Русија втора по бројот на заболени во еден ден, меѓу нив и портпаролот на Путин, Дмитриј Песков

Руски богаташи плаќаат илјадници долари за ковчези со кристали и надгробни споменици со дигитални чипови

Руски богаташи плаќаат илјадници долари за луксузно заминување од земниот свет. Ковчези со кристали и надгробни споменици со дигитални чипови го отсликуваат начинот на кој живееле.

Руски авион со 234 патници принудно слетал во ниви со пченка

Руски патнички авион на компанијата Урал ерлајнс, принудно слета во нива, во близина на аеродромот „Жуковски“, набрзо по полетувањето од Москва, поради технички проблеми откако птици влегле во двата мотора на леталото. Никој од 234 патници и членови на екипажот не е повреден.

Руски бенд украде песна од Тоше Проески

Битките за прекршување на авторските права се мошне честа појава на Западот, особено кога станува збор за плагијаризам, односно копирање дури и на најмал извадок од авторски материјал без дозвола од легитимниот сопственик. Се чини дека ваков прекршок направи и рускиот бенд „Земљане“, кој во февруари годинава ја објави песната „Боже“, чија музика е сосема идентична со хитот „Боже, чувај ја од зло“ на нашиот Тоше Проески.

Ова особено ја разлути македонската публика, која остави бројни коментари под објавената песна на Јутјуб, бидејќи како автор на музиката е наведен Владимир Трушин, додека за стиховите бил задолжен Владимир Киселев. 

Оригиналната верзија на Тоше, која е сместена на неговиот последен албум „Игри без граници“ (2007), е дело на хрватските автори Миро Буљан и Антонија Шола, па дали тие дале согласност или допрва ќе се огласат по ова прашање, останува да видиме.

Се урна мост за дочекот на Новата година во Москва, има и повредени

Дрвен мост се преполови и се урна за време на новогодишната ноќ во московскиот парк Горк, при што најмалку 13 луѓе се повредени, пренесе „Раша тудеј“. Во моментот на уривањето, на мостот имало голем број луѓе кои се веселеле.

За љубителите на теории на заговор – чуден гол од Русија

На меч од руската втора лига меѓу екипите на Волгар Астрахан и Спартак од Владивосток, стоперот Роман Локтионов дал ист гол како и пред седум години против ист противник, од исто место и во исто време.

Инфарктна победа на Хрватска по пенали, „коцкестите“ во мундијалско полуфинале 2-2 (4-3)

Хрватска е последниот полуфиналист на Светското првенство во Русија, откако по изведувањето на пенали ја совлада Русија со 4-3, откако натпреварот во регуларниот тек заврши 1-1, а по продолженијата 2-2. Во второто полуфинале в среда Хрватите ќе излезат на мегдан против Англичаните, а влогот е големото финале на 14 јули во Москва.

Пенал рулетот им донесе повеќе среќа на Хрватите. Субашиќ го одбрани ударот на Смолов, а Фернандез го промаши голот. За Хрватите не реализира само Матео Ковачиќ.

Untitled.png

Русија ги издржа сите налети и по пенал рулетот ја исфрли Шпанија од мундијалот

Руската фудбалска репрезентација го направи првото големо изненадување во нокаут фазата на Светското првенство, откако направи подвиг во Москва елиминирајќи ја фаворизираната селекција на Шпанија.

Untitled.png

СП 2018: Уругвај го нанесе првиот пораз на домаќинот Русија

Уругвај ја освои битката за првото место во групата „А“, откако ја победи Русија со 3-0, со што го нанесе првиот пораз на домаќинот на Светското првенство.

Погодокот на Луис Суарез (10), автоголот на Денис Черишев (23) и прецизниот удар на Единсон Кавани во последната минута ја донесоа третата последователна победа на „урусите“, кои се уште немаат примен гол.

Untitled.png

Русија е првиот осминафиналист на СП 2018 откако забележа уште една импресивна победа, овојпат со 3-1 над селекцијата на Египет

Русија е првиот осминафиналист на СП 2018 откако домаќинот на овој мундијал забележа уште една импресивна победа, овојпат со 3-1 над селекцијата на Египет. Ниту мундијалското деби на Мохамед Салах не им помогна на „фараоните“, кои беа нокаутирани за десетина минути игра во второто полувреме.

