ССМ: Чулев врши притисок и формира паралелен синдикат

Синдикатите се жалат на полициски притисоци и закани од министерот Чулев.

Димна бомба заврши на трибините кај дипломатите – одбележан Денот на полицијата

На една од показните вежби на полициските сили кои симулираа како изгледа напад и одбрана од непријател, една од димните бомби заврши на трибините кадешто седеа дипломатите и новинарите.

Настанот беше во рамките на одбележувањето на денот на полицијата 7 мај.

Голема полициска акција вчера, уапсени 12 лица, дел од нив поврзани со нападот во „Александар палас“

Специјалците вчера, 07.12.2019 со десетици возила влегоа во Грчец, Арачиново и уште неколку скопски населби и села.

ЕБР СЕ ПОДНОВИ СО 10 КОМБИЊА

ЕБР СЕ ПОДНОВИ СО 10 КОМБИЊА (донација од Република Чешка)
Возила “Fiat Ducato“ се наменети за брза интервенција, при справување со нарушен јавен ред и мир од поголем обем, но и за извршување на други полициски задачи, и тие поседуваат комплетна заштитна опрема на сите ранливи делови на возилата, тетра уред, рото светла, флешери и сирени, односно целосно се прилагодени за полициска намена. Цената на едно возило е 1.499.000 денари без вклучен ДДВ.

МВР уапси Германец кој се за набавка наречиси еден тон кокаин

Полицијата на Попова Шапка уапси германски државјанин баран преку Интерпол бидејќи организирал и набавил речиси еден тон 700 кг. кокаин од Јужна Америка.

Како естониска полиција се справува со брзи возачи

Ако си љубител на брзо возење, немој да идеш во Естонија. Полицајците таму не толерираат кога некој се прави мангуп и го решаваат по брза постапка.

МВР дели вода на граѓаните заглавени на граница, за влез во Грција се чека и до четири часа

Три до четири часа се чека за влез во Грција поради бавно обавување на граничните формалности на грчка страна, а меѓуграничнот простор речиси е споен со возила од македонска страна.

На граѓаните кои чекаат за влез во Грција МВР им дели вода додека се во граничниот простор.

И од дежурната служба на граничниот премин Богородица велат дека на македонска страна нема застој, и е регистрирана вообичаена зголемена сообраќајна фреквенција и оти од спротивната страна на границата грчките колеги побавно ги обавуваат своите должности од за нив непознати причини. Поради тоа возилата за влез во Грција се задржуваат, чекаат од три до четири часа во меѓуграничнот простор кој речиси е споен со возила со македонската страна

МВР подготвува закон за ветинг, дали ќе важи и за обвинителството и судството?

 

Со долгонајавуваниот закон, ќе се врши проверка на стручното образование, имотната состојба но и евентуалното криминално минато на службениците.

Финансиска полиција, ЕБР, хермелини и камиони… во скопско Љуботен се одземаше тутун

Тензично во скопско Љуботен, припадници на финансовата полиција и единиците за брзо распоредување неколку часа претресуваа куќи и објекти за каде се сомневаа дека се врши шверц со тутун.

По речиси 30 години Општина Шуто Оризари доби полициско одделение од општа надлежност

По речиси 30 години Општина Шуто Оризари доби полициско одделение од општа надлежност кое ќе функционира во рамки на полициската станица Чаир.

Апсење како на филм | Прва трилатерална тактичко-показна вежба „Bester Balkans Flesh“

Показни вежби се правеа и со слетување со хелихоптер. Специјалците брзо се распоредуваа и симулираа упад во објект. Се прикажа и тактичко гаѓање во мети.

Германска донација за МВР – 20 „Дачија Дастер“ и 351 пар чизми

Донација од 20 возила “Дачија Дастер“, вредни околу 323.000 евра како и 351 пар чизми, беше врачена денеска од министерството за внатрешни работи на Сојузна Република Германија за македонското МВР.

Запознајте ги најуспешните полициски кучиња за минатата година, Рекс, Браун и Бела

Откриваат дрога и експлозиви, а спасуваат и луѓе. Запознајте ги најуспешните полициски кучиња за минатата година, Рекс, Браун и Бела

Тактичко показна вежба на Единицата за прв одговор и интервенција-Алфа

Припадниците на Единицата за прв одговор и интервенција-Алфа денеска во Центарот за обука во Идризово изведоа тактичко показна вежба и ја демонстрираа својата подготвеност за справување со различни видови предизвици. Денеска беа одбележани 14 години од функционирањето на оваа единица.

