ФРАНЦИЈА ПОПУШТА ВО ЦВРСТИТЕ СТАВОВИ, ЕУ МОЖЕ ИСТОВРЕМЕНО ДА СЕ РЕФОРМИРА И ПРОШИРУВА

На парадата во Париз се појави „летачки војник“

По повод францускиот национален празник Ден на падот на Бастиља во Париз, вниманието го привлече поранешниот џет-ски шампион Фреки Запата кој леташе на својот „Флајбор ер“ – лебдечка купола која му овозможува маневри како од научнофантастичните филмови.

Спектакуларна сцена се одвиваше на дефилето пред трибината, на која седеше претседателот Емануел Макрон.

На снимката објавена на социјалните мрежи се гледа дека Запата во рака носи автоматска пушка, што укажува дека ова летало би можело да биде употребено во арсеналот на француската војска.

Неуспешен крај на хрватската бајка: Франција вторпат на светскиот трон!

Франција по втор пат во својата историја е светски првак во фудбал, откако денеска во големото финале на Мундијалот во Русија ја совлада Хрватска со 4-2.

„Триколорите“ повторно се на светскиот трон, по 1998 година, кога беа домаќини на турнирот. Денеска на „Лужники“ Хрватска играше, а Франција даваше голови.

Натпреварот почна баксузно за „коцкестите“ откако Марио Манџукиќ го отвори резултатот и тоа со гол во својата мрежа во 18-тата минута. Иван Перишиќ успеа да израмни десет минути подоцна. Франција повторно се врати во водство, откако Иван Перишиќ играше со рака во својот шеснаесетник, а судијата Нестор Питана покажа на белата точка откако се консултираше со ВАР-технологијата. Антоан Гризман беше прецизен од белата точка во 38-та минута.

Во вториот Хрватска продолжи да доминира, но Франција со два брзи гола од далечина успеа да си ја обезбеди титулата светски првак. Прво погоди Пол Погба во 59-тата минута, а шест минути подоцна реализираше и Килијан Мбапе. Манџукиќ успеа да ја погоди вистинската мрежа во 69-тата минута, откако францускиот голман Иго Лорис кисираше за конечни 4-2.

Untitled

Франција е прв финалист на СП, Умтити со златен гол ги сруши соништата на Белгија

Во првото полуфинале на Светското првенство Франција минимално славеше над Белгија (1-0) и е првиот учесник во големото финале. Избраниците на Дидие Дешамп ќе играат за втората светска титула во својата историја, откако првата ја освоија пред 20 години пред своите гледачи.

Untitled.png

Франција во полуфинале: Варан и Муслера скапо го чинеа Уругвај

Светскиот првак од 1998 година, Франција е првиот полуфиналист на 21-от Мундијал во Русија, откако „триколорите“ попладнево славеа со 2-0 против Уругвај во првиот четртфинален меч на шампионатот.

Франција не го надигра Уругвај, ама си ги искористи двата кикса на јужноамериканците за да дадат два гола и со тоа да бидат првите полуфиналисти на ова СП. Пет минути пред крајот на полувремето, Рафаел Варан со глава ја скрши уругвајската дефанзива за водство од 1-0, а Ентоан Гризман на половина час пред крајот со погодок благодарение на голманот Фернандо Муслера го дуплираше водството и практично стави точка на прашањето кој ќе оди во полуфинале од овој меч.

Uruguay v France – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 57

Untitled.png

Франција ја победи Аргентина во спектакуларен меч

Нокаут фазата на Светското првенство почна моќно, Франција и Аргентина одиграа фантастичен натпревар со седум погодоци кој го добија Французите со 4-3.

Untitled.png

Смешно реми и анти-фудбал: Франција и Данска си завршија работа

Франција и Данска со реми од 0-0 во меѓусебната пресметка рутински си ја одработеа задачата во третото коло, обезбедувајќи си го пласманот во осминафиналето од мундијалот. Нерешениот исход им одговараше и на двете селекции, „триколорите“ за да се задржат на првото место во групата, а Данска за да биде сигурно втора, па токму поради тоа и едните и другите многу повеќе размислуваа на сочувување на сопствената мрежа, отколку на напади кон противничкиот гол.

