Германскиот Бундестаг и официјално даде зелено светло за почеток на преговорите со Македонија

Поставена и вандализирана четири метри високата статуа на Ердоган во Германија

Златната скулптура на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, висока четири метри која беше поставена во германскиот град Висбаден, предизвика низа различни реакции кај жителите.

По поставувањето скулптурата најпрвин предизвика љубопитност, но потоа да се појавија и лоши коментари во медиумите, а во текот на денот морала да реагира и полицијата. Сепак додека се појавила полицијата златната четириметарска статуа веќе била вандализирана, а во медиумите се појави и видео снимка од вандализираната статуа.

Статуата на Ердоган е подигната во рамките на Берлинско бианале за современи уметности, а за тоа не биле известени локалните власти. Овогодинешното Берлинско биенале се одржува под мотото „Лоши вести“.

Чао за шампионот, Германците изгубија од Јужна Кореја со 2-0

Светскиот шампион е на колена, се враќа дома по првата фаза од Мундијалот. Ниту Германците веќе не победуваат секогаш во фудбалот, ова е ново време. Селекцијата на Јоаким Лев се извлече со триумф во 95.минута и погодок на Тони Крос против Шведска во второто коло, но денеска загуби од Јужна Кореја (0-2).

Со тоа „панцирите“ ги пакуваат куферите и си заминуваат дома. Ким Јонг – Гвон и Хјонг Мин Сон ја казнија во финишот слабата реализација на Германците, промашените шанси на Брант, Гомез, Милер, Хумелс, и останатите избраници на Јоаким Лев, па светскиот првак завршува како последнопласирана селекција во групата.

Untitled

Никогаш не ги отпишувајте Германците: Крос со супер-гол за триумф во последен час

Актуелниот светски првак Германија беше на работ на амбисот и можна елиминација по првата фаза од Мундијалот, но сепак во последен момент стигна до триумф (2-1) против Шведска во второто коло од групата Ф. „Панцирите“ имаа негатива од 0-1, во финишот и играч помалку, но Тони Крос во петтата минута од судиското продолжение постигна прекрасен гол за триумф.

Germany v Sweden – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 27

Untitled.png

СП 2018: Светскиот шампион на колена, Мексико со голема победа на стартот (0-1)

Светскиот шампион Германија загуби 0:1 од Мексико на првиот меч од групата „Ф“ на Светското првенство на стадионот „Лужники“ во Москва.

Ирвинг Лозано го постигна единствениот гол во 35-тата минута за Мексико.

Бундестимот направи серија грешки во првото полувреме, а можеше да прими уште барем еден гол.

Germany v Mexico – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 11

Untitled

 

Како македонски камионџија се справува со германска полиција: Тој му вика имаш лоши гуми, а нашиот вели…

Како сакате речете човекот успешно се извлече и со сигурност избегна ригорозна германска казна.

Целата случка притоа одела на една германска ТВ емисија. Полицаецот му вика на нашиот камионџија нешто во врска со лошите гуми на неговиот камион, на што Македонецот одговара дека не е проблем, а потоа му вика на нашки “Дај ми број ќе ти се јавам од Македонија”.

Голман во 96. минута даде гол за опстанок и донесе лудо славје!

Во Германија е забележана несекојдневна сцена на фудбалските терени, затоа што голман постигна гол во 96. минута и тоа ни помалку, ни повеќе – за опстанок на својот тим.

Екипата на Бухбах обезбеди опстанок во Регионалната лига на Германија, а стрелец на голот вреден опстанок беше чуварот на мрежата Александар Штробл.

Наши иселеници се степале во Германија заради политика (Видео)

Иселеници од Македонија во Германија се степале во Берлин за Божик заради политика.

Видеото од тепачката е објавено вчера на социјалните мрежи. Според она што е објавено, забавата ја прекинале триесетина поднапиени и нервозни иселеници кои поради политика прво се скарале, па потоа истепале.

Дел од учесниците во тепачката се здобиле со тешки повреди, а меѓу повредените има и неколку жени.

nasi iselenici se stepale zaradi politika

Germany 0 – 2 France, Goals Euro 2016

Germany 0-2 France: Antoine Griezmann’s double sees Didier Deschamps’ side into Euro 2016 final

Antione Griezman scored twice as France beat Germany 2-0 at the Stade Velodrome to set up a final with Portugal in Paris, on Sunday.

