хари Мегваер и Деле Али .

 

Untitled.png

Шведска е во четвртфиналето, заврши настапот за Швајцарија

Шведска со минимални 1-0 ја победи Швајцарија и се пласира меѓу осумте најдобри на Светското првенство во Русија.

Шведска е претпоследниот четвртфиналист откако денеска за еден гол беше подобра од Швајцарија.

Шведска беше подобар противник во најголемиот дел од натпреварот, особено пред постигнувањето на единствениот погодок.

По неколкуте пропуштени шанси, Форсберг погоди во 66. минута и донесе водство од 1-0 кое на крајот се покажа и како конечен резултат.

Untitled

Шведска го совлада Мексико со 3-0 и се пласира во осминафиналето

Шведска одигра многу силен меч и го победи Мексико со 3:0. Скандинавците ги постигнаа сите три гола во второто полувреме. Дефанзивецот Аугустинсон го отвори резултатот малку по паузата, капитенот Гранквист зголеми на 2:0 од пенал во 62-та минута, а резултатот беше оформен по автогол на Алварез.

Mexico v Sweden – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 44

Untitled

Никогаш не ги отпишувајте Германците: Крос со супер-гол за триумф во последен час

Актуелниот светски првак Германија беше на работ на амбисот и можна елиминација по првата фаза од Мундијалот, но сепак во последен момент стигна до триумф (2-1) против Шведска во второто коло од групата Ф. „Панцирите“ имаа негатива од 0-1, во финишот и играч помалку, но Тони Крос во петтата минута од судиското продолжение постигна прекрасен гол за триумф.

Germany v Sweden – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 27

Untitled.png

Шведска со ВАР-пенал до победа над Јужна Кореја од 1-0

Шведска тргна триумфално на мундијалот во Русија откако скандинавската селекција по многу битка успеа да слави со минимални 1-0 на дуелот против Јужна Кореја. Во свој стил, со цврста игра во одбраната и мал број на шанси во нападот Швеѓаните сепак успеаја да стигнат до цел плен, благодарение на голот од пенал што го постигна Гранквист.

Sweden v Korea Republic – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 12

Untitled

 

Како шведските навивачи ја тешеа Италија

Навивачите на Шведска се цареви и кога во моментите имаа потполно право да го превртат стадионот од среќа и радост, тие им ја пееја на домаќините „Always look on the bright side of life“. Иако нема утеха ниту за играчите, ниту за навивачите, ни за цела земја која сега ќе мора да го чека Катар 2022

Sweden 1 – 0 Belgium (EURO 2016) – All Goals & Highlights [HD] 22/06/2016

Zlatan Ibrahimovic’s international career ends with Euro 2016 exit
Ibrahimovic had announced before this Group E match that he would be retiring from international football after the tournament.

The striker needed a win against Belgium to keep Sweden’s Euro 2016 dream alive, but it was not to be.
Instead, it was Belgium who progressed to the last 16 to meet Hungary in Toulouse on Sunday.

Eden Hazard set up the 84th-minute goal by Radja Nainggolan which secured Belgium second place in the group.

Before kick-off all eyes were naturally on Ibrahimovic as Sweden’s captain looked to continue his love affair with the international stage.
After earning just one point from their first two games, Sweden went on the attack and Thibaut Courtois made a point-blank save to deny Marcus Berg.

Belgium, however, looked dangerous on the counter-attack and Romelu Lukaku grazed the outside of the post with a low drive moments after Berg’s effort.

Ibrahimovic was growing into the game but, when the ball fell to him on the edge of the box on 25 minutes, he scuffed his effort wide.

When Zlatan Ibrahimovic announced his retirement from international football…

Zlatan Ibrahimovic has announced he will retire from international football at the end of Euro 2016.

gettyimages-497580190

The Swedish international, who has been heavily linked with a move to Manchester United for the start of next season, has won 115 caps for his country – with the potential to win a few more before the end of the tournament.

The Blagult currently sit second last in Group E, with just one point from two games. A win against the Red Devils would put them into second and through to the Round of 16, although a loss is guaranteed to knock Erik Hamren’s team out.

Speaking in a press conference, Ibrahimovic confirmed his final action with Sweden will be at this tournament, rejecting reports that he will be part of their squad for the 2016 Olympics.

He said: “I will not participate in the Olympics so I hope we go as far as possible here. But I will not quit disappointed. I’m very proud to be captain of Sweden.

“I want to thank all the supporters who have helped to achieve what I have done. Wherever I go, I will always take the Swedish flag and be proud of it. Thanks to all.”

Kim Kallstrom and Andreas Isaksson have both also confirmed they will retire from international football at the end of Euro 2016.