Од утре нов поглавар на ИВЗ?

Бузаку: Од утре сум нов поглавар на ИВЗ врз основа на судско решение и внатрешни акти

Advertisements

Вељановски на распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција

Помалку од половина час траеше распитот на поранешниот претседател на Собранието и актуелен пратеник Трајко Вељаноски во Обвинителството за организиран криминал и корупција.

Спектакуларна премиера во Скопје на новиот Range Rover Evoque

Новиот Range Rover Evoque пристигна и кај нас. Во друштво на стотици гости, јавни личности, и други ВИП гости.., вчеравечер најновиот модел на Land Rover имаше спектакуларна премиера.

Шведската влада високо ја оценила работата на СЈО

Ниту денеска нема конкретни информации за напредок во преговорите меѓу власта и опозицијата околу статусот на СЈО и судбината на истрагите отворени по 30 јуни 2017 година.

Лустерите од седиштето на ВМРО ДПМНЕ, партијата ги донира во цркви и манастири

Пратеникот Јохан Тарчуловски, амнестиран за собраниските насилства од 27 април, на својот фејсбук профил сподели фотографии кои како што пишува се направени во црквата Свети Никола во селото Љубанци каде лустерите биле донирани од партискиот лидер.

Пронајдени остатоците од Цесната што се урна кај Солунска глава

Обвинителството го заврши увидот на местото каде што вчера се урна авион од типот Цесна на пет километри северозападно од Солунска глава при што загина четиричлено семејство од Бугарија.

Апсење како на филм | Прва трилатерална тактичко-показна вежба „Bester Balkans Flesh“

Показни вежби се правеа и со слетување со хелихоптер. Специјалците брзо се распоредуваа и симулираа упад во објект. Се прикажа и тактичко гаѓање во мети.

Прв пат изваден тумор со нехируршка интервенција

42 годишна жена со состојба на гушење била примена на Клиниката за пулмологија и алергологија докторите дијагностицирале тумор поголем од два сантиметри во белодробното крило.

Најригорозно ќе биде казнета припадничката на АРМ која го величеше терористичкиот напад во Нов Зеланд.

Најригорозно ќе биде казнета припадничката на АРМ која на социјалните мрежи го величеше терористичкиот напад во Нов Зеланд.

Заев до Кумановци: Гледајте го утрешниот дуел со Мицкоски зашто ќе биде транспарентен

Договорот со Грција е совршен пример, модел како може да се разграничат идентитетски прашања и неговата имплементација веќе ги носи првите резултати.

Владините функционери трошеле двојно помалку во однос на 2015 година

Владата се пофали дека министрите, замениците и државните секретари трошеле двојно помалку за ручеци и патувања од министрите на Груевски.Од јуни до ноември потрошиле околу 300.000 евра.

Филипче: Брза помош ќе добие 12 нови возила, уште осум ќе се пренаменат и доопремат

Набавката на возила за Итна медицинска помош заврши, до крајот на месецот е рокот за испорака и ги очекуваме 12-те нови возила што ќе бидат распределени на повеќе места низ државата, а најмногу во Скопје.

Се одржа традиционалниот Виенски бал, гости и Зоран и Зорица Заеви

Во Скопје синоќа се одржа традиционалниот Виенски бал, под покровителство на Австриската амбасада во земјава.. На него присуствуваше и премиерот Зоран Заев, заедно со сопругата Зорица.

Димовски: Можно е да гласам за продолжување на работата на СЈО

Ако се направи систем којшто ќе значи гаранција на човековите права и на владеење на правото, јас би размислил да дадам поддршка на понатамошно постоење на СЈО, вели пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во неделното интервју на Радио Слободна Европа На Македонски

Германски ,,Герешајмер“ со инвестиција која ќе отвори 400 работни места

Премиерот Заев на прес конференција најави голема германска инвестиција на компанијата ,,Герешајмер„ за амбалажа за медицинска и фармацевтска индустрија која значи отворање на 400 нови работни места.

Викендов ќе биде пуштен автопатот Штип-Миладиновци, годинава ќе се вози бесплатно

Од Скопје до Штип за 30 минути! Долгоочекуваниот автопат Штип – Миладиновци официјално ќе биде пуштен во употреба овој викенд, велат од транспорт.

Германска донација за МВР – 20 „Дачија Дастер“ и 351 пар чизми

Донација од 20 возила “Дачија Дастер“, вредни околу 323.000 евра како и 351 пар чизми, беше врачена денеска од министерството за внатрешни работи на Сојузна Република Германија за македонското МВР.

Дали ДУИ го блокира законот за СЈО?

За се погласните шпекулации за вчерашниот неуспешен обид законот во кој се вклопува и СЈО да биде ставен на дневен ред на владина седница, и тоа заради истрагите што ги почна против актуелни функционери на ДУИ.

Димитров во Софија на средби со Радев и Захариева

Се надевам дека во декември во Лондон ќе бидете полноправен сојузник и оти дотогаш ќе заврши ратификацијата на Протоколот во сите национални парламенти, изјави Екатерина Захариева, министер за надворешни работи на Бугарија

Македонските живинарски фарми дневно произведуваат околу 800 000 јајца

Во земјава дневно се произведуваат околу 800 000 канзумни јајца. Ова е бројка е доволна за потребите на граѓаните во земјава, но од живинарските фарми се жалат дека увезените ефтини јајца од Србија им ја уриваат цената.

