Владата на СДСМ го наследила Миладиновци-Штип со 24 асвалтирани бандери и два слепи натпатници

Автопатската делница Миладиновци – Штип требаше да биде завршена во мај 2017 година, но кога ние ја преземавме власта во јуни истата година неговата реализација беше само 55 отсто, вели директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов во интервју за телевизијата 1 ТВ. Китанов посочи дека остатокот од 45 отсто го завршиле за околу една година, кога се соочиле со низа проблеми.

Дваесет и четири далекуводи имаше на патот, ни ги оставија асвалтирани. Вака далноводи стоеја на цел автопат и ова се тие готови патишта што ние ги кочиме и нејќеме да да ги пуштаме. Со добра организација и соработка со ЕВН ги изместивме сите далекуводи и почнавме со изграба на почеток на април 2018 и до нова година патот беше завршен – рече Китанов.

Во декември добиваме писмо од изведувачот Синохидро дека патот е готов и може да се пушти во употреба, но гледаме дека најмалку 25 отсто од безбедноста мрежа фали. Во проектот ја има, во предмет-пресметките ја има, но во договорот со Синохидро ја нема мрежата. Тука е проблемот и доаѓаат со ситуација како да ја изградите. Влеговте во преговори, земавме цена која најниска на друг пат, по што надзорот даде налог и изведувачот почна да ја изведува – истакна Китанов.

Директорот на ЈП за државни патишта вели дека во истиот период се соочиле уште проблеми со два слепи натпатници и со водоводна линија

 

Advertisements

Српско-руската фирма „Нефа мебел“ затвори преку ноќ, стотици купувачи остануваат без платените нарачки?

Српско-руската фирма за мебел „Нефа мебел“, без никакви најави ги затвори десетина продавници низ Македонија и остави во неизвесност стотици купувачи кои однапред имаат платено за нарачките.

Со 91 глас ЗА собранието ги удри темелите на новата тајна служба, УБК во историјата

Собранието ги удри темелите на новата тајна служба, го изгласа Законот за Агенцијата за национална безбедност. И покрај тоа што дел од пратениците токму на владеачкото мнозинство во дискусијата имаа забелешки за тоа каков лик ќе добие новата Агенција за национална безбедност сепак сите гласаа „За“.

Китанов: Новиот автопат Миладиновци-Штип е неколкукратно преплатен

Во очекување на официјалното пуштање во употреба на автопатот Миладиновци-Штип нови детали испливаа за средствата, кои биле потрошени за изградбата на овој патен правец.

Виенски форум: Вистинско време за инвестиции во Македонија

Сега е вистинско време странските инвеститори да ги реализираат своите проекти во нашата земја, порачаа владините министри кои преводени од премиерот Заев, учествуваат на Виенскиот економски форум.

СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ-ОА

Српската православна црква донела одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници,пренесуваат српските медиуми.

Ромео: Италија сака Северна Македонија што побрзо да ги почне преговорите со ЕУ

Италијанскиот амбасадор Карло Ромео е последниот од низата кој изрази надеж дека уште годинава земјава ќе ги почне преговорите за членство во Европската Унија.

Перо Антиќ нов предводник на мак баскетот

Првиот и засега единствен Македонец во најсилното светско кошаркарско првенство, НБА лигата Перо Антиќ е новиот претседател на македонската кошаркарска федерација.

Ексклузивна снимка: Разговор на пилотите на папата и контролата на летање

Канал 5 дојде до ексклузивна снимка од разговорот на контролата на летање на скопскиот аеродром и пилотите на авионот на папата, при неговото заминување од земјава.

Електронски може да се провери статусот на предметите за приватизација на градежно земјиште

Статусот на предметите за приватизација на градежно земјиште може да се провери и електронски преку посебна платформа на којатреба да се внесе архивски број на предметот, времето на поднесување и катастарската парцела и општината.Ако подносителот нема податоци за парцелата ќе може да внесе  матичен број а потоа ќе може да види во која фаза е решавањето на предметот и дали недостасува одреден документСо Новата алатка на министерството за финансии и управата за имотно правни работи, може да се види статусот на 90.000 предмети.

Четворица Скопјани пакувале и продавале, а бизнисмени, банкари и угостители купувале кокаин

Четиричлена криминална група која подолг период препродавала кокаин била мета на вчерашната акција на МВР во скопски Чаир, населбата Ченто и селото Грушино.

Зошто Интерпол не постапува по меѓународна потерница?

Од МВР се уште нема одговор кое е објаснувањето на Интерпол зошто не ги објавува меѓународните потерници за поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега во Будимпешта и бегалецот во Солун Никола Бошковски.

Пендаровски во недела ќе биде инаугуриран во Собранието

Само 5 дена го делат Стево Пендаровски од свечената инаугурација и преселбата во Вила Водно, со кои и официјално ќе стане петтиот претседател на независна Македонија.

Ниските температури може да предизвикаат оштетувања во лозарството и овоштарството

Студената воздушна маса која следи по врнежливиот период кој со себе го носи циклонот Ален на одредени места можно е да предизвика мали оштетувања во лозарството и овоштарството.

Антикорупциска отвара два предмети против Христијан Мицкоски

Антикорупциската комисија ќе проверува како лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски стигнал до државно земјиште од 33 илјади метри квадратни и како добил концесии за изградба на хидроцентрали.

Направена специјална апликација за повратот на ДДВ

Електронскиот систем за повратот на ДДВ на граѓаните е подготвен и ќе стартува во јули, а за да го остварат ова право граѓаните само ќе треба да ја сликаат фискалната сметка и да ја прикачат на посебна апликација.

Знамето отстрането, приведени четири лица кои го поставиле

Големо знаме на Р. Албанија утринава било поставено на источната страна на Самуиловата тврдина во Охрид, веднаш зад големиот јарбол на кое е истакнато македонското национално знаме.