СП 2018: Египет поразен и од Саудиска Арабија со 2-1

Тимот на Саудиска Арабија го победи Египет со 2:1 во натпревар без значење во групата А на Светското првенство во Русија.

Во 22-та минута, Мохамед Салах го доведе Египет во водство. Во додаденото време на првиот дел, Салман Ал Фараџ изедначи од пенал, а во 95-тата минута Салем ја донесе победата на Саудиска Арабија.

Untitled

Русија е првиот осминафиналист на СП 2018 откако забележа уште една импресивна победа, овојпат со 3-1 над селекцијата на Египет

Русија е првиот осминафиналист на СП 2018 откако домаќинот на овој мундијал забележа уште една импресивна победа, овојпат со 3-1 над селекцијата на Египет. Ниту мундијалското деби на Мохамед Салах не им помогна на „фараоните“, кои беа нокаутирани за десетина минути игра во второто полувреме.

Russia v Egypt – 2018 FIFA World Cup Russia™ – Match 17

Untitled.png

Чеченци го израдуваа Салах со роденденска торта од 100 кг!

Фудбалерот на Ливерпул и на репрезентацијата на Египет, Мохамед Салах, има многу фанови низ целиот свет. Една група навивачи од Чеченија, на египетскиот репрезентативец вчера му приредија изненадување и за роденден му подарија торта тешка дури 100 килограми.

Радост на Уругвај – Хименез ги „поправи“ промашувањата на Суарез (Египет 0-1 Уругвај)

Уругвај по голема битка успеа да стигне до цел плен на дуелот со Египет, триумфирајќи со 1-0 благодарение на голот на Хименез постигнат во 90. минута од мечот одигран во Екатеринбург. Во поголемиот дел овој натпревар делуваше многу здодевно, но Уругвајците притиснаа во последните десетина минути, Кавани го погоди и дирекот пред Хименез да го постигне победничкиот погодок. Мохамед Салах и покрај најавите дека ќе игра сепак не се појави на теренот, од клупата за резервни немоќно следејќи го победничкиот погодок на противникот.

Untitled

Како во Египет се слават головите на Салах

Египет е обоен во црвено, Салах е национална ѕвезда огромен дел од населениот го носи неговиот дрес од Ливерпул и навива за својот миленик и тимот од Енфилд.