Хрватска го ратификува Протоколот за членство во НАТО, и Илија Димовски со Ременски во хрватското собрание

Во Загреб ја наместија паричката да му се падне на градоначалникот Бандиќ

По повод православниот празник, во Загреб денеска се одржал традиционален прием во организација на Српскиот национален совет, на кој се кршело и традиционалното бадниково лепче.

Токму овој адет предизвика големи реакции, кога на „Твитер“ се појави снимка на која попот ја дава паричката на претседателот на Српскиот национален совет Милорад Пуповац, а тој тајно му ја подава на загребскиот градоначалник Милан Бандиќ.

Неуспешен крај на хрватската бајка: Франција вторпат на светскиот трон!

Франција по втор пат во својата историја е светски првак во фудбал, откако денеска во големото финале на Мундијалот во Русија ја совлада Хрватска со 4-2.

„Триколорите“ повторно се на светскиот трон, по 1998 година, кога беа домаќини на турнирот. Денеска на „Лужники“ Хрватска играше, а Франција даваше голови.

Натпреварот почна баксузно за „коцкестите“ откако Марио Манџукиќ го отвори резултатот и тоа со гол во својата мрежа во 18-тата минута. Иван Перишиќ успеа да израмни десет минути подоцна. Франција повторно се врати во водство, откако Иван Перишиќ играше со рака во својот шеснаесетник, а судијата Нестор Питана покажа на белата точка откако се консултираше со ВАР-технологијата. Антоан Гризман беше прецизен од белата точка во 38-та минута.

Во вториот Хрватска продолжи да доминира, но Франција со два брзи гола од далечина успеа да си ја обезбеди титулата светски првак. Прво погоди Пол Погба во 59-тата минута, а шест минути подоцна реализираше и Килијан Мбапе. Манџукиќ успеа да ја погоди вистинската мрежа во 69-тата минута, откако францускиот голман Иго Лорис кисираше за конечни 4-2.

Untitled

Хрватска со триумф во 109 минута над Англија се избори за историско финале на СП!

Фудбалот ќе почека уште најмалку две години за да се врати дома. Фудбалската селекција на Хрватска е вториот финалист на Светското првенство во Русија, откако во полуфиналето на „Лужники“ во Москва со 2-1 (1-1 во регуларниот дел) по дополнителните 30 минути славеше над репрезентацијата на Англија. За „коцкестите“ ова е прво финале во историјата, досега најголем успех им беше полуфиналето на СП 1998 година, кога беа елиминирани од домаќинот, а подоцна шампионот Франција (2-1).

Англија стартуваше фантастично со прекрасен гол од слободен удар на Киран Трипиер по само пет минутри игра на „Лужники“. Хрватска не делуваше добро во првото полувреме, но затоа пак се разбуди откако Иван Периѓиш ја погоди мрежата на Џордан Пикфорд во 68-та минута.

„Коцкестите“ играа фантастично, а преку Перишиќ кратко по голот можеа и да поведат со 2-1, но фудбалерот на Интер ја погоди стативата. Во продолженијата Џордан Пикфорд ја спаси Англија, откако Манџукиќ шутираше од близина. Ако не постигна гол во првото продолжение, во второто Манџукиќ не погреши и го матираше англискиот голман во 109-тата минута за голема победа на Хрватска и пласман во големото финале.

Untitled.png

Колинда е закон: Влета во соблекувална и пееше со фудбалерите

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар – Китаровиќ, на посебно емотивен начин ги доживува натпреварите и успесите на фудбалерите. Таа се радуваше на постигнатите голови, изведе шоу пред Медведев и Инфантино, а по пенал – триумфот се симна и во соблекувалната, лично да им честита на хрватските фудбалски херои за новиот успех. Таа пееше и играше заедно со фудбалските репрезентативци…

Инфарктна победа на Хрватска по пенали, „коцкестите“ во мундијалско полуфинале 2-2 (4-3)

Хрватска е последниот полуфиналист на Светското првенство во Русија, откако по изведувањето на пенали ја совлада Русија со 4-3, откако натпреварот во регуларниот тек заврши 1-1, а по продолженијата 2-2. Во второто полуфинале в среда Хрватите ќе излезат на мегдан против Англичаните, а влогот е големото финале на 14 јули во Москва.

