Претседателот Пендаровски во официјална посета на Полска

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска е во официјална посета на Полска, каде имаше средба со полскиот претседател Анджеј Дуда.

Во полско село со 300 жители речиси една деценија не се има родено машко дете

Во полско село каде речиси една деценија не се има родено машко дете, идните пожарникари мора да се регрутираат меѓу девојчињата во селото…

Над 200 полски навивачи се казнето со по 150 евра казна

Судот за прекршоци на 223 полски навивачи , кои завчера вечерта учествуваа во масовна тепачка во близина на арената ,,Тодор Проески” , им одреди казна од по 150 евра.

223 полски навивачи на суд по масовната тепачка

Место на градски во полициска станица, двестете полски навивачи кои беа приведени за меѓусебната тепачка во градскиот парк, по ноќта во притвор денеска со неколку автобуси беа изведени пред судија на прекршочна постапка.

Полицијата апсеше полски навивачи во Скопје

Полицијата привела повеќе навивачи на фудбалската селекција на Полска, која утре ќе ги одмери силите со нашата репрезентација во рамките на квалификациите за ЕП 2022. Навивачите се степале меѓу себе при што интервенирала полицијата.

Јапонија и покрај поразот од Полска (0-1), се пласираше во осминафинале, поради помалиот број на жолти картони кои ги доби на Мундијалот

Јапонија и покрај поразот од Полска, се пласираше во осминафинале, благодарение на помалиот број на жолти картони кои ги доби на Мундијалот.

Во израмнет натпревар, Полска преку Јан Беднарек успеа да постигне гол за победа од 0-1 и утешен триумф со кој се збогуваат од Светското првенство во Русија.

За првпат на годинешното Светско првенство се случи ваква ситуација, откако Јапонија и Сенегал имаа ист број на бодови, како и иста гол разлика, но поради разликата во жолти картони (Сенегал има шест, Јапонија четири), Јапонците ја завршија групната фаза на втората позиција.

Untitled.png

Колумбијците ја совладаа Полска со 3-0

Фудбалската репрезентација на Колумбија ги зголеми надежите за пласман во осминафиналето на Светското првенство, совладувајќи ја Полска со убедливи 3-0. По непријатниот пораз од Јапонија, фудбалерите на Хозе Пекерман вечерва блеснаа во полн сјај и одиграа на високо ниво. Колумбија сега има три бода, и ќе мора да одигра најдобро што знае и умее и во третото коло против Сенегал, кој има бод повеќе, исто како и Јапонците.

Untitled

Полска беше целосно надиграна од страна на Сенегал, па овој натпревар заврши со заслужена победа на африканската селекција од 2-1

Вториот меч од групата Х донесе ново изненадување, откако Полска беше целосно надиграна од страна на Сенегал, па овој натпревар заврши со заслужена победа на африканската селекција од 2-1. Сенегалците одиграа дисциплинирано во одбраната, додека во нападот ги искористија грешките на полскиот состав и заслужено стигнаа до трите бода, за голем чекор напред кон осминафиналето на овој мундијал.

Poland 1 v 2 Senegal – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 15

Untitled.png

ВИДЕО: Цепелин Талески-Шилегов преку цел терен за овации од публиката

Најубавиот момент во првото полувреме (Македонија – Полска) дефинитивно е цепелинот во 18. минута, од страна на Филип Талески, кој од гол на гол му асистираше на Мице Шилегов, а овој одлично заврши за предност во тој момент од +7 (11-4).

cepelin taleski shilegov

Glass Harp Duo – TV Show

GlassDuo was founded by Anna and Arkadiusz Szafraniec from Poland.

Some time ago, being charmed with the sound of musical glasses, they abandoned their places in the symphony orchestra in Gdansk and started to realize their own idea of performing.

Today they play the glass harp in duo and with other musicians as well. They’ve successfully performed with string quartets and various chamber ensembles.

GlassDuo have worked together with the majority of Polish orchestras including The Warsaw National Philharmonic Orchestra and Sinfonia Varsovia as well as with orchestras from outside Poland.

They are the only glass music group in Poland, one of a very few professional ensembles in the world.

GlassDuo’s instrument is the biggest professional glass harp in the world. Its range covers 5 octaves. Goblets are professionally tuned and ready to play without any water inside.

Musicians had several world premieres of musical works composed especially for them. The result are pieces composed by Zbigniew Preisner, Mieczysław Litwiński, Garry Eister, Zbigniew Pniewski, Piotr Salaber, Tom Smail, Anna Pęcherzewska, Aleksander Przeradowski, Jean Chatillon and Daniele Furlati.

