Хотелите од понеделник почнуваат со работа, хотелиерите бараат измени на протоколите

Ѓорѓе Балашевиќ објави нова песна “Хеј, лега”

Еден од најголемите кантавтори на овие простори, легендарниот Ѓорѓе Балашевиќ, во соработка со тамбурашкиот ансамбл „Госпон Тамбураши“, објави нова песна „Хеј, лега“

Балашевиќ, емотивниот текст во песната, го посвети на градот кој едноставно го обожува – Осијек.

Музиката, стиховите и аранжманот ги потпишува самиот Балашевиќ, а веќе првите реакции говорат дека и овој пат ја оправдал довербата кај публиката, па Панонскиот морнар продолжува да освојува со стихови и емоции.

Анкета на ИФЕС: СДСМ/Беса 20%, ВМРО-ДПМНЕ 16%

Четири процентна предност на коалицијата СДСМ-Беса пред ВМРО-ДПМНЕ, покажува телефонската анкета на реномираниот светски институт ИФЕС, направена врз примерок од 1.111 испитаник од 30 мај до 4 јуни..

Темпера со видео за последниот сингл „Дојди”!

Македонскиот музички бенд „Темпера“ со видео за „Дојди”, повикуваат на „весел исход и неконтролиран бој“ како одговор на новата реалност.

Ова е петти сингл во низа од новиот материјал по дебитанскиот албум „Играј”.

Ова е песна исполнета со динамична ритмика, вокални и гитарски хармонии, спој на ретро и модерен звук оплеменет со виртуозноста на Петар Христов, кој гостува на саксофон.

Видео спотот за песната го изработи Александар Ристовски-Принц.

Снимена и продуцирана во Тралала студио.

Во бендот членуваат: Тања Тас – вокал, Драган Гиновски Гино на гитара, Мите Димовски – тапани и Џоле Максимовски на бас гитара.

Се отвораат сите гранични премини, но мерките остануваат исти

Македонија од утре ги отвора сите гранични премин. Влез и излез ќе биде дозволен како за македонските граѓанин така и за странците. Но, активните мерки како негативен корона тест и задолжителен карантин остануваат на сила.

Сафет Бишевац: Против Никола Груевски се борев, и ќе се борам, до последно!

Сафет Бишевац: Против Никола Груевски се борев, и ќе се борам, до последно!
Знае ли Сафет Бишевац дека е кандидат на партија во која Никола Груевски е сеуште почесен претседател?

The Chicks имаат нова песна, “Бакнеж”

Македонскиот женски бенд The Chicks, ја објави втората песна од новиот деби албум „Travelers”, насловена како „Бакнеж”.

Автор на музиката и аранжманот е Александар Чекреџи- Чекре, текст и аудио продукција Александар Ристовски- Принц, микс и мастеринг: Златко Симионски- Зеко.

За песната е објавено и видео за кое девојките на својот фб профил напишаа: „Со оглед на ограничувањата и неможноста да изработиме професионален видео запис, решивме на бидеме креативни и да направиме видео снимено со телефон, кое што сами го измонтиравме. Снимено е на локации на велешкото езеро „Младост“. Беше навистина забавно за нас и се она што е снимено во суштина сме ние, потполно природни. Сакавме да покажеме дека и во вакво време, сепак човек може да биде креативен и да твори“.

Пановски: Порастот на новозаболени лежи во неодговорноста на граѓаните, но и на политичарите

По вчерашниот најцрн биланс на новозаболени и починати, од Министерството за здравство се уште не ги објавиле новите податоци за последното деноноќие..

“Девере, Девере” е новата песна на Сузана Спасовска

Познатата македонска фолк-пејачка Сузана Спасовска ја почести публиката со една весела македонска песна. На песната работеа Слаѓан Станишковски – музика и аранжман, Валентино Мишевски – бас, Виктор Стаменковски – ритам гитара, Александар Гроздановски – кларинет. Текстот е дело на самата Сузана. Песната е снимена во студио “Анастасија” во февруари за новото ЦД кое чека подобро време.

