Нова „бомба“ за Николоски и Јанакиески: Тие згради се од Нефи бандитот, тоа му е дел од договорот за изборите!

 

На јутуб каналот „Обнова на режимот“, објавен е нов разговор помеѓу Александар Николоски, носител во изборна единица четири и Миле Јанакиески, ексминистер за транспорт и врски, кој беше дел од повеќе судски процеси иницирани од „бомбите“.

Разговорот носи наслов „Николоски градежна мафија со Нефи во Охрид“ и се споменува и сегашниот советникот во Општина Охрид, Нефи Усеини од ДУИ.

Од снимката се слуша како Николоски не дозволува да се чепка местото каде ќе гради Усеини, бидејќи, тоа му било дел од договорот за избори.

Нови бомби и денеска – Јанакиески и Николоски договараат сообраќајка на патот Охрид-Кичево

На Јутјуб каналот „Обнова на режимот“ денеска е објавена постара аудио снимка од телефонски разговор помеѓу поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и актуелниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски.

Во разговорот се слуша како Јанакиески му предлага на Николоски да организираат сообраќајна незгода на превојот Пресека на патниот правец Кичево – Охрид, со цел да спречат поголема група Албанци да пристигнат на гласање на локалните избори во Кичево во 2013 година, кои претходно требало со два авиони да слетаат на охридксиот аеродром.

Разговорот почнува со зборовите „кажи шефе“, со кои Николоски му се обраќа на Јанакиески, кој пак му вели: „Александар слушај сега, идеја со Горде ја зборевме. Има два авиони Шиптари слетуваат сега во четири-четири и пол. Да направиме една сообраќајна несреќа кај Пресека, ситна. Да се коли, па МВР увид, ваму-таму, трактор да се испреврти, нешто, сериозно ова ти го зборувам“.

На ова Николоски одговара дека нема ништо против идејата и предлага на тогашната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска да и рече тоа за да го организираат „нејзините од МВР“.

– Ќе се организира таа работа, не ми е проблем, вели Николоски.

На ова Јанакиески прашува дали „не може некој од членството да излезе да чукне некој трактор со кола, пополека“. Николоски одговара дека ќе му рече на извесен нивни член од Кичево да го организира тоа.

– Јави му се…, ама негде накај Охрид, нека направи, ајде, вели Јанакиески. Николоски прашува кога слетува авионот, на што Јанакиески одговара „во четири“.

Полицијата во Белград брутално тепаше демонстранти кои седат на клупа

Н1 телевизија вчера со свои репортери цело време известуваше од протестите во Белград, кои започнаа спонатно по изјавата на претседателот Вучиќ за враќање на полицискиот час поради влошената епидемиолошка состојба.

Оваа телевизија со своите камери забележа бројни инциденти. Меѓу, нив и овој брутален напад на неколку демонстранти кои мирно седат на една од клупите во блискиот парк пред републичкото Собрание.

Три нови разговори на Јутуб меѓу Јанушев и Јанакиески

– Во три нови разговори кои денеска беа објавени на Јутуб каналот од „Обнова на режимот“ се слуша како носителот на листа во третата изборна единица од ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев со поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески договараат исклучување на лифтови во згради додека граѓаните одат на гласање.

Во една од разговорите се случа како Јанакиески го прашува Јанушев како е задоволен од изборите, а во друга „бомба“ пак двајцата соговорници договараат исклучување на струјата во одредени места во точно одредено време.

 

Нови снимки на Јутуб, Јанушев и Јанакиески договараат чартер летови а фактурите ги плаќа Бетон

Миле Јанакиески му дава инструкции на Игор Јанушев да обезбеди чартер летови за гласачи од Италија и Швајцарија

МЈ: Вие резервирајте 2 авиона, ако треба вториот и празен нека биде!
ИЈ: Шефе тоа се можеби плус 150 илјади евра.

ИЈ: Шефе вкупно се 190 илјади евра, јасно и гласно што да правам?
МЈ: На Бетон пушти му ги фактурите да плати.

Уништување на документи…

Нови „бомби“ за ВМРО-ДПМНЕ: Јанушев разговара со „шефот Јанакиески“ за списоци со гласачи

Јанушев: Еј шефе.

Јанакиески: МИОА, наводно, списокот што си го внесол ти како МИОА немало врска со тоа.

Јанушев: Сигурно? Кој го вика тоа?

Јанакиески: Оваа Даниела, кука сега. Ме нервира, негативна, у пи*** мајчину.

Јанушев: Која е таа Даниелче?

Јанакиески: Даниела, оваа што е од општинскиот комитет.

Јанушев: Шефе, 20 луѓе има што се бележано како МИОА. Значи, тие што се бележани 20, ако дале 100, значи 80 се поклопувале. Овие што се… никој не гарантирал за нив. Првиот не е бележан, само стои дека работи таму, никој не го обележал, не знам дали од партија…

Јанакиески: (не се разбира)… не работеле, ајде.

Јанушев: Од таа ми е преку к** више, 50 мејлови прати. Ако ја видам наредниот пат, утревечер, ќе ѝ дадам еден бокс у фаца.

Јанакиески: Ај чао.

