Category Archives: Balkan

Пејач ја погоди песната и доби 6000 евра бакшиш

Пејач на босанска свадба ја погоди песната на вујкото и доби бакшиш од 6000 евра. Вујкото му рече дека ако погоди која песна му е омилена ќе добие одличен бакшиш, ако не само 50 евра. За среќа пејачот ја погоди песната. Е ова ти е бакшиш.

Advertisements

“Без тебе ме нема”: Саша Ковачевиќ со нов мега хит и видеозапис

Еден од најпознатите пеачи на Балканот, Саша Ковачевиќ ги израдува своите фанови со нов мега хит “Без тебе ме нема” и видеозапис за истиот. 

После огромниот успех кој го достигна со познатиот хит “Кажеш не”, Саша излезе со емотивната балада “Без тебе ме нема” и видеозапис кој го сними во Лондон и кадрови од кои ви се одзема здивот.

Advertisements

Ефто Пупиноски има нова песна – “Кате, Кајтуша”

Македонската фолк-легенда, единствениот Ефто Пупиноски има нова песна. Иако некои други пејачи на негова возраст одамна би биле музички пензионирани, Ефто не запира ниту со настапите ниту со песните. Така, покрај многубројните гостувања по разни угостителски објекти, локали, веселби, фестивали, домови на културата, плоштади… најде време да издаде и нова песна.

Станува збор за темата насловена „Кате, Кајтуша“, на која пејачот ѝ вдахнал руска душа.

Advertisements

Големиот хит на Анета и Молика си доби свое оро!

Кој ако не бугарите?! Нашите соседи кои неуморно ги земаат македонските песни, менуваат аранжмани и како врв на се сега направија и оро на добро позната песна од битолската група Молика.

Станува збор за песната “Ајше” отпеана од Анета и групата Молика, на која одредено бугарско уметничко друштво смисли оро за играње. Сменето е дури и насловот на песната “Море лично момче”.

Advertisements

„Еквинокс“ ќе ја претставува Бугарија на „Евровизија 2018“ со „Bones“

Како што наближува крајниот рок за објавување на песните што ќе се натпреваруваат на годинашната „Евровизија“ во Лисабон, деновиве речиси секојдневно се промовира сработеното од тимовите на 43-те земји учеснички на фестивалот. Освен нашата „Lost And Found“, неодамна беше претставена и евровизиската песна на Бугарија, која го носи насловот „Bones“ (Коски) и која ќе ја изведе групата „Еквинокс“ (Equinox).

Advertisements

Eye Cue со “Lost And Found” ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2018

Македонската радио – телевизија вечерва ја промовираше песната со која групата Ај Кју ќе ја претставува Македонија на Евровизискиот фестивал на 8-ми мај во Португалија

Eye Cue – Lost And Found – F.Y.R. Macedonia – Official Music Video – Eurovision 2018

Advertisements

Баладата „Понекад“ како осмомартовски подарок од Жаре Бербер и „+18 бенд“

По повод Меѓународниот ден на жената – 8 март, Жаре Бербер на жените од регионот им ја подари својата нова песна со наслов „Понекад“. Песната е дело на Јован Јованов и Елвир Мекиќ, и е поразлична од сè што досега Жаре пеел. Романтична, забавна балада со која ја раздвижуваат македонската, но и регионалната музичка сцена.

Advertisements
« Older Entries