ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ НА СРЕДБА СО СВОЈОТ ИТАЛИЈАНСКИ КОЛЕГА

Италија и Велика Британија го ратификуваа протоколот за членство на Македонија во НАТО

Британија денеска го ратификуваше протоколот за членство на Македонија во НАТО. Го потпиша британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб.

(Видео) Несторовски му донесе три бода на Палермо со два гола и асистенција

Илија Несторовски се погрижи Палермо да дојде до нови три бода со кои што ќе биде во конкуренција за едно од првите две места кои носат директен пласман во Серија А. Македонскиот репрезентативен напаѓач во победата на Палермо од 4:1 над Карпи учествуваше со два постигнати гола и оствари една асистенција.

Пандев со гол му „пресуди“ на Јуве – прв пораз на Јувентус оваа сезона (видео)

Горан Пандев постигна гол, а Џенова со 2:0 го победи Јувентус, нанесувајќи му го на италијанскиот шампион првиот пораз во Серија А оваа сезона.

Ова е прв пораз на Јуве во Серија А оваа сезона, но „бјанконерите“ остануваат убедливи лидери со 75 поени пред Наполи со 57 (и натпревар помалку). Џенова полека излегува од опасната зона на табелата и сега е 12. со 33 поени.

Венецијанците не се предаваат – седат во ресторани иако има вода до колена

Тешка несреќа пред Големата награда на Италија

Вториот тренинг на Мото ГП шампионатот пред Големата награда на Италија беше прекинат поради тешката несреќа на тест возачот на Дукати, Микеле Пиро

Како шведските навивачи ја тешеа Италија

Навивачите на Шведска се цареви и кога во моментите имаа потполно право да го превртат стадионот од среќа и радост, тие им ја пееја на домаќините „Always look on the bright side of life“. Иако нема утеха ниту за играчите, ниту за навивачите, ни за цела земја која сега ќе мора да го чека Катар 2022

Стави го Инсиње, што ќе сум ти јас

Џампјеро Вентура целосно го изгуби компасот како селектор на Италија и во клучните моменти кога требаше да се нападне Шведска, тој сакаше во игра да го стави ветеранoт Даниеле Де Роси кој бурно реагираше на одлуката бидејќи мислел дека е подобро во игра да го стави Инсиње бидејќи им треба гол по секоја цена.

Разделба низ солзи, Тоти со топка до навивачите: Ќе ми недостигате

Франческо Тоти низ солзи се прости од верните навивачи на Рома, заблагодарувајќи им се за поддршката во изминатите 25 години во кои го носеше дресот на „волчицата“.

Капитенот последната порака, „Ќе ми недостигате“, ја испрати напишана на фудбалска топка, што потоа силно ја шутна кон трибината од најверните тифози на „римската волчица“.

http://www.dailymotion.com/video/x5o7jlq_francesco-totti-retirement-ceremony_sport

ВИДЕО: На Буфон му беше толку досадно во Лихтенштајн, што на сред натпревар делеше автограми

Џанлуиџи Буфон е италијанска фудбалска легенда, која ги брани боите на „азурите“ веќе две децении на 166 натпревари. На последниот натпревар против Лихтенштајн кој Италија го доби со 0-4, 38-годишниот голман не мораше да биди на ниво, поради лесната и убедлива игра на неговите соиграчи.

Вечерта беше тивка за него без ниту една интервенција, а него му беше толку досадно што на сред натпревар потпишуваше автограм за еден навивач, додека топката беше во игра.

Liechtenstein vs Italia 0:4 sapientoni su Gigi Buffon firma camicia invasore di campo

bufon deli avtogram lihtenstajn italija

Торнадо во Рим, Италија денеска 06.11.2016

WOW damaging tornado in Rome, Italy awhile ago!! Unfortunatelly several deaths reported as well.

Source: Meteo Puglia e dintorni

Reed Timmer: Meteorologist and Extreme Storm Chaser

Closeby video of the Cesano, Rome, Italy tornado this afternoon! Video via Youreporter.it

tornado vo rim

Неверојатно видео од земјотресот во Италија снимен од ловџии

Absolutely incredible video of this morning’s strong earthquake in Central Italy, captured on video by hunters near Monte Vettore! Amazing! WOW! Video via Youreporter.it

zemjotres italija italia italy италија замјотрес earthquake terremoto

Germany vs Italy 1-1 (6-5) Goals & Full Penalty Shootout (02/07/2016)

Germany vs Italy 1-1 (6-5) EXTENDED Highlights & Full Penalty Shootout (02/07/2016)

Germany reached their eighth European Championship semi-final after beating Italy in an epic penalty shoot-out following a 1-1 draw in Bordeaux.

