Меркел на самитот на ЕУ во март ќе притиска за преговори со Скопје и Тирана

Меркел по средбата со Заев: Македонија го испорача очекуваното, Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите

40-минутната средба меѓу канцеларката Меркел и премиерот Заев го потврди она што неколку дена Брисел се обидуваше да го каже во позавиена форма.

Германската канцеларка Меркл запеа

По српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, и германската канцеларка Ангела Меркл запеа во јавност. Задоволна од рејтингот што го има нејзината партија во моментов, таа реши да се препушти на моменталната атмосфера па запеа дел од песната „Strange Things Happen Every Day“. На видеото објавено на Јутјуб Меркел е во друштво на германската џез-пејачка Уши Брунинг.

Angela Merkel singt “Strange things happen every day” mit Uschi Brüning 10.09.2017 in Berlin