Љупчо Ристовски (Интегра): “…ДПНЕ И МИЦКОСКИ ВО ОВОЈ МОМЕНТ СЕ ФИНАНСИРАНИ ОД СОРОС…”

Шокантно тврдење на Љупчо Ристовски (Интегра): “…ДПНЕ И МИЦКОСКИ ВО ОВОЈ МОМЕНТ СЕ ФИНАНСИРАНИ ОД СОРОС…”

„Дајте ни радост место тага“: Ѕвездите од „Дајте музика“ и Нокаут со нова видео порака

Јунаците од серијалот „Дајте музика“ подготвија големо изненадување за крајот на оваа необична учебна година: Додека „Старо маало“ е принудно празно, домовите и парковите нека бидат исполнети со позитивна енергија, креативност и добра македонска музика!

Со максимално почитување на мерките за заштита и во услови на вонредно функционирање, екипата од серијалот „Дајте музика“ успеа да склопи извонредна видео разгледница со порака за сите македонски ученици. Промоцијата се случува токму на денот кој го означува крајот на учебната година и почетокот на најомилениот и најбезгрижниот период за секое дете – летниот распуст.

Видеото е снимено на пет различни локации во Скопје, а со оглед на сите препораки и ограничувања, на истото работеше продуцентска екипа од петнаесетмина извршители.

ХИТ ВИДЕО: „Идемо у Грчку, одма!“ – предизборниот спот кој завршува со „Сагапо“ за Александар Вучиќ

Хит на социјалните мрежи во Србија, но и во поширокиот регион е видео спотот кој е дел од изборната кампања на Српска напредна странка на српскиот претседател Александар Вучиќ.

Во спотот семејство зборува за тоа како ќе оди во Грција на море преку автопат. Спотот завршува со „Сагапо“ за Вучиќ.

На Клиниката „Жан Митрев“ со хемофилтрација излекуван заразен со Ковид-19

Пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, поради руптура на абдоминална аневризма, бил примен во Клиниката „Жан Митрев“ каде му бил извршен зафат по кој му бил потврден Ковид-19. Неговото лекување морало да продолжи на Клиниката каде бил ставен на континуирано испирање на крвта со специјален филтер, кој ги отстранува сите инфективни медијатори. По оваа филтрација на крвта пациентот многу добро се опоравувал, па му биле направени неколку тестирања за Ковид-19, резултатите биле негативни, а пациентот во добра општа состојба по шест дена лекување ќе биде пуштен дома.

Ова денеска го соопштија од Клиниката „Жан Митрев“, од каде во образложението на целиот процес на лекување посочуваат дека пациентите во хеморагичен шок поради руптура на абдоминална аневризма не ја преживуваат доколку веднаш не се оперираат со што се решава крварењето со замена на абдоминалната аорта со васкуларна протеза.

– Додека заврши операцијата, стигна и резултатот од земениот брис кој покажа дека пациентот е позитивен на Ковид-19. Тој уште при приемот имаше знаци на температура и кашлица, па со ова се потврди и сомнежот. Бидејќи од Министерството за здравство е дозволено пациентите со Ковид-19 да се лекуваат во центрите одредени за тоа, се обидовме веднаш после операцијата да го префрлиме таму, бидејќи од хируршка страна беше згрижен (операцијата беше успешно направена), но не успеавме, со образложение дека капацитетите им се преполни и не го примаа пациентот, наведуваат од Клиниката.

Моравме, потенцираат од Клиниката, да продолжиме со лекувањето и следниот ден го ставивме на континуирано испирање на крвта со специјален филтер, кој ги отстранува сите инфективни медијатори, кои се создаваат од било која инфекција во крвта.

– Оваа метода ја работиме наназад осум години и со огромното искуство, кое до сега го имаме со слични состојби од различни причинители, знаевме дека ова е единственото што може да му го направиме на овој пациент со надеж дека сме му помогнале, бидејќи со Ковид-инфекција во ваква состојба немавме искуство. Вообичаено оваа филтрација се одвива 48 часа континуирано, но кај овој пациент само после 12 часа филтерот комплетно се запуши. Тоа зборуваше за многу ослободени медијатори на инфекцијата и токсини, кои во тоа време циркулирале во крвта. Пациентот после оваа филтрација на крвта многу добро се опоравуваше, па по два дена направивме повторен тест за Ковид, на кој беше негативен. И наредните три теста покажаа негативен резултат. Така што после само шест денови лекување, пациентот во добра општа состојба и негативен на коронавирус го пуштаме дома. Ова е само едно позитивно искуство, истакнуваат од Клиниката.

Криволак ќе стане најдобриот тренинг центар на НАТО во Европа

Криволак, најголемиот македонски армиски полигон. Но, наместо воени вежби, на терен интензивно се работи на реконструкција на старата и изградба на нова патна инфраструктура. Целта е за четири месеци Криволак да стане најдобриот полигон за армиски вежби на НАТО на европскиот континент.