Ахмети …ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ СО КЕЧЕ НА ГЛАВАТА ДРЖЕЛ ГОВОРИ ПРЕД АЛБАНЦИТЕ… ТОЈ ГИ ОБЕДИНУВАЛ ЛУЃЕТО И НЕ ГИ ДВОЕЛ…

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на вечерашниот митинг на Камениот мост се осврна на ликот и делото на Гоце Делчев..

„Распукала Шар Планина“, нова песна на Слаткаристика

“Распукала Шар Планина” е новата песна на Слаткаристика, која вчера ја објави на социјалните мрежи. Станува збор за модерна песна, каде рефренот е мотив од изворната песна „Распукала Шар Планина“.

Текстот го напиша Слаткар, а аранжманот, миксот и мастерингот се на Иван Јованов – Ивајо. Позадинските вокали ги пејат Кирил Митоски и Иван Јованов.

Зад видеото како режија и снимател се потпишува Крсте Шупев, продукцијата е на Томислав С.Т.

Силјановска вчера во Македонски Брод …МОЖЕБИ ВИЕ ПОРАДИ УБАВАТА ПРИРОДА СТЕ ИМУНИ НА КОВИД-19…

Силјановска вчера во Македонски Брод …МОЖЕБИ ВИЕ ПОРАДИ УБАВАТА ПРИРОДА СТЕ ИМУНИ НА КОВИД-19… *БАШ ВЧЕРА ИМАШЕ ЕДЕН СЛУЧАЈ, ВКУПНО 3

Преговарачката рамка за членство во ЕУ предадена вчера во Советот на ЕУ

Деветнаесет години по Договорот за стабилизација и асоцијација со Европската Унија, Македонија го прави последнито исчекор кон долгоочекуваните преговори.

Нови ,,бомби“ на Јутјуб со разговори на Мицкоски, Кичеец и Алексовска

На Јутјуб каналот се појавија нови снимани разговори на претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски , на осудениот во,,Рекет“ Зоран Милески Кичеец и на Слободанка Алексовска.

Заев …Зоран Заев не си го извадил од устата, тоа покажува каков комплекс си лечиш во себе за пуста власт…

Зоран Заев …Зоран Заев не си го извадил од устата, тоа покажува каков комплекс си лечиш во себе за пуста власт. П од патриотизам и П од правна држава нема кај вас…

Дака: Му дадов 300.000 евра на Кичеец за консултански услуги во времето на Груевски

„Му дадов 300 илјади евра на Кичеец уште кога Груевски беше премиер, но тоа не беше мито, туку за консалтинг.“ – вака српскиот бизнисмен Миоград Дака Давидовиќ во писмо до македонската јавност го објаснува разговорот од објавената аудио снимка.

Објавен разговор Мицкоски – Кичеец, се разговара за законот за Јавно Обвинителство

Орце Камчев му дал пари на Мицкоски. За возврат, Мицкоски го кочел законот на јавно обвинителство!

Петровски до Ефтов: Истражете што работел Мицкоски во Белград, на кои фирми бил директор и колку пари се пројдени низ тие фирми

Филип Петровски во гостувањето кај Васко Ефтов во последната емисија “Во Центар” побара од Ефтов да се истражи што работел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во Белград.

-Истражете што работел Христијан Мицкоски во Белград, на кои фирми бил директор и колку пари се пројдени низ тие фирми, каде книговодителка му била сегашната заменичка министерка во финансии, рече Петровски.

Заев за Николовски …ЧОВЕК ОД ОХРИД ШТО ЖИВЕЕ ВО СКОПЈЕ ЌЕ ДОЈДЕ ТУКА… НИ ЗНАЕ КАДЕ Е МУРТИНО, НИ ПОДАРЕШ И ЌЕ БАРА ГЛАСОВИ

Заев за Александар Николовски …ВО ЧЕТВРТА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА ЧОВЕК ОД ОХРИД ШТО ЖИВЕЕ ВО СКОПЈЕ ЌЕ ДОЈДЕ ТУКА… НИ ЗНАЕ КАДЕ Е МУРТИНО, НИ ПОДАРЕШ И ЌЕ БАРА ГЛАСОВИ…

На Силјановска никој не и кажал дека Груевски е уште почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ…

На Силјановска никој не и кажал дека Груевски е уште почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ…
Плус, негира дека била поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, граѓаните ја ставиле на листата…

Неверојатно …Спотот на “Ја Излези Ѓурѓо” е дело на Боки 13-ка

Денеска сите го знаеме Боки како криминалец и “рекетар” кој му изрекетира на Камчев 1,5 милиони евра… Но кој беше Боки-13 пред шест години, во 2014 година? –  Извршен продуцент и промотор на Некст Тајм и можеби најубавиот спот некогаш снимен во Македонија за песната “Ја Излези Ѓурѓо”. Еве што се пишуваше во тоа време “- Мартин и Стефан на промоцијата покажаа сериозен пристап кон музиката и го остварија сонот на секој изведувач. Јас како извршен продуцент можам да кажам дека спотот за „ Ја излези Ѓурѓо“ не е спот туку е ремек дело. Дечките од Некст Tајм со новиот материјал ги чека голема балканска промоција – вели Боки 13.

