Африканската музичка легенда Мори Канте, најпознат по хитот “Јеке Јеке” почина на 70 годишна возраст

Гвинејскиот пејач и музичар Мори Канте, кој во осумдесеттите години ја освои светската слава со хитот „Јеке јеке“, почина вчера на 71-годишна возраст во болница во Конакри, објави неговиот син Бала Канте.

Канте придонесе за зголемување на популарноста на африканската и гвинејската музика во светот. Неговиот хит „Јеке јеке“ беше објавен во 1987. година и за кратко време продаде неколку милиони копии и го достигна врвот на музичките топ листи во многу земји.
„Канте страдаше од неколку хронични заболувања и често патуваше во Франција на лекување, но тоа сега беше невозможно заради коронавирусот“, рекол неговиот син, додавајќи дека неговото здравје се влошило нагло во последните денови.

Mory Kante Yeke Yeke

Во хеликоптерска несреќа загина славниот НБА кошаркар Коби Брајант

Неофицијално, Коби Брајант загинал во хеликоптерска несреќа, близу Калабасас, Калифорнија. Според американските медиуми, Брајант бил дел од екипаж со пет луѓе во хеликоптер недела наутро, близу Калабасас, во сојузната држава Калифорнија.

Никој од петмината не ја преживеал несреќата, но наводно неговата сопруга Ванеса не била дел од екипажот. Коби брајант имаше 41 година, беше татко на четири ќерки, Џана, Наталија, Бјанка и новородената Капри.

20 сезони играше за Лос Анџелес Лејкерс, почнувајќи од 1996та, пет пати стана шампион на НБА-лигата, двапати беше МВП на финалето, а во 2008 беше мвп на регуларната сезона. Со 33.643 поени во кариерата беше трет стрелец на сите времиња, но токму синоќа Леброн Џејмс го надмина за 12 оставајќи го на четвртата позиција.

Тамара Тодевска – најдобар интернационален артист на Кенга Маџик во Албанија

Тамара Тодевска со песната „Monsters” вчера беше прогласена за најдобар интернационален артист на престижниот музички фестивал Кенга Маџик во Тирана, Албанија.

„Monsters” е авторско дело на Роберт Билбилов, Дарко Димитров и Лазар Цветковски, со текст на Коста Петров.

„Пресреќна сум. Оваа награда ја посветувам на моето семејство и на Македонија”, изјави Тамара при земањето на наградата која и беше врачена од овогодинешната претставничка на Евровизија за Албанија.

 

Лила Филиповска по распитот кај Русковска за „Рекет“…ќе ми расипете фризурата…чао дечки…

Водителката Филиповска беше во автомобилот заедно со Бојан Јовановски-Боки 13, кога беше уапсен на граничниот премин „Богородица“, како осомничен во „Рекет“. Таа денеска повеќе од еден час беше на распит во Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во врска со истрагата за случајот „Рекет“.

На излегување од Обвинителството не сакаше да даде изјава за медиумите

Мајк Тајсон отвори ранч за производство на марихуана

Поранешниот боксерски шампион во супертешка категорија Мајк Тајсон купи ранч во Калифорнија на кој ќе произведува марихуана.

Ранчот на Тајсон се простира на околу 16 хектари во Калифорнија, каде што употребата на оваа дрога е легална. Секој месец тој продава канабис во вредност од 450.000 евра на амбулантите во Калифорнија и Невада користејќи го во медицински цели. Челичниот Мајк сака да направи туристичка атракција од неговиот ранч.

View this post on Instagram

The Original OG. Link in bio.

A post shared by Tyson Ranch™️ (@tysonranchofficial) on

Лила Филиповска во Скопје ЗОО им чистеше на животните, ги хранеше и се качи на трактор

Лила се вклучи во општествено одговорната кампања За здрави и среќни животни 🐵🐘🦒
Во улога на зоо негувател, не само што научи за нивната исхрана, туку ги исчисти и живеалиштата на слоновите и жирафите ❤️

Македонското знаме се вееше највисоко на концертот на Мајли Сајрус на Гластонбери фестивалот во Англија

Очиглено Мајли Сајрус има фанови со “подлабок џеб” од Македонија кои присуствуваа и уживаа во нејзиниот настап на Гластонбери фестивалот во Англија. Инаку Гластонбери е фестивал кој се одржува повеќе денови во местото Пилтон, Англија и тоа секоја година, почнувајќи од 1970 година  кон крајот на јуни и почетокот на јули.

