Милан 6-0 Шкендија, 17.08.2017 | Highlights

13′ Andre Silva, 25′ Riccardo Montolivo, 28′ Andre Silva, 67′ Fabio Borini, 68′ Luca Antonelli, 85′ Riccardo Montolivo

Advertisements

Три минутна носталгија со Реал и Манчестер | Лига на шампиони, четвртфинале, втор натпревар, Олд Трафорд, 2003-та година.

Сер Алекс Фергусон имаше тешка задача, бидејќи неговиот колега од спротива Висенте Дел Боске гостуваше со добар резултат од 3:1 од првиот дуел. Задачата да се возврати ударот имаше уште една тежина плус, а тоа е формата на Роналдо кој дојде со прецизен нишан.

Конечниот резултат беше 4:3 со хет-трик на Роналдо кој му донесе три пати водство на својот тим. Победата на домаќините беше пирова, бидејќи се соочија со елиминација од вкупни 5:6.

Фудбал за душа во Мајами, Барса подобра од Реал во летното „Ел Класико“

Пред скоро 70.000 гледачи на „Хард Рок“ стадионот во Мајами, Реал и Барселона ги одиграа првото американско „Ел Класико“, во кое поуспешна беше Барселона и извојува победа со 2-3 (2-2). Со оваа победа Барса со три триумфа е победник на Интернационалниот Куп на шампиони.

Тракаи 2–1 Шкендија: Безброј шанси, три гола и два црвени картони | 27.07.2017, UEFA Europa League

Тракаи и Шкендија одиграа фантастичен натпревар во кој литванскиот тим славеше со 2-1, но публиката можеше да проследи одличен офанзивен фудбал и од двете страни.

Погледнете го голот на ФК Вардар за победа против Копенхаген

Вардар ТРИУМИРАШЕ на натпреварот против Копенхаген, во третото квалификациско коло за влез во Лигата на шампионите. Во клучниот момент, Данските дефанзивци не се снајдоа најдобро, па топката од еден од нив се одби назад во шеснаесетникот кон Балотели, а Бразилецот со извонреден удар ја смести под гредата, за заслужено водство од 1-0 кое се покажа како конечен резултат.

Гол на денот: Ремек-дело на Оливие Жиру (видео)

Најубавиот погодок на денешните квалификациски средби дефинитивно беше дело на Оливие Жиру, откако францускиот ас со фантастичен волеј удар со левата нога го матираше шведскиот голман. Топката доби неверојатно движење, по што домашниот чувар на мрежата можеше само немоќно да проследи како таа му завршува во мрежата.

Сепак, ниту овој еврогол не им помогна на Французите да стигнат до позитивен резултат откако Шведска славеше со 2-1, најпрвин израмнувајќи преку Дурмаз, а потоа во судиското продолжение стигнувајќи до три бода со погодокот на Тоивонен.

Македонија 0 – 0 Турција | Поништени 2 гола на нашата репрезентација

Во 19. минута од дуелот, Езгијан Алиоски нафрли од слободен удар Мојсов втрча со глава во шеснаесетникот на гостите, и иако се чини од регуларна позиција, главниот судија на сугестија на својот помошник се одлучи да го поништи поради наводна офсајд позиција.

Офсајд или не. Оштетени или не, проценете сами…!?

Откако во првото полувреме беше поништен голот на Даниел Мојсов во 19. минута, сега во 52. минута главниот судија Станислав Тодоров (Бугарија) го поништи и погодокот на Езгијан Алиоски кој одлично зафати една одбиена топка од 16 метри… Сепак, погодокот беше поништен поради офсајд позицијата во која се најде капитенот Горан Пандев непосредно пред голманот на гостите, Волкан Бабачан…

Погледнете ја пенал серијата и огромното славје на „пелистерци“ пo голот на Илијоски!

Пелистер го освои 25-от Куп на Македонија, откако во финалето во Струмица по изведувањето на пеналите со 4-3 славеше против Шкендија.

Можеше да биде јунак, а вака пушти солзи! Еве како Гуидети го ПРОМАШИ финалето

Се играше 96. минута од натпреварот Манчестер Јунајтед – Селта, кога шведскиот напаѓач Џон Гуидети промаши празен гол и промаши финале за гостите од Шпанија. Имено, при 1-1 Буве наместо да шутира, во 96. минута додаде до Гуидети, а поранешниот напаѓач на Манчестер Сити го промаши празниот гол и веќе совладаниот Ромеро. Ако топката завршеше во мрежата и Селта славеше со 1-2, Шпанците ќе играа финале против Ајакс во Стокхолм на 24 мај.