До почетокот од ноември Криволак треба да добие обиколница, но и внатрешно патно поврзување со вкупна должина од 75 километри. Армијата работи со сопствени човечките ресурси и механизацијата.

Владината уредба го расчисти патот за избори на почетокот на јули

Владата ја дополни уредбата за предвремените парламентарни избори со што го отвори патот тие да се одржат на 5 јули доколку вонредната состојба не се продолжи.

Стартува мерката „Купувам домашно“: 324 479 граѓани ќе користат помош од 28 милиони евра

Корисниците се поделени во 4 категории, картичките треба да бидат издадени најдоцна до 18 јули и искористени најдоцна до 15 август

Секој граѓанин може од денеска да провери дали е корисник на домашната платежна картичка. Списоците на корисниците согласно дефинираните критериуми со владината уредба се изготвени и конечната листа е објавена на веб-страницата www.kupuvamdomasno.gov.mk, која од денеска е во функција, а веќе се печатат и првите картички и наскоро ќе почнат да им се издаваат на корисниците.

Кои се корисниците

Корисници на домашната платежна картичка се четири категории граѓани: Првата се граѓани со низок доход, односно приматели на социјална помош и невработени евидентирани како активни баратели на работа во Агенцијата за вработување до 22 мај 2020, кои оствариле нето-доход до 180 000 ден. во 2019 и нето-доход до 60 000 ден. во период јануари-април 2020, согласно евиденцијата на Управата за јавни приходи. Во оваа категорија 115 927 лица еднократно ќе добијат 9 000 денари на платежната картичка.

Потоа, вработени со низок доход, кои се 117 144 лица, и тие ќе добијат 3 000 денари еднократно. Ова се лица кои се во работен однос и кои за периодот јануари-април  2020 година оствариле доход само по основ на плата и надоместоци на плата во нето-износ не поголем од 60 000 денари на ниво на полно работно време, според евиденцијата на УЈП. Тие ќе добијат и ваучер за домашен туризам од 6 000 денари преку мерката за јакнење на домашниот туризам на Министерство за економија.

Домашна картичка добиваат млади лица, чиј број изнесува 87 014, кои ќе добијат еднократно 3 000 денари. Станува збор за лица со наполнети 16 години и не постари од 29 години заклучно со 22 мај 2020 година, активни учесници во државното формално средно образование и високото додипломско образование.

Домашна картичка ќе добијат и 4 394 здравствени работници ангажирани во справување со ковид-19, кои ќе добијат 40 отсто од последната основна нето-плата. Станува збор за вработени во ЈЗУ, Клиника за инфективни болести, Институт за јавно здравје, Центри за јавно здравје, Итна помош, инфективните одделенија и  вработени во други одделенија ангажирани за тестирање, дијагностицирање и лекување на граѓани заболени од ковид-19.

Граѓаните кои имаат една трансакциска сметка кај банка издавач на картичката ја добиваат од таа банка. Граѓаните кои имаат две трансакциски сметки, картичката ја добиваат од банката преку која добиваат плата или социјална помош. Оние граѓани пак, кои имаат трансакциска во банка која не е дел од проектот и граѓаните кои немаат трансакциска сметка се распределени кај една од банките според принцип на фер распределба.

Банките на своите интернет страни ќе ја објават постапката за комуникација со клиентите и начинот на нивната достава на картичките, односно доколку лицето е постоечки клиент на банката ќе добие смс порака кога ќе биде готова картичката и како ќе се подигне, а доколку лицето е корисник на финансиска поддршка и нема сметка во банката во која е распределен, банката ќе го контактира и ќе го извести за начинот на издавање и достава на картичката. На интернет страните ќе бидат објавени договори за издавање на картичките и отворање на сметка, кои граѓаните ќе можат да ги потврдат електронски. Картичката, банката ќе ја достави до адреса на граѓанинот или ќе може да се подигне во банка.

Картичката ќе се користи за купување македонски производи и услуги во ресторани, кафулиња, брза достава, хотели, одморалишта, сместувачки капацитети, туристички агенции, трговија на мало, продавници за храна и пијалаци, зелени пазари, аптеки и фризерски салони и салони за разубавување.