Denmark v France – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 37

Untitled

Мбапе испиша историја, Франција го совлада Перу со 1-0

Франција е најновата селекција што обезбеди пласман во осминафиналето од СП 2018 откако „триколорите“ денеска стигнаа до нова минимална победа, овојпат од 1-0 против селекцијата на Перу. Килијан Мбапе беше човекот на одлука, постигнувајќи го победничкиот погодок за испишување на историја, како најмлад стрелец (19 години и шест месеци) за „триколорите“ на големите натпреварувања.

France v Peru – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 21

Untitled

Франција со бледа игра сепак успеа да триумфира над Австралија (2-1)

Франција со бледа игра сепак успеа да триумфира над Австралија (2-1) и да стигне до цел плен на својот премиерен натпревар од СП 2018 во Русија. Дидие Дешамп се реши за драстично подмладен состав при што првите единаесетмина беа со просечна возраст од 24 години, а Французите со играта беа далеку под очекувањата на своите навивачи. Сепак, на крајот пресуди класата на „триколорите“, кои благодарение на Пол Погба спречија изненадување на овој премиерен натпревар

Untitled.png

 

 

ЕМИГРАНТ ОД МАЛИ ГИ ОСВОИ СРЦАТА НА ЦЕЛА ФРАНЦИЈА, СПАСИ ДЕТЕНЦЕ КОЕ ВИСЕШЕ ОД БАЛКОН

Младиот мигрант од Мали, 22-годишниот Мамаду Гасама, стана херој во очите на светската јавност откако се искачи по балконите на една зграда во Париз за да спаси четиригодишно дете кое висеше од балконот на четвртиот спрат.

По неверојатниот подвиг кој е снимен на видео кое брзо се прошири низ социјалните мрежи со неколку милиони прегледи, властите одлучија да му дадат француско државјанство. Градоначалничката на Париз, Ен Хидалго, го пофали неговиот „чин на храброст“, додавајќи дека и лично му изразила благодарност. Таа е првата која го нарекла „Спајдермен од 18-тиот“ кој се однесува на округот каде се случил настанот.

Во знак на благодарност „херојот од Париз“, кој  го доби прекарот Спајдермен, денеска беше почесен гостин во Елисејската палата каде што го прими лично францускиот претседател Емануел Макрон и го одликува со највисоко признание за неговото хумано и несебично дело. Макрон му вети и добивање француско државјанство и прием на работа во пожарникарската служба.

Трамп му го зачисти првутот на Макрон

Макрон заедно со својата сопруга се наоѓа во тридневна посета на САД, а претседателот на САД, Доналд Трамп, му го подзачисти сакото на францускиот претседател, пред да се фотографираат за време на средбата во Белата куќа

Trump jokingly brushes ‘dandruff’ off Macron

Страшни сцени во Франција: Навивачите на Лил влегоа на терен да ги тепаат фудбалерите

Немили сцени се случија на натпреварот меѓу Лил и Монпелје во францускиот шампионат. Фановите на домашниот тим влегоа на теренот по завршувањето на мечот (1-1), да се пресметаат со своите фудбалери поради нивните лоши игри и резултати во текот на сезоната.

Македонската група „Перија“ ја воодушеви публиката во Тулон (Франција)

Групата „Перија“, која изведува традиционални македонски песни, со својот настап ја воодушеви публиката во францускиот град Тулон.

Како што објави тулонскиот локален весник „Стар Вар“, со настапот на група „Перија“, која беше на поминување низ Тулон, пубиката имаше огромната чест да ја открие прекрасната музика што доаѓа од Македонија.

Гол на денот: Ремек-дело на Оливие Жиру (видео)

Најубавиот погодок на денешните квалификациски средби дефинитивно беше дело на Оливие Жиру, откако францускиот ас со фантастичен волеј удар со левата нога го матираше шведскиот голман. Топката доби неверојатно движење, по што домашниот чувар на мрежата можеше само немоќно да проследи како таа му завршува во мрежата.

