Франција ја победи Аргентина во спектакуларен меч

Нокаут фазата на Светското првенство почна моќно, Франција и Аргентина одиграа фантастичен натпревар со седум погодоци кој го добија Французите со 4-3.

Untitled.png

Новинарот кој му донесе среќа на Меси

Новинарот: По првиот натпревар ви дадов амајлија што ми ја даде жена ми, не знам дали ја фрливте или…? Меси му ја покажува дека ја носел во нога, новинарот воодушевен, се врти накај камера и не може да поверува.

СП 2018: Аргентина се врати во игра, оди во осминафиналето по победата над Нигерија од 2-1

Аргентина конечно успеа како феникс да се извлече од пепелта пред елиминација и да се врати во полн сјај. Во осминафиналето, Аргентинците ќе си ги одмерат силите со Франција која во групната фаза не ја покажа сета своја сила.

На моменти изгледаше гаучосите се пакуваат за дома, посебно откако цврстите Нигеријци оддолеваа на нападите при 1:1, пред Маркос Рохо, неколку минути откако беше „ослободен“ од вината и не беше досуден пенал по играта со рака во својот шестнаесетник, да го постигне најзначајниот гол во неговата кариера.

Nigeria v Argentina – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 39

Untitled.png

Величествена победа на Хрватска, Аргентина декласирана со 3-0

Во ситуација кога на Меси и Аргентина им гореше под нозе, Хрватите ги понижија со 3:0 и се пласираа во осминафиналето.

Во дербито на 2. коло на Светското првенство Хрватска ја оствари можеби најневеројатната победа во својата историја откако ја совлада Аргентина.

Мечот започна со одмерување на силите на двете страни. Аргентинскиот селектор Хорхе Сампаоли ги промеша картите па на клупа ги остави Ди Марија, Игуаин и Пауло Дибала со Меси и Павон во офанзивата.

Хрватите започнаа компактно, сигурно во одбраната и се закануваа преку фантастично организирани напади. Првиот дел заврши без голови а права голеада „Коцкастите“ направија во второ полувреме.

Argentina v Croatia – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 23

Untitled

СП 2018: Аргентина ремизираше со Исланд, Меси промаши пенал

Еден од главните претенденти за освојување на трофејот на Светското првенство во Русија, Аргентина, го започна со реми учеството на Мундијалот 2018.

Во првиот натпревар од групата „Д“, „гаучосите“ не успеаја да го победат дебитантот Исланд, откако мечот заврши 1:1.

Голем „грешник“ на тимот беше Лионел Меси. Ѕвездата на Барселона беше најактивен за неговиот тим, но промаши пенал во средината на вториот дел. Тоа беше четврто промашување за него од белата точка од неговите последни седум обиди.
Резултатот го отвори Серхио Агуеро во 19-тата, но само четири минути подоцна изедначи Алфред Финбогасон.
Untitled

Не бива Светско без Меси…Аргентина патува на мундијалот благодарејќи на хет-трикот на Меси

Аргентина успеа да се квалификува на Светското првенство во Русија, фаќајќи го последниот воз, со триумф над Еквадор од 1-3, и тоа благодарејќи на извонредниот Лионел Меси, кој постигна хет – трик. Еквадор поведе уште во првата минута со голот на Ромарио Ибара во првата минута, но Меси сепак брзо ги врати „гаучосите“ во игра израмнувајќи во 12.минута. Само осум минути подоцна Меси донесе и водство за Аргентина, а третиот гол го постигна во вториот дел.

Barcelona’s Messi gets 21 months for tax fraud, unlikely to serve time

Barcelona’s Messi gets 21 months for tax fraud, unlikely to serve time

Barcelona’s Argentine soccer star Lionel Messi was sentenced on Wednesday to 21 months in prison and fined 2 million euros ($2.2 million) after being found guilty of three counts of tax fraud, although it is unlikely he will serve time.

The Barcelona court handed the same sentence to the player’s father, Jorge, with a 1.5 million euro fine. Both defendants have around five days to appeal to the supreme court, the Barcelona court said in its statement.

Spanish law is such that any sentence under two years for a non-violent crime rarely requires a defendant without previous convictions to serve jail time. A spokeswoman for the court confirmed Messi was unlikely to be imprisoned.