Russia v Egypt – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 17

Untitled.png

Русија тргна моќно – „петарда“ за Саудиска Арабија на отварањето на светското

Русија фуриозно го стартуваше настапот на СП 2018, триумфирајќи со убедливи 5-0 на мундијалското отворање против Саудиска Арабија. Избраниците на селекторот Черчесов рутински ја оправдаа фаворитската улога, доминираа од почеток до крај, не дозволувајќи му на противникот да создаде ниту една единствена стопроцентна шанса. Сепак, домаќините се соочија и со сериозен проблем откако во првото полувреме повреда на мускулот заработи нивниот одличен плејмејкер Џагоев, кој по се изгледа нема да може да настапува до крајот на овој шампионат.

 

 

Вознемирувачко видео: Се застрелал играјќи руски рулет со младоженецот среде свадба!

На една руска свадба во текот на прославата се случил вистински ужас кога младоженецот и неговиот пријател играле “руски рулет“.

Имено, застрашувачката игра ја започнал младоженецот, а потоа ја продолжил неговиот пријател. За жал, пиштолот испука и тој падна на земја.

GRAPHIC WARNING: Russian Roulette Shock As Wedding Guest Shoots Himself In Head

Лавров се струполи на земја пред преполна сала

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, при излегувањето на бина на форумот „Русија – земја на можности“ се сопна на скала и се струполи на земја.

Џејсон Деруло ја има химната за СП во фудбал 2018

Џејсон Деруло ја сними официјалната химна за претстојното Светско првенство во фудбал, кое годинава за првпат ќе се одржи во Русија. Станува збор за весела денс-песна, соодветна за навивачката атмосфера што ги следи фудбалските натпревари, а како звучи темата насловена „Colors“ слушнете во продолжение.

Јулија Самојлова ја претстави руската евровизиска песна „I Won’t Break“

„I Won’t Break“ или „Нема да се скршам“ е песната со која Јулија Самојлова конечно ќе добие шанса да ја претставува Русија на „Евровизија“. Имено, како што е познато, пејачката беше одбрана да ги брани боите на својата земја и лани во Киев, но тамошните власти ѝ забранија влез во Украина, па сето тоа резултираше со комплетно повлекување од натпреварот.

Скандал во рускиот воздухопловен институт: Кадети играат по гаќи

На интернет се шири видео од кадети во рускиот воздухопловен институт кои играат на хитот „Satisfaction“ на италијанскиот диџеј Бени Бенаси.

На видеото може да се забележат кадетите облечени само по долна облека и капи, како заводливо играат на хитот од 2002 година.

Оригиналната снимка е повлечена од ЈуТјуб, но многу други канали веќе ја имаа повторно објавено.

Иако кадетите сакале само да се пошегуваат, видеото предизвика скандал во Русија.

Russian Cadets Take To Twerking To ‘Satisfaction’

ВИДЕО: Во ураганско невреме во Москва 13 мртви и 105 повредени

Билансот на жртвите во невремето кое денеска го погоди главниот град на Русија се искачи на 13 загинати и 105 повредени.

Повредените се хоспитализирани во 10 болници во Москва, а локалните власти предупредуваат дека бројот на жртви може да се зголеми.

Russia: Debris flies through the air as storm rips through Moscow street

Преземено од a1on.mk

ВО ЖИВО: Со воени паради во Москва и другите руски градови се одбележува Денот на победата

Парадата во Москва традиционално ќе се одржи на Црвениот плоштад. На неа годинава ќе учествуваат околу 10.000 лица, 114 единици со копнена борбена техника, 72 хеликоптери и авиони. Првпат на парадата се вклучени и единици на општоруското воено-патриотско движење „Јунармија“, девојки-курсисти на Воената придружна академија „Буџони“ и Воено-вселенската академија „Можајски“, како и маринци од Северната флота. Арктичката техника, која годинава за првпат е вклучена во парадата, е претставена од ракетните комплекси „Тор-М2ДТ“ и „Панцир-СА“.

Wind Of Change (од Scorpions) Во Индијанска Варијанта

Групата Wayra Nan (Héctor Loza, Jaime Loza. Raúl Loza, Alberto Loza) по потекло од Еквадор, постои повеќе од 10 години, а на Руската музичка сцена се од 2012 година. Тие свират традиционална индиска музика и прават инструментални верзии на познати светски песни во нивни традиционален стил.
Имаат издадено 7 албуми:

Return Of The Incas, Power Of The Peace, Power Of The Andes, Instrumenta, Music Zum Traumen, Melodias Del Corazón, CONDOR PASA.

Wayra Ñan – Путь ветра – Wind Of Change

КРИМИНАЛЦИ СЕ ЗАКЛУЧИЈА ВО БЛИНДИРАНО ВОЗИЛО: Кога дојдоа руските специјалци им приредија вистински пекол (ВИДЕО)

На видеото е прикажана акција на специјалната руска полиција, чии припадници изнесуваат група на криминалци кои мислеа дека ќе се спасат доколку се заклучат во блиндиран автомобил.

ruski specijalci i kriminalci

ВИДЕО: Возачот на Путин загина во страшна сообраќајка

Во страшна сообраќајна несреќа загина возачот на рускиот претседател, Владимир Путин, со 40-годишно искуство.

