25 ГОДИНИ АРМ | Химна на Република Македонија

Advertisements

„Грми“ од македонската соблекувална – ИКО МАЈСТОРЕ, ИКО МАЈСТОРЕ!

Најголемите успеси на македонскиот ракомет на Светските првенства е поврзан со името на Илија Темелковски. Човекот кој ни донесе 11. место на Светското сениорско првенство во Хрватска во 2009 година, сега направи нов подвиг, но со младинците.

Македонија ќе биде пласирана меѓу осумте најдобри, а постои можност и првпат да ја нападне медал зоната, ако утре слави против Франција во четвртфиналето.

Во соблекувалната наголемо се славеше, а сите ракометари извикуваа: ИКО МАЈСТОРЕ, ИКО МАЈСТОРЕ…

Традиционалната осма Ѓурѓовденската литија, на која граѓаните се поклонуваа пред моштите на Св. Георгиј Победоносец и чудотворната икона на овој светец

Во Струга денеска се одржa традиционалната осма Ѓурѓовденската литија, на која граѓаните се поклонуваа пред моштите на Св. Георгиј Победоносец и чудотворната икона на овој светец.
Традиционалната Струшка литија е дел од културното наследство на Република Македонија.

5 мај – важен ден во граѓанската пркосна меморија

Поминаа две години од 5 мај, денот на кој беа чуени „бомбите“ за убиството на Мартин Нешкоски и кој за многу од демонстрантите од „Протестирам“ претставува еден од симболите на граѓанското движење за демократски промени.

Policijata tepa na protest pred Vlada (5.05.2015)

Ристо Петревски – Токмакот од Македонија

Уште под импресии прво појавување на нашата страница, а откриваме дека постои цел документарен филм за најсилниот: Ристо Петревски – Токмакот од Македонија! Немате појма колку е генијално!

risto petrevski

Дино Мерлин до Македонците: Зачувајте го Сонцето на вашето знаме!

За време на претставувањето на новиот документарен филм „Средина“, приказна посветена на мега популарниот балкански поп пејач Един Дервишалидовиќ или попознат кај нас како Дино Мерлин, славниот пејач на крајот одвои неколку минути и упати порака до сите Македонци по повод актуелната состојба во нашата држава.

“Доколку Македонците ме гледаат вечерва, сакам да им порачам да ја сочуваат почитта и разбирањето помеѓу себе, да го сочуваат тоа Сонце кое е на нивното знаме, да не дозволат Сонцето на Македонското знаме никогаш да згасне, вечно да сјае, тие луѓе да пронајдат разум, да дадат се од себе никогаш да не дојде до најлошото” – порача славниот Дино Мерлин.

Соња и Мелани Тарчуловски запеаа за Македонија

Untitled.png

Пејачката Соња Тарчуловска го прифати предизвикот и заедно со ќерката Меланија ја испеаја нивната омилена македонска песна „Каранфило филфило“.

Наши иселеници се степале во Германија заради политика (Видео)

Иселеници од Македонија во Германија се степале во Берлин за Божик заради политика.

Видеото од тепачката е објавено вчера на социјалните мрежи. Според она што е објавено, забавата ја прекинале триесетина поднапиени и нервозни иселеници кои поради политика прво се скарале, па потоа истепале.

Дел од учесниците во тепачката се здобиле со тешки повреди, а меѓу повредените има и неколку жени.

nasi iselenici se stepale zaradi politika

Видео од вежба на „Тигрите“

Митко Чавков – Во рамки на програмата за реализирање на обуки за припадниците од специјалните единици на Министерството за внатрешни работи, реализирана беше тактичко показна вежба на Единицата за специјални задачи за уништување на терористичка група од повеќе лица со употреба на снајперски оган, РПГ и оклопни возила „Хермелин“.”

vezba na tigrite mitko cavkov

„Зајди, зајди“ се најде на саундтракот на Battlefield 1

Една од најубавите традиционални македонски песни „Зајди, зајди јасно сонце“ се најде на саундтракот на видео играта Battlefield 1.

 

Повеќе на: http://pixel.mk

zajdi zajdi na saundtrakot na battlefield 1

Сите заедно да помогнеме за нашите роднини, пријатели, познаници, сограѓани!

Со еден повик на 143-400 помагате со 100 денари за поплавените подрачја!

Донација на средства во странска валута:

NAME OF THE ORGANIZATION: MACEDONIAN RED CROSS
BANK NAME: KOMERCIJALNA BANKA AD SKOPJE
BANK ADDRESS: UL. ORCE NIKOLOV NO.3, 1000 SKOPJE, MACEDONIA
BANK ACCOUNT: 300000000000133 25730522-11
SWIFT CODE: KOBSMK2X
IBAN CODE: MK07300701000001228