GlassDuo made numerous recordings for radio and TV cooperated with, amongst others: Arte TV, Discovery Chanel, BBC, TVN, TVP1, TVP2, TVP Gdańsk, TVP Polonia, Polsat, PR1, ANTENA 3, Deutsche Welle, Public Radio International, Reuters, LRytas TV and Associated Press.

‘Glassy’ music also inspires artists from the realm of theatre. To date, music recorded by GlassDuo has appeared in: A. Mickiewicz “Forefathers’ Eve” (music by Monika Zytke, New Theatre, Słupsk, 2007), W. Gombrowicz “The Marriage” (arrangements by GlassDuo, Stefan Jaracz Theatre, Łódź, 2007), M. Sałtykow-Szczedrin “Judas”, based on the story “Mr. & Mrs. Gołowlew” (music by Piotr Salaber, Ateneum Theatre, Warsaw, 2010).

Poland 1 (3-5) 1 Portugal, Goals Euro 2016

Poland 1 (3-5) 1 Portugal, Goals Euro 2016

Portugal sealed their place in the semi-finals as they beat Poland 5-3 on penalties. The two sides cancelled each other out after a lively first-half that promised much but petered out into a tight and tense affair. Lewandowski gave Poland a dream start as Grosicki, a constant menace from the left, sent in an inch-perfect cross for the Bayern striker to end his seven-game drought and slide the ball past Rui Patricio.

The early strike set the stage for an exciting, end-to-end half full of attacking intent. Renato Sanches, who was given the nod to start in the Portuguese midfield, produced the moment of the half and topped off an impressive display with a left-footed effort that curled past Fabianski, albeit with a slight deflection.

Despite both sides looking to stamp their authority on the tie, the game began to follow a familiar pattern marked out in the previous round, where both were taken into extra-time. Poland went all the way to penalties as they beat Switzerland, while Portugal almost stared at the same fate but for a last-gasp Quaresma winner. The evening took on an air of inevitability, despite both sides’ best efforts to avoid the shootout, and Cristiano Ronaldo in particular had a number of efforts he surely would have put away in days gone by.

Blaszczykowski missed the crucial penalty for the Poles and it was left to Quaresma to slam the ball into the roof of the net and send Fernando Santos’s men into the semi-finals without actually winning a game in 90 minutes at Euro 2016.

Source: en.as.com

Switzerland 1 – 1 (4 – 5) Poland


Adam Nawalka’s side are into the quarter-finals for the first time in their history, surviving a revival from the Swiss before a superb performance in the shootout

Granit Xhaka’s woeful penalty proved decisive as Poland beat Switzerland 5-4 in a shooutout to render redundant Xherdan Shaqiri’s sublime goal in a 1-1 draw after extra time.

With Switzerland trailing 1-0 courtesy of Jakub Blaszczykowski’s 39th-minute strike, Shaqiri produced a brilliantly executed bicycle kick to stun Poland and force an additional 30 minutes.

However, if Shaqiri’s strike is now the standout contender for goal of the tournament, team-mate Xhaka’s missed penalty was at the opposite end of the quality spectrum, the new Arsenal signing smashing his strike well wide of the target with Switzerland’s second effort to leave them playing catch-up.

Grzergorz Krychowiak made no mistake with his chance to wrap up the victory, burying his shot beyond Yann Sommer and sending Poland into the last eight for the first time.

Poland dominated early on Saint-Etienne but the pressure had been building prior to the 82nd-minute equaliser – Ricardo Rodriguez drawing a fantastic save from Lukasz Fabianski with a free kick, while Haris Seferovic rattled the crossbar.

But it was Poland who were ultimately celebrating and they will now face the winner of the clash between Croatia and Portugal.

The anthems had barely finished when a Swiss defensive mix-up led to a chance for Robert Lewandowski.

Sommer’s throw was not dealt with well by Johan Djourou, forcing the goalkeeper to rush out and deny Lewandowski a shot at goal, before Arkadiusz Milik lifted over the crossbar of an unguarded net.

Poland continued to look most likely to break the deadlock, with Krychowiak heading over unmarked and Kamil Grosicki miscuing his shot, and Milik skied an effort from close range following a quick counter-attack.

A rare chance fell Switzerland’s way in the 35th minute but Fabian Schar could only head straight at Fabianski from a corner, while Blerim Dzemaili forced the keeper to tip over his crossbar with a deflected strike soon afterwards.

With the Swiss beginning to settle, Blaszczykowski‘s opener was well timed. A Grosicki pass found the Borussia Dortmund midfielder in plenty of space on the right-hand side of the penalty area and he had plenty of time to pick a shot between Sommer’s legs to give Poland a deserved lead.

The goal was Blaszczykowski’s second in as many matches and he almost added further to his tally after cutting inside and unleashing a shot from 20 yards eight minutes into the second half, with Sommer able to push the ball out for a corner.

