Tag Archives: Промоција

Јана Стојановска запеа со „Чалгии мерак“ во „Ка ми испаднала мома Катина“

„Официјално Ви го претставуваме нашиот прв проект. Преработката на песната ’Ка ми испаднала мома Катина (Катерина)’ со актерката Јана Стојановска. Потеклото на песната е од воденскиот регион, Егејска Македонија. Се надеваме ќе Ви се допадне и ќе уживате. Инаку наша цел е негување на македонската чалгаџиска музика, која е заборавена во ова современо општество. Да не дозволиме да се искорени од историјата, бидејќи е од голема важност за нас како нација. Наскоро ќе има и нови преработки на песни…“

Вака македонскиот чалгаџиски состав „Чалгии мерак“ ја најави својата дејност, како и својот прв видеопроект. Како главен вокал во песната и лик во видеото сае појавува македонската актерка Јана Стојановска, во моментов актуелна не само во Македонија, туку и во регионот по улогата на македонската патриотка Јована во мегапопуларната серија „Сенки над Балканот“.

Advertisements

„Локос Железарос“ со музика против насилството

Скопската рап-група „Локос Железарос“ деновиве го претстави својот нов сингл насловен „1312“, кој стигна заедно со филмска екранизација што изобилува со насилство, но, како што велат раперите, „целта не му е да го поттикне, туку да го згасне.“

Инструменталот е дело на Александар Тодоровски, миксот и мастерингот му се заеднички со Саше Ѓоргиев, а видеото го потпишува Иван Солунчев и „С.Б. Студио“. Како вистински претставници на рапот, „Локос Железарос“ ја користат својата платформа да дадат критика за општеството, а каква порака имаат за насилството можете да видите и слушнете

Александра Јанева со преработка на хитот „Perfect“

Александра Јанева и „2BE“ го преработија светскиот хит „Perfect“ на Ед Ширан. Новото аудио и видео на поп-пејачката е музичка празнична честитка за нејзините фанови. Александра и нејзиниот бенд „2BE“, освен со видео ќе ја заокружат годината со многу новогодишно-божиќни настапи низ Македонија.

Инаку, ова е и првата македонска преработка на популарната балада која ги освои врвовите на сите светски музички топ-листи. Освен „совршениот дует“ со Бијонсе, британската ѕвезда неодамна објави симфониска верзија со легендарниот тенор Андреа Бочели, а како звучи оваа песна во изведба на Александра и нејзиниот бенд, а во аранжман на талентираниот Тино Стојановски од бендот „2ВЕ“, можете да слушнете во продолжение. Уживајте!

Каролина ги претстави своите „Ѕвона“

Каролина конечно нè израдува со нов материјал, а она што претставува вовед во нејзиниот нов албум ветува уште едно антологиско дело. Имено, популарната пејачка штотуку го објави првиот сингл од наследникот на „Македонско девојче 2“, а за темата насловена „Ѕвона“ повторно ги здружила силите со композиторот Николче Мицевски, кој се потпишува на музиката и аранжманот, додека стиховите се дело на Весна Малинова Бабамова.

Стиховен Калибар ја промовираше книгата “Ни лук јал ни ќебапи мирисал”

Без многу помпа и премногу формалности и говори, посетителите имаа можност да дојдат до книгата, да добијат посвета и директно поразговараат со авторот.

Опуштена атмосфера во која стотина гости останаа скоро 3 часа и уживаа во пријатната атмосфера.

Книгата „Ни лук јал, ни ќебапи мирисал“ е во издание на Центарот за промоција на култура и туризам, а наскоро се очекува и дистрибуција на остатокот од тиражот во продажни места кои дополнително ќе бидат посочени.

Сузана Гавазова е „Опасна за око“

Минатата недела, Сузана Гавазова имаше еден од најзабележителните настапи на фолк-фестивалот „Роса 2017“, каде се претстави со песната насловена „Опасна за око“. Настапот и имиџот на сексапилната Гавазова во духот на насловот: слободен и провокативен, а таа со својата маркантност ги засени речиси сите останати изведувачи.

Инаку, „Опасна за око“ е дело на Борче Димитров, кој се потпишува на музиката, стиховите се на Орце Зафировски, а аранжманот и продукцијата ги направи Дејан Момировски. На фестивалот „Роса 2017“, Гавазова настапи заедно со оркестарот на популарниот Џамбо Агушев, а во недостаток на видео од истата, слушнете како таа звучи.

„Стиховен калибар“ и Јана Бурческа ги здружија силите за „Содом“

По 6 години од пензионирањето, „Стиховен калибар“ повторно со нова песна, овој пат во соработка со годинашната евровизиска претставничка, Јана Бурческа. Станува збор за темата со наслов „Содом“, во која тој се осврнува на падот на моралот на градот Скопје, кој по својата расипаност и развратност е олицетворение на библискиот Содом.

За музиката беа задолжени Брус Халтер на гитара, Саша Стефановиќ на бас и Владимир Ружичиќ на тапани, сите од Србија, а како звучи сето тоа можете да слушнете во продолжение.

« Older Entries