Неверојатна вечер на „Енфилд“, Ливерпул ја посрамоти Барселона (4 – 0) за финале во Мадрид!

Со спектакуларна победа, премиерлигашот Ливерпул ја анулираше предноста над Барселона од 3-0 од првиот меч и ја елеминираше од полуфиналето од Лигата на шампионите.

Екипата на Јирген Клоп триумфираше со резултат 4-0, доволен за да го фрли на колена каталонскиот гигант.

Во вториот дел од натпреварот веќе се беше во знак на Ливерпул, кој му одржа вистинска лекција на Барселона.

Вајналдум во 54-та и 56-та минута од натпреварот постигна два погодоци, кои очигледно беа пресуди за триумфот на Ливерпул. Барселона се обидуваше да стигне до погодок, но Клоп одлично го постави тимот, а каталонците немаше што да бараат вечерва во Англија.

Иако многумина се надеваа на продолженија, сепак разиграниот Дивок Ориги, по заспаноста на одбраната на Барселона, погоди и го однесе Ливерпул во финалето, каде ќе се сретне со подобриот од мечот помеѓу Ајакс и Тотенхем.

Untitled.png

Advertisements

БЕЈЛ СО 2 ГОЛА ЗА НАЈАВНА ШПИЦА ГО ПОТОПИ ЛИВЕРПУЛ ЗА 13. ЕВРОПСКА ТИТУЛА НА РЕАЛ

Шпанскиот Реал Мадрид по трет пат едно по друго ја одбрани титулата во Лигата на шампионите откако вечерва во финалето го совлада Ливерпул со резултат 3-1.

Голманот на Ливерпул, Лорис Кариус направи голема грешка и му подари топка на Карим Бензема, кој погоди за 1-0.

Неколку минути подоцна, Садио Мане ја врати неизвесноста во дуелот, откако по корнер израмни на 1-1.

Потоа на сцена стапи нововлезениот Герет Бејл кој со два гола, од кој првиот со ножички, му ја донесе титулата на Реал Мадрид.

 

Голеада на “Олимпико” | Ливерпул загуби, но ќе го предизвика Реал во финалето од ЛШ!

Ливерпул е вториот патник во финалето од Лигата на шампионите (ЛШ) во Киев, каде вчера место обезбеди бранителот на титулата, Реал Мадрид. Англиската екипа загуби против Рома (4-2) во полуфиналниот реванш во Рим, но со предноста од 5-2 од првиот меч се пласираше во финалето

РОМА                                           ЛИВЕРПУЛ

                                                          9′Sadio Mane
15′ James Milner (o.g.)                
                                                       25′ Georginio Wijnaldum
52′Edin Dzeko
86′Radja Nainggolan
90′Radja Nainggolan (pen.

Атлетико Мадрид и со десетмина непоразен во Лондон против Арсенал, 1-1 во Лига Европа

Атлетико Мадрид остана непоразен на гостувањето на „Емирати“, играјќи 1-1 против Арсенал во првиот полуфинален натпревар од Лигата на Европа. Иако со десетмина играчи играа цели 80 минути, поради исклучувањето на Шиме Врсљако во 10-та минута

Стрелци: Alexandre Lacazette 61′ за Арсенал и Antoine Griezmann во 82′ заАтлетико Мадрид

Реал го совлада Баерн на гости со 2:1 и влезе во историјата како прв клуб со 150 победи во ЛШ

Големата победа во Минхен воедно значеше и заокружување на фантастичен јубилеј на Реал Мадрид, откако „кралевите“ на „Алијанц арена“ станаа прв клуб со 150 победи во Лигата на шампионите.

Стрелци на головите Joshua Kimmich во 28′ за Баерн и Marcelo во 44′,  Marco Asensio во 57′ за Реал

Погледнете го голот (за 3:0) со кој Рома направи чудо и ја елиминира Барселона за полуфинале во Лигата На Шампиони

Рома е сензационален патник во полуфиналето од Лигата на шампионите откако „волчицата“ вечерва со фантастична игра ја совлада Барселона со 3-0, па со гол повеќе на гостински терен (4-1 на првиот меч) се најде меѓу најдобрите четири екипи во Европа.

Погледнете го голот на ФК Вардар за победа против Копенхаген

Вардар ТРИУМИРАШЕ на натпреварот против Копенхаген, во третото квалификациско коло за влез во Лигата на шампионите. Во клучниот момент, Данските дефанзивци не се снајдоа најдобро, па топката од еден од нив се одби назад во шеснаесетникот кон Балотели, а Бразилецот со извонреден удар ја смести под гредата, за заслужено водство од 1-0 кое се покажа како конечен резултат.

