Преспав – Сезона 1, Епизода 8 – Ракијада

Advertisements

Благој Веселинов се закити со „Ѕвезда во подем“ на Берлинале

Македонската актерска ѕвезда од филмот „Исцелител“, Благој Веселинов, за време на филмскиот фестивал во Берлин му беше врачена наградата „Ѕвезда во подем“, која им се доделува на повеќемина млади актери од Европа.

Наградите им ги врачија членовите на овогодишното жири за оваа програма, режисерката Теона Стругар-Митевска и актерот Ингвар Сигурдсон (Исланд).

Берлинскиот филмски фестивал во рамките на „Европски ѕвезди во подем“ промовираше пет актерки и пет актери од Европа, меѓу кои е и нашиот Веселинов. Целта на програмата е на актерите да им се овозможи полесна соработка и запознавање со кастинг-директори, продуценти и останати филмски работници. Ова е уникатна можност Веселинов да оствари лични контакти со видни професионалци од областа на европската кинематографија.

 

Untitled

Објавен е официјалниот трејлер на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“

На неколку дена пред светската премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија”, Продукцијата „Сестри и Брат Митевски“ го објави и официјалниот трејлер.

Инаку, филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ се снимаше 6 недели во Штип во текот на јануари и февруари 2018. Монтажата се одвиваше во Белгија, а звукот, лабараторијата и музиката во Белгија, Франција и Словенија.

Погледнете го трејлерот за македонскиот “Медена Земја”, најдобриот документарец на светот

Македонскиот документарец „Медена земја“ на режисерите Љубомир Стефанов и Тамара Котевска освои три награди на најголемиот американски фестивал на независен филм Санденс, меѓу кои и Главната награда од жирито во програмата Светски филм за документарци, Специјалната награда од жирито за влијание за промена за Котевска и Стефанов како и Специјална награда за камера за Фејми Даут и Самир Љума.

„Медена земја“ е филм за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее со нејзината мајка во централна Македонија. Главна идеја на филмот е да се прикаже припадноста на човекот кон природата и нарушување на природната рамнотежа преку судир на два различни начини на искористување на природните ресурси.

 

Најновиот филм на Теона Стругар Митевска „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на 10 февруари премиерно во Берлин

Најновиот филм на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија”, кој е во главната конкуренција на престижниот Берлински Филмски Фестивал, својата премиера пред интернационалната публика ќе ја има на 10-ти февруари, а ќе биде прикажан осум пати во текот на фестивалските денови.

Инаку, „Господ постои, името ѝ е Петрунија” е прв македонски филм кој е избран во главна конкуренција на Берлинале, а пак прв пат по 25 години, односно по „Пред дождот“ во Венеција 1994 година, воопшто да биде во главна селекција на филмски фестивал од А категорија.

Погледнете еден мал дел од филмот

ПРЕСПАВ Сезона 3 (Трејлер) „Нов Газда“

После успешните две сезони на хит серијата “Преспав” ќе следува и трета сезона. Премиерата ќе биде на 17 декември 2018година на МРТ1 од 20 часот и 15 минути

Официјална најава за трета сезона на македонската ТВ серија “Преспав”.

Третата сезона на “Преспав” најавена со видео спот

После успешните две сезони на хит серијата “Преспав” ќе следува и трета сезона. Премиерата ќе биде на 17 декември 2018година на МРТ1 од 20 часот и 15 минути

„Куршлус“

Таму некаде на север од југот, едно малечко местенце Преспа се прочу во светот. Се појави чудовиште, се бараше нафта, дојдоа странски претставници, се организираа избори, и што ли уште не!

Пансионот што никогаш не спие.

Таму некаде е ПРЕСПАВ!

режија и монтажа: Ла Сандра Ѓоргиева

директор на фотографија: Дејан Димески

музика, текст и аранжман: Мите Димовски, студио „Тра ла ла“

продуцент: Пеце Талески

Ова е трејлерот на филмот “Ругање Со Христос” кој според Министерството за култура шири омраза

Министерството за култура се дистанцира од филмот „Ругање со Христос“ и го осудува јазикот на омраза, што тој го поттикнува, рече на прес-конференција, ресорниот министер Асаф Адеми.

– По објавување на трејлерот на филмот во кој војниците на ОНА се претставени како насилници-силувачи, Министерството за култура објаснува за јавноста дека овој филм нема никаква врска со Министерството и актуелниот состав на Министерството, туку е поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија во 2015 година, истакна Адеми

“Зајди, зајди” во познатиот Холивудски филм “300”?

Познатиот Холивудски филм “300” посветен на спартанците кои се спротивставиле на Персиската империја содржи една добро позната Македонска нумера.

Ако внимателно слушате ќе забележите дека се работи за познатата македонска песна Зајди, Зајди.

Нумерата е искористена за делот кога на сопругата на Леонид и соопштуваат дека кралот загинал во битката.