Разговорот со него погледнете го во видеото, а под него е и спотот на Некст Тајм за кој зборува Боки.”

 

https://kanal5.com.mk/

Филип Петровски …ОТКАКО Е МИЦКОСКИ НА ЧЕЛО НА ДПМНЕ МАКЕДОНИЈА ГО ПРОМЕНИ ИМЕТО, ИМАМЕ ПРОМЕНА НА УСТАВ, ВОВЕДЕНА ДВОЈАЗИЧНОСТ…

Филип Петровски …ОТКАКО Е МИЦКОСКИ НА ЧЕЛО НА ДПМНЕ МАКЕДОНИЈА ГО ПРОМЕНИ ИМЕТО, ИМАМЕ ПРОМЕНА НА УСТАВ, ВОВЕДЕНА ДВОЈАЗИЧНОСТ, ИЗБРИШАНИ МАКЕДОНЦИ И АСНОМ ОД ПРЕАМБУЛАТА…

Д-р Катерина Спасовска ,,…Преморени сме, но сѐ уште сме ентузијасти и мотивирани да помогнеме на секој кој има потреба од наша помош…”

Д-р Катерина Спасовска од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби ,,…Преморени сме, но сѐ уште сме ентузијасти и мотивирани да помогнеме на секој кој има потреба од наша помош…”

Убедлива победа на партијата на Вучиќ на изборите во Србија

Со песни, музика и трубачи, партијата на српскиот претседател Александар Вучиќ до доцна во ноќта ја прославуваше големата победа на парламентарните избори во Србија.

Со коронавирус заразени Шилегов и мајката на Мицкоски…

“Искрено се надевам дека вирусот го немам пренесено никому. Ова е доказ дека вирусот не смее да се потцени и дека мора секој од нас да внимава”

Тамара го промовираше спотот за “Слобода”

Тамара Тодевска дeнес го промовираше спотот за песната  “Слобода”. Автор на музиката е Роберт Билбилов, текстописец е Игор Џамбазов, а аранжманот е на Дарко Димитров. Спотот е сниман во Музејот на современа уметност во Скопје и во режија на Зоран Зонде Стојановски.

“Слобода” е прва македонска песна од новиот, трет по ред албум кој треба да биде готов до крајот на летото. “Слобода” има и своја англиска верзија “Rise”, а се очекува и српска верзија.

Неверојатни сцени од митинг во Србија: Министер како рок ѕвезда скокна од бината, граѓаните го фрлаа во воздух!

Српскиот министер за трговија, туризам и телекомуникации скокна од бината на предизборен митинг во Нови Пазар, а насобраниот народ го носеше на раце и го фрлаше во воздух.

Предизборната кампања во Србија се ближи кон самиот крај, па политичарите уште поинтензивно се обидуваат да ги уверат гласачите дека тие се најдобриот избор.

Српскиот министер за трговија, туризам и телекомуникации, инаку основач на Демократската партија на Санџак, Расим Љајиќ за време на предизборен митинг, верувале или не, како вистинска рок ѕвезда скокна од бината меѓу народот, по што луѓето го фрлаа во воздух.

Митингот се одржуваше во Нови Пазар под името „Европски Нови Пазар – Расим Љајиќ“, а станува збор за последниот митинг на неговата партија пред неделните избори во Србија.

Ѓорѓе Балашевиќ објави нова песна “Хеј, лега”

Еден од најголемите кантавтори на овие простори, легендарниот Ѓорѓе Балашевиќ, во соработка со тамбурашкиот ансамбл „Госпон Тамбураши“, објави нова песна „Хеј, лега“

Балашевиќ, емотивниот текст во песната, го посвети на градот кој едноставно го обожува – Осијек.

Музиката, стиховите и аранжманот ги потпишува самиот Балашевиќ, а веќе првите реакции говорат дека и овој пат ја оправдал довербата кај публиката, па Панонскиот морнар продолжува да освојува со стихови и емоции.

Анкета на ИФЕС: СДСМ/Беса 20%, ВМРО-ДПМНЕ 16%

Четири процентна предност на коалицијата СДСМ-Беса пред ВМРО-ДПМНЕ, покажува телефонската анкета на реномираниот светски институт ИФЕС, направена врз примерок од 1.111 испитаник од 30 мај до 4 јуни..

Темпера со видео за последниот сингл „Дојди”!

Македонскиот музички бенд „Темпера“ со видео за „Дојди”, повикуваат на „весел исход и неконтролиран бој“ како одговор на новата реалност.

Ова е петти сингл во низа од новиот материјал по дебитанскиот албум „Играј”.

Ова е песна исполнета со динамична ритмика, вокални и гитарски хармонии, спој на ретро и модерен звук оплеменет со виртуозноста на Петар Христов, кој гостува на саксофон.

Видео спотот за песната го изработи Александар Ристовски-Принц.

Снимена и продуцирана во Тралала студио.

Во бендот членуваат: Тања Тас – вокал, Драган Гиновски Гино на гитара, Мите Димовски – тапани и Џоле Максимовски на бас гитара.