UEFA Champions League, 02.11.2016, All Matches, Highlights

Legia Warszawa 3 – 3 Real Madrid

FC Porto 1 – 0 Club Brugge

FC Koebenhavn 0 – 0 Leicester City

Monaco 3 – 0 CSKA Moscow

Borussia Dortmund 1 – 0 Sporting CP

Tottenham Hotspur 0 – 1 Bayer Leverkusen

Juventus 1 – 1 Lyon

Sevilla 4 – 0 Dinamo Zagreb

legia warszawa 3 – 3 real madrid sevilla 4 – 0 dinamo zagreb juventus 1 – 1 lyon tottenham hotspur 0 – 1 bayer leverkusen borussia dortmund 1 – 0 sporting CP monaco 3 – 0 CSKA moscow cska FC koebenhavn 0 – 0 leicester city FC porto 1 – 0 club brugge

UEFA Champions League, 01.11.2016, All Matches, Highlights

Benfica 1 – 0 Dynamo Kyiv (Eduardo Salvio (pen.) 45′)

Basel 1 – 2 Paris Saint Germain (Luca Zuffi 76′ / Blaise Matuidi 43′, Thomas Meunier 90′)

Ludogorets Razgrad 2 – 3 Arsenal (Jonathan Cafu 12′, Claudiu Keseru 15 / Granit Xhaka 20′, Olivier Giroud 42′, Mesut Oezil 88′)

Atletico Madrid 2 – 1 FC Rostov (Antoine Griezmann 29′, 90′ / Serdar Azmoun 30′)

Besiktas 1 – 1 SSC Napoli (Ricardo Quaresma (pen.) 79′ / Marek Hamsik 82′)

PSV Eindhoven 1 – 2 Bayern Munich (Santiago Arias 14′ / (pen.) Robert Lewandowski 34′, 74′)

Borussia Moenchengladbach 1 – 1 Celtic (Lars Stindl 32′ / (pen.) Moussa Dembele 76′)

Manchester City 3 – 1 Barcelona (Ilkay Guendogan 39′, 74′, Kevin de Bruyne 51′ / Lionel Messi 21′)

benfica 1 – 0 dynamo kyiv (eduardo salvio (pen.) 45′) basel 1 – 2 paris saint germain (luca zuffi 76′ / blaise Matuidi 43′, thomas meunier 90′) ludogorets razgrad 2 – 3 arsenal (jonathan cafu 12′, vlaudiu keseru 15 / granit xhaka 20′, olivier giroud 42′, mesut oezil 88′) atletico madrid 2 – 1 FC rostov (antoine griezmann 29′, 90′ / serdar azmoun 30′) besiktas 1 – 1 SSC napoli (ricardo quaresma (pen.) 79′ / marek hamsik 82′) psv eindhoven 1 – 2 bayern munich (santiago arias 14′ / (pen.) robert lewandowski 34′, 74′) borussia moenchengladbach 1 – 1 celtic (lars stindl 32′ / (pen.) moussa dembele 76′) manchester city 3 – 1 barcelona (ilkay guendogan 39′, 74′, kevin de bruyne 51′ / lionel messi 21′)

UEFA Champions League 1st Leg Group Stage, Highlights

➤ UEFA Champions League
➤ Paris Saint Germain 1 – 1 Arsenal (Edinson Cavani 1′ / Alexis Sanchez 78′)
➤ 13/09/2016
➤ UEFA Champions League
➤ Bayern Munich 5 – 0 FC Rostov (Robert Lewandowski (pen.) 28′,Thomas Mueller 45′, Joshua Kimmich 53′, Joshua Kimmich 60′, Juan Bernat 90′)
➤ 13/09/2016

13/09/2016
UEFA Champions League, Barcelona 7 – 0 Celtic (Lionel Messi 3′, 27′, 60′, Neymar 50′, Andres Iniesta 59′, Luis Suarez 75′, 88′)

13/09/2016
UEFA Champions League, Benfica 1 – 1 Besiktas (Franco Cervi 12′ / Anderson Talisca 90′)

13/09/2016
UEFA Champions League, Basel 1 – 1 Ludogorets Razgrad (Renato Steffen 80′ / Jonathan Cafu 45′)

13/09/2016
UEFA Champions League, Dynamo Kyiv 1 – 2 SSC Napoli (Denis Garmash 26′ / Arkadiusz Milik 36′, 45′)

13/09/2016
UEFA Champions League, PSV Eindhoven 0 – 1 Atletico Madrid (Saul Niguez 43′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Juventus 0 – 0 Sevilla

14/09/2016
UEFA Champions League, FC Porto 1 – 1 FC Koebenhavn (Otavio 13′ / Andreas Cornelius 52′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Tottenham Hotspur 1 – 2 Monaco (Toby Alderweireld 45′ / Bernardo Silva 16′, Thomas Lemar 31′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Club Brugge 0 – 3 Leicester City (Marc Albrighton 5′, Riyad Mahrez 29′, (pen.) Riyad Mahrez 61′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Real Madrid 2 – 1 Sporting CP (Cristiano Ronaldo 89′, Alvaro Morata 90′ / Bruno Cesar 48′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Manchester City 4 – 0 Borussia Moenchengladbach (Sergio Aguero 9′, 28′ (pen), 77′, Kelechi Iheanacho 90′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Bayer Leverkusen 2 – 2 CSKA Moscow (Admir Mehmedi 9′, Hakan Calhanoglu 15′ / Alan Dzagoev 36′, Roman Eremenko 38′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Legia Warszawa 0 – 6 Borussia Dortmund ( Mario Goetze 7′, Sokratis Papastathopoulos 15′, Marc Bartra 17′, Raphael Guerreiro 51′, Gonzalo Castro 76′, Pierre-Emerick Aubameyang 86′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Lyon 3 – 0 Dinamo Zagreb (Corentin Tolisso 13′, Jordan Ferri 49′, Gnaly Maxwell Cornet 57′)