Сепак, ниту овој еврогол не им помогна на Французите да стигнат до позитивен резултат откако Шведска славеше со 2-1, најпрвин израмнувајќи преку Дурмаз, а потоа во судиското продолжение стигнувајќи до три бода со погодокот на Тоивонен.

France Nice – Terror Attack With Truck Part 1 – 14.07.2016

On the evening of 14 July 2016, Mohamed Lahouaiej Bouhlel, a Tunisian resident of France, deliberately drove a 19-tonne cargo truck into a crowd celebrating Bastille Day on the Promenade des Anglais in Nice, killing 84 people and injuring hundreds more. He was shot and killed by police. The incident was described as the third major terrorist attack in France since January 2015, following the Île-de-France attacks on 7–9 January 2015 and the Paris attacks on 13 November 2015.

Source: en.wikipedia.org

TERRORIST ATTACK * Dozens of Deaths in Nice by Truck Driver

Eighty people were killed and another 50 hurt in Nice, France, Thursday night after a truck filled with grenades and weapons plowed through a crowd celebrating Bastille Day in the resort town, according to French authorities.

Eighteen people were hurt critically, the Associated Press reported.

The French Interior Ministry issued a statement on Twitter saying the driver of the truck was dead. “The individual who drove the truck was neutralized,” the ministry statement read. “The investigation will determine whether he acted alone.”

Read more: www.usatoday.com

(Video)Portugal – France, Goal, Euro 2016

Untitled.png

They’re boring, they haven’t won a game in 90 minutes, they finished third in their group…The barbs had been flying at Portugal from all corners before their Euro 2016 semi-final with Wales.

Even the beaten quarter-finalists chipped in. “Portugal are weaker than Turkey and Czech Republic… we all know we were better,” said Croatia defender Vedran Corluka after their 1-0 extra-time defeat.

The 2-0 victory over Wales in the semi-final quietened a few doubters, but still it has been asked if this Portugal side are one of the worst teams to reach a European Championship final.

 

 

www.skysports.com

France’s road to Euro 2016 Final

France’s road to Euro 2016 Final

France will take on Portugal on Sunday’s Final to lift the European Championship trophy for the third time

France will face Portugal on Sunday’s Final before they can lift the European Championship trophy for the third time. The fate of the match weighs largely on Antoine Griezmann, who has bounced back from that disappointment, scoring six goals, a feat no player had achieved at one tournament since France former player Michel Platini hit a record nine at the 1984 finals.

An inspired Dimitri Payet scored one goal and set up another Friday to help France beat Romania 2-1 and give the European Championship a start the host nation badly wanted.

Antoine Griezmann’s and Dimitri Payet’s late goals for France against Albania helped the hosts reach the second round of Euro 2016.

Switzerland followed France through to the last 16 of Euro 2016 by holding the host nation to a 0-0 draw in their final Group A match on Sunday after the unlucky French hit the woodwork three times on Sunday.

Hosts France came from behind to beat 10-man Ireland 2-1 and reach the Euro 2016 quarter-finals after two second-half strikes from forward Antoine Griezmann at Parc OL on Sunday.

France’s players immediately turned their minds to a semi-final with Germany on Thursday after putting Iceland to the sword in a 5-2 win at Euro 2016.

Two-goal Antoine Griezmann fired France into the Euro 2016 final on Thursday when a smash and grab 2-0 victory over a territorially dominant Germany ended 58 years of tournament suffering at the hands of their neighbours.

Germany 0 – 2 France, Goals Euro 2016

Germany 0-2 France: Antoine Griezmann’s double sees Didier Deschamps’ side into Euro 2016 final

Antione Griezman scored twice as France beat Germany 2-0 at the Stade Velodrome to set up a final with Portugal in Paris, on Sunday.