Germany dominated possession during a frantic first-half in Marseille, but it was France who broke the deadlock in injury time at the end of the first period after Patrice Evra’s header was adjudged to have hit the arm of Bastian Schweinsteiger.

Griezmann made no mistake from the spot (45+2) and the tournament’s leading goalscorer was again celebrating in the 72nd minute after he capitalised on mistakes from Joshua Kimmich and Manuel Neuer to score his sixth goal of the competition to send the host nation through to the final.

France now have the opportunity to win their first major tournament since Euro 2000 and repeat the triumph of the side Deschamps captained to World Cup glory in 1998.

 

 

www.skysports.com

Euro 2016 fans ‘trample over each other’ to escape after firecrackers spark stampede at Paris fan zone during match

Euro 2016 fans ‘trample over each other’ to escape after firecrackers spark stampede at Paris fan zone during match

THE Euro 2016 fan zone in Paris was evacuated yesterday night amid horrifying scenes as smoke caused a great panic among football fans watching Germany’s quarter final with Italy.

At approximately 10.20pm smoke was spotted by supporters, and the panicked crowd fled the scene, fearing another ISIS attack.

Panic was sparked when a number of firecrackers were thrown into the area, which is located on Champ de Mars at the foot of the Eiffel Tower.

The loud noises sparked fear among fans that a bomb had exploded, setting off a stampede.

Source: www.thesun.co.uk

Germany vs Italy 1-1 (6-5) Goals & Full Penalty Shootout (02/07/2016)

Germany vs Italy 1-1 (6-5) EXTENDED Highlights & Full Penalty Shootout (02/07/2016)

Germany reached their eighth European Championship semi-final after beating Italy in an epic penalty shoot-out following a 1-1 draw in Bordeaux.

Germany reached their eighth European Championship semi-final after beating Italy in an epic penalty shoot-out following a 1-1 draw in Bordeaux.

It was Germany’s first tournament victory over Italy in nine attempts and was achieved despite three German players missing their penalties during the shootout.

Jonas Hector hit the winning penalty for Germany, the 18th of the sudden-death shootout, after Italy’s Matteo Darmian had seen his weak shot saved by Manuel Neuer.

The two European heavyweights had matched each other over 120 minutes in what would have made for a worthy Final. Mesut Ozil gave Germany a deserved lead early in the second half but Italy rallied and won a late penalty, conveted by Leonardo Bonucci, to take the game into extra-time.

Germany coach Joachim Low had ditched his favoured 4-2-3-1 formation in a switch to a back three, with defender Benedikt Howades brought in at the expense of Julia Draxler. While the change gave Germany extra bodies in midfield with which to contain Italy’s wing-backs, it succeeded only in killing the game for most of the first half.

Midfield pressing produced sloppy passing by both sides as the early fevered atmosphere dipped. Germany lost Sami Khedira to an early injury and his replacement, Bastian Schweinsteiger, saw a headed goal disallowed for a clear push on Mattia De Sciglio.

The game sparked into life in the final five minutes of the half. Quick thinking by Manuel Neuer released a German attack but Mario Gomez headed Joshua Kimimich’s cross over. Then Thomas Muller scuffed his effort after a long-range shot from Toni Kroos pinballed back across the area.

Italy had chances, too. Stefano Sturaro’s fierce shot was deflected wide by Jerome Boateng’s intervention wide after a Emanuele Giaccherini cross had been steered out of Eder’s path by Neuer.

Germany enjoyed greater possession at the start of the second half and it looked as if they would turn this to their advantage. Thomas Muller’s shot was cleared by Alessandro Florenzi’s acrobatic off-the-line clearance and then Germany made the breakthrough. Mario Gomez held the ball up on the left flank and cleverly played in wing-back Jonas Hector, who ran to the byline and pulled a cross back for the onrushing Ozil to stab the ball past Gianluigi Buffon. Ozil had been a peripheral figure up until then but his run into the area was perfectly timed.

Gomez almost grabbed a second for Germany soon afterwards but his cheeky backheel was brilliantly pushed over the bar by Buffon.

