Барса може и без Меси да го растури Реал! …и тоа со 5 – 1

Барселона го декласира Реал Мадрид со 5-1 во најголемото дерби на шпанскиот и на европскиот фудвал, популарното „Ел Класико“. Иако каталонскиот тим беше без повредениот Лионел Меси, сепак, демонстрираше завиден квалитет, и сосема заслужено ги победи „кралевите“. За првпат во историјата беше употребен и ВАР – системот, кој ’пресуди’ дека има пенал за Барса, што го реализираше Луис Суарез.

Untitled.png

БЕЈЛ СО 2 ГОЛА ЗА НАЈАВНА ШПИЦА ГО ПОТОПИ ЛИВЕРПУЛ ЗА 13. ЕВРОПСКА ТИТУЛА НА РЕАЛ

Шпанскиот Реал Мадрид по трет пат едно по друго ја одбрани титулата во Лигата на шампионите откако вечерва во финалето го совлада Ливерпул со резултат 3-1.

Голманот на Ливерпул, Лорис Кариус направи голема грешка и му подари топка на Карим Бензема, кој погоди за 1-0.

Неколку минути подоцна, Садио Мане ја врати неизвесноста во дуелот, откако по корнер израмни на 1-1.

Потоа на сцена стапи нововлезениот Герет Бејл кој со два гола, од кој првиот со ножички, му ја донесе титулата на Реал Мадрид.

 

Синот на Марсело ги воодушеви и најголемите ѕвезди

Деветгодишниот син на еден од најискусните фудбалери на европскиот шампион Реал Мадрид, Бразилецот Марсело, од својот татко не је наследил само бушавата коса, туку и фудбалските гени.

Епска битка во Мадрид – Реал е во финале | Погледнете ги головите

Реал Мадрид е првиот финалист во Лигата на шампионите, откако „кралевите“ во фантастичен натпревар ремизираа 2-2 на „Сантијаго Бернабеу“ против Баерн Минхен, па благодарение на победата од 1-2 на „Алијанц арена“ го елиминираше баварскиот гигант.

Karim Benzema 11′, 46′ за Реал и Joshua Kimmich 3′, James Rodriguez 63′ за Баерн

 

Real Madrid 2-2 Bayern highlights

Реал го совлада Баерн на гости со 2:1 и влезе во историјата како прв клуб со 150 победи во ЛШ

Големата победа во Минхен воедно значеше и заокружување на фантастичен јубилеј на Реал Мадрид, откако „кралевите“ на „Алијанц арена“ станаа прв клуб со 150 победи во Лигата на шампионите.

Стрелци на головите Joshua Kimmich во 28′ за Баерн и Marcelo во 44′,  Marco Asensio во 57′ за Реал

Репортажа на Реал Мадрид ТВ за Скопје

Новинарска екипа на 12-кратниот европски првак и освојувач на Супер Купот 2017-та, склопи една доста фина репортажа за Скопје во пресрет на финалето. Соговорник во прилогот е Андреа, инаку македонски навивач на Реал Мадрид, кој раскажува за нашите историски знаменитости.

Репортажата е во два дела.

Три минутна носталгија со Реал и Манчестер | Лига на шампиони, четвртфинале, втор натпревар, Олд Трафорд, 2003-та година.

Сер Алекс Фергусон имаше тешка задача, бидејќи неговиот колега од спротива Висенте Дел Боске гостуваше со добар резултат од 3:1 од првиот дуел. Задачата да се возврати ударот имаше уште една тежина плус, а тоа е формата на Роналдо кој дојде со прецизен нишан.

Конечниот резултат беше 4:3 со хет-трик на Роналдо кој му донесе три пати водство на својот тим. Победата на домаќините беше пирова, бидејќи се соочија со елиминација од вкупни 5:6.

Како Роналдо го следеше Супер купот од клупата за резерви (Видео)

Кристијано Роналдо е голема ѕвезда, па медиумите од Шпанија внимателно го следеа и на клупата за резерви во Скопје, и имаа една камера само за него.

Навивач со „Роналдо“ на градите влета на терен за да го слави пехарот со Реал!

По последниот судиски свиреж и новиот Суперкуп на УЕФА под името на Реал Мадрид, навивач од трибините влета на теренот за да го слави трофејот со „кралевите“, но премногу брзо беше совладан.

Тој влезе од трибина, им бегаше на редарите, а очигледно е дека беше фан на Реал Мадрид затоа што на градите му пишуваше „Кики Роналдо“. Тие разулавено го бркаа низ теренот, а на крајот, кога пристигна до трибиниата кај „мадридистите“ беше совладан

Фудбал за душа во Мајами, Барса подобра од Реал во летното „Ел Класико“

Пред скоро 70.000 гледачи на „Хард Рок“ стадионот во Мајами, Реал и Барселона ги одиграа првото американско „Ел Класико“, во кое поуспешна беше Барселона и извојува победа со 2-3 (2-2). Со оваа победа Барса со три триумфа е победник на Интернационалниот Куп на шампиони.

(Видео) На денешен ден, (06.11.1996) пред 20 години, МЗТ го победи големиот Реал Мадрид.

Погледнете го финишот од натпреварот и онаа величествена атмосфера. СПОДЕЛЕТЕ

na denesen den mzt go pobedi real madrid