Germany dominated possession during a frantic first-half in Marseille, but it was France who broke the deadlock in injury time at the end of the first period after Patrice Evra’s header was adjudged to have hit the arm of Bastian Schweinsteiger.

Griezmann made no mistake from the spot (45+2) and the tournament’s leading goalscorer was again celebrating in the 72nd minute after he capitalised on mistakes from Joshua Kimmich and Manuel Neuer to score his sixth goal of the competition to send the host nation through to the final.

France now have the opportunity to win their first major tournament since Euro 2000 and repeat the triumph of the side Deschamps captained to World Cup glory in 1998.

 

 

www.skysports.com

France 5 – 2 Iceland, Goals Euro 2016

France 5 – 2 Iceland, Goals Euro 2016

France set-up a semi-final clash against Germany by beating fan favourites Iceland 5-2 at the Stade de France.

The hosts were well worth their victory having raced into a 4-0 lead at half-time via goals from Olivier Giroud, Paul Pogba, Dimitri Payet and Antoine Griezmann.

Although Iceland managed to net twice in the second period – Kolbeinn Sigthorsson and Birkir Bjarnason with the goals – Giroud grabbed his second of the night to secure the most emphatic result of the tournament.

Iceland managed some early chances, Sigurdsson firing straight at Lloris and Bodvarsson going down under pressure from Umtiti, with calls for a penalty which was not given.

However, Halldorsson had to produce a fine claim to prevent Griezmann tapping Sissoko’s cross into an empty net, and the hosts finally broke through after ramping up the pressure.

Matuidi sent a perfectly weighted ball through the heart of the Iceland defence, and Giroud – who was slightly offside – ran onto the pass before sending a first-time finish past Halldorsson into the far corner of the net.

The goal settled French nerves, and seven minutes later Pogba netted his first goal of the tournament, converting Griezmann’s corner with a thumping header.

Iceland were sitting remarkably deep, and failing to show any of the composure they had in the victory over England in the Round of 16.

Chances were few and far between, but Bodvarsson should have pulled one back when Gudmundsson’s throw was sent into the area and flicked on by Sigthorsson; however, the 24-year-old could only lob the loose ball over the bar.

France had no trouble dominating the ball, pushing towards goal when they pleased with no fear of being counter-attacked by an Iceland side who were looking tired after just half-an-hour of play.

Matuidi volleyed wide from Payet’s cross, before the West Ham star grabbed the third of the night, sending a low left-footed finish into the far corner from the edge of the area.

With the half-time whistle just moments away, Iceland would have been pleased for the break, but before they could leave the field, Griezmann broke through on goal and chipped Halldorsson to extend the lead to 4-0.

The second half started with France still on top, Griezmann and Payet fluffing chances from the edge of the box, and Pogba sending a low piledriver wide of the post.

Iceland did manage a chance – just their second of the game – as the ball broke to Bjarnason on the edge of the D. However, his first time strike ballooned off his foot and flew high and wide of Lloris’ goal.

Despite the miss, Iceland seemed to gain confidence from a rare attack, and Sigthorsson pulled a goal back, tapping home Sigurdsson’s right wing cross at the near post.

Few suggested the comeback was on, and they were proven right minutes later, as Giroud headed home Payet’s cross to register his third goal of the tournament.

Sigurdsson then fired over from inside the box as Iceland got at Les Bleus’ defence, and Lloris pulled off a magnificent save to deny Ingason’s powerful close-range header.

The game had reached something of a lull, with the result decided so early on, but Iceland refused to feel sorry for themselves and continued to attack.

Sigurdsson had a shot deflected wide, and with six minutes left Bjarnason headed past Lloris to grab a second consolation goal for the brave Iceland side, who bow out of Euro 2016 having earned a number of plaudits following displays of spirit, hard work, and tactical excellence.

talksport.com

Euro 2016 fans ‘trample over each other’ to escape after firecrackers spark stampede at Paris fan zone during match

Euro 2016 fans ‘trample over each other’ to escape after firecrackers spark stampede at Paris fan zone during match

THE Euro 2016 fan zone in Paris was evacuated yesterday night amid horrifying scenes as smoke caused a great panic among football fans watching Germany’s quarter final with Italy.

