Вода изби во подрумите на зградата каде семејството Иванови скришно купи два стана

Advertisements

СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ-ОА

Српската православна црква донела одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници,пренесуваат српските медиуми.

Ромео: Италија сака Северна Македонија што побрзо да ги почне преговорите со ЕУ

Италијанскиот амбасадор Карло Ромео е последниот од низата кој изрази надеж дека уште годинава земјава ќе ги почне преговорите за членство во Европската Унија.

Перо Антиќ нов предводник на мак баскетот

Првиот и засега единствен Македонец во најсилното светско кошаркарско првенство, НБА лигата Перо Антиќ е новиот претседател на македонската кошаркарска федерација.

Ексклузивна снимка: Разговор на пилотите на папата и контролата на летање

Канал 5 дојде до ексклузивна снимка од разговорот на контролата на летање на скопскиот аеродром и пилотите на авионот на папата, при неговото заминување од земјава.

Електронски може да се провери статусот на предметите за приватизација на градежно земјиште

Статусот на предметите за приватизација на градежно земјиште може да се провери и електронски преку посебна платформа на којатреба да се внесе архивски број на предметот, времето на поднесување и катастарската парцела и општината.Ако подносителот нема податоци за парцелата ќе може да внесе  матичен број а потоа ќе може да види во која фаза е решавањето на предметот и дали недостасува одреден документСо Новата алатка на министерството за финансии и управата за имотно правни работи, може да се види статусот на 90.000 предмети.

Четворица Скопјани пакувале и продавале, а бизнисмени, банкари и угостители купувале кокаин

Четиричлена криминална група која подолг период препродавала кокаин била мета на вчерашната акција на МВР во скопски Чаир, населбата Ченто и селото Грушино.

Зошто Интерпол не постапува по меѓународна потерница?

Од МВР се уште нема одговор кое е објаснувањето на Интерпол зошто не ги објавува меѓународните потерници за поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега во Будимпешта и бегалецот во Солун Никола Бошковски.

Пендаровски во недела ќе биде инаугуриран во Собранието

Само 5 дена го делат Стево Пендаровски од свечената инаугурација и преселбата во Вила Водно, со кои и официјално ќе стане петтиот претседател на независна Македонија.

Ниските температури може да предизвикаат оштетувања во лозарството и овоштарството

Студената воздушна маса која следи по врнежливиот период кој со себе го носи циклонот Ален на одредени места можно е да предизвика мали оштетувања во лозарството и овоштарството.

Антикорупциска отвара два предмети против Христијан Мицкоски

Антикорупциската комисија ќе проверува како лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски стигнал до државно земјиште од 33 илјади метри квадратни и како добил концесии за изградба на хидроцентрали.

Направена специјална апликација за повратот на ДДВ

Електронскиот систем за повратот на ДДВ на граѓаните е подготвен и ќе стартува во јули, а за да го остварат ова право граѓаните само ќе треба да ја сликаат фискалната сметка и да ја прикачат на посебна апликација.

Знамето отстрането, приведени четири лица кои го поставиле

Големо знаме на Р. Албанија утринава било поставено на источната страна на Самуиловата тврдина во Охрид, веднаш зад големиот јарбол на кое е истакнато македонското национално знаме.

Реџепи: Не паметам ваков примитивен скандал, ваква власт не ни треба

По завршувањето на седницата на највисокото тело на ИВЗ Ријасетот, поглаварот Сулејман Реџепи изјави дека за жал, тие констатирале оти државата е полициска. Ријасетот на седницата на факултетот за исламски науки во Кондово расправаше за разрешување и именување на претставници во заедницата.

Во втората половина од кампањата Река потрошил најмногу, 290 илјади, Пендаровски 257 илјади евра

Во втората половина од кампањата Река потрошил најмногу, 290 илјади, Пендаровски 257 илјади евра за кампања, извештајот од Силјановска не е пристигнат