Чешките компании заинтересирани за инвестирање во Македонија

Чешка има интерес да ја зголеми економската соработка со Македонија, особено во делот на пласирање домашни производи во оваа земја, изјави вицепремиерот Кочо Анѓушев, на индустрискиот саем кој се одржува во Брно.

ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ПОЗДРАВЕН СО АПЛАУЗ, ЧЕШКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО РАТИФИКУВАШЕ ПРОТОКОЛОТ ЗА ПРИЕМ НА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО

Парламентот на Република Чешка денеска го ратификуваше Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО.

Еврогол на Шумуликоски за триумф на Словачко

Поранешниот истакнат македонски репрезентативец Величе Шумуликоски постигна фантастичен гол за својот тим Словачко во првенството на Чешка. Популарниот Шуми погоди од слободен удар во 82 минута носејќи му триумф на Словачко од 1-0.