Сите голови на Македонија против Чешка

„Музичко дрогирање“ – Бени Шаќири со моќна изведба на македонската химна

Познатиот пејач Бени Шаќири со својот моќен глас и изведбата на македонската химна го отвори годинешниот меѓународен турнир во ракомет „Струга 2019“ кој се одржува по 47-ми пат.

Слушнете ја изведбата на Бени кој очигледно е над сите „мизерни“ обиди на дел од политичката елита да се направи и пренесе слика на меѓуетничка тензија во секојдневниот живот во земјава. Шаќири со талентот покажа дека без оглед на етничката припадност музиката може да не обедини сите!

„Шошана“ стана турбо-фолк химна на Вардар

Познатата мелодија од песната „Шошана” која навивачите на црвено-црните долго време ја користат за една од своите навивачки песни, сега ја преработи и фолк пејачот од Крива Паланка, Влатко Алексовски.

Плоштадот е полн, се чека пристигнувањето на ракометарите на Вардар

Нема игла каде се фрли на плоштадот „Македонија” во Скопје, илјадници граѓани во центарот на градот чекаат да пристигнат Вардарци и хероите од Келн.

Гледајте го во живо натпреварот Вардар – Веспрем (ЛИНК)

Финалето на Ф4 турнирот во Келн почнува од 18 часот, а екипата на Вардар во него ќе се бори за победа против составот на Веспрем за трофејот.

После вчерашната победа над Барселона вардарци сакаат уште еден триумф за уште поуспешен викенд во Келн. Им претсојат можеби најтешките 60 минути, но јасно е дека денеска на вакви средби се раѓаат шампионите.

За разлика од вчера денеска натпреварот ќе биде пренесуван на првиот канал на АренаСпорт, а доколку овој канал го немате кај своите оператори еве видео тука

19.05.2002 – Денот кога Кометал Ѓорче Петров стана европски шампион во ракомет

Кометал Ѓорче Петров останува посебен  во историјата на македонскиот спорт. На денешен ден, 19 мај 2002 година екипата која израсна во скопското предградие, на Македонија и ја донесе првата европска титула и најголемата спортска радост.

И 17 години подоцна Македонија со носталгија се присетува на „Кометал шампионе“, на победите и на единствените моменти во „Кале“, на неизмерната радост што ја обедини цела Македонија.

Големо славје на Грците по триумфот над нашите ракометари од 28-26

Македонија претрпе пораз од Грција со 28:26 во второто коло од квалификацискиот циклус за Европското првенство во 2020 година.

На крајот Грците сосема очекувано славеа како да освоиле Светско првенство…

Untitled.png

Грците без свиркање со мал аплауз ја испратија македонската химна

Коректна атмосфера на квалификацискиот натпревар меѓу Грција и Македонија во Кожани.

Од Грчката ракометна федерација се одлучија да не пуштат билети во слободна продажба а влез во салата да биде дозволен само за строго дефинирани гости, кои се единствено со покани од домаќините и со официјални акредитации за натпреварот.

На денешен ден пред 16 години – „Кометал шампионе“ остана еден единствен и недостижен!

Кометал Ѓорче Петров останува посебен и единствен во историјата на македонскиот спорт. На денешен ден, 19 мај 2002 година екипата која израсна во скопското предградие, на Македонија и ја донесе првата европска титула и најголемата спортска радост.

И 16 години подоцна Македонија со носталгија се присетува на „Кометал шампионе“, на победите и на единствените моменти во „Кале“, на неизмерната радост што ја обедини цела Македонија.

Вардарки потонаа во тага, историјата се повтори во финалето во Будимпешта

Како и минатата година, вардарки имаа напад за победа во регуларниот тек и пак беа брзоплети и не упатија удар кон унгарскиот гол. Во продолженијата од финалето на Лигата на шампионите беа надиграни од Ѓер, а кога им се укажа шанса за реми и седмерци, Киш се испречи и одбрани зицер. Тагата загосподари меѓу ракометарките на Дибирова и потиштени низ солзи и болни гримаси ја напуштија „Ласло Пап Арена“ за да се подготват за церемонијата на прогласување на најдобрите

ЕКСКЛУЗИВНО!!! Запросување на натпреварот Вардар – Кил

Честитки за Владимир и Ирена ❤️
На реванш четвртфиналето меѓу Вардар и Кил, Владимир ја побара Ирена за сопруга…. и Ирена 100% се согласи 😍
Им посакуваме многу среќа и успех

vla

Врие во Јане Сандански: Ракометарите на Кил ги очекува вистински пекол во Скопје

Со почеток од 17 часот во спортскиот центар „Јане Сандански“ ќе се одигра реванш мечот меѓу актуелниот европски ракометен шампион Вардар и германскиот гигант Кил. Победата од 28-29 во Германија ги прави вардарци благи фаворити денеска, а црвено-црните ќе имаат и силна поддршка од домашната публика која е позната како една од најгласните во Европа.

Деби од соништата за 16-годишник – одбрани пенал, па прсна во плач на клупата за резерви

Полскиот шампион Киелце е блису до пласман во четвртфиналето од Лигата на шампионите (ЛШ) по вчерашната убедлива побед во дуелот со Рајн Некар Левен (41-17) на Филип Талески, кој одигра со својот младински тим поради несогласувањата со Европската ракометна федерација (ЕХФ).

