Промоција | Цеца – Невиност

Цеца Ражњатовиќ поминала три дена на снимањето на новиот спот. Тоа не е ништо ново, кога се снима видео, меѓутоа снимањето било на многу ниски температури. Сепак успеала да издржи “машки” на – 15 степени и да носи предизвикувачки фустани како што само таа знае, и плус максимално професионално да одговори на сите барања на режисерот.

Погледнете го новиот спот на Цеца за песната „Невиност“:

Ceca – Nevinost – (Official Video 2017)

„Ако одам во Битола“ доби уште една одлична преработка

Покрај „Битола, мој роден крај“, уште една песна може слободно да се нарече химна на градот на конзулите, а тоа е „Ако одам во Битола“. Авторското дело на Петар Георгиев – Калица во изведба на октетот „Македонија“, публиката првпат го слушна на фестивалот „Валандово“ во 1989 година, a подоцна ја препеаја и Тоше Проески, Влатко Лозаноски, Ламбе Алабаковски и многу други.

Битолска екипа застана и зад најновата преработка на овој евергрин, овој пат во малку поинакво руво, аранжирано од Давор Неќак, а во изведба на талентираната Тамара Стојковска, во придружба на оркестарот при државното музичко училиште од Битола, под диригентската палка на Магдалена Кочоска. Песната се снимаше во студиото „Фрезенк“, а за видеото се погрижи продукцијата „ДримКаст“.

Аранжман и пијано – Давор Неќак
Диригент – Магдалена Кочоска
Флејти – Ангела Димковска, Кристина Љушкоска
Кларинети – Виктор Зеканович, Дарко Савески
Виолини – Марио Робе, Ивана Ристеска, Бајрам Рамаданоски, Леонид Неде Гогов
Виоли – Мартина Зеканович, Елена Тефова
Виолончела – Филип Нечковски, Даниела Радевска
Контрабас – Андреј Јовановиќ

http://www.radiomk.com

Промоција | „Ме боли“ е новиот хит на диџеј Тодороф, Мики Ла Фрик и Игор Узунов

После одличната соработка насловена „Lost Without You“, диџејот и продуцент Тодороф и некогашната М2 ѕвезда Игор Узунов повторно ги здружија силите, овој пат за песна на македонски јазик. Со музика од Тодороф и текст од Узунов, во новиот проект со наслов „Ме боли“ им се придружи и  Мики Ла Фрик, кој го направи аранжманот, а за визуализацијата се погрижи продукцијата „Спектар КМ“.

Todoroff, Micky La Freak feat. Igor Uzunov – Mе Boli / Ме Боли (Official Video)

ДНК – Ѕвер (Official Music Video)

Популарното ар-ен-би дуо ДНК го претстави најновото видео за песна од актуелниот албум „Уште еден ден“. Станува збор за темата насловена „Ѕвер“, типична клупска песна, која освен што е музички поразлична, има и сосема поразлично видео наменето не само за тинејџерите, туку и за плакнење очи на повозрасната публика на Панчо и Андреј. Текстот за темата е со потписот на Панчо, аранжманот е на Лазар Цветкоски и Дамир  Јахиќ – Чекич, додека музиката е заедничко дело на Панчо и Лазар.

dnk zver

Тајзи И Спејко – Вози (Official Music Video)

Тајзи и Спејко не мируваат, туку напорно работат на промоција на новите песни на српски и македонски јазик. Најновото од нив е композицијата „Вози“, песна направена од балканскиот хит мејкер Слободан Вељковиќ – Цоби, кој стои зад милионски гледаните хитови на Јутјуб на Цвија, Раста, Ана Николиќ, Гру, Газда Паја и многу други српски ѕвезди

Tyzee feat. Spejko – Vozi (Official Music Video)

Калиопи со нова песна насловена „Кестен“ [ Official video 2016 ]

Станува збор за преработка на истоимениот хит од некогашната српска, поп-рок група „Алиса“, објавен во 1988 година. Познатата пејачка ја сними оваа песна во рамките на проектот „Ѕвездите ги пеат ѕвездите“ на српското радио „Ес“, а новиот аранжман го направи нејзиниот долгогодишен соработник Ромео Грил.

Kaliopi – Kesteni – [ Official video 2016 ] – ZVEZDE PEVAJU ZVEZDE 2 – RADIO S

kaliopi so nova pesna kesten alisa