At approximately 10.20pm smoke was spotted by supporters, and the panicked crowd fled the scene, fearing another ISIS attack.

Panic was sparked when a number of firecrackers were thrown into the area, which is located on Champ de Mars at the foot of the Eiffel Tower.

The loud noises sparked fear among fans that a bomb had exploded, setting off a stampede.

Source: www.thesun.co.uk

Ceremonies in UK, France mark Battle of the Somme centenary

Ceremonies in UK, France mark Battle of the Somme centenary

Soldiers, politicians, royalty and ordinary citizens stood in silence, heads bowed, on Friday in ceremonies across Britain and France to commemorate the 100th anniversary of the start of the Battle of the Somme, one of the bloodiest battles in history.

The devastating World War One clash began on July 1, 1916, along a 15-mile (24 km) front near the River Somme in northern France, where British and French forces hoped to win a decisive victory against Germany.

Around 20,000 British soldiers died on the first day alone to capture just a few square miles of territory. By the end of the battle in November more than one million men had perished and the allies had advanced just seven miles (11 km).

At the Thiepval Memorial to the Missing in France, members of the British royal family joined Prime Minister David Cameron and French President Francois Hollande for a special service of remembrance.

At a ceremony on Thursday, Prince William had paid tribute during a vigil at Thiepval to those who lost their lives during the battle.

In Britain the anniversary was marked with a gun salute in London as well as services elsewhere, including Cardiff and Edinburgh. A two-minute silence was also held across the country.

Silent actors dressed as British World War One troops also appeared in public squares, standing expressionless and representing soldiers killed in the Battle of the Somme.

At London’s Waterloo train station, the actors handed out cards bearing the name, age, rank and military unit of the slain soldier they represented.

Source: www.reuters.com

Pogba shredded Xhaka’s shirt

Watch Paul Pogba shred Granit Xhaka’s jersey during France against Switzerland in EURO 2016!

France and Albania played out an entertaining 45 minutes of football. France had all the chances, apart for one “Djourou” moment. Pogba was France’s star man in this half, and even hit a crossbar against the Swiss.

Although, Pogba is a tall player, no one really knew that he was also very strong.

In one instance, Pogba grabbed Xhaka’s jersey, and he totally shred the thing. He shred the jersey so bad, that Xhaka had to get his Jersey replaced.

There was also another moment when Pogba tried to ride Breele Embolo, which was also the funniest moment of the match.

All in all, Pogba was definitely the star man of the first half between France and Switzerland.

This also raises the question, if Payet disables Pogba, when he plays? That’s the question which is definitely going to bug France’s manager Deschamps in the coming days!
Source:wittyfutty.com

Switzerland‬ 0-0 ‪‎France‬, Highlights

France topped Group A despite being held to a 0-0 draw by Switzerland – who also qualified for the last 16 – in Lille.The hosts were left frustrated after Dimitri Payet and Paul Pogba hit the woodwork and goalkeeper Yann Sommer denied Antoine Griezmann.

Well-drilled Switzerland struggled to create and never seriously tested Hugo Lloris in the France goal but got the point they needed to bag a spot in the second round.

Payet, who had scored in both of France’s previous games, and N’Golo Kante were benched by boss Didier Deschamps with the team having already qualified from the group.

Without the key pair the hosts began nervously and Pogba almost scored an own goal when he sliced Xherdan Shaqiri’s 10th-minute corner in the area.

But, two minutes later, he came close to the opener at the right end when Sommer spilled his effort onto the top of the bar.

Juventus midfielder Pogba was at the heart of France’s early attacking efforts and Sommer denied him again when he superbly turned away his drive.

Pogba continued his one-man assault in the 17th minute and his 25-yard shot clipped the bar but, despite dominating much of the half, France failed to net.

Pogba’s four shots in the opening 17 minutes were as many as he had had in France’s opening two games as he rampaged forward.