Germany reached their eighth European Championship semi-final after beating Italy in an epic penalty shoot-out following a 1-1 draw in Bordeaux.

It was Germany’s first tournament victory over Italy in nine attempts and was achieved despite three German players missing their penalties during the shootout.

Jonas Hector hit the winning penalty for Germany, the 18th of the sudden-death shootout, after Italy’s Matteo Darmian had seen his weak shot saved by Manuel Neuer.

The two European heavyweights had matched each other over 120 minutes in what would have made for a worthy Final. Mesut Ozil gave Germany a deserved lead early in the second half but Italy rallied and won a late penalty, conveted by Leonardo Bonucci, to take the game into extra-time.

Germany coach Joachim Low had ditched his favoured 4-2-3-1 formation in a switch to a back three, with defender Benedikt Howades brought in at the expense of Julia Draxler. While the change gave Germany extra bodies in midfield with which to contain Italy’s wing-backs, it succeeded only in killing the game for most of the first half.

Midfield pressing produced sloppy passing by both sides as the early fevered atmosphere dipped. Germany lost Sami Khedira to an early injury and his replacement, Bastian Schweinsteiger, saw a headed goal disallowed for a clear push on Mattia De Sciglio.

The game sparked into life in the final five minutes of the half. Quick thinking by Manuel Neuer released a German attack but Mario Gomez headed Joshua Kimimich’s cross over. Then Thomas Muller scuffed his effort after a long-range shot from Toni Kroos pinballed back across the area.

Italy had chances, too. Stefano Sturaro’s fierce shot was deflected wide by Jerome Boateng’s intervention wide after a Emanuele Giaccherini cross had been steered out of Eder’s path by Neuer.

Germany enjoyed greater possession at the start of the second half and it looked as if they would turn this to their advantage. Thomas Muller’s shot was cleared by Alessandro Florenzi’s acrobatic off-the-line clearance and then Germany made the breakthrough. Mario Gomez held the ball up on the left flank and cleverly played in wing-back Jonas Hector, who ran to the byline and pulled a cross back for the onrushing Ozil to stab the ball past Gianluigi Buffon. Ozil had been a peripheral figure up until then but his run into the area was perfectly timed.

Gomez almost grabbed a second for Germany soon afterwards but his cheeky backheel was brilliantly pushed over the bar by Buffon.

Italy had never been behind to Germany at a major tournament before and it looked as if the world champions would go on to win. Italy dug deep, pressing and winning many second balls, and were fortunate to win a penalty after Jerome Boateng was adjudged to have handled in the area. Boateng, one of the outstanding defenders of the tournament, had raised his both arms above his head as he challenged Giorgio Chiellini. The ball bounced off the Italian’s chest and hit Boateng’s outstretched right arm.

Another defender, Leonardo Bonucci, surprisingly took the penalty, his first at international level. Neuer dived the right way, but Bonucci’s firm low shot evaded him and Italy were level.

Into extra-time and a battle between two goalkeeping giants, Buffon and Neuer, loomed. Germany showed more attacking intent than Italy in the extra period. Draxler, on for the injured Gomez, went close with a close-range overhead kick that flew just over. Another sub, Lorenzo Immobile, almost scored for Italy with a jinking run into the area.

In the resulting shoot-out, a series of missed kicks saw the penalty sequence go into sudden death. Simone Zaza and Thomas Muller were the first to miss, then Mesut Ozil and Graziano Pelle, followed by Leonardo Bonucci and Bastian Schweinsteiger.

Three players from each side converted their sudden-death kicks before substitute Matteo Darmian hit a weak shot that was easily saved by Neuer. Jonas Hector then dispatched the winning penalty, the 18th of the shoot-out, to send Germany into the semi-finals.

Source: http://www.worldsoccer.com

Italy vs Spain 2-0, Goals

Giorgio Chiellini and Graziano Pelle goals gave Italy a 2-0 round of 16 victory over European champions Spain at the Stade de France.

That victory means the Azzurri will meet world champions Germany in the Euro 2016 quarterfinal on Saturday in Bordeaux.

Spain struggled to get going in a game that Italy could have won more comfortably had it not been for goalkeeper David De Gea’s heroics.

The Manchester United man, playing in his first international tournament, was called into action twice in the opening 10 minutes, first turning Graziano Pelle’s powerful header wide and then diving to push an Emanuele Giaccherini overhead kick onto the post.

