Протестите во САД не стивнуваат, Трамп бил евакуиран и однесен во бункер

Во хеликоптерска несреќа загина славниот НБА кошаркар Коби Брајант

Неофицијално, Коби Брајант загинал во хеликоптерска несреќа, близу Калабасас, Калифорнија. Според американските медиуми, Брајант бил дел од екипаж со пет луѓе во хеликоптер недела наутро, близу Калабасас, во сојузната држава Калифорнија.

Никој од петмината не ја преживеал несреќата, но наводно неговата сопруга Ванеса не била дел од екипажот. Коби брајант имаше 41 година, беше татко на четири ќерки, Џана, Наталија, Бјанка и новородената Капри.

20 сезони играше за Лос Анџелес Лејкерс, почнувајќи од 1996та, пет пати стана шампион на НБА-лигата, двапати беше МВП на финалето, а во 2008 беше мвп на регуларната сезона. Со 33.643 поени во кариерата беше трет стрелец на сите времиња, но токму синоќа Леброн Џејмс го надмина за 12 оставајќи го на четвртата позиција.

Грчката полиција синоќа се судри со маскирани демонстранти во Атина на деветтата годишнина од убиството на еден тинејџер од страна на полицијата

Грчката полиција синоќа се судри со маскирани демонстранти во Атина на деветтата годишнина од убиството на еден тинејџер од страна на полицијата. http://bit.ly/2BT06Sr

Панчевски со контра удар кон СЈО: Службеник го украде клучот при претресот на мојот дом!

Екс претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, до медиумите блиски до ВМРО-ДПМНЕ, пушти видео снимка од надзорот на својот дом, на која, како што тврди, се гледа како еден од службениците го зема домашниот клуч на судијата и го става в џеб.

Судијата Панчевски тврди дека ова видео е најфрапантниот доказ за начинот на кој работи СЈО и притисоците што ги врши врз него но и за притисоците што треба да ги очекуваат и неговите колеги.

– Според него снимката служи како доказ за криминалот и подметнувањата со кои се служи СЈОНе говорам за вербални закани и физичко насилство, туку за најподмолна конструкција и криминал од времето на УДБА. На снимката јасно се гледа како едно од службените лица ја злоупотребува службената положба и го краде клучот од мојот дом. Не станува сбор за случајност – вели Панчевски и прашува, дали за ова службеникот добил наредба од Катица Јанева или од претпоставените во МВР.

Тој сака да знае што планираат со клучот и дали може да очекува нови упади во неговиот дом.

Загрижен е за својата и безбедноста на своето семејство. Во исто време Панчевски тврди дека наредбата врз која е извршен претресот е незаконска.

Според него чудно е што налогот за претрес во неговиот дом во Скопје доаѓа од гевгелискиот суд каде што е општо познато дека Јанева има добри релации.

За него е крајно неразбирливо и тоа што наредбата за претрес гласи за незаконско прислушување што ја сториле други лица, а како што вели, во јавноста Катица Јанева лажела дека станува збор за местење предмети преку судскиот систем.

Преземено од http://www.libertas.mk/

Султанот од Брунеи прослави 50 години владеење

Султанот од Брунеи со голема церемонија прослави 50 години владеење во оваа мала земја во југоисточна Азија, богата со нафта.

Низ улиците на главниот град помина со златна кочија, а неколку десетици илјади граѓани мавтаа со знаменца и му аплаудираа на султанот Хасан ал Болкиах, еден од најбогатите луѓе на светот. Во кочијата имаше придружба од 50 луѓе.

Во чест на најстариот монарх во светот, по британската кралица Елизабета Втора, низ улиците две недели настапуваа фолклорни групи.

Болкиах (71) владее 50 години по абдикацијата на татко му во 1967 година.

Неговото владеење е обележано и со контроверзи, како што е воведувањето на шеријатскиот закон од 2014 година и раскошниот живот на членови на неговото семејство. За неговиот помлад брат се зборува дека има хареми со жени од Запад.

Султанот од Брунеи го поседува ланецот луксузни хотели Дорчестер, кои се наоѓаат во Париз, Лондон, Милано и Рим, како и хотелите Бел Ер и Беверли Хилс во Лос Анџелес.

Обезбедувањето на СГС ја избрка Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ од Клиниката за гинекологија

Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ денеска држеше прес-конференција пред Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје, но пред да ја одржи прес-конференцијата во дворот на клиниката таа беше избркана од обезбедувањето на Клиниката компанијата СГС.

Обезбедувањето од СГС која што ја обезбедува Клиниката ги избркало надвор Андоновска и претставниците на медиумите со објаснување изјавата таа да ја дава надвор од оградата на Клиниката.

