„Златен“ гол на Адеми, Македонија преживеа во израелскиот пекол

Фудбалската репрезентација на Македонија ремизираше (1-1) против Израел во Бер Шева во петтиот натпревар од квалификациите за Европското првенство 2020 година. Можеме да жалиме и за трите бода поради огромната шанса на Елиф Елмас во судиското продолжение од мечот. Излезе сам пред протовничкиот голман и реши да проигра, наместо да шутира и да егзекутира.

Ова е второ реми за нашиот национален тим и петти освоен бод, а прекината е низата од два порази. За четири дена следи дуелот со Летонија во Рига и со евентуален триумф Македонија ќе биде во позиција да се бори и за второто место во групата.
Еран Захави во 56.минута го доведе Израел во водство на „Тото Тарнер“ стадионот во Бер Шева, а израмни Аријан Адеми девет минути подоцна.