Бојко Борисов на Папата му подари грне со кисело млеко

Advertisements

За Велигден во Бугарија место да се фрла паричка се кршеа со јајца

Кога ќе ти падне да играш за Велигден во Бугарија место да се фрла паричка се кршиш со јајца. Кој ќе победи ќе ја изведе топката од центар. Бугариве се З-А-К-О-Н. Па уште добија јајца во боите на дресовите.

Спасени македонските скијачи и сноубордери кои паднаа во провалија на Пирин

Спасувачката операција во Пирин заврши успешно. Петмината скијачи и сноубордери, кои скијале надвор од назначени локации и при тоа паднале во провалија, се спасени, соопшти БГНЕС од Планинската спасувачка служба. Повеќе…

„Еквинокс“ ќе ја претставува Бугарија на „Евровизија 2018“ со „Bones“

Како што наближува крајниот рок за објавување на песните што ќе се натпреваруваат на годинашната „Евровизија“ во Лисабон, деновиве речиси секојдневно се промовира сработеното од тимовите на 43-те земји учеснички на фестивалот. Освен нашата „Lost And Found“, неодамна беше претставена и евровизиската песна на Бугарија, која го носи насловот „Bones“ (Коски) и која ќе ја изведе групата „Еквинокс“ (Equinox).

Симеон Коруноски победи на меѓународниот фестивал „Златен костен“ во Бугарија

Преполниот аудиториум со млада публика, која едвај беше спречена да се качи на самата сцена, беше вистинско уживање за младиот пејач Симеон Коруноски, кој подеднакво ги освои симпатиите на публиката и жири комисијата кои му ја доделија првата награда.

Во конкуренција од 14 пејачи од 5 балкански држави, Симеон ја изведе песната Најмила“, комплетно дело на Владимир Дојчиновски, со која неодамна доби награда за најдобар дебитант на „Охрид фест“. 

Животинско царство на фудбалски терен во Бугарија

Пријателски подготвителен меч меѓу екипата Ботев и АЕЛ од Лимасол во близина на Софија беше прекинат од многу необични причини – бик влезе во теренот и полека се прошета по него.

Освен бикот, на теренот подоцна се најде и куче, а од аголот „демнеја“ овци и свињи.

ВИДЕО: Миленко со кршењето на споменикот стигна до бугарската државна телевизија

Откако Миленко Неделковски на Фејсбук објави дека се качил на Кајмакчалан за да го искрши бугарскиот споменик, за ова извести и бугарската државна телевизија БНТ.

Milenko na bugaRSKA televizija