Former Man City striker John Guidetti with an AWFUL miss in the last kick of the game (96th min). Could’ve sent Man United OUT

https://twitter.com/PremHighlightz/status/862785455301029891

Најатрактивниот гол од корнер во унгарска верзија

Голот со петица на прва кој секогаш нè потсеќа на Златан, падна и во унгарскот фудбалскиот шампионат ислободно уште од сега може да го прогласат за гол на сезоната.

БАБУНСКИ РАСТУРА ВО ЈАПОНИЈА: Мајсторски гол на Македонецот, цел стадион му се поклони (ВИДЕО)

Давид Бабунски, македонскиот фудбалер, кој игра за јапонскиот тим Јокохама, повторно го покажа својот талент. Тој во дуелот на неговиот тим со Консодале Сапоро, постигна гол со кој го крена цел стадион на нозе, а коментаторот не можеше да се воздржи од радост за мајсторијата на нашиот интернационалец.

Во 47. минута од дуелот, Бабунски постигна гол со кој Јокохама поведе со 1:0. До крајот на дуелот следеа уште два гола за Јокохама, со што Бабунски имаше уште поголема причина за славење.

Голманот Трајковски со два гола од гол на гол за една минута… (ВИДЕО)

Македонскиот голман Благојче Трајовски ќе остане запаметен од второто коло на Светското првенство во Франција сигурно како најдобар стрелец меѓу чуварите на мрежата…

Трајковски во финишот на мечот за само една минута успеа два пати да се запише во листата на стрелците, со два гола за една минута

golmanot trajkovski so dva gola za edna minuta

На Денешен Ден | Панчев и Најдовски пред 25 години станаа светски шампиони

Беше тоа на денешен ден (8 декември) пред точно 25 години, кога фудбалерите на Црвена звезда како актуелни европски шампиони се здобија со правото да играаат за светската фудбалска круна. „Црвено-белите“, кои имаа двајца Македонци за столбови во екипата, Панчев како предводник на нападот и големиот борец Најдовски како голем борец во одбраната, против себе го имаа Коло Коло, но чилеанскиот клуб во ниту еден момент не делуваше како достоен ривал за тогашниот југословенски гигант.

Владимир Југовиќ со два гола ја најави победата, а конечните 3-0 ги постави нашиот Дарко Пачев, за тотална еуфорија не само на стадионот во Токио, туку и на целата територија на поранешна Југославија.

Crvena Zvezda 3 – 0 Kolo Kolo / Golovi i dodela pehara

na denesen den pancev i najdovski stanaa svetski sampioni crvena zvezda kolo

ЛЕ: Фенербахче со спектакуларни голови го победи Манчестер јунајтед UEFA Europa League, Fenerbahce 2 – 1 Manchester United, 03.11.2016, Highlights

Fenerbahce 2 – 1 Manchester United, 03.11.2016 (Moussa Sow 2′, Jeremain Lens 59′ / Wayne Rooney 89′)

fenerbahce 2 – 1 manchester united

UEFA Champions League, 02.11.2016, All Matches, Highlights

Legia Warszawa 3 – 3 Real Madrid

FC Porto 1 – 0 Club Brugge

FC Koebenhavn 0 – 0 Leicester City

Monaco 3 – 0 CSKA Moscow

Borussia Dortmund 1 – 0 Sporting CP

Tottenham Hotspur 0 – 1 Bayer Leverkusen

Juventus 1 – 1 Lyon

Sevilla 4 – 0 Dinamo Zagreb

legia warszawa 3 – 3 real madrid sevilla 4 – 0 dinamo zagreb juventus 1 – 1 lyon tottenham hotspur 0 – 1 bayer leverkusen borussia dortmund 1 – 0 sporting CP monaco 3 – 0 CSKA moscow cska FC koebenhavn 0 – 0 leicester city FC porto 1 – 0 club brugge

UEFA Champions League, 01.11.2016, All Matches, Highlights

Benfica 1 – 0 Dynamo Kyiv (Eduardo Salvio (pen.) 45′)

Basel 1 – 2 Paris Saint Germain (Luca Zuffi 76′ / Blaise Matuidi 43′, Thomas Meunier 90′)