Andre-Pierre Gignac forced Sommer into a low save seven minutes after the break and then the ball had to be replaced after it burst following Valon Behrami’s tackle on Griezmann.

Atletico Madrid forward Griezmann’s shot was parried over soon after following a neat one-two with Gignac with Switzerland struggling to offer any attacking threat of their own.

Stoke midfielder Shaqiri tried and failed to find a way through France but resilient Switzerland continued to battle away and deserved a point, although they survived a scare with 15 minutes remaining.

In-form Payet, a former Lille player, had been brought on with 27 minutes left as France chased the opener and the West Ham man almost grabbed it.

Moussa Sissoko’s barnstorming run down the right ended with the Newcastle midfielder crossing for Payet – only for his stunning first-time volley to crash off the underside of the bar.

The 29-year-old then sliced wide with time running out and his late free-kick hit team-mate Blaise Matuidi in the wall.

And Switzerland were denied a penalty in injury time when Blerim Dzemaili was tugged in the area by Bacary Sagna as the sides settled for a point.

Source:www.football365.com

All Goals HD – France 2-1 Romania 10.06.2016 HD

All Goals HD – France 2-1 Romania 10.06.2016 HD

Dimitri Payet scored a late stunner to secure an opening night win for France against a resilient Romania side at Euro 2016.

Olivier Giroud netted the first goal of the tournament, heading the hosts into the lead early in the second period, but France’s celebrations were put on hold moments later when Bogdan Stancu equalised from the penalty spot.

However, Payet curled an attempt into the far corner of the goal on the cusp of injury time to seal a win for Didier Deschamps men, giving them a great chance of securing passage to the knock out stage.

Despite all pre-tournament predictions stating the visitors would be a defensive outfit, it was they who had the first chance of the game.

Captialising on France’s weakness from set pieces, a corner from the left evaded all the defenders, reaching Bogdan Stancu at the far post. He had time to set himself for the shot, firing powerfully at goal from close range, but Hugo Lloris did briliantly to push the attempt clear.

It was a shot which should have hit the back of the net, and it did much to wake the hosts from their slumber in the early stages.

Antoine Griezmann had France’s first real chance, smashing a long range attempt which was deflected behind for a corner.

From the resultant set piece, Dimitri Payet – a key attacking influence for Les Bleus – sent in a cross which was headed wide by Premier League compatriot Giroud.

The Arsenal man had a frustrating half; he should have hit the target with that headed attempt, and then wasted another free header from inside the box on the cusp of half-time.

It was Griezmann who had the best chances of the half for Didier Deschamps’ men, striking the post from close range before seeing a low drive flash wide of the woodwork via a deflection.

Romania started the first half as the better team, and they repeated this feat in the opening stages of the second 45 minutes.

Florin Andone powered through the centre of the pitch to show the weakness in the French defence, before Stancu – who had the chance in the first half – missed another glorious opportunity.

A ball found him unmarked in the centre of the area, and he controlled and turned with perfection, but he failed to hit the target with a wild shot.

Giroud’s frustrations from the first half appeared to be continuing into the second, as he fired a weak attempt straight at goalkeeper Ciprian Tatarusanu, but he made up for his struggles by netting the first goal of Euro 2016 moments later.

Payet and Paul Pogba combined for the latter to earn a corner from a powerful shot, and from the following play the Arsenal striker beat Tatarusanu to the ball to head into an empty net.

It was a well deserved goal, but France’s defensive issues haunted them just seven minutes later, with Patrice Evra conceding a penalty in what was a poor individual performance from the ageing full-back.

Stancu stepped up to take the spot-kick, making up for his early misses by firing past Lloris to level the game.

It appeared as if Romania were going to see out the draw, which would have been a great start to the tournament for them, but the ever dangerous Payet curled a fantastic attempt into the far corner on 89 minutes to seal the victory.

The West Ham star was visibly crying as he was substituted off moments later, taking his place on the bench to watch his teammates play out injury time with ease and claim three points.
talksport.com