Филмска убавина со диви коњи на Пелистер

Преземено од https://babambitola.mk

Апокалиптично видео од пожарот кај Велес

На социјалните мрежи беше објавено видео од страшниот пожар во околината на Велес.

Видеото е снимено пред неколку часа. Сега пожарот е локализиран и се смирува.

Ураганско невреме од Преспа

Ураганско невреме со силен дожд и ветер ја зафати вечерва Песпа. Силниот ветер половина час корнел дрвја, бандери и носел покриви од куќи. Старите мештани на селата велат дека не паметат вакво невреме и толку силен ветер.

Колку езера има во Македонија? Дознајте во видеото…

Во Македонија, верувале или не, има преку 190 езера. Пред околу милион години, речиси во секоја котлина имало големо котлинско или тектонско езеро, а некои од нив биле значително поголеми и од денешното Охридско Езеро

 

Џиновска санта мраз се приближува до Гренланд. Село со 170 жители – под опасност, да бидат поплавени

Неверојатна глетка. Џиновска санта мраз се приближува до Гренланд. Село со 170 жители – под опасност, да бидат поплавени.

 

Снегот ги изненади Кинезите – во Пекинг снег не паднал во април во последните 30 години

Бројни туристи ја искористија приликата да уживаат во прошетка по Кинескиот ѕид, со прекрасна глетка пред себе – завеани планини и црешовите дрвја покрај Ѕидот под снежна наметка.

Македонија во мрак – видеа од нашата земја го обиколија светот

Големото одбележување на „Часот на планетата Земја“ во Македонија стана хит низ целиот свет! Видео инсерти и фотографии од масовната прослава во Скопје, но и од Охрид ги обиколија светските медиуми, а посебно беше поздравена акцијата со садење на илјадници дрвца низ целата република.

Огромен процеп се шири низ долина во Кенија

Голем процеп се шири по површината на долина во Кенија, што предизвикува уништување на дел од автопатот, а неколку семејства што живеат во тој регион се евакуирани.

Се смета дека пукнатина во земјата ја предизвикале обилните дождови и сеизмичката активност.

Снегот во Ирска донесе радост во зоолошката градина

Бурата Ема, која што ја зафати Ирска, донесе снег кој се очекува да биде најголем по 1982 година.

Ладниот бран и врнежите од снег направија вистински пореметувања во земјата. Ирците се мачат на овие услови, но некој сепак ужива.

Во зоолошката градина во Даблин се снимени како пингвините уживаат во снегот.

Редок феномен во Црна Гора го привлече вниманието на медиумите – дрво низ кое тече вода

Во селото Диноша во Црна Гора се наоѓа дрво низ кое тече вода.

Овој феномен најчесто е предивикан од обилни дождови, кои ги преплавуваат подводните извори, па дополнителен притисок ја поттиснува водата на површината, низ корењата на дрвото.

Дрвото прикажано на видеоснимката е шупливо, па водата буквално се излива од него.

Локалниот жител Емир Хакрамај вели дека овој феномен постои веќе 20-25 години, можеби и подолго, а дрвото е старо околу 100 до 150 години.

Поради силните оркански ветрови во Хрватска – камион на две тркала

Поради силните оркански ветрови, автопатот Ријека – Загреб е затворен за сообраќај за товарни возила и по него може да се сообраќа само со автомобили.

Но еден возач на камион решил да ја игнорира забраната.

Погледнете како се бореше со ветрот.

Најинтересниот момент е меѓу 30тата и 45 секунда

Прекрасно видео – Вее снег во Маврово | 07.10.2017

Снег ја изненади Македонија и целиот Балкан од утрово. На повисоките места во државава веќе е направена покривка од неколку сантиметри.

Висината на снежната покривка на планините се зголемува. Според хидрометеоролите, на Маврово во 14 часот е измерена снежна покривка од четири сантиметри.

Страшно видео од ураганот Ирма кој ја уништува плажата Махо

Видео од страшниот ураган Ирма кој ја уништи плажата Махо на островот Св.Мартин . Инаку плажата Махо е една од најпосетените туристички места на островот.

Live footage as Hurricane Irma destroys Maho Beach Cam in St Maarten 9/6/2017

ВИДЕО: Апокалиптично невреме во Истанбул, има и повредени

Силно невреме попладнево го погоди турскиот град Истанбул.

Водата однела многу возила, а граѓаните останаа заглавени, враќајќи се накај дома во попладневниот сообраќаен шпиц.

Летовите на Меѓународниот аеродром Ататурк се откажани, а не работни ни метро сообраќајот, соопштија властите.

ВИДЕО: Во ураганско невреме во Москва 13 мртви и 105 повредени

Билансот на жртвите во невремето кое денеска го погоди главниот град на Русија се искачи на 13 загинати и 105 повредени.

Повредените се хоспитализирани во 10 болници во Москва, а локалните власти предупредуваат дека бројот на жртви може да се зголеми.

Russia: Debris flies through the air as storm rips through Moscow street

Преземено од a1on.mk

Нена Мицева со одлична преработка на хитот „Едно тело“

18-годишната Нена Мицева, која е вистински хит на Јутјуб, својата колекција на преработки ја дополни со уште еден македонски хит. Станува збор за соработката на Дарко Илиевски и ДНК, „Едно тело“, која музичарите ја претставија пред точно 7 години. Токму тоа е и поводот за новата и освежена верзија на овој хит, а како звучи сето тоа во изведба на Нена можете да слушнете во продолжение.

ВИДЕО: Кичевчани очи во очи со мечка!

Месецов на Илинска Планина, група кичевчани биле соочени со несекојдневно искуство.

За време на нивната прошетка во природа се појавила кафеава мечка со која се нашле буквално очи во очи.

kicevcani ovi vo oci so mecka

Напад на легло змии кој го снимил ББС шокираше милиони гледачи низ светот

Гледачите на ББС вчера останаа шокирани после драматична снимка која беше прикажана во долгоочекуваниот Planet Earth 2.
Снимката всушност прикажува игуана која се обидува да помине низ легло змии кои на крај се пуштаат во потера по несреќното животно.
Кога екипи на BBC за прв пат го виделе овој несекојдневен случај, останале вчудоневидени.
Милиони гледачи останале шокирани по снимките, а некои ги опишале и како “хорор филм во вистинскиот живот”.

planet earth II – iguana chased down by snakes [david attenborough][benny hill remix] napad na zmii

Торнадо во Рим, Италија денеска 06.11.2016

WOW damaging tornado in Rome, Italy awhile ago!! Unfortunatelly several deaths reported as well.

Source: Meteo Puglia e dintorni

Reed Timmer: Meteorologist and Extreme Storm Chaser

Closeby video of the Cesano, Rome, Italy tornado this afternoon! Video via Youreporter.it

tornado vo rim

Неверојатно видео од земјотресот во Италија снимен од ловџии

Absolutely incredible video of this morning’s strong earthquake in Central Italy, captured on video by hunters near Monte Vettore! Amazing! WOW! Video via Youreporter.it

zemjotres italija italia italy италија замјотрес earthquake terremoto