Оваа година фестивалот се одржа од 26-ти до 30-ти јуни а помеѓу големиот број изведувачи беа Мајли Сајрус, Килерс, Кајли Миног, Шон Пол, Џенет Џексон, Ен Мари, Хемикал Брадерс…

Македонското знаме се вееше највисоко на концертот на Мајли Сајрус на Гластонбери фестивалот во Англија

Мајли Сајрус со контроверзно видео за „Mother’s Daughter“

„Мое тело, мои правила“, „Не се за*бавај со мојата слобода“, порачува Мајли Сајрус со песната „Mother’s Daughter“, која ја смести на неодамна објавеното ЕП-издание „She Is Coming“ и која штотуку си доби мошне експлицитна и контроверзна визуализација. „Музиката ги прави движењата, ние ја имаме моќта“, напиша таа во најавата за новото видео исполнето со дури непријатни сцени, но сето тоа со цел да ја нагласи важноста за рамноправноста и прифаќањето на различностите.

Меѓу бројните жени што се појавуваат во видеото е и мајката на Мајли, Тиш Сајрус.

Ова е Оливија Кулпо – најсексапилна жена на светот

Според списанието „Максим“, најсексапилна жена на светот за 2019 година е манекенката Оливија Кулпо. Таа е на самиот врв на листата „Хот 100“ на бројот за јули-август.

ХИТ НА ИНТЕРНЕТ СО ДВА МИЛИОНИ ПРЕГЛЕДИ: ГО СОБЛЕЧЕ ГРАДНИКОТ и се пушти топлес на ролеркостер

Инстаграм ѕвездата Јулиа Росе предизвика различни коментари на социјалните мрежи откако сподели видео на кое се вози на екстремен ролеркостер.

Ѕвездата која ја следат повеќе од 1 милион следбеници на Инстаграм вниманието често го привлекува со провокативни и голи фотографии.

Па истото се случи и овој пат додека 25 годишната Јулиа беше во еден забавен парк каде таа се надмина себе си и реши да се пушти на ролекостер сосема гола држејќи го градникот во рака.

Слатко ќе ве насмее: Ќерката на Тамара, Хана ја пее евровизиската „Proud“ на свој јазик

Познатата пејачка Тамара Тодевска на својот профил на Инстаграм објави видео на кое може да се види како нејзината ќеркичка Хана ја пее евровизиската песна „Proud“.

Тамара не можејќи да се воздржи, се смееше додека пееше Хана.

Погледнете како тоа изгледа:

Лени Кравиц сподели видео од прошетката низ Стара Чаршија во Скопје

Во рамки на европската турнеја која е по повод излегувањето на новиот албум „Raise Vibration“,Лени Кравиц е во посета на Скопје, а неговиот концерт во ВИП Арената е закажан за 5-ти мај.

Мега музичката легенда веќе пристигна во главниот град Скопје, а денешниот ден го искористи за прошетка низ Стара Чаршија каде делеше автограми и се фотографираше со фановите.

„Стар пазар. Убав ден со средби со прекрасни луѓе“ – напиша Кравиц под видеото.

Мадона го објави дуетот со Малума – „Medellín“

Музичарите ја најавија својата соработка уште пред два месеца, споделувајќи фотографија од студио, па уште тогаш претпоставуваме дека резултатот ќе биде мошне интересен и дека ќе нè натера на танцување. Токму тоа и го добивме, па подгответе се за танцување и притиснете плеј!

 

Излезе првата постхумна песна на починатиот диџеј Авичи

На YouTube е објавен новиот сингл од починатиот шведски диџеј Авичи, „траката“ SOS од постхумниот албум кој официјално ќе биде објавен на 6 јуни, оваа година.

Песната беше објавена вчера, а веќе до денес, 11 април, има над 1,5 милиони преслушувања. Видеото кое е направено за овој сингл содржи трогателни пораки кои фановите ги објавуваа на социјалните мрежи после веста за смртта на Авичи.

