Category Archives: Вести

Груевски: Судењето е политичко и не фер

Advertisements

ПАДНА ПРВИОТ ШАРЕН РЕВОЛУЦИОНЕР: Владата го разреши Александар Донев

 

  • Одбиено барањето на државјанство на Саимир Дехамо
  • Македонски државјанин стана Џино Хуацин
  • Владата е против поскапувањето на водата за пиење кон граѓаните и препорачуваме на регулаторната комисија да ја преиспита одлуката за поскапување на водата.
  • Поминаа предлог измените на законот за патен сообраќај а тоа значи дека таксистите нема да имаат потреба таксистите да познаваат англиски јазик со меѓународен сертификат.
  • Престанува да важи законот за субвенции за музичката продукција а владата во наредниот период ќе направи анализа како реално да и помогне на македонската музика.
  • Усвоена е стратегијата за образование 2018/25 година
  • Разрешен е Александар Донев, директорот на агенцијата за туризам.

 

Маж нападнат и каснат од кучиња скитници во Градско!

Видео објавено на Фејсбук на кое се гледа како маж во Градско е нападнат од десетина кучиња скитници предизвика бура од коментари. На видеото се гледа како мажот во обид да се одбрани од кучињата мавта со торба кон кучињата, меѓутоа не успева да ги растера по што на помош доаѓа друг граѓанин.

Столтенберг за Заев: Тој е мојот херој

На крајот на заедничката прес конференција на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и македонскиот премиер Зоран Заев се случи интересна ситуација. Имено, на крајот новинарите побараа од Столтенберг и Заев уште еднаш да се ракуваат, а при ракувањето, Столтенберг за Заев рече:

-Добар пријател. Тој е мојот херој.

« Older Entries