Продавниците ќе треба да обезбедат обележани гондоли-рафтови со ознака „Купувам домашно”. Со картичката може да се плаќаат македонски производи и услуги на физички и онлајн локации на деловни субјекти кои вршат одредените дејности, но не може да се вади готовина од банкомат, да се плаќа надвор од земјата, да се префрлаат средства кон други сметки.

Картичката ќе биде поврзана со наменска сметка, а за истата граѓаните нема да имаат никакви трошоци, односно нема да плаќаат надоместоци за издавање, водење, управување до крајот на 2020 година, членарина првата година и нема да плаќаат за затворање на сметката и картичката на барање на лицето корисник.

Преземено од https://www.vlada.mk

Благој Ламњов ја претстави „Сербез Донка“ пред целиот свет

Велешанецот Благој Ламњов на прекрасен начин го претставува својот роден град, како и Македонија низ целиот свет.

На видеото снимено во месец Јануари оваа година, а објавено денес на неговиот Јутуб канал, со помош на прекрасната оркестрација на Norrköping Symphony, ја претставува преубавата Сербез Донка.

Погледнете и уживајте!

Blagoj Lamnjov, Christoffer Nobin, Norrköping Symphony. “Two Happy Squirrels” (Serbez Donka)

“Тажно диско” е најновата песна на Роберт Билбилов, напишана од Игор Џамбазов

Само неколку недели по издавањето на дуетот “Светот е” со Тамара Тодевска, Роберт Билбилов повторно ги почасти своите фанови со уште една нова песна, насловена “Тажно диско.”

Музиката и аранжманот за песната ги направи самиот Роберт а за текстот се погрижи Игор Џамбазов.

Оџата од Слупчане ја загуби мака си а двете деца му се позитивни …ОВА НЕ Е ИГРА, ТРЕБА ДА СЕ ЗАШТИТИМЕ НИЕ И НАШИТЕ НАЈБЛИСКИ…

Оџата од Слупчане ја загуби мака си а двете деца му се позитивни
…ОВА НЕ Е ИГРА, ТРЕБА ДА СЕ ЗАШТИТИМЕ НИЕ И НАШИТЕ НАЈБЛИСКИ…

Мицкоски повторно го избегна одговорот на прашањето за преспанскиот договор, и договорот со Бугарија…

ГЛЕДАЧ ПОБАРА ДИРЕКТЕН И ЈАСЕН ОДГОВОР ОД МИЦКОСКИ ЗА ПРЕСПАНСКИОТ И ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА…
МИЦКОСКИ ПОВТОРНО ГО ИЗБЕГНА ОДГОВОРОТ…

Владо Јаневски го објави вториот сингл на хрватски јазик – „Cas te volim,cas te mrzim“

Македонската најголема ѕвезда Владо Јаневски го објави вториот сингл на хрватски јазик. Насловен е „Cas te volim,cas te mrzim“. Оваа нумера веќе се појави на нашиот пазар насловена како „Недостасуваш“.

Со хрватската верзија на оваа балада Владо ќе учествува на фестивалот „Водице“ кон крајот на септември, а до крајот на годината ќе излезе и албум за тамошниот пазар.

Слушнете ја:

Момировски: Седите во Влада заедно со ДУИ | Стојанче: Учам од ВМРО-ДПМНЕ, 11 години беа во љубов…

Стојанче во контранапад…
Момировски: Седите во Влада заедно со ДУИ.
Стојанче: Учам од ВМРО-ДПМНЕ, 11 години беа во љубов, ги амнестираа хашките случаи…

Петровска најавува кривична пријава за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски

Кривична пријава за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, најавува дополнителната заменик министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска.

“Mali krug velikih ljudi” нов сингл на Масимо Савиќ

Масимо Савиќ ја претстави новата песна “Mali krug velikih ljudi”, најавувајќи ново поглавје во неговата кариера.

Автор на споменатата песна е Иван Дјечак, фронтменот на групата „Ватра“, а песната е снимена во продукција на познатото дуо од студиото „Pleasantville“ на Јуре Ферина и Павле Михољевиќ.

Massimo – Mali Krug Velikih Ljudi

Кривична пријава за ресторанот во кој беше затекнат лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски

Кривична пријава ќе добие ресторанот во Дебар Маало чии вработени не ги пуштиле инспекторите да извршат надзор додека гостин синоќа бил претседателот на ВМРО_ДПМНЕ Христијан Мицкоски во затворениот дел на објектот.