Директорот на затворот „Шутка“ Ѓоко Котевски ќе поднесе оставка

Директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски се повлекува од функцијата, по вчерашниот инцидент кога беа нападнати поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски.

Продолжи судењето на Миленко Неделковски за говор на омраза

Според обвинителот Александар Марковски најексплицитниот дел од текстот кој го напишал Неделковски, е тоа што обвинетиот посакува сите Грци да изгинат по род, во смисла на физичко уништување.

Костов: Не се констатирани повреди кај Јанакиески

Директорот на ГОБ „8-ми Септември” Христијан Костов вечерва потврди дека по сите медицински иследувања што биле направени било констатирано дека поранешниот министер Миле Јанакиески не е повреден во инцидентот во затворот „Скопје” во Шутка.

Каменос: Ако влеземе со тенкови за 20 минути ќе стигнеме во Србија

Од синоќа на полноќ, за прв пат од осамостојувањето на Македонија, граѓаните ќе можат да патуваат во Грција само во пасош, со што непопуларните бели ливчиња заминуваат во историјата.

Рускоска: Поради опасност од бегство, бараме притвор за Јанакиески и Ристоски

Во Кривичниот суд во Скопје штотуку заврши распитот на Миле Јанакиески и Спиро Ристоски кои заедно со Трајко Вељаноски доцна попладнево беа приведени под сомнение дека се дел од организаторите на настаните од 27 април.

Бугарскиот парламент го ратификуваше протоколот за членството на земјава во НАТО

Едногласно, со 140 пратеници, колку што беа во собраниската сала, Бугарија го ратификува Пристапниот протокол за членство на Република Северна Македонија во НАТО.

Заев и Ципрас синоќа наградени со „Еван Фон Клајст“наградата

Сакам да му се заблагодарам на мојот народ и на посредникот на Обединетите нации Метју Нимиц кој помина децении обидувајќи се да најде решение за долготрајниот спор за името.

Силјановска Давкова: Ќе се залага за намалување на претседателските ингеренции

Многу сум добила од Македонија, сега е време и јас да ѝ вратам за тоа, порача кандидатката за шеф на државата од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова.

Електричното Фиќо, пример за соработка меѓу проект финансиран од ФИТР и странски инвеститор

Презентацијата на автомобилот е точно она што ние го посакуваме да го видиме како резултат од програмите што ги има Владата и во ФИТР и во рамките на Законот за финансиска поддршка на инвестиции.

Антикорупциска отвори 18 предмети за вработувања на роднини на функционери и пратеници од власта

Антикорупциска отвори 18 предмети за вработувања на роднини на функционери и пратеници од власта. Секој од предметите е отворен по допрен глас.

Албанскиот парламент го ратификува пристапниот протокол за членство на Северна Македонија во НАТО

Со 130 гласа „за“, ниту еден против, албанскиот парламент го ратификуваше пристапниот Протокол за членството на Република Северна Македонија во НАТО.

Пред владата е подигнато знамето на НАТО

Знамето на НАТО пред владата не е само симболика, туку и нова реалност,изјави премиерот Заев на церемонијата пред владата, на која на јарболот до државното знаме се развеа и знамето на Алијансата.

Шекеринска и Царовска во посета на шелтер центар: Нема да се толерира насилство врз жените и децата

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, денеска посетија еден од шелтер центрите во кои се засолнети жртви на семејно насилство.

Три нови лаборатории доби Клиниката за неврологија

Клиниката за неврологија доби три нови лаборатории, што ќе им помогне на пациентите со мускулна дистрофија, мултиплекс склеорза, а ќе има испитувања што ќе се прават преку лумбалната течност.

Почна отстранувањето на железната ограда околу Владата

Кованото железо што ја опколуваше Владата почна да се отстранува. Десетина работници утринава пристигнаа пред објектот со потребната механизација.

Заев во посета на „Костал” во Охрид

Премиерот Зоран Заев заедно со министерот Горан Сугарески и со в.д. градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски, вчера беа во посета на германската компанија „Костал Македонија ДООЕЛ Охрид“.

Отец Партениј за грчката ЕРТ3: Договорот од Преспа е основа за подобра соработка

Грчката телевизија ЕРТ 3 го посети Бигорскиот манастир, а во интервјуто со игуменот на манастирот, архимандрит Партениј, неизбежна тема беше и Договорот од Преспа, како и признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА.

Рускоска: Загрозениот сведок го посочи Груевски дека ги давал директивите на 27 април

Директивите за упадот во Собранието на крвавиот четврток ги давал поранешниот премиер Груевски, откри денеска обвинителката Русковска, цитирајќи ги зборовите на загрозениот сведок, дадени зад затворени врати.

Пристигна првата од четирите најавени странски инвестиции – Индиска „Малхотра” ќе гради фабрика во „Скопје”

И покрај политичката неизвесноста дали ќе има предвремени парламентарни избори, по ратификацијата на Преспанскиот договор пристигна првата од четирите најавени големи странски инвестиции.