Сузбиена криминална група која организирала криумчарење мигранти со фалсификувани патни исправи со крајна дестинација во САД и Канада

Во текот на вчерашниот ден Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на Министерството за внатрешни работи во координација со Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и коорупција, во соработка со Регионалната канцеларија за безбедност и истраги при Амбасадата на САД во Република Македонија, Европол, Селек, како и полициите на Албанија, Австрија, Шпанија и Бугарија спроведе координирана полициска акција за сузбивање на деветчлена криминална група која организирала криумчарење мигранти со фалсификувани патни исправи, а делувала на територијата на Република Македонија и Република Албанија, соопшти министерот Оливер Спасовски на денешната прес конференција.

-Криминалистичката истрага се спроведуваше во изминатите 18 месеци. Криминалната група од Македонија беше идентификувана како дел од меѓународна организирана криминална мрежа составена од соработници од Албанија, Бугарија, Шпанија, Доминиканска Република, Хондурас, Гватемала и Мексико. Членовите на оваа криминална група организирале криумчарење на повеќе групи на илегални мигранти со потекло од Албанија и Македонија со крајна дестинација САД и Канада. Криумчарењето го организирале за лица кои не можеле да добијат виза за патување кон наведените дестинации по регуларен пат и од истите барале и добивале паричен надомест во висина од 20.000 до 25.000 долари по лице. Беа извршени претреси во вкупно 12 објекти во Охрид, Струга, Дебар и Скопје, а лишени од слобода се седум лица. При претресите пронајдени и привремено одземени се поголема сума на парични средства во различни валути, две патнички возила (БМВ и Мерцедес), пиштол, куршуми, мобилни телефони, сим картици, четири австралиски патни исправи, копија од канадска патна исправа; апликации за канадски визи, гарантно писмо од Канада, белешки со контакт информации и лични податоци од повеќе различни лица; уплатници за испорака на документи по брза пошта и разновидна банкарска документација- рече Спасовски.

До јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесена е кривична пријава против вкупно девет лица: И.М. (52) од с.Волино-Охрид, Б. В. (33) и А. Д. (39) од с. Делгожди Струга, за сторени кривични дела „Организирање на група и поттикнување на извршување на делата трговија со луѓе, трговија со дете и криумчарење на мигранти“ по член 418-в став 1 и „Криумчарење на мигранти“ по член 418-б став 1 од КЗ на Р.Македонија, З. Д. (48) и Г. Д. (46) од с.Делогожди, Струга, за „Организирање на група и потикнување на извршување на делата трговија со луѓе, трговија со дете и криумчарење на мигранти“ по член 418-в став 2 вв член 24 и “Криумчарење на мигранти“ по член 418-б став 2 во вв со став 1 од КЗ на Р.Македонија, Б. Б. (47) и Р. М. (54), двајцата од Дебар за „Организирање на група и поттикнување на извршување на делата трговија со луѓе, трговија со дете и криумчарење на мигранти“ предвидено и казниво по член 418-в став 2 и „Криумчарење на мигранти“ по член 418-б став 2 во вв со став 1 од КЗ на Р.Македонија, Н. Ц. (39) и Г. К. (59), двајцата од Охрид, за „Организирање на група и потикнување на извршување на делата трговија со луѓе, трговија со дете и криумчарење на мигранти“ по член 418-в став 2, во врска со член 24 од КЗ на Р.Македонија.

-Оваа криминална група врбувала лица- потенцијални мигранти, а потоа им обезбедувала фалсификувани документи за идентификација, им резервирала и купувала автобуски и авионски билети до одредени дестинации во Европа и земјите на Централна Америка, потоа резервација на соби во хотели во Шпанија, како и во Панама, Доминиканска Република, Хондурас, Гватемала, Мексико и други земји. Организаторите на криминалната група ангажирале и лица кои ги прифаќале мигрантите и им обезбедувале дополнителни фалсификувани документи, особено за влез во Мексико, а го организирале и превозот и илегалното пренесување на мигрантите од Мексико до земјите на крајната дестинација – САД и Канада. Мигрантите биле криумчарени во групи од по двајца до четворица, со претходно договорен временски период во кој се предвидувало да се реализира целосната организација на криумчарењето, рутата по која ќе биде реализирано истото, локациите на кои во текот на криумчарењето мигрантите времено ќе престојуваат, односно ќе се засолнуваат, како и начинот на исплата на договорениот паричен износ- соопшти министерот Спасовски.