Пенал рулетот им донесе повеќе среќа на Хрватите. Субашиќ го одбрани ударот на Смолов, а Фернандез го промаши голот. За Хрватите не реализира само Матео Ковачиќ.

Untitled.png

Данска доживеа болна елиминација на пенали во осминафиналето на Светското првенство од Хрватска

анска доживеа болна елиминација на пенали во осминафиналето на Светското првенство во Русија. Хрватите беа за нијанса посреќни, а на Данска не и помогнаа ниту трите одбранети пенали на извонредниот чувар на мрежата Каспер Шмајхел. Тој ја спаси својата селекција од пораз во продолженијата, кога му одбрани пенал на Лука Модриќ, а потоа и во пенал – рулетот скроти уште два удари на противничките фудбалери. Но, и тоа не беше доволно за Данска да мине во четвртфиналето.

Untitled.png

СП 2018: Хрватска со победата над Исланд од 2-1 обезбеди влез во осминафиналето

Тимот на Исланд не успеа да направи ново чудо на еден голем фудбалски собир. Малата островска земја одигра одлични три натпревари во групна фаза не стигна до посакуваната победа во последниот натпревар со Хрватска, кој заврши со триумф на „коцкестите“ од 1-2. Со овој исход, Исланд остана на последната позиција во групата Д, во која пласман во осминафиналето обезбедија Хрватска и Аргентина.

Untitled

Величествена победа на Хрватска, Аргентина декласирана со 3-0

Во ситуација кога на Меси и Аргентина им гореше под нозе, Хрватите ги понижија со 3:0 и се пласираа во осминафиналето.

Во дербито на 2. коло на Светското првенство Хрватска ја оствари можеби најневеројатната победа во својата историја откако ја совлада Аргентина.

Мечот започна со одмерување на силите на двете страни. Аргентинскиот селектор Хорхе Сампаоли ги промеша картите па на клупа ги остави Ди Марија, Игуаин и Пауло Дибала со Меси и Павон во офанзивата.

Хрватите започнаа компактно, сигурно во одбраната и се закануваа преку фантастично организирани напади. Првиот дел заврши без голови а права голеада „Коцкастите“ направија во второ полувреме.

Argentina v Croatia – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 23

Untitled

Покажаа дека се класа за ривалот: Хрватска рутина со Нигерија (2-0)

Хрватска ја совлада Нигерија со 2:0 во Калининград за затворање на првото коло во групата Д на Светското фудбалско првенство во Русија. „Коцкестите“ во целост се оправдаа во улога на фаворити и со автоголот на Огенекаро Етебо во 32. минута и на капитенот Лука Модриќ во 71. минута од пенал дојдоа до првите три бода на мундијалот.

Croatia v Nigeria – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 8

Untitled

Хрватската претставничка Франка ја претстави евровизиската песна „Crazy“

Пред неполн месец хрватскиот национален сервис откри дека боите на Хрватска во Лисабон годинава ќе ги брани младата пејачка Франка Бателиќ, која на „Евровизија 2018“ ќе се натпреварува со темата „Crazy“. Со стихови од самата Франка и со музика и аранжман на Бранимир Михаљевиќ и Денис Мевља, песната својата премиера ја имаше вчера, а евровизиските обожаватели веќе прогнозираат успех и влез во финалето.

Пратеник од Хрватска прсна од смеа говорејќи за бананите

Пратеник од хрватскиот парламент се изнасмеа на говорницата зборувајќи за цените на бананите за време на седницата што траеше со часови.

Во парламентот се расправаше за измени во Деловникот, но расправата што започна во четвртокот малку пред полноќ траеше во текот на целата вечер.

Ситуацијата подоцна беше доведена до апсурд кога пратеникот Томислав Панениќ говорејќи за растот на цената на бананите, прсна од смеа.

