Category Archives: Политика

Каква трансформација на Амди :D Го испофали премиерот Заев како никој до сега, а до пред една година со морков ќе го фаќаше

Advertisements

ПАДНА ПРВИОТ ШАРЕН РЕВОЛУЦИОНЕР: Владата го разреши Александар Донев

 

  • Одбиено барањето на државјанство на Саимир Дехамо
  • Македонски државјанин стана Џино Хуацин
  • Владата е против поскапувањето на водата за пиење кон граѓаните и препорачуваме на регулаторната комисија да ја преиспита одлуката за поскапување на водата.
  • Поминаа предлог измените на законот за патен сообраќај а тоа значи дека таксистите нема да имаат потреба таксистите да познаваат англиски јазик со меѓународен сертификат.
  • Престанува да важи законот за субвенции за музичката продукција а владата во наредниот период ќе направи анализа како реално да и помогне на македонската музика.
  • Усвоена е стратегијата за образование 2018/25 година
  • Разрешен е Александар Донев, директорот на агенцијата за туризам.

 

Столтенберг за Заев: Тој е мојот херој

На крајот на заедничката прес конференција на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и македонскиот премиер Зоран Заев се случи интересна ситуација. Имено, на крајот новинарите побараа од Столтенберг и Заев уште еднаш да се ракуваат, а при ракувањето, Столтенберг за Заев рече:

-Добар пријател. Тој е мојот херој.

« Older Entries