(ВИДЕО) Шампионски пречек за Лука Циндриќ, во неговиот роден град

Играчот кој донесе финале во лигата на шампионите со гол во последните секунди, Лука Циндриќ имаше шампионски пречек во неговиот роден град, Огулин, каде ги има направено своите први чекори. Неколку илјади луѓе излегоа во на улиците во вој град да го поздрават нивниот европски шампион. Лука од се срце им се заблагодари за овој неверојатен пречек, кој ќе го памети цел живот. На самото обраќање пред собраниот народ, Лука рече: Полесно е да се игра ракомет, отколку тука да се зборува пред вас.

Соиграч на Миркуловски актер на најсмешниот автогол на годината!

Вецлар на нашиот репрезентативец, Филип Миркуловски вчера забележа победа од 26-22 над Минден, но на овој дуел бевме сведоци на еден од најсмешните авгоголови во историјата на оваа игра.

Пред самиот крај голманот Буриќ забележа прекрасна одбрана, но во продолжение претера со прославата и не виде дека неговиот соиграч Чавор му ја врати топката, која на крај заврши во празната мрежа.