Најголемите успеси на македонскиот ракомет на Светските првенства е поврзан со името на Илија Темелковски. Човекот кој ни донесе 11. место на Светското сениорско првенство во Хрватска во 2009 година, сега направи нов подвиг, но со младинците.

Македонија ќе биде пласирана меѓу осумте најдобри, а постои можност и првпат да ја нападне медал зоната, ако утре слави против Франција во четвртфиналето.

Во соблекувалната наголемо се славеше, а сите ракометари извикуваа: ИКО МАЈСТОРЕ, ИКО МАЈСТОРЕ…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s