Лекарите во Нови Пазар со свртен грб ја пречекаа Брнабиќ по порастот на корона вирусот во градот

Убедлива победа на партијата на Вучиќ на изборите во Србија

Со песни, музика и трубачи, партијата на српскиот претседател Александар Вучиќ до доцна во ноќта ја прославуваше големата победа на парламентарните избори во Србија.

Неверојатни сцени од митинг во Србија: Министер како рок ѕвезда скокна од бината, граѓаните го фрлаа во воздух!

Српскиот министер за трговија, туризам и телекомуникации скокна од бината на предизборен митинг во Нови Пазар, а насобраниот народ го носеше на раце и го фрлаше во воздух.

Предизборната кампања во Србија се ближи кон самиот крај, па политичарите уште поинтензивно се обидуваат да ги уверат гласачите дека тие се најдобриот избор.

Српскиот министер за трговија, туризам и телекомуникации, инаку основач на Демократската партија на Санџак, Расим Љајиќ за време на предизборен митинг, верувале или не, како вистинска рок ѕвезда скокна од бината меѓу народот, по што луѓето го фрлаа во воздух.

Митингот се одржуваше во Нови Пазар под името „Европски Нови Пазар – Расим Љајиќ“, а станува збор за последниот митинг на неговата партија пред неделните избори во Србија.

ХИТ ВИДЕО: „Идемо у Грчку, одма!“ – предизборниот спот кој завршува со „Сагапо“ за Александар Вучиќ

Хит на социјалните мрежи во Србија, но и во поширокиот регион е видео спотот кој е дел од изборната кампања на Српска напредна странка на српскиот претседател Александар Вучиќ.

Во спотот семејство зборува за тоа како ќе оди во Грција на море преку автопат. Спотот завршува со „Сагапо“ за Вучиќ.

ВУЧИЌ СО НАСОЛЗЕНИ ОЧИ КОН ПЕНЗИОНЕРИТЕ …ВЕ МОЛАМ ОСТАНЕТЕ ДОМА НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ

АЛЕКСАНДАР ВУЧИЌ СО НАСОЛЗЕНИ ОЧИ КОН ПЕНЗИОНЕРИТЕ …ВЕ МОЛАМ ОСТАНЕТЕ ДОМА НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ… изгледа најмногу гласови очекува од нив…

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЈАГОДИНА (СРБИЈА) ОТВОРИ ЈАВЕН ТОАЛЕТ И ТУШ КАБИНА СРЕДЕ НИВА

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЈАГОДИНА (СРБИЈА) ОТВОРИ ЈАВЕН ТОАЛЕТ И ТУШ КАБИНА СРЕДЕ НИВА, И ТОА БЕШЕ ПРОСЛЕДЕНО ДУРИ И ОД НАЦИОНАЛНАТА РТС
Тој има намера да постави вакви тоалети во нивите на сите 52 јагодински села

 

Претседателот на Србија Александар Вучиќ…БОКИ 13 НЕМА ДА ГО ГЛЕДАТЕ ВО СРБИЈА…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ , предизвика еуфорија на седницата на Главниот одбор на СНС
…БОКИ 13 НЕМА ДА ГО ГЛЕДАТЕ ВО СРБИЈА…НЕМА СТРАНЦИ ДА МИ СОЛАТ ПАМЕТ КАКО ДА ИЗГЛЕДА ВЛАДАТА НА СРБИЈА…

Влатко Стефановски ја свиреше американската химна во чест на американскиот национален празник 4 јули

Македонскиот гитарски виртуоз Влатко Стефановски вчера во Амбасадата на САД во Белград ја изведе американската химна „The Star Spangled Banner“.

Стефановски добил лична покана од американскиот амбасадор во Белград, Кајл Скот да настапи на прославата во чест на американскиот национален празник 4 јули.

ПИНК ТВ и се е можно – Критикуваше политичар и веднаш го прекинаа

Во вклучувањето во нивната утринска Програма од еден Белградски базен, менаџерот на истиот, си дозволи луксуз да го критикува Заменик Градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, при што беше дрско прекинат од водителката во првиот свој обид.

Српска мисица на Косово покажа двоглав орел

Србија на овој избор ја претставуваше Ирина Јованка. Јавноста во Србија е вчудоневидена бидејќи никој не знае која е оваа девојка и како е избрана за претставничка за овој избор на убавина.

