Category Archives: Спорт

Далматинското кошаркарско дерби заврши со хаос и тепачка

Натпреварот од хрватската кошаркарска лига помеѓу Сплит и Задар имаше шокантна завршница откако натпреварот, во кој Задар победи со 88:102, беше завршен со само осум кошаркари (4×4) откако другите беа исклучени по масовната тепачка.

Advertisements

Тричковски ја урна Омонија

Македонскиот фудбалски интернационалец Иван Тричковски продолжува со голгетерската низа на Кипар. Тој беше стрелец на погодок во денешниот триумф (1-3) на гости против Омонија

Advertisements

Џејсон Деруло ја има химната за СП во фудбал 2018

Џејсон Деруло ја сними официјалната химна за претстојното Светско првенство во фудбал, кое годинава за првпат ќе се одржи во Русија. Станува збор за весела денс-песна, соодветна за навивачката атмосфера што ги следи фудбалските натпревари, а како звучи темата насловена „Colors“ слушнете во продолжение.

Advertisements

Путин и Инфантино ги покажаа своите фудбалски вештини

Advertisements

Страшни сцени во Франција: Навивачите на Лил влегоа на терен да ги тепаат фудбалерите

Немили сцени се случија на натпреварот меѓу Лил и Монпелје во францускиот шампионат. Фановите на домашниот тим влегоа на теренот по завршувањето на мечот (1-1), да се пресметаат со своите фудбалери поради нивните лоши игри и резултати во текот на сезоната.

Advertisements

Oва го нема ни во НБА, ја скрши таблата со спектакуларно забивање

На натпреварот меѓу Барселона и Црвена Звезда во Евролигата се случи најинтересниот момент оваа сезона.

Играчот на Барселона Анте Томиќ со спектакуларно забивање преку нашиот Пери Антиќ ја пукна таблата.

Advertisements

Македонските спортистки инспирираат – моќта и убавината на женскиот спорт! (ВИДЕО)

Водени од желбата за што поголема промоција на женскиот спорт во Македонија, но и борба против социјалните и родовите нееднаквости преку спортот и културните активности, од невладината организација ТАКТ на која основачи се искусни жени-спортистки пред крајот на минатава година промовираа прекрасен видео материјал со осум македонски спортистки.

Во видеото кое носи нова инспирација за македонските спортистки се вклучени кошаркарката Едина Муса, тенисерката Лина Ѓорческа, атлетичарката Дрита Ислами, пливачката Ана Јаневска, велосипедистката Елена Зисовска, фудбалерката Теодора Димоска и параглајдеристката Силвија Митевска…

Advertisements
« Older Entries