Англија се враќа дома без медал, Белгија трета светска сила

Фудбалската репрезентација на Белгија го освои третото место на Мундијалот во Русија, откако успеа да ја совлада Англија со 2-0 во денешното „мало финале“.

Во битката на ’ранетите полуфиналисти’ во Санкт Петербург, избраниците на Роберто Мартинез подобро се снајдоа и успеаја со брз погодок да ја разбијат англиската одбрана. Томас Муние во четвртата минута го отвори резултатот на овој меч. Еден Азар во 82.минута постигна втор гол за Белгија и ги разреши дилемите околу победникот.

Belgium v England – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Play-off for third place

Untitled

Франција е прв финалист на СП, Умтити со златен гол ги сруши соништата на Белгија

Во првото полуфинале на Светското првенство Франција минимално славеше над Белгија (1-0) и е првиот учесник во големото финале. Избраниците на Дидие Дешамп ќе играат за втората светска титула во својата историја, откако првата ја освоија пред 20 години пред своите гледачи.

Untitled.png

Бразил се враќа ДОМА, Белгија во полуфинале!

Фудбалската репрезентација на Белгија е вториот полуфиналист на Мундијалот во Русија, откако вечерва го совлада Бразил со 2-1 и првпат по Мундијалот во Мексико од пред 34 години успеаја да се пласираат во едно полуфинале на Светско првенство.

Белгијците имаа и среќа. До предност стигнаа со несреќниот автогол на Фернандињо кој после еден изведен корнер си ја смести топката во својата мрежа.

Бразилците напаѓаа, меѓутоа не знаеја да го пронајдат патот до мрежата на Тибо Куртоа. Во 31.минута, Кевин де Бруин по еден брз противнапад зголеми на 0-2, со прецизен удар од 25 метри.

Во вториот дел, Бразил ги зби своите редови, заиграа поангажирано и играта вроди со плод. Во 65. минута се случи ВАР ситуација, по која веројатно Бразил беше оштетен за пенал, но не беше досуден, за неколку минути подоцна, Аугусто да намали на 2:1, за враќање на неизвесноста, но до крајот не успеа да постигне уште еден гол.

Brazil v Belgium – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 58

Untitled.png

Ваков епски пресврт на Светско немало 48 години | Белгија се врати од мртвите за да ја шокира Јапонија во 94.минута

Насер Чадли донесе победа за Белгија против Јапонија од 3-2 во 94-тата минута и обезбеди пласман во четвртфиналето на Светското првенство.

Во Ростов се одигра сензационално второ полувреме, бидејќи Јапонија од 48-та до 52-та минута поведе со 2-0, преку Харагучи и Унуи. Белгија успеа да воскресне и за пет минути го израмни резултатот преку среќниот гол на Јан Фертонген во 69-тата минута, а потоа и Маруан Фелаини погоди за 2-2.

Јапонија тргна на сè или ништо во финишот, а во контра напад „црвените ѓаволи“ знаеја како да казнат. Во четвртата минута од судиското продолжение преку Насер Чадли дојдоа до победата и си обезбедија дуел со Бразил во четвртфиналето.

ВЕІGІUМ vs JАРАN – НІGНLІGНТS – 2018

Untitled

Јанузај ја реши Англија, Белгијците избраа дуел со Јапонија

Белгија ја оствари и третата победа на Мундијалот, совладувајќи ја Англија со 1-0, во битката за првата позиција во групата Х. Тоа значи дека избраниците на Роберто Мартинез, кои групниот сегмент го заокружија со максимални девет бода, во осминафиналето ќе играат против селекцијата на Јапонија. Поразената Англија, како второпласирана од оваа група, ќе вкрсти во осминафинална пресметка со Колумбија.

Untitled.png

Белгија го победи Тунис со 5-2 во нај ефикасниот натпревар на ова светско првенство

Фудбалската репрезентација на Белгија ја оствари втората победа на Светското првенство совладувајќи го убедливо Тунис со 5-2. „Црвените ѓаволи“ се веќе во осминафиналето и се израмнија со Русите, кои исто така постигнаа осум гола на првите два мундијалски меча. Ова воедно е првпат во историјата на белгискиот фудбал, селекцијата да постигне пет гола на мундијалски натпревар.

Untitled

Белгија без мана… Лукаку и Мертенс ја решија Панама (3-0)

Без поголеми проблеми Белгија на убедлив начин со 3-0 против дебитантот Панама славеше на отворањето од мечевите во Групата Г на Светското првенство 2018 во Русија.

Иако, се чекаше дури вториот дел за првиот гол на Белгијците, сепак јасно беше од стартот дека нема да имаат потешките за трите бода.

Belgium v Panama – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 13

Untitled

Wales 3 – 1 Belgium, Goals Euro 2016

 Wales 3 – 1 Belgium, Goals Euro 2016

Wales is onto its first semifinal at a major tournament ever after coming back from an early deficit to defeat Belgium 3-1 in Lille on Friday in the Euro 2016 quarterfinals.

Radja Nainggolan’s rocket put Belgium up 13 minutes in, but Ashley Williams, Hal Robson-Kanu and Sam Vokes all scored for the Dragons, who will play Portugal for the right to reach the Euro 2016 final after eliminating the highest-ranked team in the field.

Belgium started out on the front foot but was denied on three successive chances. First Yannick Carrasco was saved by Wayne Hennessey, Thomas Meunier had the rebound saved off the line by Ben Davies and Hazard had his follow-up deflected over the bar as well. Romelu Lukaku then missed a great opportunity at the back post on the ensuing corner kick.