Проценете сами дали се работи за истата песна

300- Message for the Queen

 

 

Исто така „Зајди, зајди“ се најде и на саундтракот на играта Battlefield 1

Untitled.png

Пристигна трејлерот за новата македонска комедија „Година на мајмунот“

Необичното пријателство меѓу мајмунот Коко и чуварот на Зоолошка градина Цобе и нивниот живот во превртениот транзициски свет, се центар на дејството на „Година на мајмунот“, новата комедија на реномираниот режисер Владимир Блажевски, автор на култниот македонски филм „Панкот не е мртов“.

„Наше Маало“ – 18 години подоцна

“Зградата Кармен вчера (23.01.2018) прослави 18 години, особено горда на тоа што нè учеше кај луѓето да ги цениме квалитетите, а не потеклото или религијата.
А, ние сме горди што ја помогнавме продукцијата на првата детска серија „Наше маало“ која промовираше соживот и меѓуетничко разбирање. “#USAID25MK

Секс-сцени на Јана Стојановска во „Сенки над Балканот“

Во неделата вечер во Србија беше прикажана последната епизода од првата сезона на серијата „Сенки над Балканот“ на Драган Бјелогрлиќ. Оваа епизода изоболуваше со многу насилство и експлицитни секс сцени. Во една таква сцена се појави нашата глумица Јана Стојановска, која го игра ликот на Јована.

Секс-сцената на Јана и актерот Гордан Кучиќ, која завршува со убиството на младата македонска револуционерка Јована, е оценета како најбруталната сцена во серијата.

 

Погледнете го трејлерот за најновиот Македонски филм “Исцелител”

Филмот е приказна за еден млад човек, кој ќе украде марихуана од опасни криминалци со цел да му помогне на својот болен татко, што ќе доведе до многу перипетии и бројни необични и апсурдни ситуации.

Светска премиера на „Бикини Мун“ на Манчевски во Бразил, погледнете го трејлерот

Бикини Мун“, петтиот игран филм на Милчо Манчевски, на 21 октомври ќе има светска премиера на фестивалот во Сао Пауло, Бразил, кој е најголем во Латинска Америка и еден од најголемите во светот. Филмот ќе игра во програмата специјални презентации, објави фестивалот. Манчевски ќе биде присутен за разговор со бразилската публика и за дискусија за моралноста и документарниот филм.

„Бикини Мун“ е прв долгометражен филм на Манчевски во САД по епизодата на серијата Прислушкувачи (The Wire) која тој ја режираше за „Ејч-Би-О“ во 2002 година.

“Бикини Мун“ е снимен во Њујорк, и е копродукција меѓу САД, Германија и Канада. Бикини е харизматична, темпераментна и неспокојна поранешна жена-маринец, која се враќа од Ирак и ненамерно станува центар на документарен филм, додека се обидува одново да се интегрира во општеството и да си го поврати старателството врз малата ќерка.

Лажните вести од Македонија се најдоа и во сцена во американската серија Madam Secretary

Во првата епизода од четвртата сезона на американската фиктивна серија, која чепка драматуршки во реалните настани на глобално ниво – “Madam Secretary“, државната секретарка на САД, Елизабет МекКорд му укажува на кинескиот министер за надворешни работи, Чен, дека доколку не преземат итна заедничка акција против нарко-картелите (даден пример – картелот Колима) кои ја “окупираат” државата Тимор-Лесте, убивајќи висок нивен дипломат, а обвинувајќи ја МекКорд за неговата смрт преку лажни вести (“fake news”), и на НР Кина ќе и’ случува истата судбина, особено на министерот Чен, без разлика на нивната престрога законска регулатива.

Како пример за “лажни вести”, ја дава Македонија, велејќи му:
“Дури ни вашите регулативи нема да спречат некој тип од Македонија кој е платен да фабрикува *клик-мамка (clickbait).”

 

Погледнете го „Дете“ – Македонски краток филм за виртуелното бегство

Погледнете го студентскиот краток игран филм на режисерот Раша Петровиќ, „Дете“. Да се влезе поблиску во животот на еден пасиониран гејмер и да се доживее неговото секојдневие – тоа била идејата на режисерот, кој е апсолвент на Филмската академија во Штип. Судбината на кратките филмови многу често е „тажна“, односно мала публика може да ги види на премиера или на некој фестивал.

-Во една многу кратка форма филмот се занимава со безизлезноста која ги турка луѓето во виртуелно бегство, социјална и општествена неизвесност, чувство на отфрленост и маргинализација, но понекогаш и личната неодговорност пред секојдневните животни предизвици. „Дете“ е филм за една реалност што се случува во Скопје, а сепак е приказна која е многу пошироко распространета и се случува насекаде низ светот – вели Петровиќ. Филмот е работен ентузијастички, без буџет, благодарение на желбата на целата екипа. Улогите ги толкуваат: Гораст Цветковски, Јелена Јованова, Ѓорѓи Јолевски, Викторија Анѓушева и Анастас Тановски.

Повлечена епизода на „Пчеличката Маја“ поради цртеж на пенис

„Нетлфликс“ повлече една од епидозите на анимираната серија „Пчеличката Маја“, откако еден родител забележал цртеж во облик на пенис врежан во дрвото во позадината на една сцена од тој цртан филм.