Веќе се појави и снимка од несреќата, која се случила на Авенијата Кутузовски.

Head on crash kills President Putin’s favourite official driver(VIDEO)

Сообраќајката ја предизвикал Мерцедес кој изгубил контрола и влетал во BMW-то на Путин.

Од силниот удар автомобилот се преполовил а возачот загинал на самото место.

Веста е преземена од libertas.mk

‎Russia‬ 0:3 ‪Wales Highlights‬ ‪

A scintillating Welsh performance saw them dismiss a diabolical Russian side 3-0, a result which ensured Wales progressed to the last-16 as winners of Group A and which confirmed Russia‘s elimination from Euro 2016.

From the first whistle it looked like only one team was interested in winning the game. This result makes England’s failure to beat Russia look all the more perplexing and, coupled with their failure to win against Slovakia, has cost the Three Lions top spot – something which will no doubt amuse Welsh fans, despite their defeat to England on Matchday 2.
Overall, it is a deserved outcome, especially given the way Wales flew out of the blocks in Toulouse. Their energy rattled Russia, who couldn’t contain them. This failure was punished when Wales opened the scoring in the 11th minute.
Some excellent ingenuity from the two Welsh midfielders, Joe Allen and Aaron Ramsey, made the goal. Firstly, Allen turned sharply when collecting a loose ball in the centre of the park and he chipped an inch perfect pass into the path of the onrushing Ramsey.
The Arsenal midfielder, under pressure from two retreating Russian defenders, kept his cool as he approached the edge of the penalty area to dink the ball over the advancing Igor Akinfeev. It was Ramsey’s first Welsh goal for two years.
Wales’ second in the 20th minute owed much to good pressing and then a large dose of fortune. Neil Taylor won the ball back deep in his own half, with the ball falling to Ramsey. Wales pushed forward, the ball finding Bale who came infield in search of a killer pass or shooting opportunity.
Russian skipper Roman Shirokov nicked the ball off an unsighted Bale, but the ball actually ran beyond his own defence and into the path of the untracked Taylor who had come down the left flank to join the attack he himself instigated by winning possession.
Being a defender, Taylor wouldn’t be used to this type of one-on-one situation and it showed as he waited and waited, hoping for support. With Akinfeev advancing from his line the Swansea City defender had a shot which the ‘keeper saved – but Taylor composed himself to bury the rebound home for his first ever international goal.
Vokes tried to get in on the act in the 26th minute but his downward header from Chris Gunter’s cross never troubled Akinfeev. Straight from the ‘keeper’s kick-out from his hands Russia almost equalised.
The long ball caught out the Welsh defence, with Williams getting a foot onto it which only deflected the pall into the path of Artyom Dzyuba. The striker fired first time on the half-volley but Wayne Hennessy had come off his line quickly and made a good save at the edge of his own box.
This began a brief spell of Russian possession as Wales took their foot off the gas. Yet it was a Welsh break which nearly led to the next goal in the game after 30 minutes. Bale sprinted the length of the pitch and beat his man on the edge of box who fouled him. The ball rolled to Vokes but he didn’t connect with his finish properly and Akinfeev saved.
Russia’s ‘keeper was kept busy and was forced into an unorthodox save from a long range Ramsey drive in the 32nd minute – the CSKA Moscow stopper recoiled slightly and almost volleyballed the shot away using his arms. He did not fancy catching it.
Aleksandr Kokorin had a pop from distance three minutes later and saw his shot deflect just wide of the post with Hennessy wrong-footed. In the 37th minute Wales broke but Bale greedily shot from distance when he had options in Vokes and Ramsey on the edge of the shot. Akinfeev was able to hold at the second attempt.
Bale ran at the Russians again three minutes later but he was forced too wide and couldn’t generate the power to trouble Akinfeev. Russia countered and a dangerous ball from Igor Smolnikov was just too high for Feder Smolov, who had jumped a fraction too early, diverting it away from goal.
Both sides traded chances on the stroke of half-time, Ramsey was crowded out while Smolov’s effort from an angle was straight at Hennessy. The theme of the second half was that Russia had plenty of possession without ever really looking like they would score. And of course it was Wales who had the better chances.
In the 55th minute, Vokes won the ball and played it to Ramsey who in turn slipped Bale in behind. His dinked effort couldn’t clear Akinfeev who saved having come off his line. The Real Madrid winger then broke at pace moments later, but instead of using Ramsay who was making a run, he had a shot which didn’t trouble the ‘keeper.
This would infuriate Ashley Williams in the 61st minute when Denis Glushakov fired his shot into the ground and wide after a poorly cleared Russian corner, who urged his teammates not to let up. Six minutes later, Bale would oblige his skipper by getting the goal he himself craved all night.
Gunter carried the ball down the right and played it to Ramsey, who in turn slipped Bale through on the left side of the box. He seemed to get the ball caught under his foot, but was able to use the outside of his left boot to dink it around Akinfeev who was once more left exposed. At 3-0 it was most definitely over now.
Russia would have one more very good chance to get at least a consolation, but a sliding Dzyuba could only direct Pavel Mamaev’s excellent cross over the bar from six yards. This summed up not only Russia’s night but also their tournament as they were sent packing.