There was nothing Wales could do to prevent Radja Nainggolan from opening the scoring, though. His right-footed rip from about 30 yards out left Hennessey no chance, and it put Belgium up 1-0 13 minutes in:

Wales missed its chance to equalize in the 26th minute, when Neil Taylor had a close range-look at a seemingly open net denied by Thibaut Courtois. The sequence was started when Nainggolan was tripped up and lost possession–no foul was called–and Ramsey crossed for Taylor at the center of the box. Courtois recovered in time, diving to his left to prevent the goal.

Wales found its equalizer soon after, though. Captain Ashley Williams, who appeared to hurt his arm in the end of Wales’s win over Northern Ireland, headed home a Ramsey corner kick after running through the box essentially unmarked in the 30th minute. De Bruyne was on the post, but he couldn’t come up with the block:

Hal Robson-Kanu, who has no club, gave Wales its first lead with an incredible piece of skill, taking a pass from Aaron Ramsey, splitting Meunier and halftime sub Marouane Fellaini with a spin move and then beating Courtois for his second goal of the competition:

Sam Vokes put the icing on the result with a header from six yards out, redirecting Chris Gunter’s cross from the right to make it 3-1

It’s not all good news for Wales, as Ramsey and Ben Davies each picked up their second yellow cards of the competition, meaning they’re suspended for the semifinal

Source: www.si.com

Hungary 0:4 Belgium, Highlight

Belgium will play Wales in the quarter-finals of Euro 2016 after a fine performance from Eden Hazard gave them a 4-0 win over Hungary.

Hazard made one and scored another as Marc Wilmots’ side left it until the latter stages of the game to wrap up the victory, earning them a last-eight clash with the Welsh in Lille on Friday evening.

Tottenham defender Toby Alderweireld gave Belgium the lead after 10 minutes with an unmarked header after a superb free-kick from Kevin De Bruyne, who also hit the bar in the first half.

Hungary had chances to level in both halves, but Belgium made sure of the win 12 minutes from time, Michy Batshuayi scoring with his first touch from Hazard’s superb centre.

Hazard then danced across the face of the box two minutes later before finding the bottom corner, capping off a man-of-the-match performance from the Chelsea man.

Belgium rounded off the win in stoppage time and ensured the biggest victory margin in the tournament so far when Yannick Carrasco coolly finished from 12 yards for his first international goal.

Wilmots made just one change from the side that beat Sweden 1-0 in the week, bringing in Dries Mertens for Carrasco, while Hungary were on a high after winning Group F against the odds ahead of Portugal, Austria and Iceland.

But it was all Belgium in the first half, with Romelu Lukaku forcing a save from Gabor Kiraly from an angle in the ninth minute before the opening goal came seconds later.

Alderweireld, unmarked from De Bruyne’s superb free-kick from the left flank, headed past Kiraly from eight yards for only his second international goal.

Kiraly then saved with his feet from De Bruyne as the Manchester City man was forced to shoot early having been put through on goal by Lukaku, with Belgium desperately looking to kill the game off early.

They hit the bar with 10 minutes remaining in the first half, Kiraly superbly tipping De Bruyne’s 20-yard free-kick onto the woodwork, before the Hungarians had two half-chances of their own.

First, Gergo Lovrencsics’ long-range effort went inches over the bar, before Balazs Dzsudzsak, who scored twice in a 3-3 draw with Portugal in the group stage, slid an effort just wide of Thibaut Courtois’ left-hand post from 20 yards.

Mertens, in acres of space on the right of the penalty area, could only find the body of Kiraly before half-time, and the former Crystal Palace stopper was again at his best after the break, tipping over Hazard’s fierce effort from just inside the box.

Adam Pinter’s deflected effort from 20 yards was acrobatically tipped over the bar by Courtois with 25 minutes remaining as Belgium stuttered, before defender Roland Juhasz drilled an effort from an angle inches wide of goal.

Marseille striker Batshuayi, who according to Sky sources has been subject of a bid from West Ham, was brought on for Lukaku with 13 minutes remaining and scored with his first touch, a simple finish from five yards after Hazard’s superb ball across the face of goal from the left.

Hazard then turned scorer, showing the sort of form that earned him he PFA Player of the Year gong in 2015, cutting in from the left and sliding past two Hungary challenges on the edge of the area before slotting into the bottom right corner.

Courtois then produced two saves at the other end, the first from Adam Szalai’s snapshot and the second from Akos Elek’s half-volley, before Belgium grabbed a fourth.

Having come on as a substitute in the second half, Carrasco was found by Radja Nainggolan on the left of the area in space, and calmly finished past Kiraly to round off a convincing win.

Sweden 1 – 0 Belgium (EURO 2016) – All Goals & Highlights [HD] 22/06/2016

Zlatan Ibrahimovic’s international career ends with Euro 2016 exit
Ibrahimovic had announced before this Group E match that he would be retiring from international football after the tournament.

The striker needed a win against Belgium to keep Sweden’s Euro 2016 dream alive, but it was not to be.
Instead, it was Belgium who progressed to the last 16 to meet Hungary in Toulouse on Sunday.

Eden Hazard set up the 84th-minute goal by Radja Nainggolan which secured Belgium second place in the group.

Before kick-off all eyes were naturally on Ibrahimovic as Sweden’s captain looked to continue his love affair with the international stage.
After earning just one point from their first two games, Sweden went on the attack and Thibaut Courtois made a point-blank save to deny Marcus Berg.

Belgium, however, looked dangerous on the counter-attack and Romelu Lukaku grazed the outside of the post with a low drive moments after Berg’s effort.

Ibrahimovic was growing into the game but, when the ball fell to him on the edge of the box on 25 minutes, he scuffed his effort wide.