Џеј Ло со екстравагантно видео за новиот сингл „Medicine“

Џенифер Лопез деновиве го објави нејзиниот нов сингл насловен „Medicine“, кој мошне наликува на нејзините претходни хитови „Get Right“ и „Do It Well“, а сето тоа сега е дополнето и со екстравагантно видео каде што мултиталентираната пејачка, актерка и танчерка ги покажува сите таленти, како што е и вртењето на шипка.

За овој нов сингл, 49-годишната латино-дива уште еднаш ги здружи силите со колегата Френч Монтана, со кого претходно соработуваше за хитот „I Luh Ya Papi“ и за „Same Girl“, а продукцијата е на норвешкото продуцентско дуо „Старгејт“.

Боки ја откри симболиката на костимот што го носеше на доделувањето на “Story” наградите

Боки ја откри симболиката на костимот што го носеше на доделувањето на “Story” наградите а беше навредуван и исмејуван преку социјалните мрежи

Почина Кит Флинт, вокалистот на „Продиџи“

Вокалистот на познатиот британски бенд „Продиџи“, Кит Флинт е пронајден мртов во неговиот дом во Есекс, пренесуваат британските медиуми. Веста за смртта на 49-годишниот музичар ја потврдија и од бендот.

„Со огромна тага ви ја потврдуваме смртта на нашиот брат и најдобар пријател Кит Флинт. Вистински пионер, иноватор и легенда. Засекогаш ќе ни недостасува“, пишува во соопштението од групата.

Со неговиот панк-стил, бројни пирсови и шилеста коса, Флинт стана еден од најиконичните британски музички фигури во деведесеттите. Тој им се придружи на „Продиџи“ како танчер, а подоцна стана и фронтмен заедно со раперот Максим. Покрај првенчето од 1992 година, сите седум албуми на групата го освоија првото место во Велика Британија, вклучувајќи го и последниот „No Tourists“, објавен во ноември 2018.

Флинт ги отпеа најпознатите синглови на „Продиџи“ – „Firestarter“ и „Breathe“ – кои се искачија на 1. место во 1996, а првата стана и најголемиот хит во САД, воедно придонесувајќи за популаризација на денс-музиката во земјата.

Почина американскиот актер Лук Пери (Дилан од Беверли Хилс)

Американскиот актер Лук Пери почина денеска на 52-годшина возраст.

Беше најпознат по улогата на Дилан во серијата „Беверли Хилс 90210“.

Пери беше хоспитализиран пред три денови поради мозочен удар

Никој не остана рамнодушен на емоциите меѓу Бредли Купер и Лејди Гага на нивниот настап на „Оскарите“

Лејди Гага и Бредли Купер на 91. доделување на најпрестижните филмски награди „Оскар“ ја изведоа популарната композиција Shallow од нивниот заеднички филмски проект „Ѕвездата е родена“.

Во театарот „Долби“ завладеа целосен молк, а салата се исполни со голем емотивен набој кога двојката излезе на сцената, а по настапот, многумина оценија дека ова е нивната најромантична изведба на песната што стана планетарен хит.

Lady Gaga, Bradley Cooper – Shallow (Oscar Performance/2019)

Александра Заева беше манекенка на ревијата во Струмица

Во едноставен сив фустан и црни чевли, Александра Заева, ќерката на премиерот, беше манекенка на модната ревија за лицата со попреченост. Ревијата втор пат се организира во Струмица и се одржа вчера во хотелот „Вила Парк“.

(Кликнете на постот за да го видите видеото)

Дел од најубавите македонки кои се соблекоа голи

На нашата естрада дефинитивно многу ретко може да се види голотија, но екипата на „Ексклузив“ се потруди и најде дел од најубавите македонки кои се соблекоа голи за објективот.

Тамара Тодевска, Миа Костова, Катарина Ивановска….повеќе во видеото во продолжение:

Ќерката на Мики Црнокрак освои титула за „Мис Фотогеничност“

Постарата ќерка на Мики и Светлана, Моника Црнокрак ја освои титулата „Мис Фотогеничност“ на нејзиниот прв интернационален настап „Miss Summer International 2018“ во Кипар.

Забава за паметење: Ексклузив „упадна“ на роденденот на Лила Филиповска

Познатата водителка Лила Филиповска пред неколку дена го прослави својот роденден во присуство на своите најблиски пријатели и соработници.