Поради силните оркански ветрови во Хрватска – камион на две тркала

Поради силните оркански ветрови, автопатот Ријека – Загреб е затворен за сообраќај за товарни возила и по него може да се сообраќа само со автомобили.

Но еден возач на камион решил да ја игнорира забраната.

Погледнете како се бореше со ветрот.

Најинтересниот момент е меѓу 30тата и 45 секунда

Навивач со пaлка го бркаше судијата на мечот Хајдук – Ријека

Долгоочекуваното дерби во хрватското првенство меѓу Хајдук и Ријека заврши 1:1, но фудбалот беше во втор план. Мечот мина во навредите кон Србите, транспарентите на кирилица и обидот на еден навивач со палка да го претепа главниот судија.

Навивачите на Хајдук, познати под името „Торцида“, најпрвин традиционално започнаа со провокации кон сопрничката група со пораката дека се „пријатели на Србите“, а потоа истакнаа транспарент на кирилица „По морето плови еден мал брод“.

Потоа на стадионот „Пољуд“ домашните навивачи скандираа „За дом спремни“ и „Убиј го Србинот“.

Врв на хаосот беа расистичките навреди упатени кон стрелецот на голот за Ријека Хамзи Бари и влегувањето на еден домашен навивач на теренот, кој со палка во рацете го бркаше главниот судија Марио Зебец.

Инцидент спречија домашните фудбалери кои го сопреа навивачот, а обезбедувањето реагираше дури откако публиката започна да ракоплеска.

‎Croatia‬ 0:1 ‪‎Portugal, Highlights‬

Substitute Ricardo Quaresma put Portugal into the quarter-finals of Euro 2016 with the only goal three minutes from the end of extra time.Untitled.pngIt was the first time either goalkeeper had been remotely threatened by either side who both struggled to create chances and the fact the Portuguese are into the last eight having not yet won a match in 90 minutes speaks volumes about the quality on show.

Cristiano Ronaldo cut a peripheral figure throughout until a quick counter-attack immediately after Ivan Perisic headed against the foot of a post saw his shot – the first on target all evening was saved by Daniel Subasic only to pop up to Quaresma two yards out.

Even the goal had an element of luck as it looked like it was a mis-hit shot from Nani which fortuitously found its way to Ronaldo, who put in yet another disappointing performance at this tournament.

He managed just 19 touches in the first half – none in Croatia’s penalty area – and that was symptomatic of the opening 45 minutes which saw Pepe head over a Joao Mario free-kick and Perisic fire into the side-netting.

There was little improvement after the break as Marcelo Brozovic fired over from quickly-taken corner after Portugal’s defence switched off and Domagoj Vida headed wide a Darijo Srna free-kick.

Even in extra-time there was little ambition with Perisic volleying wide a Luka Modric cross and Vida heading over a corner.

The match turned on 30 seconds in the dying moments as Perisic headed against the upright and Portugal launched an attack up field.

Renato Sanches carried it forward, offloaded to Nani, becoming the fourth Portugal player to win 100 caps, whose toe-poked effort seemed to be an intended shot but somehow found its way to Ronaldo at the far post.

His strike rebounded off Subasic to present Quaresma with the easiest of chances.

Croatia had one last chance to force penalties but Vida hooked a shot across the goal and wide of the far post.

Croatia‬ 2-1 Spain‬

Spain will play Italy in the last 16 of Euro 2016 after a late Croatia winner condemned them to second in Group D.

Spain took the lead when Cesc Fabregas dinked the ball over keeper Danijel Subasic and Alvaro Morata tapped in.

An Ivan Rakitic lob hit the woodwork for Croatia, who equalised when Nikola Kalinic turned in Ivan Perisic’s cross.

Subasic saved a Sergio Ramos penalty and Perisic’s late winner gave Croatia, who finished top of the group, a tie against a third-placed qualifier.

Perisic lashed in an 87th-minute shot in a thrilling match to inflict Spain’s first defeat in 15 games at the European Championship since losing to Portugal in Euro 2004.

Croatia will now play on Saturday in Lens, while Spain’s mouth-watering tie against Italy – a repeat of the 2012 final – will take place on Monday in Paris.