Шпанија доби нова Влада, отворен патот за полноправно членство во НАТО

По едногодишна политичка криза, со 167 гласа „ЗА“, 165 „против“ и 18 „воздржани“, Педро Санчез, конечно го доби зеленото светло од шпанскиот парламент за да ја формира новата Влада.

Бик со запалени рогови усмрти човек во Шпанија

Човекот починал за време на фестивалот на „Торо емболадо“, што во буквален превод значи бик со топки. Манифестација типична за Валенсија и јужна Каталонија за време на која бик шета по улици со дрвени конструкции на роговите и запалени топки додека минувачите се обидуваат да го избегнат.

Русија ги издржа сите налети и по пенал рулетот ја исфрли Шпанија од мундијалот

Руската фудбалска репрезентација го направи првото големо изненадување во нокаут фазата на Светското првенство, откако направи подвиг во Москва елиминирајќи ја фаворизираната селекција на Шпанија.

Untitled.png

Шпанците и со реми против Мароко (2-2) стигнаа до дуел со Русија

Шпанија изненадувачки ремизираше против Мароко (2-2), но ќе патува во осминафиналето како првопласирана селекција од групата Б, а за противник ќе го има домаќинот Русија.

„Црвената фурија“ одигра очајно слабо во одбраната, а грешката на Иниеста и на Рамос ја искористи Калид Бутаиб во 14.минута за водство за аутсајдерот. Само пет минути подоцна, Шпанците израмнија со голот на Иско, по асистенцијата на Иниеста. Но, во вториот дел, Јусеф Ел Несири во 81.минута со одличен удар со глава по корнерот од десната страна, донесе ново водство за Мароканците. Во 90.минута, Иаго Аспас сепак ја спаси „црвената фурија“ од пораз, а со тоа дојде и до првото место во групата Б

сп мар

Шпанија се мачеше со Иран…, еден гол на Диего Коста доволен за триумф!

„Црвената фурија“ се мачеше, имаше на моменти и доволно среќа, за да на крајот ја запише првата победа на Светското првенство 2018 во Русија против Иран од 1-0.

Доволен за Шпанците да дојдат до посакуваните три бода беше погодокот на Диего Коста во 54. минута од средбата…

IR Iran 0 v 1 Spain – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 20

Untitled

Португалија и Шпанија ремизираа, а Роналдо урна два нови рекорди

Кристијано Роналдо одигра феноменален натпревар на стартот од СП 2018, постигнувајќи хет-трик против Шпанија и испишувајќи нови страници во листата на рекорди.

Хет-трикот постигнат на возраст од 33 години и 130 дена го направи Роналдо најстар играч кој постигнал три гола на еден мундијалски дуел.

Покрај тоа, Кристијано стигна до неверојатно остварување – запишувајќи се меѓу стрелците на осум големи натпреварувања во низа. Станува збор за серија што започна на ЕП 2004 и продолжи на СП 2006, ЕП 2008, СП 2010, ЕВРО  2012, и сега на мундијалот во Русија во 2018 година.

Untitled

На Форес му се запали моторот на сред возење

На тренинг пред Superbike трката во Арагон, домашниот возач Хавиер Форез преживеа моменти на страв кога неговиот Дукате се запали на сред возење.
Шпанецот не се снајде најдобро во таа ситуација и прекасно скокна од моторот па го зафати огнот.
За среќа, тој успеа да се извлече без потешки повреди, со мали изгореници.

Matador Victor Barrio killed by bull in Spain

Bullfighter Victor Barrio Fatally Gored on Spanish TV During Live Broadcast

A matador has died after being gored by a bull in Spain – the first bullfighter to die in the ring in Spain this century.

Victor Barrio, 29, a professional bullfighter, was killed when the bull’s horn pierced his chest.

The fight, in the eastern town of Teruel, was being broadcast live on TV.

Also on Saturday, a 28-year-old man died after being gored by a bull during a bull run through the village of Pedreguer, near Valencia.

The last matador to die in a bullfight in Spain was Jose Cubero, in 1985.

Television footage shows the bull throwing Barrio into the air before goring him on the right-hand side of his chest and violently throwing him.

Italy vs Spain 2-0, Goals

Giorgio Chiellini and Graziano Pelle goals gave Italy a 2-0 round of 16 victory over European champions Spain at the Stade de France.

That victory means the Azzurri will meet world champions Germany in the Euro 2016 quarterfinal on Saturday in Bordeaux.

Spain struggled to get going in a game that Italy could have won more comfortably had it not been for goalkeeper David De Gea’s heroics.

The Manchester United man, playing in his first international tournament, was called into action twice in the opening 10 minutes, first turning Graziano Pelle’s powerful header wide and then diving to push an Emanuele Giaccherini overhead kick onto the post.

Spain’s first real sight of goal didn’t come until the 27th minute when Andres Iniesta took a hopeful shot from outside the area that was easily gathered by Gianluigi Buffon. Following that chance Italy underlined their dominance when Mattia De Sciglio’s low cross into the box forced Sergio Ramos into a fortuitous clearance over his own bar from close range.

The breakthrough came in the 32nd minute when Pelle was fouled by Ramos. De Gea couldn’t hold Eder’s resulting free kick allowing Chiellini to score from close range and give Italy a deserved lead.

Giaccherini almost doubled Italy’s advantage in the 45th minute but his curling effort was pushed away from the top corner by De Gea.

Vicente del Bosque introduced 35-year-old Athletic Bilbao striker Aritz Aduriz at half-time for Nolito and Spain begun the second period brighter than they did the first. Alvaro Morata was given a clear sight of goal from six-yards out but could only direct his header straight at Buffon.

But Italy soon wrestled back control of the game and De Gea was again forced to come to Spain’s rescue in the 53rd minute, saving well when Eder was sent clean through on goal by a neat Pelle flick.

Barely 10 minutes later Eder caused more chaos in La Roja‘s penalty area when he found De Sciglio in space but the AC Milan man couldn’t pick out a teammate with his pass.

Spanish pressure became more consistent as the minutes ticked by, Aduriz shooting wide after a fine dummy by Iniesta, then Cesc Fabregas playing through substitute Lucas Vazquez only to find the substitute marginally offside.

And it was Buffon who rose to the occasion in the dying minutes, denying first Iniesta then Gerard Pique before Pelle rounded off a superb individual performance with the goal to send his country through to the last eight.