Роденденската лумперајка беше во еден познат скопски ресторан, а се разбира славеничката беше една од најрасположените.

Екипата на „Ексклузив“ ненајавено „упадна“ на роденденската забава и погледнете што се случуваше:

Повторно гола: Нови порно фотки на Северина (+18)

Пред 14 години популарната пејачката Северина го доживеа првиот јавен скандал, откако се појави нејзиното приватно видео.

И додека дел од јавноста заборави на ова видео, пејачката ја разбуди фантазијата кај мажите со нови експлицитни фотографии

Untitled.png

Паметете го ова име и презиме: На манекенката Бојана Нушкова и се смешка светска кариера

Веруваме дека во иднина многумина ќе слушнат за младата Бојана Нушкова од Скопје, која моментално е една од најбараните манекенки во Македонија.

Дефинитивно на оваа девојка и се смешка и интернационална кариера.

View this post on Instagram

Mukii 😂

A post shared by Boyana Nushkova (@boyananushkova) on

View this post on Instagram

🌊

A post shared by Boyana Nushkova (@boyananushkova) on

Храбра девојка: Викторија Лоба се фрли од карпа

Атрактивната Лоба на својот профил објави видео на кое може да се види како скока од високи карпи во вода и без притоа да размисли дали да го направи тоа. Доста храбро, мора да се признае…

View this post on Instagram

🙈

A post shared by ᐯIᑕTOᖇIᗩ ᒪOᗷᗩ 🕊 (@victorialoba) on

Ова видео на Станија Добројевиќ ќе го погледнете повеќе пати

Дефинитивно српската старлета Станија Добројевиќ е една од најзгодните во нејзината „категорија“. Тоа досега го докажала многу пати.

Сме ја виделе во најразлични изданија, а неколку пати позирала и како од мајка родена, но кога и да објави фотографија или видео, таа привлекува внимание.

Така е и овој пат. Познатата старлета објави видео направено во Мајами, каде што моментално живее и нема потреба што да се пишува повеќе.

View this post on Instagram

Do you come with me 🎵

A post shared by It's me, Stanija! (@stanijadobrojevic) on

11-ГОДИШНОТО ДЕВОЈЧЕ КОЕ ГО ОСВОИ ДРЕЈК СО СВОЈОТ ТАНЦ ДОБИ НОВО СРЦЕ

Единаесетгодишно девојче од Чикаго доби ново срце, неколку дена откако во болница ја посети канадската музичка ѕвезда Дрејк.

Тој решил да ја посети малата Софија Санчес, откако на интернет видел видео во кое таа танцува во болницата на еден од неговите хитови.

Видеото со голема брзина се прошири на социјалните мрежи во знак на поддршка за Софија и Дрејк ѝ дојде во посета на 20 август, токму на денот кога го славеше 11. роденден.

Во неделата, Софија објави видео на Фејсбук, во кое ги кажа своите роденденски желби.

„Првата беше да го запознам Дрејк и тоа ми се оствари и беше одлично. Втората желба е да имам ново срце и тоа ќе се случи наскоро“.

Маж влета на сцена и се обиде да ги нападне Бијонсе и Џеј-зи

Бијонсе и Џеј-зи доживеаја непријатна ситуација на нивниот заеднички настап одржан во саботата во Атланта. На крајот на нивниот настап тие се свртеја со грб на публиката и тргнаа да излезат од бината.

Во тој момент непознат маж истрча на сцената и тргна кон нив. Коментарите за овој инцидент се дека побргу реагирале танчерите отколку обезбедувањето. Полицијата подоцна го уапсила напаѓачот.

Станија вежба на плажа само по танга

На Инстраграм и ЈуТјуб профилот на српската старлета Станија, се појави видео на кое таа вежба на плажа само по танга бикини.

Станија видеото го промовира како тренинг за задник и стомачни мускули, но ако го погледнете ќе сфатите дека ова е само уште една реклама за нејзиниот сексипил.

Градите на Гавазова во ултра секси бикини

Македонската пејачка Сузана Гавазова првите лесни денови ги користи за одмор во Грција. Нејзиниот инстаграм профил е полн со фотографии на кои Гавазова провоцира со нејзиното испотено, исончано, сески тело. Пејачката со видео снимка ги почести нејзините фанови. Погледнете што покажа Гавазова.