Ludogorets Razgrad 2 – 3 Arsenal (Jonathan Cafu 12′, Claudiu Keseru 15 / Granit Xhaka 20′, Olivier Giroud 42′, Mesut Oezil 88′)

Atletico Madrid 2 – 1 FC Rostov (Antoine Griezmann 29′, 90′ / Serdar Azmoun 30′)

Besiktas 1 – 1 SSC Napoli (Ricardo Quaresma (pen.) 79′ / Marek Hamsik 82′)

PSV Eindhoven 1 – 2 Bayern Munich (Santiago Arias 14′ / (pen.) Robert Lewandowski 34′, 74′)

Borussia Moenchengladbach 1 – 1 Celtic (Lars Stindl 32′ / (pen.) Moussa Dembele 76′)

Manchester City 3 – 1 Barcelona (Ilkay Guendogan 39′, 74′, Kevin de Bruyne 51′ / Lionel Messi 21′)

benfica 1 – 0 dynamo kyiv (eduardo salvio (pen.) 45′) basel 1 – 2 paris saint germain (luca zuffi 76′ / blaise Matuidi 43′, thomas meunier 90′) ludogorets razgrad 2 – 3 arsenal (jonathan cafu 12′, vlaudiu keseru 15 / granit xhaka 20′, olivier giroud 42′, mesut oezil 88′) atletico madrid 2 – 1 FC rostov (antoine griezmann 29′, 90′ / serdar azmoun 30′) besiktas 1 – 1 SSC napoli (ricardo quaresma (pen.) 79′ / marek hamsik 82′) psv eindhoven 1 – 2 bayern munich (santiago arias 14′ / (pen.) robert lewandowski 34′, 74′) borussia moenchengladbach 1 – 1 celtic (lars stindl 32′ / (pen.) moussa dembele 76′) manchester city 3 – 1 barcelona (ilkay guendogan 39′, 74′, kevin de bruyne 51′ / lionel messi 21′)

Премиер Лига, Вест Бромвич Албион 0 – 4 Манчестер Сити, 29.10.2016, Highlights

Premier League, 29.10.2016, Week 10
West Bromwich Albion 0 – 4 Manchester City ( Sergio Aguero 19′, 28′, Ilkay Guendogan 79′, 90′)

premier league, 29.10.2016, week 10
west bromwich albion 0 – 4 manchester city ( sergio aguero 19′, 28′, ilkay guendogan 79′, 90′) премиер лига, вест бромвич албион 0 – 4 манчестер сити, 29.10.2016, highlights

Премиер Лига, Кристал Палас 2 – 4 Ливерпул, 29.10.2016, Highlights

Premier League, 29.10.2016, Week 10
Crystal Palace 2 – 4 Liverpool (James McArthur 18′, 33′ / Emre Can 16′, Dejan Lovren 21′, Joel Matip 44′, Roberto Firmino 71′)

премиер лига, кристал палас 2 – 4 ливерпул, 29.10.2016, highlightspremier league, 29.10.2016, week 10
crystal palace 2 – 4 liverpool (james mcArthur 18′, 33′ / emre can 16′, dejan lovren 21′, joel matip 44′, roberto firmino 71′)

Премиер Лига, Саутемптон 0 – 2 Челзи, 30.10.2016, Highlights

Premier League, 30.10.2016, Week 10
Southampton 0 – 2 Chelsea (Eden Hazard 6′, Diego Costa 55′)

премиер лига, саутемптон 0 – 2 челзи, 30.10.2016, highlights premier league, 30.10.2016, week 10 southampton 0 – 2 chelsea (eden hazard 6′, diego costa 55′)

Невереојатно видео од фудбалски натпревар во Србија. Кога сите мислеа дека е гол, топката застана на гол линијата

невереојатно видео од фудбалски натпревар во србија. кога сите мислеа дека е гол, топката застана на гол линијата, koga site mislea deka e gol topkat zastana na gol linijata

Kога ќе постигнеш гол ’несакајќи’… (ВИДЕО)

Папис Сисе, поранешниот фудбалер на Њукасл во моментов игра за Шандонг Луненг и на последниот натпревар за својот клуб постигна еден од најсмешните голови во кинеската Прва фудбалска лига.

koga ke postignes gol nesakajki кога ќе постигнеш гол ’несакајќи’

ВИДЕО: Додека „балистите“ приредуваа пиротехничко шоу, Николов го дуплираше водството на Вардар!

