Новинарот кој му донесе среќа на Меси

Новинарот: По првиот натпревар ви дадов амајлија што ми ја даде жена ми, не знам дали ја фрливте или…? Меси му ја покажува дека ја носел во нога, новинарот воодушевен, се врти накај камера и не може да поверува.

Меси постигна спектакуларен гол на тренинг

Кога е Лионел Меси во прашање паѓаат атрактивни голови дури и на тренинг. Еден таков спектакуларен погодок Меси „сервира“ и на тренингот со своите репрезентацијата на Аргентина.

Не бива Светско без Меси…Аргентина патува на мундијалот благодарејќи на хет-трикот на Меси

Аргентина успеа да се квалификува на Светското првенство во Русија, фаќајќи го последниот воз, со триумф над Еквадор од 1-3, и тоа благодарејќи на извонредниот Лионел Меси, кој постигна хет – трик. Еквадор поведе уште во првата минута со голот на Ромарио Ибара во првата минута, но Меси сепак брзо ги врати „гаучосите“ во игра израмнувајќи во 12.минута. Само осум минути подоцна Меси донесе и водство за Аргентина, а третиот гол го постигна во вториот дел.