Дуа Липа шоу | Со холограмски шорц на Лига шампиони!

22 годишната пејачка Дуа Липа ја имаше честа викендов да настапи на најгледаното спортско случување, Лигата на шампионите кое се одржа во Украина. Пејачката на сцената се појави облечена во холограмски шорц и бела блуза со деколте, од тул и проѕирни ракави. Толку едноставна што дури на нозете носеше бели патики за да може слободно да се движи во текот на целиот настап.

DUA LIPA’s full performance at the 2018 UEFA Champions League Final opening ceremony!

 

Секси Албанка возбудува на Инстаграм

Албанската поп пејачка Даниела Камберли, локалните медиуми ја опишуваат како најзгодната девојка во земјата. Таа е родена во тирана а е позната под уметничкото име Фиби.

View this post on Instagram

#tb❤ miss my other home

A post shared by 𝓓𝓪𝓷𝓲𝓮𝓵𝓪 (@fibiofficial) on

View this post on Instagram

#goodvibesonly

A post shared by 𝓓𝓪𝓷𝓲𝓮𝓵𝓪 (@fibiofficial) on

Му удри шлаканица на новинарот: Ѕвездата на мексиканските серии ги изгуби нервите

На црвениот килим во Лос Анџелес се случи голем скандал кога актерот Едуардо Ханез, ѕвездата на мексиканските сапуници, физички нападна новинар пред сите гости.

Новинарот Пако Фуентес го праша актерот како се чувствува поради фактот што неговиот син покренал јавна кампања со цел да собере пари за поправка на автомобилот, имплицирајќи дека Ханез не сака да му помогне на својот син.

Кога го постави прашањето, Ханез ги изгуби нервите и му удри шлаканица, додека присутните ја набљудуваа сцената во шок.

Актерот е познат по неговиот агресивен карактер, посебно кога се во прашање новинарите.

Reportero agredido por Eduardo Yáñez narra detalles del incidente

Лејди Гага го претстави видеото за „The Cure“

Лејди Гага објави текстуално видео за песната „The Cure“, која неодамна ја претстави на фестивалот „Коачела“. Во видеото таа седи во сатенска соба додека камерата „лебди“ околу неа, што предизвикува чусвтво како сè да се случува во сон. Нејзините обожаватели забележаа и дека е тешко да се читаат зборовите од песната без да ви се заврти во главата.

Инаку, овој нов сингл на Гага се појави точно шест месеци од објавувањето на албумот „Joanne“, чиј материјал во моментов го промовира и во рамките на истоимената светска турнеја. Исто така, пејачката неодамна започна со снимање на римејкот на филмот „Ѕвездата е родена“, каде што ја игра главната улога заедно со актерот и режисер Бредли Купер.

Еротска велигденска снимка: Адриана Лима ги возбуди христијаните

Популарното британско списание „LOVE„ ги поздрави своите читатели за Велигден со уникатно и провокативно видео на познатиот бразилски модел Адриана Лима

ФАНОВИТЕ ЗГРОЗЕНИ: Џастин Бибер удри бокс и раскрвари еден свој фан кој сакал да го допре (ВИДЕО)

Фановите денес се разбудија во шок, откако се згрозија од видео снимките кои се појавија на социјалните мрежи и разочараа многу свои обожаватели.

Џастин Бибер остави еден фан со рана и раскрвавени усни откако му удри бокс додека пристигнуваше на концерт во Барселона.

Во видеото можете да забележите како 22-годишната канадска поп ѕвезда удира момче преку отворениот прозорец од неговиот автомобил додека се движи кон „Palau Sant Jordi“ за неговиот концерт кој е дел од турнејата „Purpose tour“.

Justin Bieber Punches Fan in Barcelona

justin biber boks fan avtomobil bieber justin bieber punches fan in barcelona

 

Лејди Гага пее во автомобил со Џејмс Корден

Lady Gaga Carpool Karaoke

Во рамките на својата емисија, популарниот британски актер и водител Џејмс Корден често знае да покани по некоја популарна ѕвезда да му прави друштво додека вози до работното место, а во вчерашната епизода славната гостинка беше Лејди Гага. 30-годишната пејачка ја искористи пригодата да отпее песни од нејзиниот штотуку објавен албум „Joanne“, но заедно со Корден ги запеаја и постарите, добро познати хитови како што се „Poker Face“, „Bad Romance“, „Born This Way“ и „Edge Of Glory“.

