Сите голови на Македонија против Чешка

Големо славје на Грците по триумфот над нашите ракометари од 28-26

Македонија претрпе пораз од Грција со 28:26 во второто коло од квалификацискиот циклус за Европското првенство во 2020 година.

На крајот Грците сосема очекувано славеа како да освоиле Светско првенство…

Untitled.png

Грците без свиркање со мал аплауз ја испратија македонската химна

Коректна атмосфера на квалификацискиот натпревар меѓу Грција и Македонија во Кожани.

Од Грчката ракометна федерација се одлучија да не пуштат билети во слободна продажба а влез во салата да биде дозволен само за строго дефинирани гости, кои се единствено со покани од домаќините и со официјални акредитации за натпреварот.

Супер гол на Стојанче Стоилов

Стојанче Стоилов го постигна најубавиот од 50-те гола во емиционалното соочување на Германија и Македонија. Капитенот на Вардар при 16-16 без гледање со голема мајсторија го совлада Волф и го најави нашиот успех.

Great pass and beautiful goal from Stoilov against Germany | Men’s EHF EURO 2018

КАКО НА ВИДЕО ИГРА- ЕХФ ја претстави македонската репрезентација

Европското ракометно превенство од 12 до 28 јануари ќе се одржи во Хрватска. Македонија ќе настапи во Загреб во групата Ц заедно со Словенија Германија и Црна Гора, а првите натпревари ќе започнат на 13 јануари.

Веќе традиционално медиумскиот партнер на ЕХФ пред почетокот на првенството атмосферата ја подгрева со претставување на сите земји учеснички. Овојпат тие се одлучија на специфичен начин да го отсликаат патот на секоја репрезентација која ќе ја гледаме на овој континентален собир.

EHF EURO 2016 | Како е можно: Лазовиќ шутна, топката се залепи за дирекот

Несекојдневна случка можеше да се проследи на вечерашниот натпревар меѓу Црна Гора и Данска, откако Сузана Лазовиќ се обиде од крило да ја затресе противничката мрежа, но топката удри во дирекот – и остана залепена за него.

Среќата дефинитивно не им беше наклонета на Црногорките, кои во последните десет минути постигнаа само еден погодок, претрпувајќи минимален пораз по примениот гол од пенал во последната минута од натпреварот.

Lazovic hits the post – so hard the ball gets stuck | Montenegro vs Denmark | EHF EURO 2016

Lazovic hits the post – so hard the ball gets stuck | Montenegro vs Denmark | EHF EURO 2016