Tag Archives: Cover

Невообичаена изведба на “No Women no Cry” од Боб Марли

Advertisements

Детската хит песна “Прва Љубов” со ново видео и звук

Дуото “Рафинерија” кое го сочинуваат Борче Димитров и Зоран Николовски не потсетија и не вратија во детството. Тие направија одлична преработка и видео на големиот детски хит “Прва Љубов” а со тоа не вратија во времето и на потсетија на едно убаво и безгрижно детство. Уживајте

BRASS BROTHERS со преработка на “One Step Beyond” од Madnes

Битолската музичка атракција Brass Brothers, кои ги знаеме по одличните и уникатни преработки на светски хитови  не почестија со уште едно видео, овојпат тие направија преработка на One Step Beyond од Madness. Уживајте!

Во чест на Тоше, „Инструментал бенд“ ја преработи „Полско цвеќе“

И после 10 години од неговата прерана смрт, Тоше Проески останува и понатаму да биде најголема инспирација за новите музички генерации, а голем дел од нив одлучуваат да направат и по некоја преработка на неговите најголеми хитови. Таква одлука донеле и момците од битолскиот „Инструментал бенд“, кои направија одлична преработка на „Полско цвеќе“.

10 години без Тоше одбележани со уште една нова песна

Поминаа точно 10 години откако Македонија и Балканот останаа без својот најголем идол и најсветла музичка ѕвезда, неповторливиот Тоше Проески. Секоја година, 16 октомври ни ја враќа горчината во срцата, потсетувајќи нè на тоа кобно утро кога сите се молевме некој да ги демантира вестите на хрватските медиуми, да рече дека сè е лага…

Но, секоја година имаме и повод повеќе да се потсетуваме на неговото најголемо дело – музиката, а одвреме-навреме да слушнеме и по нешто ново, сокриено во неговата богата архива на необјавени песни, кои ни даваат утеха и го потврдуваат фактот дека Тоше има само датум на раѓање.

2017 е година на Тоше. Освен премиерата на првиот македонски мјузикл во негова чест, насловен по бесмртната „Тајно моја“, годинава ќе биде одбележана и со уште еден албум со досега необјавени песни, од кои неколку веќе ги слушнавме во изминатиот период, а како што беше најавено, денеска својата премиера ја доживеа и темата насловена „Кад волиш“.

Интересно е тоа што станува збор за преработка на хитот од неговата колешка Каролина Гочева, чија македонска верзија го носи насловот „Штом сакаш“ и е сместена на нејзиниот албум „Знаеш колку вредам“ (2003). Автори на песната се Мирко Вукомановиќ (музика) и Снежана Вукомановиќ (текст), а како звучи сето тоа во изведба на легендарниот Тоше можете да слушнете во продолжение.

„Некст тајм“ направија ремек-дело од „Слушам кај шумат шумите“

Во Драмскиот театар во Скопје, братското дуо „Некст тајм“ го промовираше видеото за својата нова песна, која е преработка на добро познатата „Слушам кај шумат шумите“. За овој проект браќата соработуваа со композиторот Никола Мицевски, кој го направи аранжманот, а миксот е на Дејан Момировски.

Прекрасното видео, пак, го изработи екипата на продукцијата „Мелем“, под режисерската палка на Огнен Шапковски, а директор на фотографија е Кристијан Теодоров. Главната улога ја има познатата актерка Ана Стојановска, а покрај неа се појавуваат и Бранко Калеников, Борис Јосифовски, Васко Гегоски, самиот режисер Огнен и, секако, браќата Мартин и Стефан Филиповски.

Во чест на Тоше, Огнен Здравковски ја препеа „Кад вараш ти“

По повод 10-годишнината од смртта на легендарниот Тоше Проески, младиот пејач Огнен Здравковски во негова чест ја препеа баладата „Кад вараш ти“. Снимањето, миксот и мастерингот ги направи Бобан Василевски во студиото „Торус“, на клавир гостува Иван Еминовиќ, на виолина Олгица Здравковска и на виолончело Љупка Манчевска, а видеото снимено во хотелот „Александар Палас“ и на сцената во МОБ го режираа самиот Огнен и Борис Ташковски. Како изгледа и звучи сето тоа можете да погледнете горе.

« Older Entries