Преземено од http://a1on.mk

(Вознемирувачко видео) Автомобил удри во толпа демонстранти во Вирџинија

Автомобил удри во толпа луѓе кои протестираа против белите националисти во американската држава Вирџинија на 12 август. Едно лице загина, Возачот веше уапсен и обвинет за убиство. (Evan Hen/Facebook via AP)

 

Пожар на фестивалот „Tomorrowland“ во Барселона, евакуирани 22 000 луѓе

Повеќе од 22.000 луѓе биле евакуирани вчеравечер кога избувнал пожар на сцената на фестивалот „Tomorrowland“ во Барселона.

Пожарникарите кои пристигнале бргу на местото на пожарот успеале да го изгаснат пожарот во кој нема повредени.

(ВИДЕО) Заев од Брисел: Очекувам наскоро формирање на Влада, а 2018 очекувам датум за влез на Република Македонија во ЕУ

Мандатарот на новата македонска Влада, лидерот на СДСМ Зоран Заев вечерва од Брисел го најави формирањето на новата Влада, иако се уште не се знае дали Беса ќе влезе со свои министри.

Со еврокомесарката Могериние е разговарано за проекти, реформи во праводуството и билатералните отворени прашања.

ВИДЕО: Таткото и синот кои се сомничат за обид за убиство на Села спроведени пред суд

В21 објави снимка од спроведувањето во Основниот суд Скопје 1 на таткото и синот кои ОЈО ги сомничи за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села.

(ВИДЕО) На распит човекот кој ја нападна Шекеринска

По барање на јавното обвинителство, МВР денеска го приведе лицето со иницијали А.П., кое ноќта на 27-ми април физички ја нападна заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, влечејќи ја за коса, пренесува Алсат-М.

Ова се снимки од носењето на ова лице на распит во јавното обвинителство во Скопје.

Ново видео влечењето на Зијадин Села: „Не ни треба овој, ни треба Заев“

По една недела од крвавиот четврток, каде Собранието се претвори во ринг, телевизијата Алсат-М објави видео од носењето на претепатниот пратеник Зијадин Села. Имено, откако го собориле со удари, четири лица го носат низ ходниците

„Не ни треба овој, ни треба Заев“, коментираат демонстрантите кои стојат настрана.

Необјавени снимки од случувањата при интервенцијата на полицијата во Собранието

На новото видео кое што се појави на социјалните мрежи може да се видат моментите кога полицијата интервенира и го прази македонското Собрание, откако беа нападнити пратениците на парламентарното мнозинство.

Централен одбор на СДСМ | Едногласно беа поздравени чекорите на Зоран Заев

Централниот одбор на СДСМ вечерва едногласно ги поздрави достоинственоста, храброста и мудроста на чекорите и политиките на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на раководството на партијата и на пратеничката група на СДСМ и коалицијата, што резултираат со отворена можност за формирање на новата Влада на Р.Македонија.

ВИДЕО: Деца влетаа во кадар, додека таткото во живо се јавуваше за Би-Би-Си

Би-Би-Си радио објави симпатично видео, во кое политичкиот аналитичар Роберт Кели се јавуваше во живо за Би-Би-Си од својата домашна канцеларија, кога влезе и неговата четиригодишна ќерка.

Таа танцувајќи влезе во собата и застана зад грбот на таткото, а водителот досетливо забележа дека и неа ја интересира темата за која разговараат.

Само неколку секунди подоцна, додека таткото се обидуваше да ја помести својата ќерка, во собата во проодувалка влезе и бебе, а веднаш по него и една жена, за која не се знае дали е сопругата или дадилката, и ги изнесе децата од собата.

(ВИДЕО) Во Белград уништена бомба од 500 кг од Втората светска војна

Припадници на српската деминерска единица денеска изведоа контролирана експлозија на бомба заостаната од Втората светска војна, тешка 500 килограми.

Бомбата беше откриена на длабочина од 10 метри за време на градежните работи на проектот „Белград на вода“. Таа содржеше 250 килограми хемиски експлозив, поради што беше невозможно нејзино физичко дислоцирање.

Во вестите на Сител – “Никола Груевски ја прифати платформата на ДУИ”

Уредничката на вестите во неделата на телевизијата Сител, Ивона Талевска, во цетралниот дневник, неколку часа пред полноќ кога стана јасно дека ДУИ не одлучи да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ и дека Никола Груевски ќе мора да го врати мандатот за состав на нова влада, рече:

Ivona Taleska Gruevski ja prifatil platformata na DUI

Политика | ВИДЕО: Филип Петровски нервозно го турна микрофонот на прашањето за двојазичноста

Од видеото на НОВА погледнете како реагираше Филип Петровски на прашањето за двојазичноста при влегување во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ вечерва.