Вардар ја потврдува победата во Тетово, а вториот гол за екипата на Гоце Седлоски го постигна Бобан Николов. Иронично, голот стигна додека популарните „Балисти“ приредуваа пиротехничко шоу на градскиот стадион во Тетово.

dodeka balistite prireduvaa pirotehnicko sou nikolov go duplirase vodstvoto na vardar  додека „балистите“ приредуваа пиротехничко шоу, николов го дуплираше водството на вардар!

untitled  untitled  untitled

Видео за во рубриката “верувале или не” – Роналдо побара офсајд по постигнатиот гол на Мората

ronaldo-place.jpg

Кистијано Роналдо и на четвртиот домашен натпревар во низа не постигна гол (вкупно 33 шута, само шест во рамките на голот), што беше доволен повод за тој повторно да се најде на удар на „хејтерите“. Овојпат станува збор за победничкиот гол на Алваро Мората, откако по социјалните мрежи се појави фотографија како во моментот кога Мората го почнува славјето, Роналдо со исправена рака гледа кон помошниот судија, како да бара офсајд.

Cristiano Ronaldo asking for offside after Morata’s goal vs Athletic Bilbao

ПМФЛ – 11. коло – Работнички- Шкупи 3-1

Работнички повторно се враќа на победите во Првата македонска фудбалска лига. Составот на Виктор Треневски ја запиша и втората едноподруго победа, славејќи убедливо со 3-1 против Шкупи на „Филип Втори“.

Стрелци на головите за Работнички беа, Душан Трајчевски во првото полувреме, и Филип Ивановски и Суад Сахити во вториот дел. А, стрелец на почесниот гол за Шкупи беше Калил Мустафа Ламбин во самиот финиш од мечот…

rabotnicki 3 – 1 shkupi

Premier League 2016, Week 5, Highlights

Chelsea 1:2 Liverpool (D. Costa 62′ / D. Lovren 17′, J. Henderson 36′)

West Brom 4:2 West Ham (N. Chadli (pen.) 8′, J.S. Rondon 37′, J. McClean 44′, N. Chadli 56′ / M. Antonio 61′, M. Lanzini (pen.) 65′)

Everton 3:1 Middlesbrough (G. Barry 24′, S. Coleman 42′, R. Lukaku 45’+1 / A. Negredo 21′)

Leicester City 3:0 Burnley (I. Slimani 45’+1, 48′, B. Mee (og) 78′)

Manchester City 4:0 Bournemouth (K. de Bruyne 15′, K. Iheanacho 25′, R. Sterling 48′, I. Gundogan 66′, Nolito – rec card in 86′)

Hull City 1:4 Arsenal (J. Livermore – red card in 40′, R. Snodgrass (pen.) 79′ / A. Sanchez 17′, 83′, (miss. pen. in 41′), T. Walcott 55′, G. Xhaka 90’+2)

Waford 3:1 Manchester United (E. Capoue 34′, J. C. Zuniga 84′, T. Deeney (pen.) 90’+5 / M. Rashford 62′)

Southampton 1:0 Swansea City (C. Austin 63′)

Crystal Palace 4:1 Stoke City (J. Tomkins 9′, S. Dann 12′, J. McArthur 72′, A. TOwnsend 75′ / M. Arnatuović 90’+4)

Spurs 1:0 Sunderland (H. Kane 59′ / A. Januzaj – red card in 90′)

UEFA Champions League 1st Leg Group Stage, Highlights

➤ UEFA Champions League
➤ Paris Saint Germain 1 – 1 Arsenal (Edinson Cavani 1′ / Alexis Sanchez 78′)
➤ 13/09/2016
➤ UEFA Champions League
➤ Bayern Munich 5 – 0 FC Rostov (Robert Lewandowski (pen.) 28′,Thomas Mueller 45′, Joshua Kimmich 53′, Joshua Kimmich 60′, Juan Bernat 90′)
➤ 13/09/2016

13/09/2016
UEFA Champions League, Barcelona 7 – 0 Celtic (Lionel Messi 3′, 27′, 60′, Neymar 50′, Andres Iniesta 59′, Luis Suarez 75′, 88′)