Победникот беше решен уште на самиот старт, а убедливата предност му дозволи на Талант Душебаев да му даде шанса на младиот голман, Милош Валач. При резултат 35-14, 16-годишникот застана на голот да брани седмерец, а публиката се погрижи да му даде максимална поддршка, скандирајќи го неговото име.

Го магепса својот гол: Одбрани седум пенали за 21 минута

На средбата меѓу Скјерн и Мотор Запорожје се случи несекојдневен момент кој веројатно може да си најде свое место и во гинисовата книга на рекорди.

За период од 21 минута голманот на Скјерн, Србинот Тибор Иванишевиќ имаше неверојатен перформанс откако успеа да одбрани дури седум пенали. Тој самиот ги реши противниците и успеа да го однесе својот тим во осминафиналето од Лигата на шампионите.

Откако ги одбрани првите три удари како да го магепса својот гол, а сигурно им го зголеми и притисокот на сите кои биеја понатаму. Инаку, билансот на пеналџиите на Мотор на овој дуел беше 1 гол од девет удари.

Како изгледаше да се шутираат пенали на Иванишевиќ може да се види во видеото во продолжение.

КАКО НА ВИДЕО ИГРА- ЕХФ ја претстави македонската репрезентација

Европското ракометно превенство од 12 до 28 јануари ќе се одржи во Хрватска. Македонија ќе настапи во Загреб во групата Ц заедно со Словенија Германија и Црна Гора, а првите натпревари ќе започнат на 13 јануари.

Веќе традиционално медиумскиот партнер на ЕХФ пред почетокот на првенството атмосферата ја подгрева со претставување на сите земји учеснички. Овојпат тие се одлучија на специфичен начин да го отсликаат патот на секоја репрезентација која ќе ја гледаме на овој континентален собир.

Нант – Загреб | Лудиот финиш во Нант што вреди да се погледне

Нант и Загреб одиграа неповторлив натпревар во кој по голема битка славеше тимот на нашиот Кире Лазаров со минимални 28-27.

Францускиот тим поведе со 27-26 на помалку од триесет секунди до крајот, по што Касим Каменица побара тајмаут. Загреб тргна „седум на шест“ и постигна гол преку Вуглач, но тоа малку им вредеше на гостите бидејќи Нант експресно реагираше и постигна гол од центар во празната мрежа, бидејќи Скок не се врати навреме на теренот.

И тоа не беше се, Загреб имаше доволно време за уште еден напад и чист шут, но Думулан го запре зицерот на гостите и донесе огромна радост меѓу домашните фанови и ракометари.

„Вртенката“ на Ончев – најубав гол на мечот со Татран

Вардар ја забележа четвртата победа во серија во СЕХА Лигата, овојпат над Татран Прешов со 32:28, а тренерот Раул Гонзалес им даде шанса и на помладите ракометари во ростерот. Левото крило Тоше Ончев беше одлична замена за Тимур Дибиров во вториот дел, и покажа дека може да се смета на него во иднина. Тој го постигна најубавиот гол на натпреварот со словачкиот првак, „вртенка а ла Дибиров“. Погледнете….

„Грми“ од македонската соблекувална – ИКО МАЈСТОРЕ, ИКО МАЈСТОРЕ!

Најголемите успеси на македонскиот ракомет на Светските првенства е поврзан со името на Илија Темелковски. Човекот кој ни донесе 11. место на Светското сениорско првенство во Хрватска во 2009 година, сега направи нов подвиг, но со младинците.

Македонија ќе биде пласирана меѓу осумте најдобри, а постои можност и првпат да ја нападне медал зоната, ако утре слави против Франција во четвртфиналето.

Во соблекувалната наголемо се славеше, а сите ракометари извикуваа: ИКО МАЈСТОРЕ, ИКО МАЈСТОРЕ…

(ВИДЕО) Шампионски пречек за Лука Циндриќ, во неговиот роден град

Играчот кој донесе финале во лигата на шампионите со гол во последните секунди, Лука Циндриќ имаше шампионски пречек во неговиот роден град, Огулин, каде ги има направено своите први чекори. Неколку илјади луѓе излегоа во на улиците во вој град да го поздрават нивниот европски шампион. Лука од се срце им се заблагодари за овој неверојатен пречек, кој ќе го памети цел живот. На самото обраќање пред собраниот народ, Лука рече: Полесно е да се игра ракомет, отколку тука да се зборува пред вас.

Соиграч на Миркуловски актер на најсмешниот автогол на годината!

Вецлар на нашиот репрезентативец, Филип Миркуловски вчера забележа победа од 26-22 над Минден, но на овој дуел бевме сведоци на еден од најсмешните авгоголови во историјата на оваа игра.

Пред самиот крај голманот Буриќ забележа прекрасна одбрана, но во продолжение претера со прославата и не виде дека неговиот соиграч Чавор му ја врати топката, која на крај заврши во празната мрежа.

Голманот Трајковски со два гола од гол на гол за една минута… (ВИДЕО)

Македонскиот голман Благојче Трајовски ќе остане запаметен од второто коло на Светското првенство во Франција сигурно како најдобар стрелец меѓу чуварите на мрежата…

Трајковски во финишот на мечот за само една минута успеа два пати да се запише во листата на стрелците, со два гола за една минута

golmanot trajkovski so dva gola za edna minuta