Чола го претстави видеото за „Оно мало среће“

Здравко Чолиќ го претстави видеото за насловната тема од неговиот 15. студиски албум „Оно мало среће“, објавен во 2017 година за „Кроација рекордс“. Станува збор за авторско дело на хрватската музичарка Антонија Шола, чиј потпис стои на стиховите, а музиката ѝ е заедничка со Иван Зак, додека аранжманот го направи Никша Братош.

Како и за повеќето видеа изминативе неколку години, така и за ова Чола соработуваше со режисерот Александар Керекеш – Кеки, а крајниот резултат можете да го погледнете во продолжение. Уживајте!

Здравко Чолиќ по трет пат ја докажа неговата големина пред скопската публика

colaskopje150620190038-830x0colaskopje150620190029-830x0

После двата концерти во минатите неколку месеци, најголемата музичка ѕвезда на Балканот, Здравко Чолиќ го оддржа и третиот концерт на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје.

Концертот започна во 21 часот, а очекувано имаше повеќе од 30,000 фанови, а популарниот Чоча како вистински професионалец овој концерт го претвори во уште една незаборавна вечер за скопјани.

„Шљиве су родиле“ е новиот сингл и видео на Здравко Чолиќ

Денеска точно на пладне беше промовирано видеото за новиот сингл на балканската ѕвезда Здравко Чолиќ. Станува збор за темата насловена „Шљиве су родиле“, чии музика и текст ги потпишува Златан Фазлиќ, а аранжманот го направија Никша Братош и Дејан Петровиќ, додека видеото е во режија на Александар Керекеш – Кеки, кој работеше и на неколку од претходните екранизации на Чола.

„Шљиве су родиле“ воедно е и најава за петнаесеттиот албум во кариерата на Чола, а за оваа песна тој за првпат соработуваше со Дејан Петровиќ, кој се појавува во две улоги: како гостин со својот оркестар и како коаранжер на нумерата.

Тијана како Здравко Чолиќ во „Твоето лице звучи познато“

По неколкумесечните најави и официјално започна четвртата сезона на регионалното шоу „Твоето лице звучи познато“. Единствена Македонка во оваа сезона е нашата Тијана Дапчевиќ, чија прва задача беше да го имитира својот славен колега Здравко Чолиќ, изведувајќи го неговиот хит „Главо луда

TLZP, 4.Sezona, 1.Epizoda, Tijana Dapcevic Kao Zdravko Colic