Spain’s first real sight of goal didn’t come until the 27th minute when Andres Iniesta took a hopeful shot from outside the area that was easily gathered by Gianluigi Buffon. Following that chance Italy underlined their dominance when Mattia De Sciglio’s low cross into the box forced Sergio Ramos into a fortuitous clearance over his own bar from close range.

The breakthrough came in the 32nd minute when Pelle was fouled by Ramos. De Gea couldn’t hold Eder’s resulting free kick allowing Chiellini to score from close range and give Italy a deserved lead.

Giaccherini almost doubled Italy’s advantage in the 45th minute but his curling effort was pushed away from the top corner by De Gea.

Vicente del Bosque introduced 35-year-old Athletic Bilbao striker Aritz Aduriz at half-time for Nolito and Spain begun the second period brighter than they did the first. Alvaro Morata was given a clear sight of goal from six-yards out but could only direct his header straight at Buffon.

But Italy soon wrestled back control of the game and De Gea was again forced to come to Spain’s rescue in the 53rd minute, saving well when Eder was sent clean through on goal by a neat Pelle flick.

Barely 10 minutes later Eder caused more chaos in La Roja‘s penalty area when he found De Sciglio in space but the AC Milan man couldn’t pick out a teammate with his pass.

Spanish pressure became more consistent as the minutes ticked by, Aduriz shooting wide after a fine dummy by Iniesta, then Cesc Fabregas playing through substitute Lucas Vazquez only to find the substitute marginally offside.

And it was Buffon who rose to the occasion in the dying minutes, denying first Iniesta then Gerard Pique before Pelle rounded off a superb individual performance with the goal to send his country through to the last eight.

Italy vs Ireland 0-1 Highlights (Euro 2016)

Italy 0-1 Ireland: Brady the hero for Boys in Green

Either side could have taken three points from a match where Antonio Conte rested several key first-teamers, but it was Brady who turned home Wes Hoolahan’s cross for victory

Martin O’Neill’s side knew it was win or bust in Lille, but it looked like a typically spirited display was not going to be enough until Brady popped up to glance Wes Hoolahan’s inch-perfect cross beyond Salvatore Sirigu with five minutes left.

With top spot in the pool already secured and a mouth-watering last-16 tie with Spain on the horizon, Italy boss Antonio Conte made eight alterations to his starting line-up, with the likes of Gianluigi Buffon, Giorgio Chiellini and Antonio Candreva sitting out.

Ireland flew out of the traps in the first half as they attempted to catch Italy’s second string cold.

Despite the largely different personnel, Conte’s side still performed with their usual defensive diligence and Ireland struggled to create clear-cut opportunities.

O’Neill’s team had every right to feel aggrieved for not being awarded a penalty on the stroke of half-time when Federico Bernardeschi barged into James McClean, and Hoolahan should have put them in front when he shot straight at Sirigu from 10 yards.

However, the Norwich City man went from villain to hero, as he sent in a wonderful inswinging delivery for Brady to seal a last-16 meeting with hosts France.

It was rich reward for an Ireland side that looked determined not to be left wondering and quickly went about putting Italy on the back foot. Jeff Hendrick went close in the 10th minute when he dipped inside Thiago Motta and rifled a left-footed strike just wide of the post from 20 yards.

Daryl Murphy was next to go close as he glanced Brady’s excellent outswinging corner goalwards, only to be denied by Buffon’s deputy Sirigu.

Italy were struggling to cope with the Ireland’s intensity, but Ciro Immobile had Darren Randolph scrambling across his goal when he shot just wide from the edge of the area.

Ireland then thought they should have had a penalty when McClean went down under a clumsy challenge from Bernardeschi, but referee Ovidiu Hategan waved away their appeals and, with that, an entertaining first half came to an end.

The Azzurri started the second half on the front foot and Simone Zaza flashed a left-footed volley narrowly over the bar from Mattia De Sciglio’s cross shortly after the restart.

Hendrick again shot wide from range as Ireland’s application threatened to turn to desperation around the hour mark.

Conte introduced Lorenzo Insigne for Immobile with a quarter of an hour remaining and the Napoli man almost dealt the fatal blow to Ireland’s fading hopes when he hit the woodwork from 20 yards.

But there was late drama to come, as first Hoolahan scuffed a weak effort into the grateful arms of Sirigu, before then producing a cross of outstanding quality for Brady to convert and spark wild scenes of celebration among the vast swathes of green-clad Ireland fans in the Stade Pierre-Mauroy.