Кога косовските медиуми ја прашале за потегот што го направила и дали можеби ќе има некои проблеми, Ирина одговорила дека тоа е знак на почитување и оти е нормално тоа да го стори.

Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

Премиерот, Зоран Заев, на покана на српскиот претседател, Александар Вучиќ присуствуваше на свеченото отворање на новото автопатско решение од 26 километри кое поминува низ Грделичка клисура од Коридорот 10.

По овој повод Заев имаше и свое обраќање во кое изрази голема благодарност за поканата да биде дел од важен настан во Република Србија, а со тоа, како што кажа, и за нашата земја и за регионот.

Шешељ запали знамиња на ЕУ и НАТО во центарот на Белград

Во организација на националистичката Српска радикална партија (СРС) денеска во центарот на Белград се одржа протестен марш по повод 20-годишнината од почетокот на воздушните напади на НАТО врз поранешна СР Југославија, на кои беа запалени знамиња на ЕУ и Алијансата.

Учесниците на маршот ги предводеше лидерот на СРС и осуден воен злосторник од страна на Хашкиот трибунал, Воислав Шешељ, кој на почетокот на собирот запали знамиња на Европската унија и НАТО.

Невена Божовиќ ќе ја претставува Србија на „Евровизија 2019“ со „Круна“

Со темата „Круна“, младата српска пејачка Невена Божовиќ вчера триуфираше на финалето на годинашниот фестивал „Беовизија“, освојувајќи го и билетот за Тел Авив, каде што на 14 мај ќе ја претставува Србија. Божовиќ се потпишува и како авторка на музиката и стиховите, а аранжер и продуцент е нашиот Дарко Димитров, кој втора година со ред е дел од авторскиот тим на Македонија и на Србија.

На учениците во Прешево (Србија) им беа поделени ученички чанти, но во нив нема учебници на албански јазик.

Училиштата во Прешево, во јужниот дел од Србија, не го дочекаа спремни првиот училишен ден. На учениците им беа поделени ученички чанти, во нив нема учебници на албански јазик.

 

Амбасадата на САД во Белград со видео за 100 години сојузништво со Србија

Амбасадата на САД во Белград со специјално видео им го честиташе на граѓаните на Србија денот на кој е воспоставено сојузништвото меѓу двете земји.

На 25 јули 1918 година за прв пат српското знаме било развиорено на Белата Куќа и тој датум се смета за формален почеток на српско-американското сојузништво кое беше прекинато во 1999 година со војната на НАТО предводена од САД против Милошевиќ

Србија немаше сили против Бразил (0-2), Бразил како лидер патува во нокаут-фазата!

Фудбалската селекција на Бразил не дозволи уште едно огромно денешно изненадување и со сигурна победа над Србија обезбеди „виза“ за нокаут-фазата на Светското првенство во Русија. „Кариоките“, иако не блеснаа со сиот свој сјај, одиграа онолку колку што беше потребно да го надигра нашиот северен сосед и со головите на Паулињо и Тиаго Силва стигна до рутинска победа од 2-0, која им донесе лидерско место во групата

Serbia v Brazil – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 41

Untitled

Прв пресврт на СП: Швајцарија ја разоружа Србија во вториот дел

Србија се радуваше на почетокот, Швајцарија на крајот од натпреварот во Калининград во рамки на второто коло во групата Е на Светското фудбалско првенство во Русија. Александар Митровиќ погоди во петтата минута за северниот сосед, Гранит Џака израмни на 1:1 во 52. минута, а трите бода за швајцарската репрезентација (1:2) ги обезбеди Џердан Шаќири по контрата во 90. минута.

Serbia v Switzerland – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 26

Untitled.png

Србија слави: Проектилот на Коларов ја реши Костарика

Србија го оствари зацртаниот план, со победа над Костарика (1-0) го стартуваше својот настап на СП 2018 и направи значаен чекор напред кон мундијалското осминафинале. Капитенот Александар Коларов беше човек на одлука, постигнувајќи еврогол кон средината на второто полувреме, за огромна радост на теренот и трибините и конечна капитулација на Кејлор Навас, кој претходно имаше неколку одлич и интервенции.

Costa Rica v Serbia – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 10

Untitled

Претседателката на српскиот Парламент, Маја Гојковиќ, навредена од обраќањето на пратеничка кон неа, во солзи го напуши своето место.