Russia 1 – 2 Slovakia

Russia 1 – Slovakia 2: Russians on verge of Euros exit amid focus of attention on fans

ALL EYES were on the fans after UEFA warned that Russia would be kicked out of the tournament if there was a repeat of Saturday’s scenes in Marseille were repeated at the Stade Pierre Mauroy.

ut although they did let off a solitary flare after Denis Glushakov scored a consolation goal in defeat by Slovakia on Wednesday at Euro 2016, it is likely that UEFA will simply fine them, rather than send them home.

But Russia do not need their hooligans or UEFA to send them home early – their players looking capable of doing it themselves.

Marek Hamsik made one for Wladimir Weiss with his superb vision and then scored a belter of his own for Slovakia, who face England on Monday.

And though Russia did briefly threaten another fight back when Glushakov struck late on, the Slovaks held on for their first win at the Euros following defeat by Wales in their opening match.

Defeat left the Russians bottom of Group B with just a point from two games and needing to win their final match against Wales.

Coach Leonid Slutsky claimed afterwards he had not seen the flare, which was quickly extinguished by stewards. Asked if he feared his side would be disqualified, the Russia coach said: “I was totally concentrated on the game. I did not see it.

“The situation in the group is complicated. Every team still has a chance to go through. It will be decided at the end.”

Russia actually started the better team but Hamsik turned the tide with a wonderful ball over the top to Weiss in the 32nd minute.

The former Manchester City player, now playing in Qatar, still had work to do but cut inside and fired a peach of a shot into the bottom corner.

Napoli star Hamsik, this game’s best player, then took matters into his own hands before half time by firing a spectacular curler in off the far post.

When Russia finally did threaten, defender Jan Durica blocked Fedor Smolov’s goalbound shot.

Glushakov gave them hope of another comeback with a fine header from Oleg Shatov’s cut-back as Slovakia tired, but there would be no late heroics this time.

http://www.express.co.uk/sport/euro-2016/680190/Russia-Slovakia-Euro-2016-Group-B-match-report

A sudden hail storm in Russia (Novosibirsk)

Swimmers on the popular river beach say there was no warning on a sunny day before the downpour of hailstones, some the size of golf balls and hen eggs.

Temperatures on Saturday 12 July were as hot as 37C – or 99F – in Siberia’s largest city, Novosibirsk, the day the hail cloudburst struck.

Suddenly in late afternoon heavy winds hit the sandy beach between two bridges across the Ob River, the fifth longest in the world.

Swimmers waded out of the water covering their heads. They shielded themselves under parasols and blow-up sun beds to stay clear of the giant hailstones.

Some children were in tears, sheltering under trees, as the hail bombardment struck the beach vicinity.

‘It was like being hit by raining bullets from the sky,’ said one sunbather.

‘My husband was protecting my young daughter but his back was exposed to the hailstones and he has bruising all over it,’ said one woman.

Siberia is known the world over for its ice – but hailstorms of this intensity are rare in summer, when temperatures are similar to Mediterranean resorts.

Towels, beach mats and personal possessions were sent flying by heavy winds as the hailstones pummelled bathers and the beach.

‘If we die, I love you,’ a female voice is heard saying on dramatic video footage of the deluge.

Some sunbathers managed to take cover under metal roofing on shacks near the beach.

The river looked as if thousands of children had thrown stones into its waters all at the same time.

The tower blocks of Novosibirsk were barely visible across the water so thick was the storm.

Grassy areas near the beach were left covered in a white sheen of hail after the storm – which lasted a matter of minutes – ended.

Footage by several local people was uploaded on the internet soon after the freak storm.

The beach is close to the centre of Novosibirsk and is a popular summer recreation spot for locals.

Our pictures also show what it looks like normally on a calm summer day.

 

 

siberiantimes.com