Italy had never been behind to Germany at a major tournament before and it looked as if the world champions would go on to win. Italy dug deep, pressing and winning many second balls, and were fortunate to win a penalty after Jerome Boateng was adjudged to have handled in the area. Boateng, one of the outstanding defenders of the tournament, had raised his both arms above his head as he challenged Giorgio Chiellini. The ball bounced off the Italian’s chest and hit Boateng’s outstretched right arm.

Another defender, Leonardo Bonucci, surprisingly took the penalty, his first at international level. Neuer dived the right way, but Bonucci’s firm low shot evaded him and Italy were level.

Into extra-time and a battle between two goalkeeping giants, Buffon and Neuer, loomed. Germany showed more attacking intent than Italy in the extra period. Draxler, on for the injured Gomez, went close with a close-range overhead kick that flew just over. Another sub, Lorenzo Immobile, almost scored for Italy with a jinking run into the area.

In the resulting shoot-out, a series of missed kicks saw the penalty sequence go into sudden death. Simone Zaza and Thomas Muller were the first to miss, then Mesut Ozil and Graziano Pelle, followed by Leonardo Bonucci and Bastian Schweinsteiger.

Three players from each side converted their sudden-death kicks before substitute Matteo Darmian hit a weak shot that was easily saved by Neuer. Jonas Hector then dispatched the winning penalty, the 18th of the shoot-out, to send Germany into the semi-finals.

Source: http://www.worldsoccer.com

Northern Ireland 0-1 Germany

Joachim Low’s side dominated from start to finish but found goalkeeper Michael McGovern in inspired form for the Northern Irish.

Gomez did eventually breach the defence after 30 minutes but could have scored five or six more, such was their dominance.

The result means group winners Germany will travel to Lille for the last 16 tie and face a third-placed side from either Group A, B or F, while Northern Ireland will face either Wales or France if they get through.

Germany’s relentless first-half attack began from the offset when Mesut Ozil stabbed a ball through to Thomas Muller but the chance was smothered well by McGovern.

Ozil wasted the next chance when he missed his kick from six yards out before McGovern saved well again from Mario Gotze a minute later.

Next to try his luck on the Northern Ireland goal was Muller after a Gomez skilfully chested the ball into his path, but the Bayern Munich man dragged his shot wide of the post.

Germany were getting closer and closer and three minutes after Muller hit the post with a low header, Gomez finally scored.

Muller ran at the Ireland defence, taking on McGovern, before pulling the ball back for Gomez to fire into an empty net.

The Germans kept coming but were wasteful with Mats Hummels and Gomez squandering chances before half time.

Germany’s wastefulness continued in the second half with Gotze turning the ball wide at the near post under pressure from McGovern.

It could have been doubled figures if not for the Hamilton goalkeeper as he made another top save from Sami Khedira before Gomez headed the rebound wide.

Gomez had yet another effort on goal as the game wore on but again McGovern was equal to it, getting down brilliantly to his left to brush the ball wide.

Michael O’Neill’s men must wait to see if they make the last 16 but are in a strong position having beaten Ukraine by two clear goals.

Source:talksport.com

Lightning strikes at German Rock am Ring festival injuring 71 fans

Lightning strikes at German Rock am Ring festival injuring 71 fans

At least 71 people have been injured by a lightning storm at a music festival in Germany.

The 45,000 music fans at the ‘Rock am Ring’ event in Mendig, were lashed with torrential rain and stormy skies yesterday.

Suddenly, a powerful column of lightning hit the crowd. A total of 13 of those hurt are in a serious condition.

Pictures and video taken at the scene show the fury of the weather, flooded tents, revellers caked in mud walking past paramedics and crowds running from the point of impact.

One piece of footage showed the moment the powerful bolt hit with a deafening crack.

Chocolate cake hits German MP Sahra Wagenknecht

Chocolate cake hits German MP Sahra Wagenknecht

A German opposition leader has had a chocolate cake shoved in her face in an apparent protest over her stance on migrants.

Sahra Wagenknecht is a prominent member of Germany’s far-left Linke party, which was meeting in Magdeburg when the attack took place.

She has called for a limit on the number of refugees Germany should accept, which has put her at odds with others in her party.

A group calling itself Anti-Fascist Initiative “Cake for Misanthropists” distributed flyers, pointing to her position on migrants as their motive.

 

 

www.bbc.com