Hidden inappropriate drawing in !

„Трите“ – втор дел: Афери, закани, страв

Афери, скандали, дискредитации. Што е вистината за трите обвинителки?

Нападите почнаа по првата прес-конференција, кога стана јасно дека сериозно ја сфатиле задачата и ќе одат до крај во расчистување на криминалот.

Што чувствуваа кога ги преслушуваа разговорите?

Колкаво обезбедување користат Катица, Ленче и Фатиме?

Гледајте во вториот дел од сторијата „Трите“ на А1он.

Преземено од http://a1on.mk

„Трите“-прв дел: Досие за Катица, Ленче и Фатиме

Трите специјални обвинителки дојдоа во најтешкото време за Македонија. Народот спасот го гледаше во три жени кои храбро влегоа во битка со криминалот. Посилни од сите политичари заедно, зошто изнесоа на улици илјадници без ниту еден збор. Сторија на А1он во три дела-првиот за создавањето на СЈО, вториот за сите афери и напади кои ги следеа обвинителките и третиот за приватниот живот.

Како обвинителките Катица Јанева, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи стигнаа до СЈО? Колку нивната волја да се успее била посилна од сите препреки? Сторија за човечката издржливост, непоколебливост. Што се случуваше далеку од очите на јавноста додека се формираше Специјалното јавно обвинителство, како почнаа и со што се соочуваа? Како реагираа најблиските?

Прв дел од сторијата за СЈО на А1он.

Преземено од a1on.mk

ОД 18 СЕПТЕМВРИ НА СИТЕЛ – “На Терапија”

Во продукција на КИНО ОКО почнувајќи од септември оваа година, македонската публика ќе има можност да го следи емитувањето на ТВ серијата „На терапија“, првата македонска ТВ продукција снимена според странска лиценца.

Трејлер најава за новото продолжение на Texas Chainsaw Massacre: Leatherface (Тексашки масакр со моторна пила)

Објавен е нов трејлер за последното продолжение на „Тексашки масакр со моторна пила“, со поднаслов „Leatherface“.

Приказната ги следи натамошните „походи“ на веќе култниот сериски убиец Ледерфејс кој веќе повеќе од 40 години им влева страв в коски на љубителите на овој култен хорор. „Leatherface“ (кожено лице) се однесува на прекарот на главниот негативец и маската од човечка кожа што тој постојано ја носи.

Огромното количество крв и мрачната атмосфера го прават трејлерот морничав, најблаго кажано, а имаше и такви, љубопитни, но помалку храбри, на кои и оваа минута и половина им беше „премногу“.

„Ако филмот биде напола добар како што е овој трејлер, ќе имаме една нова хорор класика”, „Не би лажел, маската навистина ме потресе”, „Драго ми е што не живеам во Тексас”, гласат дел од коментарите на оние што има храброст да го погледнат трејлерот.

Ледерфејс во најновто продолжение го глуми Сем Страјк, а во другите улоги се појавуваат Стивен Дорф, Лили Тејлор, Ванеса Грас, Џејмс Блур, Џесика Мадсен и Сем Колмен. Филмот својата премиера ќе ја има на 20 октомври годинава.

ДОСЕГА НЕОБЈАВЕНО НА YOUTUBE | Македонски народни приказни – Рамиз XIV – 1988

“Драги пријатели!!! На повидок е нешто ново!!! Јас му ја побарав, а легендарниот актер Lazar Barakov ми ја доставе! Лично од неговата архива! Приказната која ја бараме со децении! МТВ немаше слух за нашите молби, но затоа дирекно РАМИЗ – 14ти од домашната архива на Лазар Бараков! Вљубениците на приказните добија уште едно ремек дело кое ќе остане засекогаш зачувано!!!
Засекогаш добрите Ivan Petrusevski Lazar Barakov Goce Vlahov Goce Todorovski Gjokica Lukarevski, Vladimir Angelovski, Ance Dzambazova, Gjorgi Kolozov i Senka Kolozova!!! Ваш, Горан Марковски” – главен уредник на страната на Ѓорѓи Колозов. Уживајте!!!

Спилберг прогнозира Оскар за македонскиот филм „Со љубов“

Легендарниот Стивен Спилберг смета дека македонскиот документарен филм „Со љубов“  е најдобриот документарец кој го видел во последните години и заслужува да освои Оскар, пренесува „Docsinsights“.

-Ве позиционира апсолутно во душата на главниот лик, вие не дознавате за деталите на неговото минато или неговата иднина, вие само гледате како луѓето кои се најблиску до него реагираат во неговото опкружување, и ова создава едно запознавање кое е топло и блиско до срцето, рече Стивен Спилберг на премиерата на филмот во Торонто.

Филмот на Илија Цветковски и Атанас Георгиев е приказна за Дионис, професор по биологија пред пензија и неговиот сон. Тој поседува повеќе од сто половни коли, од кои повеќето не функционираат, но тој секоја вечер спие до нив, сонувајќи неговата необична колекција да ја претвори во музеј.

Преземено од Фокус