Антониа Гиговска ја “скина” и Лејди Гага, доби стоечки овации од жирито

Само пофални зборови имаше и за вториот настап и изведбата на емотивната балада „I’ll Never Love Again“ од Лејди Гага, за што доби и стоечки овации од жирито.

„Јас толку плачев на оваа сцена што не ми беше добро. Мораме да се потрудиме да ја означиме Лејди Гага на овој настап, таа е доволно голем уметник да го препознае ова што ти го отпеа… Таа мора да го види ова, јас никогаш не сум слушнала некој вака да ја пее нејзината песна. Никој не е ни блиску. Огромна почит и покол за тебе Антонија, заслужи. Како и да заврши вечерва“, рече Гоца.

Антонија дефинитивно доби огромна поддршка и од публиката, но не беше доволна за да стигне до победа, па натпреварот за неа заврши со прогласувањето на најдобрите двајца, односно заврши на 3. или 4. место. Иако не победи ниту првиот пат кога се натпреваруваше во 2016 (тогаш заврши седма), тоа не претставуваше никаква пречка да ја започне својата веќе одлична музичка кариера, збогатена и со бројни награди на домашни и на меѓународни фестиви, меѓу кои и минатогодишниот триумф на „Макфест“.

Како и да е, едно е сигурно – најдоброто од Антонија допрва доаѓа, а нам ни останува и понатаму да ја поддржуваме и да уживаме со сите нови песни, албуми и концерти што нè очекуваат од оваа талентирана млада дама!

 

Advertisements

Никој не остана рамнодушен на емоциите меѓу Бредли Купер и Лејди Гага на нивниот настап на „Оскарите“

Лејди Гага и Бредли Купер на 91. доделување на најпрестижните филмски награди „Оскар“ ја изведоа популарната композиција Shallow од нивниот заеднички филмски проект „Ѕвездата е родена“.

Во театарот „Долби“ завладеа целосен молк, а салата се исполни со голем емотивен набој кога двојката излезе на сцената, а по настапот, многумина оценија дека ова е нивната најромантична изведба на песната што стана планетарен хит.

Lady Gaga, Bradley Cooper – Shallow (Oscar Performance/2019)

Лејди Гага го претстави видеото за „The Cure“

Лејди Гага објави текстуално видео за песната „The Cure“, која неодамна ја претстави на фестивалот „Коачела“. Во видеото таа седи во сатенска соба додека камерата „лебди“ околу неа, што предизвикува чусвтво како сè да се случува во сон. Нејзините обожаватели забележаа и дека е тешко да се читаат зборовите од песната без да ви се заврти во главата.

Инаку, овој нов сингл на Гага се појави точно шест месеци од објавувањето на албумот „Joanne“, чиј материјал во моментов го промовира и во рамките на истоимената светска турнеја. Исто така, пејачката неодамна започна со снимање на римејкот на филмот „Ѕвездата е родена“, каде што ја игра главната улога заедно со актерот и режисер Бредли Купер.

Лејди Гага пее во автомобил со Џејмс Корден

Lady Gaga Carpool Karaoke

Во рамките на својата емисија, популарниот британски актер и водител Џејмс Корден често знае да покани по некоја популарна ѕвезда да му прави друштво додека вози до работното место, а во вчерашната епизода славната гостинка беше Лејди Гага. 30-годишната пејачка ја искористи пригодата да отпее песни од нејзиниот штотуку објавен албум „Joanne“, но заедно со Корден ги запеаја и постарите, добро познати хитови како што се „Poker Face“, „Bad Romance“, „Born This Way“ и „Edge Of Glory“.

Lady Gaga speech at Los Angeles Rally and Vigil for Orlando

Lady Gaga helped read the names of victims of the Orlando attack in a vigil outside Los Angeles City Hall on Monday, with thousands participating in an event that was a mixture of mourning and strength.

“This is an attack on everyone,” she said. “Tonight I gather humbly with you, as a human being in peace and sincerity, in commitment, in solidarity, to take a real moment and mourn the tragic loss of these innocent, beautiful people.”

“Let’s all today pledge an allegiance of love to them and their families who are suffering so deeply.”

Most of the 49 victims in the attack on the gay nightclub, Pulse, in Orlando, were in their 20s and 30s.

Los Angeles was one of many cities around the world where vigils were held on Monday. In New York, thousands packed the streets in front of the Stonewall Inn, where a 1969 riot helped helped spur the gay rights movement. At a vigil in London, hundreds watched as the Gay Men’s Chorus sang “Bridge Over Troubled Water.” In Paris, the Eiffel Tower was lit in the rainbow hue.

In Los Angeles, speakers appeared before a group that held letters spelling out ORLANDO in front of City Hall, which was lit in rainbow colors on Monday night, to represent solidarity with the LGBT community.

“Tonight I will not allow my anger and outrage over this attack to overshadow our need to honor those who are grieving, truly, for their lost ones, lost members of the LGBT community,” Lady Gaga told the crowd. “I hope you know that myself and so many are your allies.”

The Gay Men’s Chorus LA performed “True Colors” at the vigil, which was organized by the Los Angeles LGBT Center. The executive director of the center, Lorri Jean, was among the speakers, along with Los Angeles City Councilman Mitch O’Farrell, Los Angeles City Controller Ron Galperin and West Hollywood City Councilman John Duran.

Source: www.bostonherald.com