ВИДЕО: Мајли Сајрус и дозволи на публиката да ја фаќат меѓу нозе

HD. Miley Cyrus lets fans touch her vagina during a concert.

Иако е исклучително талентирана, Мајли Сајрус својата кариера ја заснова на скандали. Прашање е колку далеку таа може да оди со своето скандалозно однесување.

Овој пат пејачката на сред концерт му дозволи на еден фан да ја фаќа меѓу нозе.

50 Cent Says Donald Trump as President Would Be Just Like Kanye West as President

50 Cent Says Donald Trump as President Would Be Just Like Kanye West as President

Add Curtis “50 Cent” Jackson to the list of celebrities not voting for Donald Trump. The rapper visited Conan on Wednesday night to chat about the 2016 election, his bankruptcy woes and getting arrested in St. Kitts.

While promoting the third season of Power — which premieres Sunday on Starz — 50 Cent compared Donald Trump’s campaign to the possible campaign of Kanye West in 2020. “I like the idea of him running,” Jackson said of Kanye. “That’s a lot of responsibility. It’s the same thing with Trump.”

Ciara’s son Future Jr. calls new stepdad Russell Wilson ‘papa’ as he asks for a kiss in sweet video

Ciara’s new husband Russell Wilson has been embraced by her two-year-old son Future Jr., with the young tot calling his new stepfather ‘papa’ in a touching new video.

The youngster, whose father is Ciara’s ex-fiancee Future, can be heard asking for a kiss from his ‘papa’ in a touching live video shared to Russell’s Facebook account on Monday.

The 27-year-old was receiving a haircut during rehearsals for the upcoming Kids Choice Awards when Ciara’s son sweetly instructs, ‘Papa, kiss.’

 

Read more: http://www.dailymail.co.uk

Kanye West – Famous SFW Version ft. Justin Bieber, Cheryl, 5SOS, Nick Jonas and more

Justin Bieber, 5SOS, Nick Jonas, Meghan Trainor & More Create SFW Version of Kanye West’s ‘Famous’

Kanye West‘s controversial “Famous” video now has a cuddlier version thanks to BBC Radio 1, who recruited a slew of famous folks to hop into bed and engage in some pillow talk.

Music notables including Justin Bieber, Meghan Trainor, 5SOS, Craig David and Carly Rae Jepsen dive under the sheets while having LOL-worthy conversations. The Biebs brags about his “perfect symmetrical face” while Troye Sivan asks Trainor several inquiries, which prompt a resounding “No” from the singer. Jonas also brings his leather jacket into bed with him.

The original clip from ‘Ye (released last month) features nude depictions of celebrities including Taylor Swift, Donald Trump, Rihanna, Chris Brown, Ray J, Caitlyn Jenner, Bill Cosby, West himself and wife Kim Kardashian.

 

www.billboard.com

Demi Lovato Releases Steamy New Song ‘Body Say’

Demi Lovato Releases Steamy New Song ‘Body Say’

Soon after revealing new single “Body Say” was on its way, Demi Lovato dropped the song on Apple Music, Spotify and Google Play.

Demi Lovato Announces New Single ‘Body Say’ With Topless Cover Art

Untitled.png

Lovato recorded the sexy track — with lyrics like “You can touch me with slow hands/Speed it up, baby, make me sweat/Dreamland, take me there ‘cause I want your sex/If my body had a say, I wouldn’t turn away” — only a couple weeks ago before releasing it Friday (July 1). She tweeted to fans that she “wanted you guys to hear it right away…whats the point in waiting anymore.”

The singer first teased “Body Say” earlier in the week with a set of nude, black-and-white images taken for the single’s artwork.

Source: www.billboard.com

(18+)Kanye West – Famous, Official Video

(18+)Kanye West – Famous, Official Video

Famous” is a song by American rapper Kanye West. It serves as the first single from his seventh studio album The Life of Pablo (2016). The song features vocals from singer Rihanna and background vocals from fellow hip hop artist Swizz Beatz. The single was formally added to US urban and rhythmic radio stations on April 1, 2016.

