Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе постигна одличен резултат откако на втората трка на патеката во Нирбургринг го освои првото место и на двете трки на оваа патека денеска успеа да се искачи на победничкиот подиум. Стефановски во првата трка беше второпласиран.

За нашиот возач ова е втора победа во ЕТЦЦ шампионатот откако првата ја имаше лани, но ова е прв триумф со неговиот тим.

Второто место во втората трка го освои Португалецот Фабио Мота, третопласиран е Петр Фулин од Чешка, победникот од првата трка. Тоа значи истите тројца возачи се најдоа на подиумот на двете трки.

Нашиот возач од денешните две трки освои вкупно 18 поени со што ќе го подобри својот пласман.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s