Криминалната група од Македонија во содејство со соработниците од Албанија во периодот од април 2017 година до март 2018 година, успеала да прокриумчари околу 50-тина лица мигранти кон САД, со што се стекнале со противправна имотна корист во износ од околу милион американски долари.

-Почитувани, ваквите акции ја покажуваат одлучноста на Министерството за внатрешни работи да се справи со секаков облик на сериозен и организиран криминал кој нанесува штета на безбедноста во државите, но и претставува потенцијален извор за финансирање на различни кривични активности кои носат безбедносни закани. Дозволете ми да им ја честитам успешната акција на колегите од Одделот за сузбивање на организиран криминал и да упатам огромна благодарност до партнерите од Регионалната канцеларија за безбедност и истраги при Амбасадата на САД во Република Македонија, Европол, Селек, како и полициите на Албанија, Австрија, Шпанија и Бугарија, со чија помош успеавме да ја реализираме акцијата за сузбивање на оваа криминална група- рече Спасовски.

Преземено од www.mvr.gov.mk

 

Уапсена група дилери на дрога пред бензинската на Стража

Ноќеска (02.10.) во рамки на засилените активности на Министерството за внатрешни работи во борба против недозволената трговија со дрога приведени се шест лица и запленети околу 22 килограми марихуана, соопшти денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски.

-Марихуаната била транспортирана од Албанија во Македонија. Имено, на превојот „Стража“ од страна на полициски службеници запрени се две патнички моторни возила и при извршен претрес во возилото „Шкода суперб“ пронајдени и одземени се две вреќи со марихуана. На местото на настанот лишени се од слобода три лица од Скопје, меѓу кои и организаторот на транспортот на дрогата К.Р.(29) од Скопје, кој претходно бил осуден на казна затвор во траење од 11 години и бил во бегство од Казнено поправна установа „Идризово“, а се барал по распишана потерница. Лишени од слобода се и Р.И.(23) и С.Е.(22)- рече Ангеловски.

Пуштен нов објект за тактички вежби- куќа за пукање во полицискиот комплекс во Ѓорче Петров

Изградбата на овој нов и модерен објект за вежби, кој е изграден благодарение на донацијата на Владата на САД во висина од 900.000 долари, ќе овозможи унапредување на вештините на безбедносните сили на Република Македонија, рече министерот Оливер Спасовски денеска на пуштањето во функција на новоизградениот објект за тактички вежби – куќа за пукање, кој е сместен во полицискиот комплекс во Ѓорче Петров, а е наменет за потребите на припадниците на Министерството за внатрешни работи.

КАКО НА ФИЛМ: Припадниците на Единицата за специјални задачи, Езерската полиција и Хеликоптерската единица ги импресионираа Охриѓани

Во присуство на голем број граѓани припадниците на МВР изведоа тактичко- показна вежба со напад на пловен објект заради совладување и лишување од слобода на опасни лица.

Приведени 3 лица од Скопје и запленети 91 килограм марихуана во Кичево

Министерството за внатрешни работи вчера во Кичево приведе три лица од Скопје и заплени 91 килограм марихуана. МВР до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе кривичнапријава против овие лица и уште против три други лица, две од Струга и едно од Скопје, поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело- “неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори’’,

-Кривично пријавените ја набавиле марихуаната од соседна Албанија и ја складирале во Струга, со цел да ја транспортираат во Скопје. Вчера, во утринските часови, марихуаната требало да биде пренесена во Скопје

Како на филм – „ВИП-2017“ – вежба на Единицата за специјални задачи и на Одделот за заштита на личности и објекти

Денеска во касарната Илинден во Скопје се одржа заедничка вежба на Единицата за специјални задачи и на Одделот за заштита на определени личности и објекти при Министертвото за внатрешни работи насловена како – “ВИП-2017“. Целта на денешната вежба беше да се презентира заедничка реакција на Единицата за специјални задачи и Одделот за заштита на определени личности и објекти во ситуација кога има дирекно загрозување на безбедноста на одредена личност која е под заштита на Министерството за внатрешни работи.