13/09/2016
UEFA Champions League, Benfica 1 – 1 Besiktas (Franco Cervi 12′ / Anderson Talisca 90′)

13/09/2016
UEFA Champions League, Basel 1 – 1 Ludogorets Razgrad (Renato Steffen 80′ / Jonathan Cafu 45′)

13/09/2016
UEFA Champions League, Dynamo Kyiv 1 – 2 SSC Napoli (Denis Garmash 26′ / Arkadiusz Milik 36′, 45′)

13/09/2016
UEFA Champions League, PSV Eindhoven 0 – 1 Atletico Madrid (Saul Niguez 43′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Juventus 0 – 0 Sevilla

14/09/2016
UEFA Champions League, FC Porto 1 – 1 FC Koebenhavn (Otavio 13′ / Andreas Cornelius 52′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Tottenham Hotspur 1 – 2 Monaco (Toby Alderweireld 45′ / Bernardo Silva 16′, Thomas Lemar 31′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Club Brugge 0 – 3 Leicester City (Marc Albrighton 5′, Riyad Mahrez 29′, (pen.) Riyad Mahrez 61′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Real Madrid 2 – 1 Sporting CP (Cristiano Ronaldo 89′, Alvaro Morata 90′ / Bruno Cesar 48′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Manchester City 4 – 0 Borussia Moenchengladbach (Sergio Aguero 9′, 28′ (pen), 77′, Kelechi Iheanacho 90′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Bayer Leverkusen 2 – 2 CSKA Moscow (Admir Mehmedi 9′, Hakan Calhanoglu 15′ / Alan Dzagoev 36′, Roman Eremenko 38′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Legia Warszawa 0 – 6 Borussia Dortmund ( Mario Goetze 7′, Sokratis Papastathopoulos 15′, Marc Bartra 17′, Raphael Guerreiro 51′, Gonzalo Castro 76′, Pierre-Emerick Aubameyang 86′)

14/09/2016
UEFA Champions League, Lyon 3 – 0 Dinamo Zagreb (Corentin Tolisso 13′, Jordan Ferri 49′, Gnaly Maxwell Cornet 57′)

Premier League 2016, Week 4, Highlights

Sunderland 0:3 Everton (R. Lukaku 60′, 68′, 71′)

Manchester United 1:2 Manchester City (Z. Ibrahimović 42′ / K. de Bruyne 15′, K. Iheanacho 36′)

Stoke City 0:4 Spurs (Son 41′, 56′, D. Alli 59′, H. Kane 70′)

Middlesbrough 1:2 Crystal Palace (R. Ayala 38′ / C. Benteke 16′, W. Zaha 47′)

West Ham 2:4 Watford (M. Antonio 5′, 33′ / O. Ighalo 41′, T. Deeney 45’+2, E. Capoue 53′, J. Holebas 64′)

Arsenal 2:1 Southampton (L. Koscienly 29′, S. Cazorla 90’+4 / P. Cech (og) 18′)

Burnley 1:1 Hull City (S. Defour 73′ / R. Snodgrass 90’+5)

Bournemouth 1:0 West Brom (C. Wilson 80′)

Liverpool 4:1 Leicester City (R. Firmino 13′, 89′, S. Mane 31′, A. Lallana 56′ / J. Vardy 38′)

Swansea City 2:2 Chelsea (G. Sigurdsson (pen.) 59′, L. Fer 62′ / D. Costa 18′, 81′)

Premier League 2016, Week 3, Highlights

Manchester City 3:1 West Ham (R. Sterling 7′, 90’+2, Fernandinho 18′ / M. Antonio 58′)

West Brom 0:0 Middlesbrough

Hull City 0:1 Manchester United (M. Rashford 90’+2)

Southampton 1:1 Sunderland (J. Defoe (pen.) 80′ / J. Rodriguez 85′)

Watford 1:3 Arsenal (R. Pereyra 57′ / S. Cazorla (pen.) 9′, A. Sanchez 40′, M. Ozil 45’+1)

Everton 1:0 Stoke City (S. Given (og) 50′)

Chelsea 3:0 Burnley (E. Hazard 9′, Willian 41′, V. Moses 89′)

Leicester City 2:1 Swansea City (J. Vardy 32′, W. Morgan 52′, R. Mahrez – miss. pen. in 56′ / L. Fer 81′)

Spurs 1:1 Liverpool (D. Rose 72′ / J. Milner (pen.) 43′)