ЕКСКЛУЗИВНО – Британска телевизија стигна до Велес: Еве кој ги измислува лажните вести?

Канал 4 е телевизијата која реши да направи прилог за лажните онлајн вести снимани од непозната локација. Со прашањето „кој е зад нив и кој е мотивот?“ британската телевизија стигна до Велес.

Fake online news from Macedonia – Trumps Veles

britanska televizija vo veles lazni vesti

ВИДЕО: Трамп евакуиран сред говор од обезбедувањето

Републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп беше отстранет од агентите на Тајната служба кои го обезбедуваат во текот на говор на бината во Рино, Невада.

USA: Trump rushed off stage in Reno after possible gun-related security threat

Инцидентот се случил откако некој во толпата кренал транспарент со натпис „Републиканците против Трамп“, а некој од толпата извикал „пиштол“.

Веднаш потоа двајца обезбедувачи го фатија за рамењата и го одведоа зад бината, додека полицајците го изнесоа мажот од толпата.

Човекот кој го држел транспарентот, бил приведен, но не било најдено оружје.

tramp evakuiran usa: trump rushed off stage in reno after possible gun-related security threat

(ВИДЕО) Саше Политико до Мијалков: Началниче, стигнавте ли до милијарда евра?!

Ви го пренесуваме видеото на Саше Политико од денешното појавување на екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков во СЈО каде даваше исказ за случајот „Тортура“.

 Политико му упатува прашања на Мијалков на излегување, а Мијалков не одговара ниту на неговите прашања, ниту на прашањата на останатите новинари.

sashe politiko vs sasho mijalkov: kolku ukradovte do sega, stignavte li do milijarda evra?!

Неверојатно видео од земјотресот во Италија снимен од ловџии

Absolutely incredible video of this morning’s strong earthquake in Central Italy, captured on video by hunters near Monte Vettore! Amazing! WOW! Video via Youreporter.it

zemjotres italija italia italy италија замјотрес earthquake terremoto

Видео од падот на авионот во Малта

На социјалните мрежи се појави снимка од падот на авионот на Малта, во кој загинаа пет лица, француски државјани.

Се уште не се знае причината за падот на авионот, а владата на Малта соопшти дека летот бил усмерен кон либискиот град Мисурати. Загинатите се француски цариници, кои биле во акција на надгледување на движењето на мигрантите.

Video shows moment plane crashed killing five people in Malta

video od padot na avionot vo malta видео од падот на авионот во малта

Untitled.png

 

ВИДЕО: Возачот на Путин загина во страшна сообраќајка

Во страшна сообраќајна несреќа загина возачот на рускиот претседател, Владимир Путин, со 40-годишно искуство.

Веќе се појави и снимка од несреќата, која се случила на Авенијата Кутузовски.

Head on crash kills President Putin’s favourite official driver(VIDEO)

Сообраќајката ја предизвикал Мерцедес кој изгубил контрола и влетал во BMW-то на Путин.

Од силниот удар автомобилот се преполовил а возачот загинал на самото место.

Веста е преземена од libertas.mk

Сите заедно да помогнеме за нашите роднини, пријатели, познаници, сограѓани!

Со еден повик на 143-400 помагате со 100 денари за поплавените подрачја!

Донација на средства во странска валута:

NAME OF THE ORGANIZATION: MACEDONIAN RED CROSS
BANK NAME: KOMERCIJALNA BANKA AD SKOPJE
BANK ADDRESS: UL. ORCE NIKOLOV NO.3, 1000 SKOPJE, MACEDONIA
BANK ACCOUNT: 300000000000133 25730522-11
SWIFT CODE: KOBSMK2X
IBAN CODE: MK07300701000001228

Turkey Coup Soldier Saved By Police And Pulled To Safety

In the midst of Turkey’s attempted coup, one police officer braved the wrath of angry citizens to defend a pro-coup soldier during the overnight violence that killed over 260 people.

Video footage from the aftermath of Friday night’s clashes shows a police officer coming to the rescue of a soldier who was stuck in a tank and surrounded by an angry crowd.

It is not clear from the video what happened in the moments leading up to the confrontation. In the footage, a man attempts to drag the soldier out of the tank as people throw debris at him, but the soldier manages to resist.

After delivering a few kicks to the soldier’s head, the man leaves him alone as a cloud of tear gas engulfs the tank.

The soldier, who appears dazed, while coughing and struggling to escape the smoke, puts his hands in the air as a sign of surrender.

A police officer wearing a gas mask then comes over to the tank and shouts at the crowd. He pulls the man out of the tank, embraces him and carries him to apparent safety.

Source: www.rt.com