Schar escaped with a yellow card following a late and heavy challenge on Lewandowski as the match became fractious, but Switzerland did show signs of life in attack following the introduction of youngster Breel Embolo in place of Dzemaili.

Fabianski showed great strength to beat Embolo to a cross and cling on to the ball in the 67th minute, before launching himself across goal to superbly keep out a Rodriguez free-kick that looked destined for the top corner.

The pressure was mounting and Seferovic hit the crossbar from 12 yards as Poland failed to clear their lines, before Shaqiri made the breakthrough in truly spectacular fashion. A cross from the left bounced out to the edge of the box, where the Stoke City winger positioned himself to send an overhead kick hurtling into the bottom-right corner.

While the opening period of extra time passed without incident, the momentum was firmly behind Switzerland and Poland were forced on the back foot, with Fabianski producing another fantastic save to deny an Eren Derdiyok header after the break.

Chances to prevent penalties came and went for both sides in the closing stages of extra time but it was left to penalties to settle the tie and it was Xhaka who became the villain for Switzerland as Poland proved perfect from 12 yards.

Full Highlight

Ukraine 0-1 Poland

Poland secured their passage to the Euro 2016 Round of 16 with a 1-0 victory over already knocked-out Ukraine in Marseille.

 Jakub Blaszczykowski sent a powerful drive into the corner of Andriy Pyatov’s goal 10 minutes into the second half, which was enough to clinch the three points that sends the White Eagles through as the second placed team in Group C.
Euro 2016: Ukraine 0-1 Poland: Jakub Blaszczykowski strike sends Poles through in second
 Despite the win, it was not plain sailing for the Poles, who came up against a Ukraine team far better than their previous showings had suggested.

Despite already being out of the competition, and merely fulfilling fixtures, Mykhaylo Fomenko’s team were playing with a high intensity.

Aside from two early chances for Poland – Milik forcing a fine stop from Pyatov, and Lewandowski sending a clear chance over the bar – the opening half was dominated by Ukraine.

Yarmolenko went close with a long range drive, Zozulya was put through on goal before Pazdan denied him with a fantastic last ditch tackle, and then the former popped up again with a great chance – but he could only mishit his curling attempt wildly.

There was just more intent from Ukraine’s play than had been seen in their opening two games, and a series of attacks kept Poland pinned back in the final third. The Yellow-Blue’s defensive line were rarely troubled – at least until the 44th minute, when Jodlowiec had space to take a shot, but he could only hit it weakly at Pyatov.

Adam Nwalka clearly saw weakness in his team, and at the break he made the game-changing substitution, bringing on Blaszczykowski for the ineffective Piotr Zielinski.

And it took just 10 minutes for Blaszczykowski to rifle his left footed finish home following a well-worked short corner routine.

With Germany leading Northern Ireland at the same time, Poland were aware a second goal would improve their chances of finishing the group in first place, and Kapustka messed up a chance to double the lead moments later.

The opening strike appeared to calm the nerves of Nawalka’s players for a few minutes, although they were soon facing a series of constant attacks from their opponents, Konoplyanka and Yarmolenko exerting their influence over the game.

The latter had a powerful shot blocked, and both were sending in a constant stream of crosses for the tall Zozulya – although the Polish defence stood strong.

He did manage one clear header, which flew wide of Fabianski’s far post, before being denied a fantastic chance to level from yards out when Krychowiak intercepted a low cross in superb style.

That was the last chance Ukraine had to hit the back of the net, and the game ended with Yellow-Blue leaving the tournament in last place of Group C – having not scored a single goal in their miserable campaign.

Source: talksport.com

Downburst in Warsaw, Poland

As strong thunderstorms erupted across parts of Northwestern to North-Central Europe, some of the storms formed in regions characterized by relatively high convective instability which helped to produce thunderstorms with very strong updrafts.  Along with the presence of very strong vertical updraft velocities, these storms also quickly developed very robust downdrafts. Some storms such as this one observed over in Warsaw, Poland yesterday afternoon produced an atmospheric phenomena which is scientifically referred to as a downburst.  Downbursts typically occur as a consequence of downdrafts associated with intense thunderstorm being enhanced by rain-cooled air which effectively speeds up the rate at which air descends in the region of the thunderstorm’s downdraft due to the increased density of the rain-cooled air as compared to the more buoyant surrounding environment.  As a consequence of this denser rain-cooled air descending through the lower/middle parts of the thunderstorm, it races towards the surface quite violently which facilitates strong episodic bursts of strong winds such as that observed in the footage below as captured by Szymon Świeży

Source:www.globalweatherclimatecenter.com