Македонија 0 – 0 Турција | Поништени 2 гола на нашата репрезентација

Во 19. минута од дуелот, Езгијан Алиоски нафрли од слободен удар Мојсов втрча со глава во шеснаесетникот на гостите, и иако се чини од регуларна позиција, главниот судија на сугестија на својот помошник се одлучи да го поништи поради наводна офсајд позиција.

Офсајд или не. Оштетени или не, проценете сами…!?

Откако во првото полувреме беше поништен голот на Даниел Мојсов во 19. минута, сега во 52. минута главниот судија Станислав Тодоров (Бугарија) го поништи и погодокот на Езгијан Алиоски кој одлично зафати една одбиена топка од 16 метри… Сепак, погодокот беше поништен поради офсајд позицијата во која се најде капитенот Горан Пандев непосредно пред голманот на гостите, Волкан Бабачан…

Музичар од Перу отпеа песна за Македонија!

Музичарот Валентино Микле (ДеВаско) изминатото лето пет месеци крстосувал низ Балканот и Источна Европа, а меѓу многуте дестинации во неговиот распоред била и Македонија. Тој за време на престојот тука имал соработка и со нашиот пејач Марко Логаут.

„Ова е моето прво музичко видео по повод 4 години патување околу светот со мотоцикл, воедно и поздрав за сите номади што го живеат својот сон. Песната е напишана и снимена во Македонија, за време на петмесечна турнеја низ Балканот, пишува во описот за песната насловена „Alma Gitana“, во која на пијано гостува Методија Костоски, а како звучи и изгледа сето тоа можете да погледнете.