Пратеничката од  ДС, Александра Јерков, ја обвини дека врши дискриминација кон лице со инвалидет, пратеничката Љупка Михајловска и не и дава збор.

Дачиќ одржа “мини концерт” во Паралија

Српскиот шеф на дипломатијата, Ивица Дачиќ, во грчкото одморалиште Паралија одржал мини концерт, пишуваат српските медиуми.

Дачиќ испеал 10 песни пред 300 српски наставници и ученици од Јагодина, кои во Паралија се дојдени за да разменат искуства со своите грчки колеги.

Ги покажа градите во утринска програма на српска телевизија

На утринската програма на српската национална телевизија се деси нешто неочекувано. Гостинката збореше за своите гради и се налути кога водителот рече дека се пластични, па за да докаже дека не сеедноставно ги покажа

Жестока тепачка во Белград: Навивачи се пресметаа со топовски удари

Жестока навивачка тепачка се случи во Белград, во пресрет на денешниот натпревар меѓу Партизан и Радник Сурдулица (2-1). Неофицијално, се судриле навивачките групи на Партизан и на Црвена Звезда, „Гробари“ и „Делије“. Најмалку тројца навивачи завршиле во Ургентниот центар…Според други српски медиуми, постои теорија и дека се судриле две фракции на навивачката група „Гробари“, едните приврзаници на загинатиот водач Александар Станковиќ, со прекар Сале Мутави, како и негови противници…

Преземено од: http://ekipa.mk

Дечко се онесвести баш за време на гостување на Вучиќ, а овој скокна да му помогне

За време на гостувањето на Александар Вучиќ и неговото семејство во ТВ Хепи дојде до инцидент, кога на едно момче во публиката му се слоши и падна во несвест.

Прво се слушна звук како нешто да паѓа, а потоа сите присутни, меѓу кои и Вучиќ станаа да помогнат, а претседателскиот кандидат побара да се запре снимањето.

Српски кошаркар се најде во „Shaqtin a fool“

Кошаркарот на унгарскиот тим Јасберењи, Андрија Бојиќ го привлече вниманието на познатата американска емисија „Shaqtin a fool“ во која легендарниот Шекил О Нил објавува интересни видео материјали од мечевите ширум светот.

Тимот на Бојиќ губел со 17 разлика, а по еден пробив добил прекршок.

Очигледно изнервиран што неговата екипа губи, наместо да изведе слободно фрлање Бојиќ тргна на кошот и оствари забивање. Овој потег на Бојиќ ги шокира сите во салата. Судиите не ги признаа поените и досудија топка за противничката екипа.

ВИДЕО: Македонска песна ечеше на српскиот национален сервис!

Во популарната емисија „Жикина Шареница“ , која важи за една од најпопуларните балкански музички емисии која се прикажува на радио телевизија „Србија“, можеа да се слушнат неколку убави македонски народни песни, отпеани од младите момци на „Фантастик бенд“ кои се едни од ретките македонски бендови кои гостувале таму.

FANTASTIC BAND MK-Za kogo ti cutu Dano liceto – ZIKINA SARENICA 05 11 2016 (LIVE COVER)

untitled

(ВИДЕО) Во Белград уништена бомба од 500 кг од Втората светска војна

Припадници на српската деминерска единица денеска изведоа контролирана експлозија на бомба заостаната од Втората светска војна, тешка 500 килограми.

Бомбата беше откриена на длабочина од 10 метри за време на градежните работи на проектот „Белград на вода“. Таа содржеше 250 килограми хемиски експлозив, поради што беше невозможно нејзино физичко дислоцирање.

Невереојатно видео од фудбалски натпревар во Србија. Кога сите мислеа дека е гол, топката застана на гол линијата

невереојатно видео од фудбалски натпревар во србија. кога сите мислеа дека е гол, топката застана на гол линијата, koga site mislea deka e gol topkat zastana na gol linijata

Tornado – Jagodina, Serbia

Tornado – Jagodina, Serbia

The town of Jagodina in central Serbia on Tuesday afternoon experienced a strong storm, with a tornado-like “landspout” forming in the sky.

The storm lasted half an hour, while the rotating column of air – a rare meteorological occurrence in Serbia – dissipated after about 15 minutes.

State broadcaster RTS said the Radar Center in Besnjaja reported that anti-hail missiles were fired into the storm clouds in the area, while small hailstones fell in Cuprija, Jagodina, and surrounding villages.

 

www.b92.net