“Famous” contains samples of “Do What You Gotta Do”, written by Jimmy Webb and performed by Nina Simone; samples of “Bam Bam”, written by Winston Riley and performed by Sister Nancy and contains samples of “Mi Sono Svegliato E… Ho Chiuso Gli Occhi”, written by Luis Bacalov, Sergio Bardotti, Giampiero Scalamogna, and Enzo Vita, and performed by Il Rovescio della Medaglia.

The song includes a lyric in reference to singer Taylor Swift and concerning the aftermath of West’s interruption during her acceptance speech at the 2009 MTV Video Music Awards: “I feel like me and Taylor might still have sex/Why? I made that bitch famous/Goddamn, I made that bitch famous. The lyric was heavily publicized and criticized by media outlets.

For the Chicago Tribune, Greg Kot called the song “an example of just how brilliant and infuriating West can be at the same time,” going on to praise the production and Rihanna’s guest vocals. The song features a segue from “braggadocious, bell-ringing hip-hop” into samples of Sister Nancy’s dancehall song “Bam Bam” chopped up over the chord progression featured in Nina Simone’s “Do What You Gotta Do.”


The song’s music video premiered at a Tidal exclusive event at The Forum in Inglewood, California on June 24, 2016. The video begins with a a camera passing slowly over the nude, sleeping bodies of George W. Bush, Donald Trump, Anna Wintour, Rihanna, Chris Brown, Taylor Swift, Kanye West, Kim Kardashian, Ray J., Amber Rose, Caitlyn Jenner, and Bill Cosby. At the end of the video, the camera pans out to show all of the sleeping bodies at the same time as West wakes up from his slumber. All of the celebrities are synthetic bodies.

Two days prior to the video’s release, West showed the video to Dirk Standen of Vanity Fair over Skype while the video was still in its final editing stages. The video was filmed over a period of three months and went through four different versions prior to the finalized version. West did not reveal which of the celebrities’ bodies in the video were real and which ones were prosthetic; however he stated that the video was “not in support or [against] any of [the people in the video]” and was merely “a comment on fame”. He also stated that he received his wife Kardashian’s permission. Days after its release, E! Online editor Corinne Heller commented “Swift is the main reason the “Famous” video was so anticipated,” however, it received “almost no reactions.”

Vincent Desiderio’s painting Sleep was the visual inspiration for the video.


Source: en.wikipedia.org

Rihanna – Sledgehammer (From The Motion Picture “Star Trek Beyond”)

Rihanna – Sledgehammer (From The Motion Picture “Star Trek Beyond”)


On 26 June 2016, Rihanna hinted that she would release a new song, stating on Instagram, “Got something for y’all tomorrow”. Over two years ago, Rihanna tweeted,”You’re just another brick and I’m a sledgehammer”, hinting that she had been working on the song since 2014. A new trailer for Star Trek Beyond featuring “Sledgehammer”, was released on 27 June 2016, the same day that the song was released.


“Sledgehammer” is a song recorded by Barbadian singer Rihanna. It was released on June 27, 2016 as the lead single from upcoming Star Trek Beyond motion picture soundtrack. The song was written by Rihanna, Sia Furler and Jesse Shatkin. A music video for the song was released on 30 June 2016, and shows Rihanna performing magical acts on a foreign planet. The video was shot entirely on IMAX cameras, becoming the first music video to do so.

A music video for the song premiered 30 June 2016 in IMAX Theaters at 9:00 EST. The video was then released onto VEVO and Tidal an hour later. The music video was the first ever to be shot entirely with IMAX cameras. The music video features Rihanna dressed in a sci-fi costumes performing magic by moving boulders. At the end of the video Rihanna turns into a celestial god.

Source: en.wikipedia.org

Selena Gomez Carpool Karaoke

Actress-pop star Selena Gomez hopped in James Corden’s car for quite the roller-coaster edition of “Carpool Karaoke.”

In the popular “Late Late Show” sketch, Gomez and Corden visited Six Flags Magic Mountain, where the duo sang atop a giant roller coaster (much to Corden’s chagrin) and then McDonald’s for lunch.

Among the hits the pair sing: Gomez’s “Hands To Myself” and “Same Old Love” before wrapping up with Taylor Swift’s “Shake It Off” after Corden asked to be a part of Swift’s famous #Squad.

Watch the full video below.

Source: variety.com