Messi, 29, and his father defrauded the Spanish tax office of almost 4.2 million euros between 2007 and 2009 by using a web of shell companies to evade taxes on income from the player’s image rights, the court said in a written ruling.

The companies – with names such as Sport Consultants and Sport Enterprises – were based in tax havens such as Belize, Uruguay and Switzerland where legislation kept the identities of their owners secret, according to the ruling.

Messi, five-times World Player of the Year, admitted during the trial to signing contracts protecting his image rights but said he had no knowledge he was partaking in any wrongdoing or defrauding the Spanish state.

He said his father had control over his financial affairs, but the court said on Wednesday that this was not enough to avoid charges.

“(His) avoidable ignorance, which was derived from indifference, is not an error, and it does not remove responsibility,” the presiding judge, Mercedes Armas Galve, wrote in the statement.

“The information that the accused avoided having was, in reality, within his reach via trustworthy and accessible sources.”

Messi, who has held Spanish nationality since 2005, and his father had already paid 5 million euros to the tax authorities as a “corrective” measure after formal investigations were opened.

The footballer is 10th on Forbes Magazine’s list of the world’s highest-earning athletes over the past decade, with an estimated income of $350 million during this period.

Barcelona football club, of which Messi is the leading goal scorer of all time in all competitions, said in a statement on its website following the ruling that it considers the player to be free of criminal liability .

“The Club … considers that the player, who has corrected his position with the Spanish tax office, is in no way criminally responsible with regards to the facts underlined in this case,” the club said.

Messi, who has won eight La Liga titles, four King’s Cups and four Champions League crowns with Barcelona, said last month he was quitting international soccer after the Argentine national side, of which he was captain, lost on penalties to Chile in the Copa America tournament.

 

 

www.reuters.com

 

Copa America‬ 2016, Argentina‬ 0 (2) – (4) 0 ‪‎Chile‬, Highlights‬

In a repeat of last year’s final, Chile won the 2016 Copa America Centenario in the early hours of Monday morning, beating Argentina 4-2 on penalties in New Jersey.

And the heartbreak was too much to take for Lionel Messi, who then announced his retirement from international football.

After 120 minutes without goals, the decider went to a penalty shootout. Despite missing their opening kick when Arturo Vidal saw his shot saved by Sergio Romero, Chile converted all of their remaining penalties and retain the Copa America trophy.

Messi blasted his penalty kick high over the bar, before Lucas Biglia saw his attempt well saved by Chile’s goalkeeper and Messi’s Barcelona team-mate, Claudio Bravo.

The match was bitty and somewhat violent, with few clear-cut chances and many cards.

Both sides were also reduced to ten men in the first half, with Marcelo Diaz and Marcos Rojo seeing red for Chile and Argentina, respectively.

USA‬ 0-4 ‪Argentina‬, Copa Amercia

Lionel Messi surpassed Gabriel Batistuta as Argentina’s all-time goal scorer in Tuesday’s Copa America Centenario semifinal in Houston.

Argentina advanced to the Copa America final for the second consecutive year thanks a comfortable 4-0 win over the United States as captain Lionel Messi became the nation’s all-time leading goal scorer on Tuesday.

Runner-up to Chile last year, 14-time South American champion Argentina reached the decider of the centenary tournament on a night that Messi made more history with his record-breaking 55th international goal.

Messi’s inch-perfect free kick in the 32nd minute saw him surpass Gabriel Batistuta in stunning fashion in Houston.

The five-time Ballon d’Or winner had earlier teed up Ezequiel Lavezzi – who was forced from the field in the second half after tumbling over an advertising board – for the game’s opening goal in the third minute, while in-form striker Gonzalo Higuain completed the rout with a second-half brace at NRG Stadium.

Argentina – seeking to end a 23-year wait for a major trophy – will now face either defending champion Chile or Colombia in the final.

The USA was without three first-team regulars, with Jermaine Jones, Bobby Wood and Alejandro Bedoya suspended for the final-four clash. The trio’s absence meant Graham Zusi, Chris Wondolowski and Kyle Beckerman were called upon, while DeAndre Yedlin also returned to the lineup.

Argentina also had one changed forced upon the team as the suspended Nicolas Gaitan was replaced by Lavezzi in the starting XI.

There were questions asked of Argentina coach Gerardo Martino and his decision to hand Lavezzi just his second start of the tournament, but the China-based forward repaid the faith just three minutes into the match.