Регулаторна: ЕВН е должна да изврши коригирање на фактурите за струја врз основа на самочитање

ЕВН е должен по добивање на податоците од потрошувачите да ги коригира нивните фактури за електрична енергија и притоа погрешно издадената фактура со повисока потрошувачка енергија да ја поништи и да изготви нова.

Милошоски, “Сител”, “Вечер”… споделуваа лажна вест за забрана на влез во Грција за жителите од Чаир и Тетово…

Порталот „Вечер.мк“ објави лажна вест дека Грција ќе забранува влез за жители на општини со најголем број на заразени лица од коронавирусот

Тамара Тодевска ја објави “Rise”, која е англиска верзија на”Слобода”

Познатата македонска поп пејачка Тамара Тодевска пред два дена го прослави својот 35. роденден, па по тој повод одлучи да ги израдува своите фанови со споделување на новата англиска песна „Rise“.

View this post on Instagram

Happy b-day to me🎂❤️

A post shared by Tamara Todevska (@tamaratodevska) on

„Rise“ е англиска верзија на нејзината песна „Слобода“, која ја објави минатата недела, a чиј текст е дело на Игор Џамбазов, музиката на Роберт Билбилов, а за аранжманот беше задолжен Дарко Димитров.

Песната инаку има три верзии, македонска, српска и англиска.

Александар Митевски и Дац со нова песна откината од душата и срцето!

Музичкото и пријателско дуо составено од Драган Спасов Дац и Александар Митевски, постојано изненадуваа со нови кавери изминатиов период.

За време на карантин, на полициски час, и во време кога социјална дистанца е најважна препорака, тие направија и неколку кавери со звучни имиња од музиката, а со нивните изведби го разубавуваа и развеселуваа секојдневието и ги освоија симпатиите на сите.

Но, тука не застанаа.

На нивната фан страна неколку дена го најавуваа новиот сингл за кој велат дека е: „Песна откината од душата и срцето.. Химна на љубовта во ова НОВО ВРЕМЕ кое го живееме…“

Новата љубовна приказна на Александар Митевски и Дац е со наслов „Слика“.

ALEKSANDAR I DAC – SLIKA / СЛИКА ( Official video 2020)

Репортажа на Телма од Инфективна клиника… “Бев речиси мртов…”

Пациентот Заир од Куманово не верувал во ковид-19. Но, тој пред две недели бил донесен на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, и како што вели самиот – дишел на шкрги. Лекарите едвај се избориле за повторно да земе воздух со полни гради, бидејќи снимката на прием покажувала дека коронавирусот опфатил 90 проценти од нив. Заир верува во докторите кои му го спасиле животот, а го чека и вториот негативен тест. Тој порачува да носиме заштитна маска и да внимаваме на нашето здравје…

Снимки од заболени кои се лекуваат на Инфективна клиника ВИДЕО

Погледнете го видеото од ТВ Клан, чија новинарска екипа влезе во Инфективната клиника во Скопје каде се лекуваат пациентите од ковид-19.

Демонстрации во САД, полициски час во повеќе градови

Демонстрантите сакаат силите за спроведување на законот овојпат да бидат одговорни за насилната неоправдана смрт откриена со видео кое беше споделено во светот – пренесуваат тамошните медиуми.

„Слобода“ е новата песна на Тамара Тодевска

Познатата македонска поп пејачка Тамара Тодевска по неколкудневно најавување, ја објави својата нова песна, насловена „Слобода“.

Текстот е дело на Игор Џамбазов, музиката на Роберт Билбилов, а за аранжманот беше задолжен Дарко Димитров.
Песната инаку има три верзии, македонска, српска и англиска насловена како „Rise“.

Чулев …ГРАЃАНИТЕ ДА БИДАТ СПОЈКОЈНИ, МВР ЌЕ ПРЕЗЕМЕ МЕРКИ ЗА СПРЕЧУВАЊЕ НА ШИРЕЊЕТО НА КОВИД-19, КРИМИНАЛЦИТЕ ТРЕБА ДА СЕ ПЛАШАТ…

Чулев …ГРАЃАНИТЕ ДА БИДАТ СПОЈКОЈНИ, МВР ЌЕ ПРЕЗЕМЕ МЕРКИ ЗА СПРЕЧУВАЊЕ НА ШИРЕЊЕТО НА КОВИД-19, КРИМИНАЛЦИТЕ ТРЕБА ДА СЕ ПЛАШАТ…