Бугари и Македонци заедно му оддадоа почит на Гоце Делчев во Благоевград

Advertisements

„Еквинокс“ ќе ја претставува Бугарија на „Евровизија 2018“ со „Bones“

Како што наближува крајниот рок за објавување на песните што ќе се натпреваруваат на годинашната „Евровизија“ во Лисабон, деновиве речиси секојдневно се промовира сработеното од тимовите на 43-те земји учеснички на фестивалот. Освен нашата „Lost And Found“, неодамна беше претставена и евровизиската песна на Бугарија, која го носи насловот „Bones“ (Коски) и која ќе ја изведе групата „Еквинокс“ (Equinox).

Симеон Коруноски победи на меѓународниот фестивал „Златен костен“ во Бугарија

Преполниот аудиториум со млада публика, која едвај беше спречена да се качи на самата сцена, беше вистинско уживање за младиот пејач Симеон Коруноски, кој подеднакво ги освои симпатиите на публиката и жири комисијата кои му ја доделија првата награда.

Во конкуренција од 14 пејачи од 5 балкански држави, Симеон ја изведе песната Најмила“, комплетно дело на Владимир Дојчиновски, со која неодамна доби награда за најдобар дебитант на „Охрид фест“.