Заев: Проблемите со соседите се решени, време е да ја развиваме економијата

Руската црква не сака мешање на Вселенскиот патријарх меѓу МПЦ и СПЦ

Како се приближува тајмингот на најавената средба меѓу МПЦ и СПЦ, под покровителство на Вселенската патријаршија расте притисокот во Руската Православна црква.

Со поддршка на германски компании ќе се спроведува дуално образование за машински и електротехничари

Проблемот со недостиг од машински и електро техничари повеќе домашни и странските компании во земјава ќе го решаваат со посебен проект за дуално образование инициран од страна на делегацијата на германското стопанство во Македонија.

Претседателот Пендаровски го потпиша указот за членството во НАТО

На свечена церемонија и во присуство на студенти од правниот факултет, Претседателот Пендаровски го потпиша указот за прогласување на протоколот за членство во НАТО.

Спасовски бара разрешување на министерката Мизрахи

Спасовски бара разрешување на Мизрахи поради кршење на уставот. Од владата велат дека министерката намерно го прекршила и со тоа ја загрозила евроатланската иднина на државата.

Мизрахи: И да бидам казнета, таблата не ја менувам

Министерката за труд Рашела Мизрахи е подготвена да плати и 5000 евра казна, но нема намера да ја смени таблата во министерството на која стои Република Македонија.

Американска „Дура“ почна со изградба на две нови фабрики во Бунарџик

Премиерот Оливер Спасовски ги посети производствените капацитети на американската компанија „ДУРА аутомотив системс“, која веќе го почна производството во својата прва фабрика и ги почна работите на изградбата на две нови фабрики во Технолошко-индустриската развојна зона Скопје 2.

Компанијата во првата фабрика со најнова технологија веќе произведува компоненти за водечките светски автомобилски компании, во втората фабрика ќе произведува алуминиумски рамки за литиумски батерии со голем капацитет за електрични возила, а во третата ќе прави алуминиумски ултралесни профили за електрични возила.

Трите фабрики на ‘ДУРА Аутомотив системс’ ќе вработуваат околу 1.000 наши сограѓани. Сите тие ќе работат во најсовремени фабрички системи и ќе се стекнат со обуки и вештини да учествуваат во високотехнолошки процеси. За истакнување е и намерата на компанијата за поддршка на нејзините фабрики да изгради и центар за истражување и развој, кој ќе вработи висококвалификувани и искусни инженери, вклучувајќи и инженери за компјутерски дизајн, експерти за машини, механички и електроинженери и во кој ќе се врши обука за вработените.

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Полска

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска е во официјална посета на Полска, каде имаше средба со полскиот претседател Анджеј Дуда.

ШОКАНТНО ВИДЕО: СКОПЈАНЕЦ МАЛТРЕТИРА КИНЕСКИ ТУРИСТИ ВО СКОПЈЕ “Коронавирус, мрш од тука!”

На социјалните мрежи попладнево се појави видео на кое извесно лице вербално напаѓа Кинези во центарот на Скопје.

Лицето ги снима и ги пцуе, а нападнати молчат и се обидуваат да го избегнат конфликтот.

Амбасадорката на САД : да се надминат партиските интереси и да се усвои Законот за ЈО

Политичките актери во земјава да ги надминат партиските интереси и да се усвои Законот за јавно обвинителство, повика амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мери Брнз.

Алфа во Струмица по аферата за изборни нерегуларности во 2014, објавена од Ла Верита

Alfa TV НАЈАВИЈА АФЕРА.. АМА НИШТО… со свој камен поглава
Алфа во Струмица по аферата за изборни нерегуларности во 2014, објавена од Ла Верита

Во хеликоптерска несреќа загина славниот НБА кошаркар Коби Брајант

Неофицијално, Коби Брајант загинал во хеликоптерска несреќа, близу Калабасас, Калифорнија. Според американските медиуми, Брајант бил дел од екипаж со пет луѓе во хеликоптер недела наутро, близу Калабасас, во сојузната држава Калифорнија.

Никој од петмината не ја преживеал несреќата, но наводно неговата сопруга Ванеса не била дел од екипажот. Коби брајант имаше 41 година, беше татко на четири ќерки, Џана, Наталија, Бјанка и новородената Капри.

20 сезони играше за Лос Анџелес Лејкерс, почнувајќи од 1996та, пет пати стана шампион на НБА-лигата, двапати беше МВП на финалето, а во 2008 беше мвп на регуларната сезона. Со 33.643 поени во кариерата беше трет стрелец на сите времиња, но токму синоќа Леброн Џејмс го надмина за 12 оставајќи го на четвртата позиција.

Дескоска: Законот за ЈО ќе се носи, со или без ВМРО-ДПМНЕ

Дескоска: Законот за ЈО ќе се носи, со или без ВМРО-ДПМНЕ
…ПРОБЛЕМ ЗА ДПМНЕ СЕ НАДЛЕЖНОСТИТЕ ЗА ГОНЕЊЕ НА КРИВИЧНИ ДЕЛА ОД “БОМБИТЕ”…